Gönderen Konu: Bombus Yuvası Nasıl Yapılır -1  (Okunma sayısı 36529 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 190 olmuşuz haberimiz yok.
  • Rakım: Rakım yerle bir.
Ynt: Bombus Yuvası Nasıl Yapılır -1
« Yanıtla #15 : Aralık 24, 2009, 20:30:17 »
Bana söylemeyin onu. İlgili siteyi uyarın. Second yazmışlar banane... :P
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Antalya- Manavgat - Ahmetler
    • Manavgatlý Arýcý
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Rakım: 40 m. ile 1700 m. arası
« Yanıtla #16 : Aralık 24, 2009, 21:12:55 »
 Hadi öyle olsun. Mantıklı da. İngilizler ikinci demiş, ben olsam yeni derdim. O da yanlış olmaz. Önemli olan ne anladığımız.
Arıcı arkadaşlarımıza sağlık, bol ürün ve işlerinde kolaylıklar diliyorum.
http://bombusarilari1.blogspot.com/
http://manavgatliarici.blogspot.com/

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #17 : Aralık 25, 2009, 22:25:15 »
Ali Bey,

Bahçemizde, aslında balkonda demek geliyor içimden ama sizden edindiğimiz bilgilere bakarak olmaz gibi geliyor, bombus yetiştirmek için, yaptığımız yuvayı keşfetmelerini beklemekten başka çaremiz var mı?

İlkbaharda yuva arayan bombus anaarılarının alçaktan uçtuğunu söylemiştiniz. Bu anaları yaptığımız yuvalara kendimiz yerleştirebiliyor muyuz?

Önceki yazılarınızda doğadan toplamanın yasaklandığını bu yüzden o yöntemi önermeyeceğinizi söylemiştiniz.

Fakat amatör arıcılar olarak niyetimiz zaten doğadan toplayarak yurtdışına, ya da başkasına satmak değil.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #18 : Aralık 26, 2009, 09:19:27 »
Murat Bey,
Balkonda arı teşvik edilmiş kovana girer mi? Yuva ararken yukarıdan uçan alaca arılar da var. Ağaç bombusu, taş bombusu… Onlar yuva yerini ağaçlarda, kayalarda ararlar. Onlar girebilir. Yöremizde ağaç bombusu yoğun ise bu olabilir. Bizim Manavgat yöresinde taş bombusu da çokça görülmektedir
Toprak bombusunu balkona koymak için ana arının ilkin sessiz, sakin karanlık bir yerde kuluçkaya yatırılması, yumurtlamaya başladıktan sonra balkona çıkarılıp kovan ağzının açılması gerek. Kuluçkaya yatırma eylemi laboratuarlarda olduğu gibi kapalı ortamda olabileceği gibi yalıtım maddeleri konmuş bir kovanla açık ortamda da olabilir.
Kuluçkaya yatırma konusu önemli bir konu. Onu anlatmazdan önce eski notlarıma bir bakmam gerek.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #19 : Aralık 26, 2009, 10:18:11 »

Amatörler, açık ortamda kuluçka eylemini iki odacıklı kovanlarda daha kolay yapabiliyor. Kovanın ilkin uçma deliği kapatılıyor. Bu odanın birisine yalıtım maddeleri konuyor. yalıtım maddelerinin ortasında açık bir yerine nohut kadar polen hamuru konuyor, ana arı 3-5 refakatçı ile buraya bırakılıyor. Öbür odaya da 1/1 oranında şeker şurubu kabı konuluyor. Kuş sulukları bunun için uygun olabilir Camekanlarda verilen invert şuruplar uzun süre (1-2 yıl) bozulmazlar. 2. oda aynı zamanda dışkılama odasıdır. Kovanın üstünde iki kat örtü olabilir. Alttaki örtü şeffaf bir plastik olursa ana arının davranışları kolayca gözlenebilir. Bu şeffaf kapakta açılıp kapanabilen ana arıya yem yani polen hamuru verilecek bir delik de olmalıdır. Bu hamur verme işi,uzunca bir cımbız ile yapılabilir. Bu şekilde hazırlanan kon sessiz ve karanlık bir ortama konur. İki günde bir polen hamuru değiştirilir. 15-20 gün sonra yumurtlayabilir. Yumurtlayınca mesele tamamdır, onları ısıtıp yavrularını çıkaracaktır. Yavrular çıktıktan sonra refakatçı arılar alınmalıdır. Ve iki üç gün sonra da kovanın uçma deliği açılıp balkonun ya da bahçenin gölge bir yerine konur.
Konu burada bitmedi. Kuluçkaya yatırma önemli bir konu daha püf noktaları var. Devamı gelecek. Çiftleşmiş ana arıyı nerde bulabiliriz, onu da soruşturalım.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #20 : Aralık 27, 2009, 16:06:50 »
Ana arıların kuluçkaya yatırılmasını anlatırken “Konu önemli, eski notlarıma bir bakmam gerek demiştim.  İşte eski notlarımdan bazıları.

