Gönderen Konu: Şerbet Yapımı  (Okunma sayısı 24372 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Ynt: Şerbet Yapımı
« Yanıtla #30 : Nisan 22, 2008, 19:41:30 »
Bir doktorun sitesinden Bilinçsiz Antibiyotik Kullanımının sonuçlarına dair aşağıdaki bilgiyi alıntılıyorum. Aşırı antibiyotik kullanımı malesef gelişmemiş toplum sorunu. Dünyanın gelişmiş ve eğitim seviyesi yüksek toplumlarında böyle bir alışkanlık yok. Ve hiç kimse kafasına göre insan sağlığı ya da hayvan sağlığı için eczaneden antibiyotik alıp kullanamıyor.

Antibiyotiklerin yanlış ve bilinçsiz kullanımı sadece kullanan kişiyi değil tüm toplumu ilgilendiren sonuçlar doğurur. Bakteriler de yaşamak için bizim onları öldürmek için kullandığımız antibiyotiklere karşı direnç gösterirler ve verilen antibiyotik tamamen etkisiz hale gelir. Bu durumda bazen çok pahalı ve damardan verilmek zorunda kalınan antibiyotikler kullanılmak zorunda kalınır bazense kullanacak tek bir silahımız ile kalmaz ve çaresiz kalırız. Uzun süreli ve gereksiz antibiyotik kullanımı insanın vücudunda normalde bulunan ve hastalıklara karşı savunma sağlayan bakterilerin ölmesine neden olur. Bu bakterilerin yerine mantarlar, başka hastalık yapıcı bakteriler gelir yerleşir ve hastalığa neden olurlar. Bunun en güzel örneği ağızda oluşan mantar enfeksiyonlarıdır (pamukçuklar). Bir başka örnek bağırsak düzenin bozulması ve ishallerdir. Antibiyotik kullanımına bağlı ishaller bazen çok ciddi boyutlara ulaşabilir.

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
  • Yer: Kırşehir
  • Kırşehir - Boztepe - Öğretmen
    • Domain - Hosting - Web Tasarým
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 (şimdilik)
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #31 : Nisan 23, 2008, 01:15:23 »
Antibiyotik vb. ürünleri kullanıpta başarıya ulaştığını söyleyen arkadaşlarımız var mı?

Eğer var ise bunu nasıl tespit ettiklerini de paylaşmalılar...

Bu tür bırakalım herkes yaptığını yazsın dediğinizde, tamamen bir kargaşa oluşur.

Toplum için bir arıcının arılarına antibiyotik vermesinin zararı, arılarına sinek ilacı sıkmasının vereceği zarardan çok daha fazladır. Sinek ilacı arı kolonisi söndürür, ancak o antibiyotik kalıntılı baldan yiyen Türk toplumunun çocukları leblebi gibi antibiyotik yutar ama iyileşemez...

Peki bu antibiyotikler nasıl oluyor da arıcılık malzemeleri satan yerlerde rahatça bulunuyor?
Çünkü bizler istiyoruz, onlarda bulunduruyor...

Peki bu antibiyotikler bizler söylüyoruz diye kullanılmayacak mı?
Çok uzun bir süre daha kullanılacak...

Velhasıl kaale alınması gereken bir şey var ise o da antibiyotik kullanılmamasıdır.

ben bu yıl arıcılığa başladım. kovan aldığım tecrübeli arıcı abimiz bana apimycyn kullanmamı ana arıyı yumurtaya teşvik edeceğini söyledi. bende kullandım tabiiki. arı ekipmanları aldığım kişi ise aynı sonuş,ç bana NEO-TERRAMYCYN (yunanistan malı) tavsiye ediyor. ama ben bu okuduklarımdan sonra artık vitamin dahi kullanmayı düşünmüyorum.   çünkü benim çocuğumun doktoru kesinlikle antibiyotik kullnımını tavsiye ETMİYOR. ki ben bu balı çocuklarımın bağışıklık sistemi güçlensin diye istiyorum.
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

Çevrimdışı polen

• Boş Petek
« Yanıtla #32 : Mayıs 04, 2008, 01:35:28 »
       Sevgili arıcı dostlarım. Ben acizane şöyle bir şey düşünüyorum. Hasta olduğunu düşünmediğim veya teşhisini koymadığım hiç bir arıya ilaç verilmesi taraftarı değilim. Ha ben kendim ilk baharda famodin veriyorum. Şurup hazırlarkende çok nadiren vitamin veriyorum. Arının doktoru yine kendisidir. Antibiyotikle iyileşecek arıdan hayır gelmeyeceğini düşünüyorum. Arı hasta ise ilaçla antibiyotikle uğraşılmaması taraftarıyım.  Yukarıda güzel abimiz ne demiş, antibiyotik bulaşan bir bal yiyen kişiyede bulaşır ve istenmeyen kötü neticeler doğurabilirmiş. En iyisi hasta arı ile uğraşmamak veya hasta etmemek. Hasta arı demek diğer kovanlara da aynı hastalığı bulaştırma ihtimali yüksek demek.Benim bu konudaki acizane görüşüm bu.

