Gönderen Konu: Bal Fiyatları Nasıl Belirlenir?  (Okunma sayısı 20978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
Ynt: Bal Fiyatları Nasıl Belirlenir?
« Yanıtla #75 : Aralık 25, 2009, 00:31:41 »
sayın balkaya77; size birkaç şey de ben sorayım.
- macahel'de üretilen balın kilosu kaçadır. onlara söylediniz mi ''fiyatı biraz aşağı çekin, 150-250 ye bal olmaz, bunu kim alacak'' diye.
- sabah 9 dan akşam 7 ye kadar(10 saat), 30 derece sıcağın, %90 nemin altında, maske ile, engebeli bir arazide, yemek yemeyi bile unutarak sürekli koşturduğum(resmen koşarak) günler az değildir. işin ilginç tarafı ise o sene kestane balı olup olmayacağı belli değildir ve kimse beni finanse etmez, zararımı karşılamaz. ürettiğin bal da ortalama 10 kg/kolonidir(boş geçen yıllar hariç).
size göre balımı kaçtan satmalıyım?
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

Çevrimdışı Yusuf GÜRBÜZ (Formen)

• İşçi Arı
  • Yer: ESKİŞEHİR 0 532 7770309
  • Yusuf GÜRBÜZ
    • UYANIKARICI
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 200
  • Rakım: 100~850~1400
« Yanıtla #76 : Aralık 25, 2009, 09:01:00 »
Selamlar
Arıcılar olarak bir birimizi kırmayalım arkadaşlar. Hepimiz arıcıyız. Bir teneke balın bu günkü fiyatına bakınız, 100~125 TL arasında, ama alıp satan yok. Bu fiyatın 200 TL civarında olması gerekiyordu.
Saygılarımla

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
« Yanıtla #77 : Aralık 25, 2009, 10:17:02 »
Bu konuyu bile takip etsek, baharın nasıl geldiğini anlamayız herade. :)

Fiyat belirlemesi aynen bu konu içeriği kadar karmaşık. Tarımsal üretimde genelde kar çok yüksek oluşmuyor. Üreticinin önünde tüm imkanlar sınırsız olabilse keşke. Alıcı kendi kartlarını sununuyor satıcı kendi kartlarını.

Nihai tüketici ürünün nasıl elde edildiğini biliyorsa fiyatta anlaşabilirler.

Maksimum verimle çalışamayabilir arıcı. Şimdi arıcı kamyonu tamamen arıyla doldurup, gezginciliğe çıkıpta maliyeti düşürse de örneğin karadenizde istediği yerde o arıyı boşaltıp koyacak yer bulamaz, çiçek yoğunluğu bulamaz. Taşıması yerleştirmesi ve bakımı diğer bölgelerin belki kat kat fazla emek  ve çok zaman alır ( Parasal konularda "vakit nakittir" sözü kaidedir.)

Bir elimiz bal da bir elimiz darda, ortalama olarak dengedeyiz.

Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 236 / 2014 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #78 : Aralık 25, 2009, 12:10:49 »
Ya var ya Allah sizlerin eline kimseyi düşürmesin.

Bir sakince dinleyin bakalım.

Bunları yazana bak ayrıca... :P

Bal fiyatları / hakiki bal / besleme / kovan özellikleri kısacası arıcılığın uç noktaları olduğunda, yazarken kontrolü elden kaçırdın mı parçalanırsın vallah...

Karşı atağa geçsen, daha da batarsın.

Allah muhafaza...

Arada duman vermek lazım bu kovana...

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

balkaya77

• Ziyaretçi
« Yanıtla #79 : Aralık 25, 2009, 14:37:58 »
Halil Bey konuyu iyi toparlayıp analiz etmişsiniz..çok haklısınız. arıcılık çok enteresan bir iş ve arıcılık aynı konuda birden fazla doğru olabiliyor..