Alaca arı da dediğimiz (Bombus terrestris) arılarının üretimi denemeleri

Bazı arkadaşlarımızın içinde “acaba?” diye bir soru işareti var. İlk başlangıçta elbette bir “acaba?” denecektir. Bakın ilk başlangıçta acaba diyenler neler yapmış.

1912 de Linhard ve Sladen adlı araştırmacılar doğadan yakaladıkları ana arılardan koloniler üretmişler. O zamandan bu güne birçok araştırmacı doğadan yakaladıkları analarla üretim denemeleri yapmışlar.

1964 – 1965 yıllarında Kanada’da üniversite bünyesinde S: C: Plowright ve S: C: Jay doğadan yakaladıkları kışlamış ana arılardan açık ve kapalı ortamda koloni yetiştirme denemeleri yapmışlar. Kolonilerden ana arılar üretmişler. Ana arıları çiftleştirmişler. Kış uykusuna yatırmışlar. Uyanınca kuluçkaya yatırmışlar. Yeniden koloni üretmişler. Bütün bu yaptıklarını, izledikleri yolları, kullandıkları araç ve gereçleri, denemenin sonuçlarını ayrıntılı bir şekilde bir dergide yayınlamışlar. Bu yayınladıkları rapor İngilizce olarak internet sitelerinde var.

Anlattıkları özet olarak şöyle.

Açık ortamda 21 derecede çift bölmeli kovanlarda üretme denemeleri yapılmış. Çift bölmeli kovanların giriş bölümü beslenme ve dışkılama için kullanılmış. Polen hamuru ve şeker şurubu buraya konmuş. İç bölme ise kuluçka için kullanılmış. Yalıtım malzemesi olarak ta pamuk ve yün kullanılmış.

Kapalı ortamda 29 derece ısı ve % 50 nispi neme ayarlı sakin ve karanlık bir ortamda üretme denemeleri yapmışlar. Kapalı ortamda da aynı kovanlar kullanılmış ama yalıtım ve yuva malzemeleri kullanılmamış. Ancak tabana temizlemesi ve gerekirse değiştirmesi kolay olsun diye kıvrımlı karton kağıdı sermişler. Bu kartonlar aynı zamanda dışkıları da emdiği için kullanışlı olmuş.

Başka bir denemelerinde yaz ortasında doğadan topladıkları ana ve erkek arıları çiftleştirmişler. Sonra da  + 5 derecede kış uykusuna yatırmışlar. Kış uykusuna yatan ve yatmadan kuluçkaya yatırdıkları iki grup ana arıdan aldıkları sonuçları değerlendirmişler.

Denemeler sonucunda, ana arının yaşam sürecindeki davranışları, kış uykusuna giren ve girmeyen ana arıların üretimdeki farkları, taze polen kullanmanın üretim verimliliği ile bağıntısı, kısa ömürlü, uzun ömürlü koloni üremesinin nedenleri araştırılmış, değerlendirilmiş.

Değerlendirmelerden bazı sonuçlar:

Doğadan yakalanan ana arılar parazit ve zararlılardan temizlendikten sonra kuluçka kafesine konuyor. Kuluçka kafeslerine analar bazı kafeslerde tek olarak konuyor, bazı kafeslerde ananın yanına bir işçi arı konuyor, bazı kafeslerde ise birkaç işçi arı konuyor.