Çevrimdışı Uğur KIRAN

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ZONGULDAK
    • Bir yalnýz arýcý...
« Yanıtla #33 : Mayıs 09, 2008, 13:31:47 »
Sayın EGEHAN üstadım sizin verdiğiniz şurup formulünde aspirin katkısı neden yok, hadi antibiyotikleri anladık zararlı ama aspirinin zararlı oldugunu kim ispat etti bizlere? Hem benim arılar aşırı rüzgarlı bir arazide durdukları için sürekli başları ağrıyor ve ben bugüne kadar aspirinden güzel ağrı kesicide bulamadım.
Bence belli bir oranda aspirinde katılmalı! ama  arılara vereceğimiz şuruba değil içtiğimiz suya yada çaya..
Arıcılık mı? Bence yapılabilecek şeylerin en güzeli...

Egehan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Mayıs 09, 2008, 18:28:27 »
Uğur abi aman... Zaten kızıyorlar bize... Baksanıza Aspirin için arıların başlarımı ağrıyor dedik, nasıl ikaz aldık.

Neyse ben yine söyleyeyim...

"Arıların başlarımı ağrıyor."

Çevrimdışı sedatgok

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: İzmir
« Yanıtla #35 : Mayıs 14, 2008, 18:28:22 »
Merhaba arkadaşlar ;

Walla benimde kafam karıştı. Biz ne kadar doğal bir şekilde arı besliyormuşuz haberim yokmuş. :) İyiki siteye üye olmuşum. Bildiğimiz bir tek vitamin onuda hepimizin bildiği gibi bahar ayında veriyoruz. Eğer tecrübe ederek kullandığınız ve memnun kaldığınız başka ilaçlar varsa veya tecrübe ederek kullandığınız ama kötü tecrübe ettiğiniz ilaç varsa paylaşalım. Biz 1981 senesinden bu yana arıcılık yapıyoruz. Arıcılığın herşeyini biliriz ama internetini bilmiyorduk :) Şimdiden tşk ler...
Sedat GÖK  - Manisa / Kırkağaç

Çevrimdışı soylummt

• Boş Petek
« Yanıtla #36 : Aralık 25, 2008, 21:26:10 »
Arkadaşlar ben yeni üyenizim dede ,dedemden  babam ve ben anadan doğma arıcı sayılırım 1950 doğumluyum 1974 sona 2008 kadarda hiç meşkul olmadım. araştırırken siteyi bulup üye oldum 2008 yazıları ile olduğu için ilgimi çekti. 
yazılarınızı dikkatlice okudum. çok yararlı olduğu kadarda zararlı açıklayışlar olduğundan üzüldüm . bir arkadaşın aspirin verdiğini okumadığını duymadığını söyleyen arkadaş.  aspirinin ham maddes, sögüt yaprağıdır
zararı olacagını sanmıyorum.falanca vitamin ile bir kovandan on kovan yaparım vitamin adının açıklanmasının iç açıcı olmadığını beyan ederim.
çünki kızım sana derim , gelinim sen işit misali oluyor. yani yapmıyanlar yapsın olyor gibi geldi bana. babam rahmetli şaban hoca derler. arılara bakarken baharın nisah ayının 25 lerinde öküz tezeği yakarak arıların bakımını yapardı tütsü içinede cöp ile az tatlı katran damlatırdı kışda sepet kovanlarda görünmeyen yerlerdeki güveler ,güve kelebekleri dökülür atardık. 100 sepet kovan arılarımız vardı. çevre köylerden oğul almak için gelenler beklerken adamlara arkadaşlar arılara dikkatli bakmayın derdi. ve bir gün iki kişi bu büyük  buüçük ben alacam sen alacan diye iddia ettiler arılarda ayrı melengiçlerde idi , arılar kalktı ikisi biribirlerine karıştı. babamda niyyetiniz doğru olsun ben onları ayırırım herkes şansına razı olsun dedi iki Ulama dediğimiz sepet kovanları ağaca alt üst bağladı  bir çomça ile birine , bir çomça diğerine atarak arıyı paylaştırdı. ikindi olunca gölge basınca arılar çekildi herkes kendi kovanını alıp gitti kargaşa bitti. babamın tavsiyesi şu idi arı göz götürmez azar değer adamın kendi nazarı dahi değer , yabancıları arıların yanna sokmayın derdi.
demem odurki burda yararlı bilgi verilirken farkına varmadan nasıl ,nasıl zararlarında yapılacağı anlatılıyor. geçmiş işlemleri görmedim olmaz diyeceğinize  yeni yararlı olanları yazın yazalımda bundan sonra daha iyi verim alalım.  TAŞA ÇIKAN KEÇİNİN ,AĞACA ÇIKAN OĞLAĞI OLUR,MUŞ ....yanlış övütlerden kaçınalım
sizleri yermek deyil  gayemiz  fikir alış verişimizi geliştirmek.
Hoşça kalın sağlıcakla kalın gönlünüz ferah sağlık sihatlerle olunuz.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 190 olmuşuz haberimiz yok.
  • Rakım: Rakım yerle bir.
Şerbet Yapımı
« Yanıtla #37 : Aralık 25, 2008, 21:43:52 »
Sonuç olarak ne yapmamız gerekiyor bunu da söyleseydiniz.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı benek

