Gönderen Konu: arı kovanı fiyatları  (Okunma sayısı 80856 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı musa acar

• Larva
  • **
  • Yer: çanakkale
  • herşeyin doğal olanı güzeldir...
arı kovanı fiyatları
« : Şubat 05, 2010, 16:23:46 »
arkadaşlar arıcı arkadaşlarımız kovan fiyatlarının pahalı olduğunda hemfikir ancak ben bu konuda imalatçı arkadaşların da fikirlerini alalım diyorum; ilk olarak kendim başlamak istiyorum. bizi arayan birçok arkadaşımız fiyat konusunda zorlandıklarını söylüyorlar BASİT BİR HESAPLA: bir arı kovanı için fireleriyle beraber 100dm küp kereste gidiyor forumda bazı imalatçıları suçluyoruzya inşaatlık kereste kullanmış diye ancak bugün metrekübü 450 tl inşaatlık kerestenin.... dolayısıyla 45 tl ağacı tutuyor ,üzerinin sacı, menteşe,çivi,tutkal,da işin içine girdiğinde bu maliyet 55 TLyi buluyor daha boyayı koymadık üstelik,,,, VE zannedildiği gibi bir kişi günde onlarca kovan yapamıyor hakkını verdiği takdirde......bir kişinin günde taş çatlasa iki kovan yapar onunda boyası zımparası belkide çıtası hariç...     bu durumda imalatçı ne yapmak zorunda kalıyor; ya sanayi odunlarından alacak ki bu durumda malzeme kalitesinin ne olacağı meçhul yada dağa gidecek bütün ülkenin hakkının olduğu ağaçları kesecek başka bir deyişle çalacak.... maalesef kendisini hiç tanımadığım halde yalnızca fotoğrafını görerek iyi niyetli olduğuna inandığım bir imalatçı ağabeyimiz işyerinde çalışırken fotoğrafını çekmiş şeritte çalışıyor yanında kaçak olduğu herhalinden belli olan tomruklar görünüyor ama onu  buna yapmaya bizler itmiyormuyuz .....yanlış anlaşılmasın kimseyle hiçbir sorunum yok kesinlikle ama o tomrukların üzerinde 72 milyonun hakkı yok mu ??? selam........

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 190 olmuşuz haberimiz yok.
  • Rakım: Rakım yerle bir.
Ynt: arı kovanı fiyatları
« Yanıtla #1 : Şubat 05, 2010, 17:39:18 »
Genel anlamda yazdıklarınıza baktığımızda ülkemiz adına çok hoş görünüyor.

Ancak kaçakçılık konusuna sanki arıcılar sebep oluyormuş gibi de algılanmıyor değil.

Kaçakçılık dünyanın her yerinde var ve ülkeler tedbirlerini alıyorlar.

Normal bir ürün edinme maliyeti yükseldiğinde, kaçakçılık veya sahte ürün kendiliğinden ortaya çıkar.

Son gündemle ilgili söyleyeyim.

Sigara fiyatları tavan yaptı, ülkede jandarma-polis bültenlerinde kaçak sigara kaçakçılığı haberleri zirve yaptı.

Normal kereste fiyatları ile yapılan kovan maliyetini çıkarma konusunda siz ustalar bir hesap yapın ama hesabı da 1 kovan 100 desi diye başlamayın ki, iyi ustalar daha fazla çıkarırlar.

Kovan fiyatlarının yüksek olduğunu söyleyen arıcılar neden öyle söylüyorlar peki?

Eskiden bal üreticileri emeğinin karşılığını alıyorlarmış.

Bazı fahiş fiyatlarla bal satan arıcılar türemiş toplumda.

Bu durum bazı kesimlere ilham olmuş ve çok miktarda kolay yoldan bal üretmeye başlamış.

Piyasada bollaşan bu ballarla fiyatlar neredeyse taban yapmış ki zaten kolay yoldan üretenin bu şekilde para kazanması mümkün.

Doğru iş yapan arıcı 1 teneke balını 120 TL.'ye satacak ve gidecek kovan almaya...

O arıcıya derseniz 90 TL.

Düşünür durur.

Aldık kovanı ve seneye içini doldurduk...

Gelecek en fazla 1 teneke bal...

Bu yatırımı yapmaya değer mi değmez mi?

Daha ucuz olsa düşünürüm diye diye bir de kaliteden ödün verir hale gelmişiz. Kovan olsun ucuz olsun...

En kötü tarafı ise...

Kereste kaçak, kovanlar ucuz...

Arıcı derse...

Ben verdiğim paraya bakarım, günah kovanı yapanın...

Ah canım ormanlarım benim.

Kastettiğiniz fotoğraf nerede?

O tomrukların kaçak olduğunu her halinden nasıl anladınız?

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Şeref KORKMAZ

• Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Şile - Ağva
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 200
« Yanıtla #2 : Şubat 05, 2010, 21:46:57 »
DEğerli kardeşler kovan fiatları 60tl den 90tl ye kadar var.Devletin izin vererek kestirdiği ormanlardaki Ihlamur ağaclarından yapan kardeşlerimiz de vardır.Bu vesile ile zaten kimsenin kacak ağac kesebileceğini sanmıyorum,devletin kollama gücü var buna fırsat vermez.Her şeyden önce arıcı kardeşlerimiz bu vatan ormanlarının bekçileridir.Selamlar ,Sayğılar...