Başka bir grupta ana arılar kuluçka kafesine grup halinde konuyor. Grup halinde konan ana arıların yumurtlama oranının tek tek konan analara göre daha fazla olduğu görülüyor. Bu gruplarda ana arılar ortalama 21 günde yumurtluyor. Başka bir grupta ana arılar 20 günde bazıları 30 günde yumurtluyor.

Kuluçka kafesine 2 ana ar birden konursa, Sladen’e göre biri ötekini ilk yumurtlamadan sonra öldürür. Bazı yazarlara göre ilk işçi arı çıkıncaya kadar yaşayabilirler. (Frizon, Plath, Free, Butler bu görüştedirler.)

Diyapoza (kış uykusu) girmeyen ana arılar da büyük koloni oluşturabiliyor. Yeni çiftleştirilmiş ana arılar birkaç gün sonra kış uykusuna yatırılıyor ve yumurtlama organlarının gelişmesi için + 5 derecede iki ay bekletiliyor.

Kuluçkaya yatırılmış ana arılara bal ve polen mumlu kâğıt içerisinde veriliyor. Böylece polen daha geç bayatlıyor. Her 3 günde bir yeniden polen keki veriliyor ve eski polen keki tükenmemişse geri alınıyor. Ana arının sağlıklı olup olmadığı, polen, şurup tüketiminden ve dışkılamasından anlaşılıyor. Ana arıların çoğu ilk yumurtayı yumurtladıktan 64 gün sonra ölüyor.

Yumurtalığı ve yumurtlama organlarını gelişmemiş ana arıların yumurtlaması verimli olmuyor. Kafesin ya da kovanın uygun olmayışı yumurtlamayı geciktirebiliyor. Yeteri kadar taze polen verilmezse yumurtlama azalıyor. Kuvvetli koloniler yapmak için larva transferi yapmak gerekiyor.

Bu yazdıklarım araştırma yazısının özetidir. Daha ayrıntılı görmek isteyenler internette aşağıdaki adreste inceleyebilirler.
REARING BUMBLE BEE COLONIES IN CAPTIVITY
R. C. Plowright AND S. C. Jay
Department of Entomology, University of Manitoba, Winnipeg, Canada

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #21 : Aralık 27, 2009, 16:08:37 »
Bir başka araştırma ve üretim denemesi 1997 – 1998 yıllarında yurdumuzda yapılmış. Akdeniz üniversitesinde, doğadan toplanan 167 adet bombus terrestris ana arısı kuluçkaya yatırılmış, koloniler oluşturulmuş, koloniler seralara konmuş, sağlıklı çalıştıkları görülmüş. Bazı kolonilerden ana arılar üretilmiş, 1x1x1 m. ölçülerindeki çiftleşme kafesinde çiftleştirilmiş, çiftleşen anaların yeniden koloni oluşturması sağlanmış, yapılan çalışmalar, kullanılan araç ve gereçler, izlenen üretim yolları ayrıntılı olarak bir yazıda Türkçe olarak anlatılmış. Bu yazıyı da internette bulabiliriz. Adresi:

Gürel, F., Efendi, Y., Mutaf, S. Doğadan Toplanan Bombus terrestris Ana Arılarının Laboratuar Koşullarında Koloni Oluşturma ve Koloni Gelişimi Özellikleri.

Bu araştırma ve denemelerdeki v e burada anlatmadığımız başka araştırma ve denemelerdeki kullanılan araç ve gereçlerin, çalışma yöntemlerinin ve yollarının çoğu, aşağı yukarı benzerlik göstermektedirler. Kapalı ortam, karanlık, sessizlik, taze polen, taze şurup, yumurtlama kutusu, beslenme kutusu veya yetiştirme kutusu… Daha bunlar gibi araç gereç ve uygulamalar… hemen hemen aynı. Farklı olan kuluçkadaki ana arının yumurtlamasına olumlu katkısı olacağı varsayılan yanına konan uyarıcı (refakatçı) arılar. Farklı denemelerde farklı arılar konmuştur.

Plowright ve Jay’ın denemelerinde:
1. Tek ana arı
2. İki ana arı
3. Çok ana arı
4. Ana arı ve tek bombus işçi arısı
5. Ana arı ve birkaç bombus işçi arısı
Yurdumuzda Akdeniz Üniversitesinde yapılan üretimde ise
6. Yeni çıkmış 4-5 bal arısı konmuştur.

