Gönderen Konu: VARROA İLE İLGİLİ MÜCADELELER.  (Okunma sayısı 47374 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ysuwa

• Boş Petek
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 330
Ynt: VARROA İLE İLGİLİ MÜCADELELER.
« Yanıtla #15 : Mayıs 07, 2008, 16:09:20 »
sevgili arıcılar babamın 25 yıllık deneyimlerisonucu elde ettiği bilgileri sizinle paylaşmak isterim.
biz şu an 3 yıldır yaklaşık 400 kovanlık bir ortalama ile arıcılık yapıyoruz bu yılda arıalrı az zarala bahara cıkardık.
 şimdi değinmek istediğim nokta varova ile mücadelede ilaclama haftasının olması gerektiği ve bitle mücadele etmenin kanuni bir zorunluluk haline getirilmesi gerektiğidir.
aşılama haftası ile bir dönemde bütün arıcılar varovayı öldürüp başka arılara gecmesinin önüne gece bilriz.
ama kışın yapılan iliaclama bile yetersiz kalıyor.
bu yıl kışın ilaclama yaptıkdan sonra ağustos ayında arılarda kanatsız oranı yüzde 5 leri gecince korkmaya başladık ve baytıkol adlı ilaci kartonla verdik kestiğimiz 3 cm 12 cm bir kutudan 120 arılık cıkıyor ve ilac 7 gün etkili her gün alta koyduğum kağıdlara baktığımda 100 ile 150 arasında bit öldüğünü gördüm yanı arının üstündekini döküldse dahi yavrulu gözlerdeki ölmediği için bir ay boyunca sürekli verilmeli daha sonrakı haftalarda kenaz ve mavrik karışımı cubuk verdik buda döktü biti bunun sonucnda arıları kurtardık cünkü bunu yapmasaydık tüm arının bahara cıkması zordu. herşeye ramen bu ilaclamada gec kalıdığımız içn arılar 1 cerceve düştü. kenaz ve mavrik karışım oranlarını hatırlamıyorum onları babam hazırladı.
perizin cok güzel ama kışın etkili ve veriml yazları arıların yavrulu olduğu döenmde verimli olmuyor benim görüşüm çünkü cok paahalı.
baytıkol keneyi kısırlaştırıyor varovada ise benim gözlemlediğim.varova sır üstü dönüm sürekli cırpınıyor ve ölüyor. baytıkolun konusu az ama etkili benim görüşüm.

Çevrimdışı ysuwa

• Boş Petek
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 330
« Yanıtla #16 : Mayıs 07, 2008, 16:17:15 »
gecen yıl hasattan önce arıları prizin ile ilacladık ve bal hasatına girdik .
bal hasadı sonrası ballar bal parmakın labratuvarında incelendi test edildi bir kalıntı bulunmadı bulunsa idi bizm ballar geri dönerdi.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 75
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #17 : Mayıs 07, 2008, 17:57:22 »
   Arıları kurtarmışsın aferin size tebrik ederim.ama suç işlemişsiniz.
   Kaba bir hesapla yaklaşık 20 000 kişiyi zehirlemişsiniz zaten düşmanların aradığıda bu Türk milletinin kökünü nasıl kazıyalım diye uğraşıyorlar siz de onlara yardım etmişsiniz.
   Böyle baldan bir kaşık yedimmi her derde devadır.
   Mavrik sert çekirdekli meyva ağaçlarının zararlılarında kullanılan bir ilaç ne kadar zehirli olduğunu tanıtım kağıdını okuyunca anlarsınız.
   Kenaz hayvanlarda bulunan zararlılara karşı kullanılıyoroda aynı şekilde.
   baytikol  o da hayvanlarda kullanılıyor nasıl kısılaştırıyor bir şey takip ettiniz.
   Neyse bir arı için olan perizin kullanmışsınız oda zamanında değil ilaç kalıntı bırakma süresi vardır yine bir okuyun.
   Ben Balparmaktaki durumu iyi görmerdim, baştan savma incelemişler.

bakanlığın yayınladığı arı için ilaç listesi var oradan ilaç seçerseniz iyi olur.
  insanlarımıza bilmeden zehirli bal yedirmeyelim.
  sen gençsin baban düşünmeyebilir uyanık olmak zorundasın.

saygılar.

Egehan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Mayıs 07, 2008, 19:54:57 »
Demek ki koloni sayısının yüksekliğinin hiç bir önemi yokmuş. Pardon önemi varmış.

Çünkü varroa mücadelesinde başarı sağlandığı için koloni sayısı bu sayılara ulaşmış...

Babanıza bir ara sorunda Kenaz ve Mavrick kullanımının nasıl yapıldığını bizlerde uygulayalım.