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
« Yanıtla #80 : Aralık 25, 2009, 14:53:19 »
şebinkarahisar'da kara dut pekmezinin kilosu 150 tl.

demekki bu astronomik fiyat konusu bala özgü bişey olmayıp her tür ürünle ilgili bişey.
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #81 : Aralık 25, 2009, 15:02:24 »
Astronomik dediğimiz fiyatlar, normal tüketim talebiyle ilgili değil.

İşin içine umut tacirliği de giriyor. Kilosuna 150 kilo verdiğin ürünü normal tüketim talebiyle almıyorsun.

O fiyatlara satılan ürün muhakkak bir hastalıkla irtibatlandırılmıştır.

Rizeli bir abimizle Anzer balı muhabbeti yaparken, 5 sene önce zar zor yarım kilo buldum demişti. Hayırdır abi ne yapacaktın dedim, kanser hastamız vardı dedi.

Tamam arz ve talep fiyatları belirleyen bir unsur. Fakat arzdan yüksek talep oluşturmak için doğru verilere mi dayanılıyor, yoksa insanların umatları mı istismar ediliyor. İşin bu kısımları da önemli.

Geçen günlerde medya yer aldı çoğunuz okumuşsunuzdur. Japonlara kilosu 1500 dolardan satılacak balları ayılar yemiş.

Şimdi düşünün kaç kişinin japonların kilosuna 1500 dolar ödediği balın peşine düştüğünü. Hele Allah muhafaza ölümcül hastası olanların o paraları vermeme gibi seçenekleri var mı?

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
« Yanıtla #82 : Aralık 25, 2009, 15:28:43 »
Tüketim kültürüyle alakalı olabilir. Alışılmış bir tüketim malı fiyat çok uç yapmadığı müddetçe satılır.

BAzı balların lüks görünmeleri normaldir. Satılabilmesi ve müşteri bulabilmesi de normaldir. Eğer bal tüketim kültürü yoksa fiyatı çok makul de olsa satışının artacağını sanmam.

Bir tarımsal ürün vardı ki ortalama pazar fiyatı 7,5 tl iken yok satarken,bu fiyata kimse alıp yemez fiyat çok fazla denirken, gün oldu  fiyatı 1,5 tl ye düştüğü halde alıp yemedikleri gibi  satış miktarı daha gerilere düştü. İlginç değilmi ?

Tarımsal ürün pazarlamasında bu şekilde; pazarlama, ekonomi, arz & talep, matematik v.s denen tüm kavramların geçersizleştiğini ,alışkanlıkların fiyat belirlemede en büyük etken olduğunu birebir yaşadık.
Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.