Akdeniz Üniversitesindeki denemede ana arıların  % 50.3 ünün koloni oluşturduğu yazılmaktadır.

Bunlara benzer deneler sonunda üretim teknikleri daha da geliştirilmiş ve Hollanda, Belçika ve İsrail’de yıl boyu seri üretimlere başlanmış ve akdeniz kıyısındaki ülkelerin seralarında tozlayıcı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Avrupa’da meyve ve sebze bahçelerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Amerika’da bombus terrestris yerine o yörede yaygın olan başka bombus türleri üretilmektedir Örneğin Kanarya Adalarında o yöreye uyum sağlamış olan “bombus kanarien” türü üretilmektedir. Avrupa’da amatörler açık alanda hobi olarak değişik türler üretip bakımına yardımcı olarak bahçelerini tozlama işinde faydalanmaktadırlar. Bunu biraz yabancı dil bilen arkadaşlarımız internet sitelerinde açıkça görebilirler. Biz bu konuda biraz geç kaldık. Ama birilerinin bir yerlerden başlaması gerek. Bir arkadaşımız:
“ Bir koloni kaç ana arı üretir?”
Diye sormuştu. Üretim yapan laboratuarlar üretim bilgi ve yollarını gizli tutmaktadırlar. Ancak biz seralardaki arıların ortalama 20 ana arı ve daha çok erkek arı ürettiğini gözlemledik. Açık ortamda yani doğadaki kolonilerin ana arı üretiminin daha fazla olduğu muhakkaktır. Örnek olarak Bizim seralarda ortalama 80 – 100 adet arısı olan koloniler kullanılırken Avrupa’da doğadaki kolonilerin arı sayısı 100-200 arasındadır. Heinrich B. Kitabında Amerika’da 1979 Haziran ayında bir kolonide 1 ana arı,260 işçi arı, 140 yeni ana arı,1020 adet de larva ve pupa bulduğunu yazar. Bu bir uç örnektir, ancak üreme koşulları iyi olursa ana üretimi sayısı da yükselir.
ı
Heinrich, Bernd (1994): Der Hummelstaat. List Verlag, München. (Originalausgabe: Bumblebee Economics, 1979)
Bu denemelerdeki tekniklerdeki araç gereç ve üretim tekniklerini uygularsak bir amatör olarak üretim yapamayız diye bir kural yok bence. El yapar da biz niye yapamayalım?
Damızlık ana arı sağlama yoluna gelince… Yurdumuzda doğadan toplanması yasaklanmış. Ayrıca bilinçsiz bir şekilde doğadan genç anaların toplanması, yuvalarının bulunup bozulması onların varlığına zarar vermek, kaş yaparken göz çıkarmak demektir. Ancak ülkemizde üretim yapan firmalardan ana arı getirtip üretimini burada yapanlar ana arı satarlar mı onu da bilmiyorum. Ancak bunlar öğrenilebilir ve bu sorun da çözülebilir.

Bombus Arısı Yönetmeliği
Resmi Gazete Tarihi: 01.10.2004 No: 25600, Tarım ve Köyişleri Bakanlığından
Doğadan Toplanması
Madde 8 —Tüm bombus arısı türlerinin doğadan toplanması yasaktır.

Konuyla ilgilenen arkadaşlarımızı ilgili yayınları incelemesini ve görüşlerini bizimle paylaşmalarını bekliyorum.
Kuluçkaya yatırma konusunda daha ekleyeceklerimiz var.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #22 : Aralık 28, 2009, 13:58:52 »
Yurtdışından getirilip seralarda kullanıldıktan sonra, doğaya bırakılan Alaca arıların (bombus), doğal ortamda genetik kirliliğe neden oldukları konusunda da bilim adamları tarafından yapılan eleştiriler var.

Normal şartlarda bu tür arıların doğaya bırakılmayıp, satıcı firmalar tarafından geri alınması gerekiyormuş sanırım.

Amatör olarak bombus yetiştiriciliği yapmak için, doğal ortamdaki arılardan yararlanmak yerine, yurtdışından getirilmiş hazır arı satın almak daha doğru bir karar mı bence bunu tartışmalıyız.

Çünkü genetiği farklı olan bir arıyı doğal ortamımıza sokarak kendi ekolojimizdeki alacaların genetik özelliklerinde kirliliğe neden oluyoruz.

