Gönderen Konu: Arı besleme ve tartışmalar  (Okunma sayısı 21468 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Arı besleme ve tartışmalar
« : Ekim 08, 2009, 15:16:08 »
En iyi arı beslemesinin ne olduğu konusu, sadece ülkemizdeki arıcılara mahsusmuş gibi algılanabiliyor.

Şöyle dünya literatürünü ve arıcılık forumlarını dolaştığınızda bunun böyle olmadığını görebiliyorsunuz.

Beemaster forumunda son dönemlerde yapılan tartışmalardan bir örnek aşağıdaki linkte.

http://forum.beemaster.com/index.php/topic,25052.0.html

Amerikalı ve İngiliz arıcılar, kışın arıların kuru toz şeker ya da fondan şekeri ile beslenebileceğini savunuyorlar. Bazıları da buna karşı çıkıyor.

Tartışmanın ana başlıkları özetle şöyle;

1) Kışın kuru besleme yapılmak için en iyi yöntem, kuru toz şekerdir. Çıtaların üzerine serilen gazete kağıdının üzerine dökülen kuru toz şeker, hem kovanın nemini alır hem de arıların beslenmesine yardımcı olur.

2) Kışın fondan şeker ile beslemek daha iyidir. Bir fondan şeker resmi koymuşlar ki akla ziyan :)

3) Hayır bu gıdalar kesinlikle kışın verilmez, sadece erken ilkbaharda acil besleme ihtiyacı olan kovanlarda kullanılır.

4) Bir Finlandiyalı ise, kışın besleme yapılmasına kesinlikle karşı çıkıyor. Özetle şunları savunuyor: En iyi besleme, sonbaharda arının bütün kış ihtiyacını karşılayacak olan, şurupla yapılan beslemedir. Finlandiyada arılar 8 ay kapalı kalıyor ve herhangi bir gıda problemi olmadan ilkbahara çıkıyor. Finlandiyalı arıcının başka konularda da yine diğer arıcılara kızdığı noktalar var. Yaptığınız şerbete hep birşeyler katma peşindesiniz, bu ciddi bir arıcılık değildir. Arılar için en iyi gıda, normal şeker şurubudur.

Demek ki kışın kek vermeyi Türk arıcılar icat etmemiş.  :)

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
Ynt: Arı besleme ve tartışmalar
« Yanıtla #1 : Ekim 08, 2009, 19:09:16 »
Murat Beyin eklediği resmi görünce arılarım adına içim sızladı, Benim kovanlar hiç böyle bir besleme görmedi.

Ama  kendi arıma böyle beslemeyi ne çok isterdim, bu adamlardan aşağımız ne.:)

“Atın ölümü arpadan olsun” ölürse ölsün arımız.:) Ama böyle bir arı yemini hiç değilse bir kovanıma verebilsem gam yemem. ( 10 kg var mı acaba bu )

Bizim arımız bu kadar mı garip, bu kadar mı kanaatkarmış. Benim arım bunları görse kıskanır mı acaba.?
Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.

Çevrimdışı metro1970

• Boş Petek
« Yanıtla #2 : Kasım 30, 2009, 01:53:16 »
kışın besleme yapılmaması taraftarıyım.En güzeli arılarımızı kışa ballı sokmak bunun için güz şerbetlememizi iyi yapmak.Eğer yapıcaksa kek (sadece bal ve pudra şekeri)

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: TUNCELİ-NAZİMİYE (GÖNLÜMDEKİ YER İSE BİLECİK)
  • 2012 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Tam olarak usta,kalfa ve çırak durumunu yaşayan arıcı,............
  • Rakım: 100-1900 arası değişiyor.
« Yanıtla #3 : Kasım 30, 2009, 08:48:43 »
bence son baharda yapılan besleme yeterlidir.ancak kış aylarında havanın güzel olduğu şu günlerde azıcık ılık şerbet vermekte kanatimce arıya ii geliyor.
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 75
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #4 : Kasım 30, 2009, 19:05:17 »
Sayın mesto1970:

Sizin bulunduğunuz yer soğuk, arılar şu andan sonra salkıma girdiler, eğer arılara kek verirseniz keki kullanılır duruma getirmek için su gerekir, su almaya çıkan arılar geri dönemezler.

