Gönderen Konu: ARILARDA KIŞ BESLEMESİ !!!  (Okunma sayısı 7337 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
ARILARDA KIŞ BESLEMESİ !!!
« : Ekim 14, 2009, 11:07:49 »
Bazı kaynaklarda, arıcılık uygulamalarında ya da arıcılık muhabbetlerinde, ARILARDA KIŞ BESLEMESİ konusu gündeme geliyor.

Arılar kış dönemini, SALKIM dediğimiz sıkışık küre düzeninde, yarı pasif olarak geçiren canlılar.

Bu dönemde tükettikleri gıda ve diğer yaşam aktiviteleri minimum düzeyde.

Arı bir çok canlının aksine, kış öncesinde kendi yaşam alanını, gelecek kış dönemi şartlarına göre organize edebilen bir böcek.

Bu yüzden arılar için en ideal olan şey, sonbahar mevsiminde arının bütün besin ihtiyacını karşılamak, arının kuluçkalıkta kendi kış düzenini kuracağı gıda takviyesini yapmak.

Bu yüzden, bilinçli ve teknik arıcılık yapma peşinde olan arkadaşlarımızın, KIŞ BESLEMESİ gibi bir konuyu gündemden çıkarmaları gerekiyor.

Onun için kışın kek mi verelim başka bir katı gıda mı konusunu gündemimizden çıkartmakta fayda var.

Sonbahar mevsiminde arımıza yeterli stok yapma imkanı verelim ve ilkbahara kadar artık onu rahatsız edecek düzenini bozacak uygulamalar yapmaktan kaçınalım.

abadile

• Ziyaretçi
Ynt: ARILARDA KIŞ BESLEMESİ !!!
« Yanıtla #1 : Ekim 17, 2009, 15:18:13 »
Murat hocam arıların kış beslenmesini gündemimizden çıkarmalı fakat yerine erken ilk bahar beslenmesini koymalıyız değil mi?
erken ilk bahar dediğimizde kimi yörelerimizde mart ayında bile etraf karlarla dolu oluyor.Hava durum raporları genellikle gece sıcaklığını eksilerde gösterebiliyor.Ya da havalar birden ısınıyor salkımlar çözülüyor arılar mevcut sıtoklarını tüketiyorlar. Biz mart ayına girerken mutlaka katı besleme yapıyoruz. havaların kararsızlığı yüzünden arıların açlıktan ölme riski gündeme geliyor. Mart ayında katı besleme yapmayan bir çok arıcımızın arılarının telef olduğu bir vakıa.
saygılarımla...

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #2 : Ekim 17, 2009, 15:27:03 »
Forumda başka bir yerde yazdım sanırım.

Kışın arı beslemesi konusu beemaster.com isimli yabancı forumda da tartışılıyordu.

bazı arıcılar fondon şekeri, bazıları çerçeve üzerine gazete kağıdı yayarak kuru şekerle beslemeyi öneriyordu.

Finlandiyalı bir arıcı ise, buna şiddetle karşı çıkıyor, en iyi beslemenin sonbaharda iyi gıda stoklatarak arıyı kötü hava şartlarında rahatsız etmemek olduğunu söylüyordu.

Finllandiyalı bilgi olarak da, kendi arılarının çok sert kış koşullarında 8 ay kapalı kaldığını yazıyordu.

Sonbaharda iyi stoklama yaptırılırsa, hava şartları düzelinceye kadar bir daha beslemeye gerek kalmıyor.

Kötü hava şartlarında katı yemleme, arıların su ihtiyacını yükselttiği için dışarı çıkmalarına yol açıyor.

Ha diyeceksiniz ki, açlıktan ölsünler mi? Açlık sınırına gelmişse ciddi gıda problemi varsa beslemekten başka çare yok.

Muhsin Doğaroğlu hoca, erken ilkbaharda açlık sınırına gelmiş kolonilerin yine de kekle değil, çok koyu şurupla beslenmesini öneriyor. Bu şekilde açlık probleminin daha rahat atlatılacağını belirtiyor. Çünkü katı yem de verseniz, arı bunu kullanılabilir hale getirmek için su ile karıştırmak zorunda. Koyu şurup vererek, arının işini kolaylaştırmış oluyorsunuz.

