Gönderen Konu: KARNİYOL IRKI ÜZERİNE  (Okunma sayısı 85098 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 190 olmuşuz haberimiz yok.
  • Rakım: Rakım yerle bir.
Ynt: KARNİYOL IRKI ÜZERİNE
« Yanıtla #30 : Kasım 18, 2009, 17:43:36 »
arkadaşlar tarım bakanlığı sitesinde nihal öztürk ismi geçiyor babası kızının üzerine işletme açmış ve babasının telefonunu ararsınız ana arı üretenler listesinde ismi geçiyor .çukuova üniversitesi ziraat fakültesi, erzincan meslek yüksek okulu, bingöl meslek yüksek okulu, alata araştırma enstitüsü karniyol ana arı satışı yapıyor.

Tam olarak açıklamak lazım yazdıklarınızı sanırım...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

tekali25

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Kasım 20, 2009, 11:36:23 »
karniyol üreten işletmelerin ismini yazdım.
nihal öztürk(tarım bakanlığı internet sitesinde ana arı üretim izni alanlar listesinden telefononu arayabilirsiniz. işletme orduda.
çukuova üniversitesi, bingöl meslek yüksek okulu, alata araştırma enstitüsü karniyol f1, ve karniyol saf hattını satışa sunmaktadır.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 190 olmuşuz haberimiz yok.
  • Rakım: Rakım yerle bir.
« Yanıtla #32 : Kasım 20, 2009, 17:54:39 »
Konu anlaşıldı. Kızı-babası konusu geçince sanki bir soru işareti varmış ve bundan rahatsızlık -duyuluyor gibi gelmişti.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı balsatar

• Boş Petek
« Yanıtla #33 : Temmuz 31, 2010, 22:20:51 »
karniyol üreten işletmelerin ismini yazdım.
nihal öztürk(tarım bakanlığı internet sitesinde ana arı üretim izni alanlar listesinden telefononu arayabilirsiniz. işletme orduda.
çukuova üniversitesi, bingöl meslek yüksek okulu, alata araştırma enstitüsü karniyol f1, ve karniyol saf hattını satışa sunmaktadır.

ben Nihat Korkmaz, Nihal öztürk'ün babasıyım vaktim olmadığı için sertifikayı kızımın üzerine aldırdım doğrusu ana üretimine kendim devam ediyorum. 7-8 yıldır bu işle uğraşıyorum 32 yıllık arıcıyım. karnıyolla başladım ancak bu aralar daha fazla popüler olan buckfast arısıyla üretime devam ediyorum ikiside elimde var. bu konu hakkında bilgiğim her şeyi sizinle paylaşmaktan zevk duyarım bu yazıyıda arımın başında erzincan'ın çayırlı ilçesi yukarıçamurdere köyünden yani elektiriğin olmadığı dağın başından yazıyorum. herkese kolay gelsin

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Temmuz 31, 2010, 22:44:27 »
sayın Balsatar öncelikle aramıza hoş geldiniz.
buckfast dediğiniz bir ırk olsa gerek. Bunun özellikleri, diğerlerinden farklılıkları neler? Biraz bilgi verir misiniz.?

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #35 : Ağustos 01, 2010, 00:59:41 »
Erdal Bey,

İnternet kullanımının yaygınlaşması, yurtdışı ile alışveriş kolaylaşması gibi faktörler, her alanda olduğu gibi arıcılık alanında da çeşitlenmelere yol açtı.

Fakat bu yaygınlaşma her zaman doğruyu yaygınlaştırmıyor. Yanlışlar da hızlı bir şekilde yaygınlaşabiliyor.

Dünyadaki arı ırkları diye aratırsanız, İtalyan, Karniyol, Anadolu, Kafkas vs. gibi 20 küsur ırk ismine rastlıyorsunuz.

Arı ırkları listesinde Buckfast diye bir ırk yok.

Buckfast aynen İsrail domatesi gibi hibrit bir arı. Ve ticari arı işletmeleri tarafından üretilmiş, dünyaca meşhur başka hibrit arılar da var.