Arıları için dış ortam sıcaklığı uygun olmadığı sürede kek verilmez.

Çevrimdışı selimoglu

• Larva
  • **
  • Yer: Kayseri
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 1650
« Yanıtla #5 : Ocak 03, 2010, 11:32:24 »
Sayın arkadaşlar;

Arılar verdiğim keki hiç yememişler..İçinde kek olan naylonu alt tarafından delmedim mi acaba diye baktım ama, arıların keke ulaşabileceği kadar delik var..

Kovanlardaki bal ilkbahara kadar yeter diye tahmin ediyorum ama, havaların iyi gitmesi ve neticede arıların hareketli olmasıyla stok erken bitebilir..

Şimdi sizden öğrenmek istediğim;

Arıların yemediği keki kovandan tekrar alsam mı acaba?

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 03, 2010, 11:56:42 »
Sayın selimoğlu, keki almanıza gerek yok. ihtiyaçları olduğunda onlar yiyeceklerdir. Bence kek vermekte acele etmişsin. erken ilk baharda katı beslemeyi tercih etmeliydiniz.

Çevrimdışı YAREN

• Pupa
  • Yer: Düzce
« Yanıtla #7 : Ocak 03, 2010, 12:06:05 »
Benim arılarımın üzerinde de kış boyu yetecek kadar kek var. Üzerinden almayı düşünmemiştim ama kek bayatlar mı acaba diye de endişe ediyorum. Çünkü bazen havalar 15 C nin üzerinde olduğunda kontrol ediyorum. Kek neredeyse buz gibi oluyor.

Keki bu haliyle sürekli kovan ile kapak tahtası arasında tutmak doğru bir davranışmıdır acaba.
Keki kovanın içine doğru arıların salkım yaptığı bölgenin yanları daha sıcak olduğundan bu iç kısımlara-mesela en dış çıtanın da dışına- sarkıtmak daha faydalı olurmu?

Yani keki kapak tahtasın üzerinde mi tutmak daha anlamlı yoksa bölme tahtasının iç kısmında mı tutmak daha anlamlı olur.
Bütün arıcı kardeşlerime bereketli bir yıl dilerim.

Çevrimdışı yasar

• Pupa
  • Yer: Bilecik
« Yanıtla #8 : Ocak 03, 2010, 17:17:47 »
Bence Murat AKIN Hocamın söylediklerini tekrar okumak daha anlamlı olur...
Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım, başım göğe ererdi. (İmam-ı Azam)

Çevrimdışı YAREN

• Pupa
  • Yer: Düzce
« Yanıtla #9 : Ocak 03, 2010, 20:53:22 »
Sayın mesto1970:

Sizin bulunduğunuz yer soğuk, arılar şu andan sonra salkıma girdiler, eğer arılara kek verirseniz keki kullanılır duruma getirmek için su gerekir, su almaya çıkan arılar geri dönemezler.

Arıları için dış ortam sıcaklığı uygun olmadığı sürede kek verilmez.

Sn. Yaşar bey sanırım tekrar okumamı önerdiğiniz Sn. Murat beyin yazısı yukarıdaki yazıdır.
Benim kovanlarımın içinde şöyle ilginç bir durum oluyor.
Kekler plastik kapaklı besleme kutular içinde. Bu plastik kutular da kontrplak üzerinde. Kontrplak da sadece kek kutusuna çıkabilecekleri bir delik var. Yani arılar kapak tahtasının üzerine çıkabiliyor ama bu kutunun dışına çıkamıyorlar.
Aynı arılar gibi kovan içinde oluşan nem de bu plastik kutunun içine birikip damlacıklar halinde kabın tavanında yoğunlaşarak asılı kalıyor. Yani Kek ve su yan yana oluyor. Taban tahtasının altında da telle kapatılmış 30 mm çapında bir havalandırma var.
Sn. Güner Kayralın kitabından okuduğumdan hatırladığım kadarı ile arılar dışarı çıkmasalarda bu havalandırmayı dışkılamak için kullanılabiliyormuş.