Yukarıdan aşağı yazdıklarınızı okuyup verileri altalta koyduğumuzda, bahçemizin bir köşesinde ya da balkonumuzda amatör olarak bu arıyı yetiştirmek için, illaki de yuvalarının bulunup tahrip edilmesi gerekmiyor diye düşünüyorum.

Yuvalarını tahrip etmeden, onların varlıklarına zarar vermeden, kendi bölgemizin ekolojisine uyumlu doğal arılarla, bir kaç koloni ile amatör yetiştiricilik yapmak mümkün değil mi?

Zaten amacımız yuvalarını bozup çoğalmalarını engellemek değil, tam tersine onların varlığının ekolojiye yaptığı katkının anlaşılması, insanoğlunun doğadaki diğer canlılarla iletişiminde bilinç kazanması.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #23 : Aralık 28, 2009, 14:51:59 »
Birzamanlar benim avcılık merakım vardı. O zaman bizim yörelerde keklik çoktu. Bazı avcı arkadaşlarımız "Dün su başında saklanarak 15 keklik vurdum, önceki gün 5 tavşan vurdum... " gibi sözlerle övünürlerdi. Böylesi bir düşünce ve davranış sonunda nerye geldik? Şimdi buralarda ilaç için arasan keklik bulunmaz oldu. Benim endiçem böyle olması. 3 adet yeterli olacakken 13, ya da 23 adet yakalanırsa, yanlış yapılmış olur. İşin içinde ticaret kaygısı olmazsa, ölçülü olunursa, zarar yerine faydası olabilir. Yani sorumluluk sahibi olunursa... Ama ana arı satın alıp denemek te işin tekniğini kavramak için bir yoldur. İlk arıcılığa başlayanlara biz "az ile başla, işin tekniğini kavrayınca çoğaltırsın" diye önerilerde bulunuruz. Bu işin de doğru olanı böyle olsa gerek.
Gen kirlenmesi konusundaki görüşünüz ne kadar açıklığa kavuşmuş bilmiyorum.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #24 : Aralık 28, 2009, 15:35:40 »
Siz de doğru söylüyorsunuz. Bu işin bireysel kontrolü zor. Aynı olay bizim köyümüzde de yaşandı, traktörlerle gece avları düzenlenirken şu anda avlanabilecek hiçbir şey kalmadı.

O zaman doğadan bulunarak ya da yuvaların dan alınarak yetiştirilmesini önermemek en iyisi.

Seralarda kullanılan bombusların kontrolsüz olarak doğaya salınmasının, o çevredeki doğal yaşayan bombus ırklarında genetik kirliliğe neden olduklarını bir yazıda okudum. Yazıyı bulunca linkini buraya koyacağım.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #25 : Aralık 28, 2009, 16:08:27 »
Bir akademisyenin bu konuda açıklamaları vardı, tam olarak nerde okuduğumu hatırlayamadım.

Fakat aşağıdaki linkte bombus arısını, kullanım tarihçesini, ülkemizdeki durumunu anlatan bir powerpoint sunumu var. İlgilenen arkadaşlar için iyi bir özet sunum.

http://www.tohumcu.org/userfiles/dosya/bombus.ppt

Bu sunumdan, konuyla ilgili bir bölümü alıntılamak istiyorum:

........
Türkiye arı faunasında doğal olarak bulunan ve doğal floradaki bir çok bitkinin en önemli tozlaştırıcısı olan Bombus terrestris arıları, örtü altı yetiştiricilikte de tozlaşma amacıyla yoğun olarak kullanılmaktadır.
Ancak seralarda kullanılmak amacıyla ithal edilen Bombus terrestris kolonilerinde üretilen ana arıların doğal faunada yayılma ve yuva oluşturma riski bulunmaktadır. İthal edilen Bombus terrestris arılarının yeni alanlara yayılması ve populasyonlarının aşırı artması bitkisel kaynakların kullanımı ve yuva yeri bulmada doğal polinatörler ile rekabet yaşanmasına, parazit ve patojenlerin taşınmasına, doğal floranın polinasyonunun azalmasına ve yerel türler ile melezleşerek bu türlerin yok olmasına neden olur.
.......