Ülkemizdeki arıcıların ya da ana üreticilerinin buckfast ve benzeri hibrit arılarda yanıldıkları nokta şurası:

Arıcının almış olduğu ilk ana, Bucfast'a atfedilen güzel özellikleri gösteriyor.

Yani İngiltere'den 1 tane buckfast ana getirip onu kullanırsanız, o ana arı ölünceye kadar yüksek verim alma ihtimaliniz var. (kesin değil)

Fakat o buckfastlardan üreteceğiniz ana arıların, gerçek buckfastla hiç bir alakası olmuyor.

Hatta bir kaç nesil sonra aşırı saldırgan arılar ortaya çıkabiliyor.

Çünkü hibrit arı üretiminde ayrı hatlar farklı bölgelerde yetiştiriliyor. Sonra bu hatların birinden ana arı, diğerinden erkek arı alınarak kontrollü şartlarda çiftleştiriliyor.

İşte bu ilk kontrollü melez, hibrit arı oluyor ve kendi ana-babasından daha yüksek verim gösteriyor.

Ülkemizde buckfast ürettiğini söyleyen birisinin, gerçekten buckfast üretebiliyor olması için, iki ayrı hattı kontrollü bir şekilde izole bir bölgede çiftleştirebilmesi gerekiyor. Suni dölleme tekniklerini uygulayabilmesi gerekiyor.

Dünyada kurulmuş Buckfast kulüpleri var. Bu kulüplere üye olan arıcılara Buckfast üretme teknikleri öğretiliyor. Fakat çok disiplinli ve ayrıntılı bir çalışma gerekiyor.

Yarış atlarında yapıldığı gibi, arının nesilleri geriye doğru kayıt altında oluyor, bütün arıların soy kayıtları oluyor. Bu kayıtlara göre çapraz dölleme teknikleri uygulanıyor.

İngiltere'den ya da Almanya'dan alınan Buckfast arılardan üretilen anaları, kendi arılığımızın erkekleriyle çiftleştirip, sonra da arıcılara Buckfast diye satmanın hiç bir mantığı yok.

İki sene önce Düzceli bir arkadaşımız benim uyarılarıma rağmen 80 arısından 40 tanesini Buckfast diye aldığı ana arılarla değiştirdi.

Bu sene ise arılarını eski ırkına döndürme uğraşı veriyor.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Ağustos 01, 2010, 05:45:35 »
Murat Abi,Açılamanızla bir boşluğu doldurdunuz. Çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı aridostu

• Boş Petek
« Yanıtla #37 : Mart 04, 2011, 00:13:55 »
hocam
2) BACKFAST ANA ARI: B Adam (1954) eski Ingiliz yerli arisi ile nispeten koyu renkli Italyan arisini melezliyerek “BACKFAST” arisini yetistirmistir. Bu iki irk önce saflastirilmis daha sonra bu saf halklar, bal üretimi ile diger özelliklerini gelistirmek üzere çiftlestirilmis ve tekrar geriye melezlenmistir.(Kombinasyon melezlemesi) Daha sonra Fransiz arisi ve Yunan arisinin iyi özellikleri de Backfast arisinda birlestirilmistir. B.Adam daha ileriki yillarda bacfast ana arisini Anadolu erkekleriyle melezlemistir. Bunun sonucunda yüksek verimli fakat hirçin bir ari elde etmistir. Anadolu arisi ile backfast erkeklerini kullandigi durumda ise hem verim hem de mizaç bakimindan daha olumlu sonuç almistir. AnadoluXBackfast melezlerinde saf ebeveynlere göre % 128 ile % 151 verim artisi görülmüstür.
alıntıdır www.aridostlari.com

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
« Yanıtla #38 : Mart 04, 2011, 00:23:41 »
Yaptığınız alıntı, ırk adından başlayarak birçok yanlışlar içeriyor. Bu forumda arama yaparak daha doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur...