Geriye arıların bunu akıl etmeleri kalıyor. Arıları çok iyi tanımadığım için bunu yapabilirlermı bilemiyorum. Bilen arkadaşlar fikirlerini belirtirlerse memnun olurum?
Bütün arıcı kardeşlerime bereketli bir yıl dilerim.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 190 olmuşuz haberimiz yok.
  • Rakım: Rakım yerle bir.
« Yanıtla #10 : Ocak 03, 2010, 21:51:58 »
Kekin yeri doğru... Salkımı bozuyorsa daha doğrusu uçabiliyorsa oraya yani besleme kabına çıkabilir. Ancak salkımda iken alması mümkün değil...

O besleme kutusuna nem toplandığı konusunda acaip bir gözlemim oldu 3 gün önce ama sadece 1 kolonide...

Su dökmüşsün gibiydi besleme kutusunun içi... Tabi ki kekte ekşimiş...

O kadar nem nasıl olur da toplanır o kutuya hala şüphelerim var.

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı ariciahmet

• İşçi Arı
  • Yer: rize
  • Kovan Sayısı: 150
  • Rakım: 350-----2100
« Yanıtla #11 : Şubat 07, 2010, 22:30:03 »
Kek verme konusunda bende fıkrımı soyliyeyim doğrumu yanlışmı tartışılır.
Bizim yörede şubattan sonra arılar hava durumuna göre yavru koymaya başlar neolur neolmaz dıye ben arıların üzerinde pılastık şerbetliği bırakıyorum bu mevsimde o şerbetliğin içine kek koyuyor ve ara bölgü pılastığını alıyorum. havalar iyi giderse arılar çıkıp ordan alıyorlar bu mevsimde kovan içindede kek kokusu olup dışardan gelebilecek yağma olayınıde önlemiş oluyorum .punra şekeri ince olmadığı zaman arılar şeker kalıntılarını dışarı atar bu vaziyette kek verince dışarı atmada önlenmış oluyor.

Çevrimdışı Kemal SERT

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: DOMANİÇ-KÜTAHYA
« Yanıtla #12 : Şubat 07, 2010, 22:52:52 »
Murat hocam, şu kek verme işini bir türlü kavramış değilim.
"Sizin bulunduğunuz yer soğuk, arılar şu andan sonra salkıma girdiler, eğer arılara kek verirseniz keki kullanılır duruma getirmek için su gerekir, su almaya çıkan arılar geri dönemezler. Arıları için dış ortam sıcaklığı uygun olmadığı sürede kek verilmez." demişsiniz. Peki dışarıda havalar iyi ise şurup vereceksek keki ne zaman vereceğiz? Yoksa ben mi karıştırıyorum ?

Çevrimdışı ASIM KADIOĞLU

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: alemdağ /istanbul
    • http://://arivearicidostu.blogspot.com
  • Kovan Sayısı: değişken
  • Rakım: 0542 2756153
« Yanıtla #13 : Şubat 07, 2010, 23:12:27 »
selam değerli dostlarım arılarımıza kek vermenin en güzel zamanı bal sağımını yaptıktan sonra kışlık arıların oluşturmasında verilmesi en doğrusu ülkemizin ege ve akdeniz bölgeleri haricinde kasım ayı başlarında kek verilmesi sonlandırılmalı ve şurupla stokları tamamlanmalı ve kolonimizin bahara çıkmasının en güzel çıkabilme yöntemi bu şekilde.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: 75
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #14 : Şubat 08, 2010, 12:00:15 »
Sayın Kemal Sert:

Yazacaklarım belki size ters gelebilir.
 Baharda arılar Sürekli çıktıkları zaman şerbet veriyorum.
Eğer gerekiyorsa sürekli gidemediğim veya hava aralıklı olarak kapalı olunca kek veriyorum.
Yinede baharda pek vermek istemem, keki genel olarak arı beslemesinde sigorta olarak düşünebilirsiniz.

Kovanda kek varken sulu şerbette verilirse iyi olur, keki kullanmak için gerekli suyu buradan karşılayabilirler.

Birde Haziran ayında bal özü gelişi çok azalır yani kıtlık olur, arılar şoka girer kovanlar epey duraklar, keki bu durumdayken veririm, veya hasattan sonra veririm.

Şerbeti baharda genel ağaçlar çiçeklerini açmaya başlayınca veririm