Gönderen Konu: yüzlece koloni nasıl bakılır  (Okunma sayısı 8260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
yüzlece koloni nasıl bakılır
« : Ocak 07, 2010, 00:15:43 »
arkadaşlar; bu arıcılıkla ilgili anlamadığım şeylerden birisi de türkiye'de ve dünyada 150, 200, 500, 750 ve daha fazla koloni ile uğraşanları işitiyorum ve bu işi nasıl başarabiliyorlar çok merak ediyorum. şahsım adına söylüyorum 50-60 arı ile uğraşırken anam ağlıyor, birçok işlerim yarım kalıyor. genç ve hareketli biri olmama rağmen akşam bitap düşüyorum.
soruyorum; yüzlerce arı ile çalışanlar bunu nasıl becerebiliyorlar? 
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

Çevrimdışı kandid

• Günlük Yumurta
  • *
  • yunus emre
Ynt: yüzlece koloni nasıl bakılır
« Yanıtla #1 : Ocak 07, 2010, 00:59:27 »
sn ömergülbeyaz ;

yüzlerce koloniye bakmak için görüşüm;

birincisi ve en önemlisi yüzlerce koloniye bakabileceğine inanmak diyebilirim.

ikincisi standart ekipman ve malzeme kullanımı.

üçüncüsü sistemini oluşturup ve bu şekilde çalışma.buna proğramda diyebiliriz.(saldım çayıra, mevlam kayıra görüşü olmamalı.) ne yapılacaksa yeri zamanı geldimi yapılmalı.

dördüncüsü bazı temel şeyleri uygulamak mesala ızgara kullanımı gibi.şuan aklıma gelenler bunlar ama bu maddeler artırılabilir.

bir kişinin maksimum düzenli bakıcağı arı sayısı da 200 olarak düşünüyorum.ben 250-300 arıya bakıyorum tek başıma ; ama zorlanıyorum.
aricilikbilgi@hotmail.com / yunus emre

www.aricilikbilgi.blogspot.com

Herkes hür olmadıkça kimse hür değildir.!.

butquci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mart 12, 2010, 16:34:18 »
bir kişi kimseden yardım almadan 150 üstü arıya bakıyorum diyorsa biraz sallıyordur
öyle diyen kişi eşini çocuklarını babasını kardeşlerini vs. adamdan saymıyordur

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 75
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #3 : Mart 12, 2010, 17:17:01 »
Sayın Butguci:

Sizin profilinize baktım 150 arınız yokmuş sallamanıza gerek yokmuş.

Karşınızdaki kişinin kim olduğuna bakmadan böyle kelimeler kullanmak uygun değil, onun yerine zordur, sanmam gibi benzeri kelimeler kullanıp, yorumunuzu yazabilirdiniz.

butquci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mart 12, 2010, 19:56:45 »
bu site türk dili ve edebiyatı yada güzel konuşma sanatı sitesimi ?
her yazıda düzgün Türkçe kullanılması zorunluluğumu var ?
buraya yazı yazan herkes edebiyata yıllarını vermiş emekli bir öğretmen ,yada üniversite mezunu bir devlet memuru ,bir avukat bir bürokrat bir eğitmen değildir
arıcılık şehir merkezinde yapılacak bir uğraş ta değildir genelde köylüler arıcılık yapar bende köylüyüm ve konuşmalarım nasılsa yazılarımda öyledir ''sallama''kelimesi günlük hayatta kullanılıyorsa buradada yazılmasında bir mahzur olmaması gerekir
burada arıcılık konuları işlendiğine göre arıcılıkla ilgisi olmayan konular üzerinde durulmamasının daha mantıklı olacağını düşünüyorum