Ama dediğim gibi en ideali, sonbaharda yeteri kadar gıda stoklatmak.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ekim 17, 2009, 15:30:50 »
Teşekkürler Murat Hocam, önceki yazdıklarınızla bütünleşen bu yazınızl birlikte konuyu tam olarak anladığımı söylemeyi bir bir borç bildim.
'Bir mum diğerini tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.' Tekrar teşekkürler.

Çevrimdışı mehmet55

• Pupa
  • Yer: samsun çarşamba
    • http://mehmet55.blogspot.com/
« Yanıtla #4 : Ekim 17, 2009, 20:58:06 »
sanırım bu gidişle arıcılar kek işinden vaz geçecekler ben şahsen hayatta vermem bir iki sefer verdim arıyı rahatsız etmekten başka bir şey değil murat beyin dediği gibi arının kışlık yiyecek sitoğunu bırak bahara kadar dokunma işin doğrusu bu

Çevrimdışı ismail koca

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 50+
« Yanıtla #5 : Ekim 20, 2009, 00:12:57 »
   Arıları 18 Ağusta da ayçiçeğinden getirdim.Başladım şerbet vermeye,üzerlerine kek de koydum.yarım yarım iki defa kek verdim.bitirdiler.15 Ekim de şebet vermeyi bıraktım.Havalar sıcak,çevre kuru.sabah saatlerin de daha yoğun olmak üzere akşam bile polen gelişi var.bu sıcak havalarda kışlık gıdayı tüketecekler.Bu gün yarımşar kilo kek aldım.arada koyu şerbet vermeyi düşünüyorum.kışa girmeden kışlık gıda tükenecek.Bu havalar yılbaşına kadar sıcak devam edip,mart-nisanın sert geçtiği yıllar oluyor.
    -Havalar sıcak gittikce gıda durumuna bakılmaksızın beslenmelimi?
    -Kışlık yiyecekleri her durumda yetermi?
    -Kışlık gıdaları azaldığında yerine koyma fırsatımız olurmu?
    -Uçuş varken kek koymamızın zararı varmı ?
    -Yılbaşına kadar sıcak Mart-Nisanı sert  geçirirsek kovan sönmeleri çok yaşanırmı?
iyi günler

Çevrimdışı U ğ u r

• Larva
  • **
  • Yer: Gaziantep
  • Testide ne varsa dışına o sızar.
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1400
« Yanıtla #6 : Ekim 20, 2009, 19:17:07 »
arıların kışlık salkıma girme dönemleri ne zamana gelir belli bir sıcaklığı varmı
uçuş yaptıkları sürece ben kek ve şerbet vermeyi düşünüyorum içine koyacağım kekin  miktarı ne olmalı
arılar kışlık salkıma geçtiği zaman salkımı bozup kek yemeye çıkarmı

arılarım g.antep de
cevaplarınız için şimdiden teşekürler
Girdim ilim meclisine eyledim ilmi talep
Meğer ilim geriymiş illa edep illa edep.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Ekim 20, 2009, 19:24:10 »
Sayın İsmail Koca ve Sayın Bozadin,İkinizin de sorularına MuratÇakır Ağbeyimiz harika cevaplar vermiş.Onun bu konuda başka yazdıkları da var. Formun ilgili bölümlerine bakarak sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 190 olmuşuz haberimiz yok.
  • Rakım: Rakım yerle bir.
« Yanıtla #8 : Ekim 20, 2009, 19:47:17 »
İsmail Abi'ye yakın olmam sebebiyle rahat cevap verebilirim ki zaman zaman bizim arılığa da gelirler.

Biz hala koyu sıvı beslemeye devam ediyoruz. Ancak 1/2 kek bölme tahtası dışında kovan tabanında duruyor. Ancak koloni stokları istenen düzeyde.

Bu haftasonuna kadar sıvıya devam edip, haftasonundan sonra kekleri üst yemliklere alarak sıvı beslemeye son vereceğiz.

Eğer kışlık stokların tükeneceğinden şüpheniz varsa alabildiği miktarda her akşam koyu sıvı beslemeye devam ediniz.

Bunu bilmekte artık fayda var.

Kek ile stok yaptırmak mümkün değil. Ayrıca kışın balsızlığı kek ile tlatmak mümkün değil.