Balparmak acaba kaç üreticinin balını kalıntı var diye geri göndermiş? Bunu gerçekten çok merak ediyorum.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #19 : Mayıs 18, 2008, 11:51:13 »
SEVGİLİ ARKADAŞLAR DOĞAL YOLLA ARIBİTİNİ YOK ETMEK İLAÇSIZ VE TEMİZ BAL İÇİN.Arkadaşlar almanyadaki mehmet bey meil gönderdi bu işlemi kovandaki varro,arıbiti için yapıyorlarmış.Yani kovanın çıtalarının en başına veya en sonuna boş bir çıta koyuyoruz.Bu çıtanın peteğini arılar kendisi yaptığı için büyük ve erkek gözü olarak işliyorlarmış.Erkek gözlerinin kapanmasına 1 gün kala kovandaki varro.arıbitleri bu erkek gözlerine giriyorlar.Erkek gözleri tam kapanınca bıçakla kesip İMHA EDİYORUZ.Kovanda varro devam ediyorsa bu işleme bizde devam ediyoruz.
NOT:İşçi arının gözüne 1,2 varro girerken ERKEK Gözüne 5 ila 10 varro,arıbiti giriyormuş bu yüzden doğal olarak varro,arıbiti ile mücadele etmiş olunuyor.Her arıcının uygulaması gereken bir işlem.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #20 : Mayıs 26, 2008, 00:29:54 »
Değerli arkadaşlar Burada sanırım doğru yolu bulma konusunda hala daha şüphelerimiz var.İHRAÇ edilen balların geri dönüşünü ne çabuk unuttuk.Bırakın artık eski yöntemleri.Tarım bakanlığı açıklamış arılarda kullanılan ilaçları.Biz bunları kullanmalıyız.Tamam belki ekolojik kendimizin yaptığı ilaçları denememizde sakınca yok.Ama yasak ilaçların adını bile anmamalıyız.Ben mavrik"i arıcılığa ilk yılımda tavsiye üzerine kulandım ve kitaplarda okuduktan sonra bir daha kullanmadım.yani iki kovanım vardı ve cahiliye devrindeydim.LÜTFEN SAĞLIĞIMIZ İÇİN SAĞLIKLI İLAÇLAR KULLANALIM.

Çevrimdışı kamil35

• Larva
  • **
« Yanıtla #21 : Ekim 02, 2008, 14:42:51 »
İyi bayramlar arkadaslar.
www.agaclar.net  isimli sitenin forum bölümünde Emre bey varrao ile ilgili doğal bir yöntem yazmış. Aynen kopyalayıp yapıştırıyorum  "Arkadaşlar dedm arıcılık yapıyor.Sanırım yaklaşık 100-150 kadar kovan sahibi.. Rize de ve Göle de kovanları.. O'nun dediğine göre Adi Porsuk bitkisi (Taxus baccata) arılara dadanan bit veya beyaz küçük pire tarzı bir zararlıyı kendine çekip etkisiz hale getiriyormuş.. Epeyi bir şerit yaptık Adi porsuktan ve kovanlarına yerleştirdi.. Belki yardımcı olur diye buraya yazma ihtiyacı duydum.. Hepinize kolay gelsin.."  Nasıl yapıldığı konusunda sordum sağolsun cevap verdi aynen kopyalıyorum yine  "Ağacın gövdesinden şeritler yaptık.. nasıl desem 5 santim boy en fazla 1-1,5 santim em ve 2mm kalınlıkta.. kovanın içine yerleştiriliyormuş.. Ve zararlı bu şeritlere üşüşünce alıp temizleyip yeniden konuyormuş kovanın içerisine.. Dedeme verdiğim Taxus baccata herhangi bir varyete değil.."

Çevrimdışı SERDAL

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: BARTIN
« Yanıtla #22 : Kasım 16, 2008, 23:35:12 »
VARROA İLE MÜCADELEDE BAYVAROL'U ÖNEREBİLİM. KULLANIMI KOLAY, KALİTELİ VE ETKİLİ BİR İLAÇ,
YAPABİLİYORSANIZ EN AZINDAN ÇEVRENİZDEKİ ARICILARLA HABERLEŞEREK AYNI GÜNDE İLAÇLAMA YAPMAK, BUNUNDA FAYDASINI GÖRECEKSİNİZ, BİRDE MÜMKÜN OLDUĞUNCA BAHARDA KULLANDIĞINIZ İLACI SON BAHARDA KULLANMAYIN, MÜMKÜN OLDUĞUNCA İLAÇ DEĞİŞTİRİN.
BAZI ARICILARIMIZIN HALA KENAZ, BAYTİKOL GİBİ BALDA KALINTI BIRAKAN VE TÜKETİCİ İÇİN SON DERECE TEHLİKELİ İLAÇLARI KULLANMALARI NE KADAR KÖTÜ..

VARROA İLE MÜCADELEDE ALMANYADA UYGULANAN BİR YÖNTEMİ OKUMUŞTUM, İLKBAHARDA KOVANLAR TEMİZLENİP YENİ ÇERÇEVELER KONURKEN, ÇITALARA 5 ER SANTİM PETEK TAKIYORLAR, ANA ARI BU 5 SANTİMLİK PETEĞE YOĞUN OLARAK ERKEK YUMURTA DÖKÜYOR, SONRA BU ÇERÇEVELER ALINIP PETEKLER İMHA EDİLİYOR..