Çevrimdışı Mustafa ALKANOĞLU

• Pupa
  • Yer: Harmancık
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 700
« Yanıtla #39 : Mart 04, 2011, 23:10:30 »
Irklar üzerine tamamen internet üzerinden biraz araştırma yaptım gerek forumlar yada bazı sitelerden.
Bu konuda kesin şu ırk yada bu ırk diyebileceğim herkesin kabül edeceği bir ırk fikri kafamda oluşmadı.
Ama eçmişten bu günümüze baktığımızda bu işle ilgilenen herkes birşeyler denemiş yada araştırmış. Bence ilk soracağımız soru benim  anladığım kadarıyla koloni yönetimi. Bunu öğrenmeden şu ırk yada bu ırk demek bence yanlış. Sıfır arabayı şöförlüğü olmayan birine sürdürmek gibi birşey yanılmıyorsam. Bölgeden bölgeye veya rakıma göre farklılık gösteriyor galiba. Anlatılan arıcılık yaptığın yere farklı bölgelerden getireceğin arılardan ancak bir sene sonra o ortama arılar alıştıktan sonra verim alınabiliyor. Benim en çok merak ettiğim bizim yerli arılarımıza ne olduğu kafamda komplo teorileri oluşmuyor değil hani, sebebi dünya arı kolonisi sayısı bakımından kayıtlı olan ( ne kadarı doğru buda tartışılır. sebebi desteklemeler teşvikler  v.s. v.s.) sayıya üretimimiz ters orantılı, buna ister bilgisizlik ister başka birşey diyelim. Ülkemizde o kadar fakülte var imkanlarımızda var ama nedense bununla ilgili şudur veya budur yada yöntemi böyledir diyebileceğimiz detaylı ( tatminkar ) bir araştırma yok yada yapılmıyor. Çoğumuzun dediği gibi en iyi ırk elindeki çalıştığın ırk. Aslında söyleyecek çok şey var ama neyse fazla kafa ütülemeyelim.

Çevrimdışı demirci_mehmet

• Boş Petek
« Yanıtla #40 : Mart 11, 2011, 13:17:24 »
karniolun diğerlerinden ayıran en büyük özelliği sıcağada soğuada dayanıklı olması.. onun yanında italyana yakın yavru vermesi çabuk gelişen bir ırk olması...aynı zamanda karniol prololisi pek tutmadığından... petekleri beyazımsı bir renkde olur  bu nedenle petekli bal üretimi içim bulunmaz bir ırk....saygılar..

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: 75
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #41 : Mart 11, 2011, 14:53:21 »
Bunlar arıcılık konusu olan kitap yazıyor değil mi?

Siz alıp denediniz mi, bunlar gözlemleriniz mi?

Siz zooyekni bölümü öğrencisiymişsiniz zootekni olsa daha iyi olurdu.

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: TUNCELİ-NAZİMİYE (GÖNLÜMDEKİ YER İSE BİLECİK)
  • 2012 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Tam olarak usta,kalfa ve çırak durumunu yaşayan arıcı,............
  • Rakım: 100-1900 arası değişiyor.
« Yanıtla #42 : Mart 11, 2011, 15:02:58 »
karniolun diğerlerinden ayıran en büyük özelliği sıcağada soğuada dayanıklı olması.. onun yanında italyana yakın yavru vermesi çabuk gelişen bir ırk olması...aynı zamanda karniol prololisi pek tutmadığından... petekleri beyazımsı bir renkde olur  bu nedenle petekli bal üretimi içim bulunmaz bir ırk....saygılar..
Nedense bizim bölgelerde şu karniyoldan faydalanamadık o kadarda soğuğa dayanıklı olmasına rağmen!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

• Boş Petek
« Yanıtla #43 : Mart 11, 2011, 15:03:19 »
zootekni yazıyorum öyle çıkıyor :) mustafa kemal üniversitesindeyim..

• Boş Petek
« Yanıtla #44 : Mart 11, 2011, 15:04:37 »
bölgeniz çok soğuksa kafkas öneririrm.. karniyol bana göre geçiş bölgelerine daha uygun...