Stok yaptırmanın zamanı şimdi belki de bir çok bölgede geçti.

Koyu şerbet yapın verin arılarınıza stok yapsınlar.

Ancak kek olayı stok tamamlandıktan sonra devreye sokulabilir ki bunu damlama olarak düşünebiliriz.

Koloniye damla damla birşeyler girer sonuçta...

Keki de salkımın üstüne değil, üst yemliğe orta bölmesi kaldırılarak verilmeli...

Şunu görüyoruz ki arı besleme kutusuna çıkabiliyorsa uçabiliyor da...

Arılarınızın stoklarını tamamlatamadıysanız, 15-20 gün sonra havalar soğuduğunda hindi gibi düşünüp kalmamalıyız...

Kışlık salkım...

Aslında salkımın kışı/ sonbaharı yok.

Hava sıcaklıkları düştükçe arılar yavru alanının etrafında olmak üzere top haline gelirler.

Bu top hava soğudukça küçülür, ısındıkça büyür.

Yani salkım tarihi yok. Bu konuda termometre ve koloni gücü etkili...

Güçlü ve balı çok olan koloniler salkıma geç giriyorlar ki 2 çerçeve olan arılar ise çok daha erken giriyorlar.

Arılar kış salkımı yaptıklarında eğer kekte çerçeve üzerinde verilmişse...

Salkımın üst bölümü sıcak olduğundan keke ulaşabiliyorlar. Ancak bu durum hareketsiz kalması gereken arıları rahatsız etmekte ve bu keki yemek için gereken nemi de almak için bazen kovan dibine inmekte hatta uçuş yapmaktadır. Başka bir sıkıntı ise salkım sıcaklığı ile kekin eriyerek salkımdaki arıların üzerine akmasıdır.

Tekrar söylemekte fayda var sanırım illaki kek verecekseniz, üst yemlikle veriniz. Arı salkımda iken kekle teması olmasın.

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı albatros

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Çorum
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60 - 70 +
  • Rakım: 950
« Yanıtla #9 : Ekim 21, 2009, 08:54:16 »
Ufak bir ayrıntı!

ben balı aldıktan sonra hemen güz beslemesine başlamıyorum. çünkü verilen şerbet mevcudunda çokluğu nedeniyle fazla işe yaramıyor. balı aldıktan sonra yaklaşık Eylül nün ortasına kadar arıya şerbet vermiyorum. arı mevcudunu kış için belli miktar azaltınca koyu şerbet beslemesine başlıyorum ve havalar müsade ettiği müddetçe kasımın başına kadar devam ediyorum. (Toplamda kovan başına yaklaşık 5kg şeker)böylece ana eylülden itibaren yumurta sayısını fazlalaştırıyor ve çok daha fazla sayıda genç yavruyla kışa giriyor.  verilen şerbetin etkisi çok daha fazla artmış oluyor. en azından ben öyle düşünüyorum.

birde kovanların ağzını kşa girerken daraltmıyorum. bu işi tamamen arının kendisine bırakıyorum. çünkü arı kendi için en uygun şekilde uçuş deliğini propolisle daraltıyor. kendi ihtiyacı olan kadar ve ihtiyacı olan noktalarda daraltma yapıyor.

ayrıca kovanların içinide bölme tahtasıyla daraltmıyorum.  kışı çıkaracak arı zaten buna gerek duymuyor. yapılan bakıma rağmen kışı çıkaramıyacak çürük arı varsada temzilenmiş oluyor. bir yerde ıslah çalışması diyebiliriz.  ayrıca daraltma yapmayınca içerde hava akımı daha iyi gerçekleşiyor. nem azalmış oluyor.

yazdıklarım genel durumlar için geçerlidir. istisnai durumlarda tamamen geçersiz olabilir.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #10 : Ekim 21, 2009, 17:39:27 »
Besleme zamanlamasının kararını arıcı verecek ki bu konuda şüphe yok.

Ancak bölgesel ve iklimsel faktörler çok etkili. Bu değişken faktörleri gözönünde bulundurmak gerekiyor.

Eskişehir bölgesi bu anlamda çok sıkıntılı...

Ayçiçeği sonrası bölgede eğer yoğun yağmur olmazsa hem nektar hem polen açısından kıtlık yaşanıyor.