RUHSATLI VARROA İLAÇLARI

İLACIN TİCARİ İSMİ                FARM.ŞEKLİ              ETKİN MADDE              RUHSAT SAHİBİ 

İMPAMİT                              Arı Tütsü Kağıdı         Amitraz                      İMPA-İSTANBUL
PLUSMAT                             Arı Tütsü Kağıdı         Amitraz                      İMPA-İSTANBUL
RULAMİT-VA                         Arı Tütsü Kağıdı         Amitraz                      ARI KİMYA-İSTANBUL
VARROSET                            Arı Tütsü Kağıdı         Amitraz                      ARI FARMA-ANKARA
VAMİTRAT-VA                       Arı Tütsü Kağıdı         Amitraz                      ARI KİMYA-İSTANBUL
VARROASON                         Arı Tütsü Kağıdı          Amitraz                      İLTERİŞ-İSTANBUL
PERİZİN                               %3,2 Çözelti              Asuntol                      BAYER-İSTANBUL
FORMİSET                            Kovan içi şerit            Formik Asit                 ARI FARMA-ANKARA
BAYVAROL                            Kovan içi şerit            Flumethrin                  BAYER-İSTANBUL
TYMOVAR                            Kovan içi sünger          Timol                        VERİM-ANKARA
OBESON                              Jel                             Timol                        SANOVEL

KAYIPSIZ BİR KIŞ GEÇİRMENİZ DİLEĞİYLE..
ŞAHİN ARICILIK
BARTIN
O 378 227 28 21
O 535 299 18 50

Çevrimdışı taner124

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ankara akyurt
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #23 : Temmuz 28, 2009, 23:39:46 »
slm

arkadaşlar ben varoa ile mücadelede rulamit-va kullanyorum  bal hasadına 15 gün kaldı kolonimde varoa tespit ettim rulamit-va tütsü kullanıyorum bunu bal hasadına 15 qün kaldığını belirttim kullanmam uygunmu uygunsa nasıl kullanırım kaç gün arayla kullanmam gerek ve dozu ne kadardır siz varoa mücedelesinde hangi ilac kullanıyorsunuz bana hangi ilacı tavsiye edersiniz ve rulamit-va yı duman şeklinde veriyorum bala zararı olurmu  varoa diğer kolonilerimede sıçrarmı şimdi rulamit-va yı uygularsam kışa girerken de uygulamam gerekiyormu lütfen acil cevap verin çünkü bal hasadı yaklaştı 

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 236 / 2014 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #24 : Temmuz 30, 2009, 22:22:00 »
Bal hasadı öncesi varroa mücadelesi yapılmamalıdır.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı kamil35

• Larva
  • **
« Yanıtla #25 : Ağustos 25, 2009, 21:58:25 »
Sayın Egehan ın söylediği gibi bal öncesi varrao için ilaç kullanmak uygun değil. Nerde okuduğumu şuan hatırlamıyorum. Pudra şekeri kullana bilirsiniz. Pudra şekerini arının üzerine (çıtaların üzerine)  serpiyorsunuz. Arılar birbirlerinin üzerindeki pudra şekerini temizleyeceğim derken arı üzerindeki varrao yu da döküyor. Kovan tabanına önceden bir kağıt gibi bir şey serilmeli dökülen varraolar tekrar arıların üzerine çıkmadan kağıtla birlikte alınmalı imiş. Ben denemedim yalnız zor bir uygulama. Pudra şekeri de markette satılanlardan olmamalı ( çünkü markette satılanların içinde şeker haricinde başka katkılar da var) . Toz şeker üğütülerek pudra şekeri elde edilmeli..

Çevrimdışı ORHAN USTA

• Boş Petek
« Yanıtla #26 : Eylül 27, 2009, 21:01:52 »
 MERHANBA ARKADAŞLAR 1. OĞUL ÇIKTI 2. VE 3. OĞULUN ÇIKMASINI ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALIYIM? İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

Çevrimdışı ORHAN USTA

• Boş Petek
« Yanıtla #27 : Eylül 27, 2009, 21:12:40 »
MRHB BİRDE ZAYIF ARIYA VİTAMİN İLACI OLARAK NE TÜR İLAÇ KULLANABİLİRİM?  :-\

Çevrimdışı ORHAN USTA

• Boş Petek
« Yanıtla #28 : Eylül 27, 2009, 21:19:55 »
MSN ADRESİMİ BIRAKIYORUM BURADAN GÖRÜŞEBİLİRİZ.  ekrem-007@hotmail.com 

RAHÝP ADAM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #29 : Eylül 27, 2009, 21:30:42 »
 Durun bir dakika! Ne oğulu? Nerden, Ne zaman çıktı bu oğul ?
hani kızımız olucaktı.  ;D
 Şimdi sakın kovan oğul verdi demeyin.