Alıntı yukarıdaki gibi. Tabi ben henüz genel bir fikir sahibi olmakla birlikte, işaret edilen bu tehlikenin ne kadar gerçekçi olup olmadığını değerlendiremiyorum.

Bombus arıları seralarda hangi aşamadan sonra işi bitti diye doğaya salınır. Doğaya salınan bombus ana arıları nasıl bir yaşam döngüsü izler, henüz bu konuda net bir fikrim yok.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #26 : Aralık 29, 2009, 12:12:01 »
Siteye koyduğunuz sunumu inceledim. Bombusların yaşayışı ve kullanımı üzerine derli toplu bilgiler veriyor. Meraklı arkadaşlarımız için faydalı olur diye düşünüyorum.

Gen kirlenmesi konusuna gelince; Benim seralardaki gözlemlerim şöyle:
Seralardaki koloniler yaşlanınca orada sönüp gidiyor. Söndükten sonra kovan sahibi firmalar boş kovanlarını geri topluyorlar. Ancak sönmezden önce bazı koloniler çok miktarda erkek arı üretiyor. Bazıları bir hayli ana arı üretiyor. Bazıları hem ana arı hem erkek arı üretiyor. Bazıları da hiç ana ve erkek arı üretmiyor. Bu ana arı ve erkek arıların kovan içinde, sera içinde çiftleştikleri koloni ömrünün sona yakın zamanlarında görülebilir. Ayrıca bu ana ve erkek arılar seraların çoğundan kolayca dışarı çıkabilir. Dışarı çıkınca kış uykusuna yatması da olasıdır, yeni bir yuva kurup koloni oluşturması da. Ama doğaya uyum sağlayamayarak ölüp gitmesi de olasıdır.

Ancak sahildeki seralarda arı kullanımı çoğunlukla kasım, mart arasında yani kış aylarında olmaktadır. Bu aylarda doğadaki ana arılar genellikle kış uykusunda bulunmaktadır. O nedenle seradan çıkan ana ve erkek arılarla karşılaşma olasılıkları azdır. Ancak kış aylarında da sahillerin bazı bölümlerinde alaca arılar görülmektedir. Bunların doğadaki ana arıların ağustos ayında kış uykusuna yatmayıp kuluçkaya yatarak yıl içi ikinci bir üreme (periyoduna) döngüsüne girdikleri yolunda görüşler var. Eğer bu tez doğru ise seradan kaçan arılar bu hemcinsleri ile karşılaşabilirler.

Aklıma başka bir soru geliyor. Doğadaki arılar, bombus terrestris, seradan kaçanlar da bombus terrestris. Görünüşleri aynı. Büyük olasılıkla türleri, ırkları da aynı. Sözgelimi bal arılarında yöreye uyum sağlamış bir Anadolu ırkı, kafkas ırkı ile çiftleşince melez oluyor. Anadolu ırkı Anadolu ırkı ile çiftleşince melez olmuyor.Bu bombusların türleri, ırkları aynı ise çiftleşince niye gen kirliliği oluyor ki? Yoksa serada kullanılması için laboratuarda üretilen arıların genleri değiştirilmiş midir?

Bunlara bir akademisyen açıklık getirirse aydınlanmış oluruz.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #27 : Aralık 29, 2009, 12:22:12 »

Bu resimde görülenler alaca arıların yuva yapması için insanlar tarafından orman içine ya da bahçe kenarına konmuş kovanlardır. İçinde yalıtım maddesi olarak yapay elyaf, yosun, pamuk, yün gibi maddeler vardır. Bizim ülkemizde de böyle görüntüler olmasını kim istemez ki?

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #28 : Aralık 29, 2009, 12:27:33 »

Bu resimde bir alaca arı kovanının planı görülmektedir. Yapmak isteyenlere bir fikir verebilir.

http://www.wildbienen.de/huschutz.htm

Bu serideki resimler yukarıdaki siteden alınmıştır.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #29 : Aralık 29, 2009, 12:34:34 »

Bu alaca arı kovanı amatörler için üretilmektedir ve içinde ihtiyaç olan gerekli malzemeler ile kullanım klavuzu vardır. İsteyene posta ile gönderilir. Tabiiki isterseniz ana arı üretenler onu da gönderirler.