Beslemenin başlatılması kararını bu anlamda erkene almak gerekiyor. Dolayısı ile kalabalık mevcut dediğiniz dönemde, dışarıdan nektar gelmiyorsa, o kadro başka sıkıntılar çıkarıyor. Hem balı çok tüketiyorlar hem de yağmacılık zirve yapıyor. Dışarıdan az birşeyler gelse, işler daha kolay olur.

Sonbaharda da sıvıyı kesme kararı yine önem kazanıyor. Geçen yıl kayıtlarımıza baktığımızda 5 Ekim'de sıvıyı kesmişiz. Ama bugünlerde bugün son, ertesi gün son derken 20 Ekim'i bulduk. Beslemede bu anlmada bölgesel farklar çok önemli. Bir yerlerde ahkam kesen ve ben hiç arımı beslemem diyenleri İç Anadolu'ya davet ediyoruz. Bugünlerde bulunduğu konum itibarıyla nektar toplayan kolonileri olan arıcıların bazıları bunu kendi iyi arıcılıklarına bağlıyorlar ya gülsek mi ağlayacak halimize.

Kovanların ağzının kapatılması konusunda da söylenecek birşeyler vardır. Sonbaharda en dikkat çekici biçimde, kolonilerin yağma ve sarıca arılara savunmasını kolaylaştırmak için yapılıyor. Zaten kışın arı salkıma girdiğinde uçuş deliğinin açık olmasının faydası var.

Bölme tahtası konusunda da aslında dillendiremediğimiz ama gözlemlediğimiz bir şey var.

Ancak yine de uygulamadan komple vazgeçemiyoruz.

Konu şu...

Beraber hareket ettiğimiz arkadaşımızın geçen yıl kolonilerinin yarısı bölme tahtasızdı teçhizat yetersizliğinden.

Bu kolonilerde, bölmeli kovanlarda oluşan bölme dışı bölge nemi olmamıştı. Üstelik arı kaybı falan da yoktu.

Bazı uygulamaları terk etmek zor gerçekten. Aynı arkadaşımızda bu sene hepsinde bölme tahtası var.

Görüyoruz ama yapmıyor veya yapamıyoruz.

Sayın Albatros'un bu anlamda yaptığı katkıları gözardı etmemek lazım ki kendisi bizlerin tereddüt ettiği bölme tahtası konusunu halletmiş bile.

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #11 : Ekim 21, 2009, 18:07:23 »
Aslında arının aşırı yavrulu olduğu dönem dışında arıyı sıkıştırmaya bölmeye daraltmaya gerek yok.
Kovan içindeki soğuktan asıl etkilenecek olan yavrulu çıtalar. Bu risk de  ancak arının kaplayabileceğinden çok yavru yapmasıyla mümkün.
Söylediğin gibi, uyguladığımız çoğu şey alışkanlıklardan kaynaklanıyor ve biz de malesef alışkanlıkları kolay kolay bırakamıyoruz.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #12 : Ekim 24, 2009, 19:42:58 »
Bugün itibarıyla İç Anadolu bölgesinde sıvı beslemeyi kestik ve 1/2 kg. kekleri üst besleme kabına koyduk...

Besleme kutusu ön bölücü çıkartılarak arıların keke ulaşmaları sağlandı.

Besleme başlangıcı, besleme materyalleri, beslemelerin kesileceği zaman ve arı ırkları ile o kolonilerin güçleri çok önemli.

Havanında güzelliğini fırsat bilerek çekilen fotoları paylaşmak bazı ifadeleri tarif etmekte referans olabilecektir.

Özellikle internette bazı bilgilere ulaşmakta zorluk çeken yeni başlayanların durumu çok ama çok zor.

Ancak doğru bilgiyi ayırt etmeyi başarabilen insanların başarılı olacağı günümüzde küçücük bir ışık yakabilirsek ne mutlu bizlere...

Öncelikle 1/1 sıvı beslemeye tabi tutuldular ancak yavrulama faaliyetlerini istenilen düzeye arttırmadılar.

Bunu da bölgenin az yağış alması sebebiyle polen yokluğuna bağlayan görüşler çok mantığa yakın geliyor.