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Aksaray/ortaköy/salarıgödeler köyü
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
« Yanıtla #5 : Mart 12, 2010, 20:08:52 »
bir kişi kimseden yardım almadan 150 üstü arıya bakıyorum diyorsa biraz sallıyordur
öyle diyen kişi eşini çocuklarını babasını kardeşlerini vs. adamdan saymıyordur

sayın butguci burda ayıp etmişsin.ben arıcılığı öğrendiğim yerde yer yer 1500 ün üzerindeki koloni sayısıyla tek olarak ilgileniyordum.o kadar arıyla nasıl ilgilendiğime şimdi bende şaşıyorum.ama bizim bakımı kolaylaştıran en önemli etkenden biri arıya oğul fırsatı vermememizdi.bunu büyük ölçüde başarabilirseniz 250-300 veya 400 koloninin kontrolünü az çok sağlarsınız.
kimseyi küçük görmemek lazım.tek olupta 200-250-300 arıya bakan arıcılar çok var.hasat,nakliye zamanı illaki adama ihtiyaç olacaktır.diğer zamanlar ilgilenebilirsin.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 236 / 2014 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #6 : Mart 12, 2010, 20:31:21 »
bu site türk dili ve edebiyatı yada güzel konuşma sanatı sitesimi ?
her yazıda düzgün Türkçe kullanılması zorunluluğumu var ?
buraya yazı yazan herkes edebiyata yıllarını vermiş emekli bir öğretmen ,yada üniversite mezunu bir devlet memuru ,bir avukat bir bürokrat bir eğitmen değildir
arıcılık şehir merkezinde yapılacak bir uğraş ta değildir genelde köylüler arıcılık yapar bende köylüyüm ve konuşmalarım nasılsa yazılarımda öyledir ''sallama''kelimesi günlük hayatta kullanılıyorsa buradada yazılmasında bir mahzur olmaması gerekir
burada arıcılık konuları işlendiğine göre arıcılıkla ilgisi olmayan konular üzerinde durulmamasının daha mantıklı olacağını düşünüyorum

Arıcılık sitesi diye de Türkçe kullanımına özen göstermemek olmaz. Mümkün olduğu kadar en iyi Türkçe'yi kullanacağız. Argodan uzak duracağız. Ayrıca bu forumdaki arıcıların tamamına yakını en azından Türkçe eğitimi almış kişiler. Eğitimini aldığımız konuyu neden inkar ediyoruz. Yabancılarda Google translate kullanıyor. Bunu biliyor musunuz?

"Sallama" ne diye çıkıyor acaba Google Translate kullanıldığında?

Kendi adıma Türkçe'nin en iyi şekilde kullanılması taraftarıyım forumda da gerçek hayatta da. Derdimizi en iyi anlatmanın yolu da bu değil mi?

Genelde köylüler arıcılık yapar ama burada o dediğiniz gruptan minimum arkadaşımız var.

Lisans düzeyinde eğitim almış o kadar çok arkadaşımız var ki bu forumda, o yüzden köylüyüm demek ile kurtulamayız. Kim köylü değil ki?
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı hayyam

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #7 : Mart 12, 2010, 22:36:02 »
sayın Butquci,

Uzun süredir bu forumda olduğunuzu sanıyorum ve yazı tarzından dolayı sizi uyaran kişi Murat Akın öğretmenimizdir.Onun bu forma kattığı değerleri görebilmiş olmanız gerekirdi.O eli öpülesi bir büyüğümüz.Ona saygıda kusur etmemeliyiz.Kaldı ki, sizi uyardığı konu sizin imzanıza hiç yakışmıyor.Profilinizde imzanız "MANASIZ KELİMELERLE KONUŞMAKTANSA;MANALI BAKIŞLARLA SUSMAYI TERCİH EDERİM!!!"
Murat hocamın affını dileyeceğinizi umuyorum selamlar

Çevrimdışı Hasan Yücel (malkoç22)

• Pupa
  • Yer: EDİRNE
« Yanıtla #8 : Mart 13, 2010, 00:56:19 »
       Halil bey bir kişi en fazla kaç koloni arı bakabilır?

Ancak, kovanların önünde gezerek ha bu kovanım iyi bunu açmaya gerek yok, bir diğerine ise ha bu arının uçuşunu beğenmiyorum dur şuna bakayım diyerek değil. Yapılması gereken tüm işleri yapmak şartıyla.(ilaçlama, sıvı besleme, ilkbaharda sandık değiştirmek gibi)

Sizce bir kişinin tek başına yukarıda bazılarını saymış olduğum işleri yapmak kaydı ile 1000-1500 adet arıyı bakması mümkün müdür?