Çevrimdışı Orhan ÖNDER

• Larva
  • **
  • Yer: Havza
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 700
« Yanıtla #83 : Aralık 25, 2009, 15:53:36 »
       Görülüyor ki parekende satışlarda  fiyat alıcı ile  satıcı arasında  belirlenmekte olup 10 tl ile 15o tl  (anzer hariç)  arasında değişiyor.Bence burada problem yok.Balın özellikleri ve kalitesi,satıcının ticari kabiliyeti,alıcının alım gücü ve arz ve talep miktarı fiyatta başlıca etkenler.
          Bence  esas problem toptan satışlarda ki  gülünç denebilecek rakamlar ve üreticiye toptancılar ve paketleyiciler tarafından uygulanan eziyet ve  haksızlık.Yanılıyorsam eski arıcılar düzeltsin geçtiğimiz  3-5 yıl içinde tenekesi 150-200 tl arası işlem görmüş.Bu sene  100-125 tl arası telafuz ediliyor.Böyle olmasına rağmen bu sürede  raflardaki fiyatlar da gerilemiş olsa amenna ,mümkünmü  3-5 yıl öncesinden daha yukarıda.
       Sonuçta en büyük emeği harcayan üretici ve  ekonominin olmassa olmazı tüketici hep   mağdur  edilmiş.
       Bu yazılanlar ın çoğu 6 sayfaya taşan konu içerisinde bir çok arkadaş tarafından değinilmiş.Benim şahsi  görüşüm   burada  neler  yapabiliriz konusu  tartışılsa  daha iyi olur  kanısındayım.Ne  bileyim belki  üretici ortak hareket ederse  birlikler birlik olursa emek galip gelir.Halkda sağlıklı beslenme hususunda  balın nimetlerinden yararlanmış olur.Bir çok arkadaş dile getirmişler ,toptan bu fiyatlara satmaktansa üretimi  azaltıp  parekende satabileceğim kadar üretim yapacağım diyor.Çoğu amatör  olan ve ticari amaçlı  büyüme sınırında olan üreticiler blogcular,forumdakilerin çoğu fren yapma düşüncesinde.Sonuçta çiçeklerimizin ballarını  denizlere akmaya  devam edecek.
       Kuşkusuz arıcıları rahatsız  eden en önemli konu elinden 3-5  liraya  alınan bal    tüketiciye  raflarda en az  15 -20 tl den sunuluyor olması.Bence  makul değerler  toptan satışlarda çiçek-ayçiçek balları 7-8 tl  civarı satılsa  tüketici  aynı bala rafta 10-15 tl ye alabilse iyi olur.Tabi  özelliğine  göre  daha üst fiyatlarda olacak haliyle.Bu şekilde  üretici  kendi işine odaklanır parekende satmaya uğraşmaz herkes kendi işini yapar ,daha iyi yapar.

Çevrimdışı tabanca

• Pupa
« Yanıtla #84 : Aralık 25, 2009, 18:54:43 »
Selamlar,

Tüccara balı hakettiği fiyattan satmaya çalışmak yerine, tüccarı devreden çıkartmak neden tartışılmıyor?
Bu site kooperatif kurabilecek ve kooperatifleşmenin önemini bilecek bir çok üyeyi bünyesinde barındırmakta. Kooperatifleşme demek pazarlık ve pazarlama gücü demek. Bir yerine on almak, bir yerine on satmak... Kendi ambalajınla, kendi markanla, kendi şartlarınla. Bunun neresi kötü? Birisi bana açıklasın da bende bu sevdadan vazgeçeyim...

Aşağıda googleda kısa sürede bulabildiğim bir iki link paylaşıyorum.

http://www.tumgazeteler.com/?a=3910534

http://www.binbogabali.com/default.asp?id=1

Saygılar...

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #85 : Aralık 25, 2009, 19:16:30 »
Binboğa ülkemizde kooperatifleşmenin başarılı ender örneklerinden olan bir şirket.

Bu başarının altında yatan örgütlenme ve ilişki biçimlerini incelemek lazım. Ben hiç zannetmiyorum ki, 1500 tane arıcı bir araya gelip hadi kooperatif kuralım desinler ve böyle bir yapı ortaya çıksın.

Yapıyı tanıyanlar anlatırsa öğrenmiş oluruz.

Posof ile ilgili linkte yer alan haberde söylenenler ise saçmalıklarla dolu. Kooperatif kurmaktan önce  arıcılığı ve balı öğrenmeleri gerekiyor.

Armut ve Elma olgunlaştıktan sonra elde edilen meyve balı, ballarında hiç glikoz olmadığı için şeker hastalarının rahatlıkla tüketilebilmesi.