Gece sıcaklığının düşüşleri ile 2/1 koyu sıvı besleme ile stoklama beslemesi yapıldı.

Sonuçta da bugünden itibaren salkıma girene kadar kek ile beslenecekler.

Yukarıdaki fotoğrafta bal kemerinin genişliğine rağmen, çıkan yavruların yerine yeniden yumurtlaması bugün için çok sevindirici... Üsteik bir çoğu larva haline gelmiş.

Bu fotoğrafta da kapalı yavru alanı ve bal kemeri üst düzeyde bir örnek...

Kapalı yavrulu, ballı çerçeve dendiğinde zihnimizde oluşması gereken çerçeveye iyi bir örnek olarak gösterilebilir sanırım.

Bu çerçevede duvar çerçevesi...

Bu çerçeveye sırtını dayayacak bir koloni; değil 1 kış, 3 kış bile kışlayacak moral ve motivasyonda olur.

Bu stokları yaptırmak için zamanlama çok önemli.

Geç kalınırsa, verilen sıvı besleme ürünleri gece sıcaklıklarının düşüşü ile olgunlaştırılamıyor.

Bu tür çerçeveler elde etmek için doğru zamanda koloni sıkıştırma işlemi de yapmak çok önemli.

Sıkıştırma yapılırken, kesinlikle esmer petekler bırakılıp, beyaz petekler alınarak koloni kışlamaya yolculuğuna çıkarılıyor.

Sıkıştırmayı abartmanın zararı değil faydası bile görülür ki, sıkışık koloninin bugünden itibaren hiç bir zararı olmaz ki...

Koloni kendi kışlayacağı alanı ayarlarken, koloni sıkışıyor diyerek verilecek boş çerçeveler koloni düzenini bozacaktır. Ana arının yumurtlaması için yer yaratma düşüncesi ilkbaharda düşünülmesi gereken bir unsurdur.

Ana arı, eğer şartlar uygun ise ve yumurtlayacaksa, bu olguyu kolonideki işçi arılar ve hava şartları da destekliyorsa yumurtlayacak yer açamayan koloniye uğurlar olsun...

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #13 : Ekim 24, 2009, 19:53:59 »
Kekleri de üst besleme kabından vermek olayını anlamadığımız anlar hep oldu.

Bu konuda da bir referans olması açısından Sn. Formen'in yapmış olduğu çalışmayı da izlemekte fayda var.

http://uyanikarici.blogspot.com/2009/10/kslamaya-dogru.html

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı Mestan BESLER

• MESTAN BESLER
  • Pupa
  • Yer: TOKAT
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
« Yanıtla #14 : Ekim 26, 2009, 12:04:25 »
Sayın halil bilen son yazınızı okudum ve özellikle son fotoğraftaki çıta soldan en son çıtaydı sanırım,dikkatimi çekti.Bende yeni başlayan acemi, arıcılığa aday biri olarak öğrenmek istediğim şeyleri sormak isterim. Önce kendi yaptığım uygulamayı anlatayım.Eylül ayında katları aldıktan sonra kuluçkalığa hiç dokunmamıştım.25/10/2009 da sıkıştırmak amacı ile kovanları açarak diğer çıtalara bakmaksızın soldan iki çıtalarını alarak bölme tahtası koydum ve sıkıştırdım.Acaba son çıtaları almakla yanlışmı yaptım çünki bazılarında polende mevcut.Kovanlar son çıtalara kadar arı sarmış vazyette idi.Ben Tokat ilinde ikamet ediyorum yöremizde arıcılık yapan üstatlar kırağı yağanacaya kadar az da olsa nektarın bitmediğini ve hiç güz beslemsi yapmadığını söyleyen abilerimiz var. Şİmdi ben şıkıştırmak amaçlı kovanı açtığımda en çok nelere dikkat etmem lazımdı hangi çıtaları alıp hangilerini almamalıydım.Aldığım çıtaların geneli yarıdan üst tarafları sırlı altları ise ful dolu sırsız.Anlatacağınız bilgileri sanki ilk okul öğrencisine anlatır gibi ayrıntılı anlatırsanız minnettar olurum.Yazımı halil beyin yazısından sonra yazdım ama tüm üstatlardan cevap bekliyorum saygılarımla.
İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi yeğlerim.