Lütfen cevap verirmisiniz?
Yol sormakla bulunur.
Bir işe kalkışan ama nasıl yapılacağını bilmeyen kişi, takip etmesi gereken yolu bilenlere sorarak öğrenip bulur.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 236 / 2014 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #9 : Mart 13, 2010, 07:12:49 »
Sorunuzdaki Halil bey ben miyim? ::)

Sabahın köründe ne var ne yok diye bakarken gördüm bu konuyu.

Ben şimdi Sakarya nehri kıyısına arılarımın yanına gidiyorum. Eğer o soruya muhatap olan kişi ben isem, akşama ayrıntılı bu konuyu yazayım...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı İlyas Bolat

• İşçi Arı
  • Yer: Çorum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50-150 arası değişir..
  • Rakım: 800
« Yanıtla #10 : Mart 13, 2010, 10:54:25 »
bu kadar çok koloniye bir arada bakmak bence imkansız. ama 50 -100 dagınık 1-2 km  aralıkarla belki bakılabilir ama yinede 1  kişi zor bakar  kolay değil bu arıcılık işi..
Demir olsaydım çürürdüm,toprak oldum dayandım

Çevrimdışı Savaş AKTAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ÇANAKKALE-ÇAN
  • Kovan Sayısı: AKS: 200
  • Rakım: 73 m
« Yanıtla #11 : Mart 13, 2010, 14:16:10 »
Arıcılığı profesyönel anlamda yapan arkadaşların 700 ila 1000 kovana rahatlıkla bakabildiklerini görüyorum.Sadece hasat zamanları yanlarında insan çalıştırırlar.Sade bakımdan ziyade polen, probolis, ana arı üretimini de kendileri yapıyorlar.Bana en zor gelen yanı nakliyeleri.Bir gecede iki tır arıyı saracak ve indireceksiniz.
Asıl önemli olan zaman.Bu arıcıların asıl işleri arıcılık ve gün doğdumu başlarlar, gün batımı bırakırlar.Hava muhalefeti yoksa bütün ilkbahar -yaz -sonbahar aynı tempoda devam ediyorlar.
Bizim bir işimiz var ve arıcılık hobimiz.

Çevrimdışı isa çakmakcı

• Pupa
  • Yer: konya
    • ÇÝÐÝLLÝ ARICI ÝSA
« Yanıtla #12 : Mart 13, 2010, 15:00:03 »
Profosyonel olarak değil piri olsa bir(1) kişi 100 ila 120 arıya zorlanarak bakar . Arıcılık işi ekip işidir. Ben görmedim 700 1000 arıya bakan insan makinemi bu arkadaşlar hastalıgı var derdi var olmaz öle iş.

Çevrimdışı Şeref KORKMAZ

• Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Şile - Ağva
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 200
« Yanıtla #13 : Mart 13, 2010, 17:42:53 »

Acaba sarı yağmurkuşu Avrupa'nın en hızlı av kuşumuydu,değil miydi.? Tartışma büyüdü ,

Ama sorunun yanıtını bulamadılar.Çünki Avrupa'nın en hızlı av kuşunu belirleyen bir kaynak

kitap yoktu,27 Ağustos 1955 de Avrupa'nın en büyük araştırma şirketleri Guinness rekorlar
  kitabını bastı.

Bence 1000 veya 1500 koloniye tek başına bakıyorum ifadesi için:Matematik bilğisi olmuyanlar

için basit ve anlaşılırdır , ön açıklama gerektirmez; yanlız  ifadenin yanında ispat da gerektirir.

Böyle bir kardeşimiz var ise Guinness rekorlar kitabına adaydır...Selamlar...Saygılar olsun...

Çevrimdışı Savaş AKTAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ÇANAKKALE-ÇAN
  • Kovan Sayısı: AKS: 200
  • Rakım: 73 m
« Yanıtla #14 : Mart 13, 2010, 18:39:49 »
Matematikle ne alaka o iş bazı şeyleri sıkmakala oluyor arkadaşım.Ben 8 saat asıl işimde 2- 4 saat günde arıların yanında çalışıyorum, 150 arı az geliyor.Unutulmaması gereken HAFTANIN 7 GÜN, GÜNÜN 24 SAAT OLDUĞUDUR. Hesabı bunun üzerinden yaparsan, benim hesaba uyar.