Çevrimdışı gezgin arıcı

• Pupa
« Yanıtla #86 : Ocak 06, 2010, 17:35:23 »
siz yazdığımı ya okumatınız ya okuyup anlayamatınız ben  kestane tek cicek balı demedim kestane balı antipiyotik özelliği cok olduğundan bir cok hastalıkta kullanılır ve teneke fiyatı 5oo tl varmı başka bir bal bu fiyata anzer balı haric bal az veya cok diiye değerlenmez bu yıl aycicek balı hic yok denecek kadar az oldu 316 arıdan 37 teneke bal aldım ama fiyatı 120 ytl aycicekdede mutlaka  cok farklı ciceklerden bal karışıyor bu inkar edilemez ama toptancı bunu dinlemez aycicek diye alır anzer bile karışsa aycicek diye alır bende sakaryalıyım sakarya arıcılar birlik başkan yartımcısıyım marmara bölgesinden resim gönderdiniz tşk ler ama ben anlatmak isdediğimi anlamatınız ben cicek yok demedim milyonlarca var hatta bu bölgelerde nektar calışması yaptık ünüversite ile cok zengin bölgeler ülkemin her yeri ayrıgüzel ama kars erzurum balı 40 ytl den satılıyor hadi biz neden ayciceği satamıyoruz soruyorum bu balların hebsinin iceriği farklı fiyatı farklı tşk ler

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 236 / 2014 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #87 : Ocak 06, 2010, 19:17:06 »
bal fiyatları balın kalidesine göre belirlenir bir erzurum veya kars veya karadeniz balları bunun gibi bir kacı cok değerli ballardır cicek ceşiti ve rakım yüksekliği dolayısı ile fiyatları yüksekdir veya kestane balı dünyataki en kuvvetli antibiyotikden daha güclüdür ama aycicek balı yüksek oranda tek cicek balıdır bunun icin fiyatı düşük olur bu ballar gercek bal olup bir biri ile fiyet olarak kıyaslanamaz ama türkiyede kalideye göre değil balın bolluğuna göre fiyat acıklanıyor  bu olay arıcının balını kendi isdediği fiyata satmasına neden oluyor ama bu satışlar cok az olur saygılarımla

siz yazdığımı ya okumatınız ya okuyup anlayamatınız

Sayın gezginarıcı, bol bol tartışılan konuya ait ilk yazdıklarınız yukarıda...

Özetle ve anlaşılır olarak aynen şöyle...

"Çiçek çeşidi ve rakım yüksekliği dolayısı ile fiyatları yüksektir veya kestane balı dünyadaki en kuvvetli antibiyotikten daha güçlüdür ama ayçiçek balı yüksek oranda tek çiçek balıdır ve bunun için fiyatı düşük olur..."

Çiçek çeşidi ve rakım yüksekliği ve balın içeriği ile tek çiçekten derlenmiş olması fiyatı belirleyen unsur değil normal iktisadi sistemin çalıştığı piyasada...

Çiçek çeşidi ve rakım yüksekliği dediğinizde birileri hemen resimleri yükler dediğiniz gibi...

Ayrıca ayçiçek balının ucuzluğu tel çiçekten derlenmiş olması ile alakalı değil...

Bu ülkedeki tüm arıcıların şu anda depolarında bulunan balları toplayalım büyük bir alana...

%80'den fazlası ayçiçek ya da çam balı çıkar. Bu belki bir referans verebilir.

Bu basit bir iktisat kuralıdır. Çok olan ucuz olur...

İkinci mesajınızda ise ya okumadığımız, ya da okuyup anlamadığımızı belirterek girmişsiniz ya konuya, devamını bile okumaya gerek yok o tür iletilerin.

Sonuçta muhtemelen kendi görüşünüzü yine dikte etmeye çalışmışsınızdır.

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: 75
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #88 : Ocak 06, 2010, 19:18:27 »
Sayın gezgin arıcı:

Sizden bir ricam var sakın yanlış anlamayın.

yazdığınız kelimeleri anlamak için bir daha okuyor veya geriye gelip bir daha okuyoruz.
"T, D, B, P" harflerinin kullanıldığı kelimeleri bir inceleseniz derim.
Hadi "Ç" harfinin yazımı bilgisayardan kaynaklandığını kabul edelim ama diğer harfleri yerinde kullanabilirseniz daha iyi anlaşabileceğiz.

Çevrimdışı tabanca

• Pupa
« Yanıtla #89 : Ocak 07, 2010, 11:51:25 »
Bir iki tane "nokta" da fena olmaz...