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #38 : Ocak 06, 2009, 16:39:28 »
           Çok değerli arıcı arkadaşlarım bizim ülkemiz bitki örtüsü bakımından dünyanın en zengin ülkesidir. hertürlü otsu ve odunsu bitkiler bulunmaktadır. O nedenle diyorumki arılarınıza neden vitamin verme ihtiyacı duyuyorsunuz. Bu kadar zengin bitkide vitamin yokmu demek istiyorsunuz. Eğer arılar vitaminsiz kalırsa vitamin verilebilir.bence vitamin vermeye hiç gerek yok. Eğer zamanında şuruplamaya başlar ve devam ederseniz arılarınız istediğiniz gibi gelişebilirler. İstediğiniz kadar bölme yapabilirsiniz. Şurubu zamanına göre bire bir veya bire iki şeklinde yapar ve içine sadece kristalleşmesin diye limon yada limon suyu koyarsınız.
         Atibiyotik işine gelince Apivisini sizinde dediğiniz gibi çok sık kullanan arkadaşlarımız var. Hatta bende kullandım. Bilhassa erken ilkbaharda arılar çabuk gelişsin diye.ama antibiyotiğin zararlı olduğunu duyunca birdaha kullanmadım. Kullanmaya devam eden arkadaşlardan birtanesinin ballarında antibiyotik çıktı cezadan  zor kurtuldu .Daha birhafta önce toptan bal alıcıları balları toplarken, balların parasının bir kısmını labaratuvar tahlulinden sonra ödenmek üzere topladılar.Çünkü ballarda antibiyotik çıktığını söylediler.
Onun için kesinlikle antibiyotik kullanılmamalı.Hepinize başarılar diliyorum.

Çevrimdışı mematii

• Boş Petek
  • Yer: Nevsehir merkez
« Yanıtla #39 : Ocak 31, 2009, 20:03:03 »
selam saygıdeğer arıcı ağabeylerim ya ben cogu şeyi anladım ama bu (keke ) nedir onu anlamadım
bir acıklama yaparsanız sevinirim

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 190 olmuşuz haberimiz yok.
  • Rakım: Rakım yerle bir.
Şerbet Yapımı
« Yanıtla #40 : Ocak 31, 2009, 23:10:08 »
Kek'e
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Alperen

• Boş Petek
Şerbetleme ve Anaarı
« Yanıtla #41 : Şubat 02, 2009, 09:54:17 »
Arkadaşler bendede arı hastalığı oluştu. Hiç bir bilgi ve tecrübem yok.Çok faydalı soru ve cevaplar buluyorum bu sitede emeyi geçenlerden allah razı olsun.İlkbaha şerbetlemesini her günmü yapmalı veya kaç gün arayla yapılması ve arı alırken genç ana arı nasıl anlaşılır.

Çevrimdışı BARAN40

• Boş Petek
« Yanıtla #42 : Şubat 02, 2009, 11:16:38 »
Sayın arıcı arkadaşlar bende arıcı bir veteriner hekim olarak burda kıa bir katkı yapmak istiyorum.Arılaran hastalık dışında kek ve şurupla verilebilecek viteminden başka bir şey yoktur.Vitaminlerinde fazlalığı hastalık oluşturur bunedenle herşey dozunda kulanılmalı. bir diğer konuda anibiyotik antibiyortikler hastlıktn korumaz aksine srekli ve gereksiz kullanıldığında direnç gelişir zararı olur. Asprin meselesininde hiç bir temel dayanağı yoktur kanımca hpinize kolay gelsin.

butquci

• Ziyaretçi
Ynt:ASPİRİN MESELESİ İNVERT MESELESİ GİBİ olmasın :)
« Yanıtla #43 : Şubat 09, 2009, 02:24:51 »
Bu aspirin meselesi invert şurup meselesi gibi iyi yahut kötü olur gibi uzadı uzadıya gidermi acaba ???  bu arıcılık ne zor meslek  :-[arıcıların anayasası yokmu  :-\

Çevrimdışı turguttezcan

• Boş Petek
« Yanıtla #44 : Şubat 10, 2009, 14:35:24 »
     Sayın Arkadaşlar,
     Çok önce okuduğum bir kitapta,oğul zamanı arılıkta %o1 oranında tuzlu su bulundurmanın çok yararlı olduğu idi. Yine bir kitapta arıya tuzlu su vermenin arının ömrünü kısaltacağı ve hiç iyi olmıyacağı idi. Şimdi ise üç litre şuruba bir çaykaşığı tuz konursa  iyi olacağını hatta arının hırçınlığını alacağı duyumlarını alıyorum.
Bunun hangisi doğru? Beni bu konuda bir bilen aydınlatırsa memnun olacağım.Şimdiden teşekkürle selam sevgilerimi yolluyorum. Saygılar...