Çevrimdışı musa acar

• Larva
  • **
« Yanıtla #3 : Şubat 06, 2010, 17:42:14 »
merhabalar tabiki herkes kaçak keresteden yapmıyor ama biz arıcılar bile ucuza getirmek için bir şekilde ??? ağaç tedarik edip işçilik yaptırarak daha ucuza getirmek istemiyormuyuz ..... tomrukların kaçak olduğu konusuna gelince yasal yoldan alınan ağaç kabuksuz olur bu 1 ,ikincisi damgası olur,,,,  tabiiki kaçakçılığın tek sebebi arıcılar değil kaçak keresteyle yalnızca kovan yapılmıyor hatta çok az kısmıyla yapılıyordur ama yinede kaçakçılığın miktarı çok önemli mi sizce? diğer taraftan arıcılara da KESİNLİKLE hak veriyorum bal para etmiyor kovan pahalı ama bunun çözümü bu olmamalı (  inanın benimde kovan ihtiyacım var kendim yaptığım halde kara kara düşünüyorum nasıl mal ederim diye)  fotoğrafa gelince imalatçı arkadaşlarımız verdikleri reklamları kontrol etsinler belkide böyle bir hatanın farkında bile değillerdir    selam.....

Çevrimdışı musa acar

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Şubat 06, 2010, 17:47:02 »
DEğerli kardeşler kovan fiatları 60tl den 90tl ye kadar var.Devletin izin vererek kestirdiği ormanlardaki Ihlamur ağaclarından yapan kardeşlerimiz de vardır.Bu vesile ile zaten kimsenin kacak ağac kesebileceğini sanmıyorum,devletin kollama gücü var buna fırsat vermez.Her şeyden önce arıcı kardeşlerimiz bu vatan ormanlarının bekçileridir.Selamlar ,Sayğılar...
   merhabalar tabiiki devletin izin verdiği ağaçlardan yapanlar var ama birazcık yüz versek dağdan kesip getirip kovan yaptıracak o kadar çok kişi var ki!!! aslında inanın işçilik yapsak çok daha fazla kazanırız ama bizde suça ortak edilmiş olmaz mıyız??? 

butquci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 09, 2010, 22:53:49 »
.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Aksaray/ortaköy/salarıgödeler köyü
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
« Yanıtla #6 : Mart 21, 2010, 21:36:21 »
kavaktan yapılan kovan ne kadar sağlıklı olur.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı musa acar

• Larva
  • **
Ynt: ari kovani fiyatlari
« Yanıtla #7 : Mart 21, 2010, 21:44:17 »
Iyi kurumus kavak agacindan ballik yaparsaniz epey dayanir ancak kuluckalik ta fazla uzun omurlu olmayacaktir ari icin faydasi zarari nedir onu arici ustalarimiz bilir

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: 75
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #8 : Mart 21, 2010, 22:31:31 »
"Zor herşeyi bozar"
Diye bir söz var;

Arıcı bulunduğu yerde öyle sıkıştığı anlar olurki, kerestenin cinsine bakacak zaman bulamaz, eline hangi keresteden biçilmiş tahta geçse geçici olarak kovan yapar, bunların çoğunluğu ballıktır.
Çünkü kuluçkalıkları genelde kıştan hazırlayıp mevsime başlar.

Kavak ağacı kovanın dış koruması iyi yapıldıktan sonra sorun yoktur belki diğer kerestelere göre biraz daha kısa ömürlü olurlar.
Taşımalı arıcılıkta ağır olmadıklarından daha kullanışlıdır.

Çevrede bulduğu malzeme deyince aklıma bir olay geldi:

Yıllar önce Urfa'da çalışan arkadaşların, canları bal yemek isteyince Karaca dağ eteklerinde bir gezginci bir arıcıdan bal satın almaya gitmişler.

Uzun bir laflamadan sonra kovanların yanına gitmişler, bakmışlar ki eğimli araziden, toprak içinden arılar çıkıyor.

İhtiyar arıcıya bunlar nedir amca diye sormuşlar;

O da başlamış anlatmaya:

İki oğlumla bir kamyon arı getirdik ben burada kaldım.
Diğer eşyaları ve ballıkları almak için onlar Muğla'ya gittiler. giderken Adana civarında kaza geçirdiler, hastaneye düştüler, buraya gelecek durumda değiller.
Bende çıkan oğulları toprağı kazıp, çerçevelere askı yaptım, üstüne ot ve saman örttüm.
İşte çıkan arılar bunlar.

Kovanım yok hasatta bütün ballarını alıp arıları bırakacağım demiş.

İşte o arıcıda bölgede bulduğu malzemeyi kullanmış ve arıcılık yapmış oluyor.

Çevrimdışı hakimi

• Günlük Yumurta
  • *
    • kestane balý
« Yanıtla #9 : Mart 22, 2010, 01:10:58 »
arkadaşlar bence kovanını şuan ki şartlar içinde fiyatı 70-75 tl dir yükseğe kaçmasın kimse. ben kovanlarımı köknardan yaptırıyorum. Rutubet konusunda birebir bir ağaç. hem de hafif. marangozla konuştuğumda bir kovanın 50 Tl civarına mal olduğunu anlattı ki. bu işi yapan adam yılda 1000 kovan yapabilir ki bence geçerde sipariş olsa. 20 tl net kardan bu da 20 milyar net kar eder. gelelim günde 2 kovan meselesine. siz marangozlarını kovanları tek tek mi yaptığını sanıyorsunuz ki 2 kovan zor yapar diyorsunuz. mesela bir gün dip tahtası kesiyor sürekli diğer gün yanları diğer gün kapak v.b. mesai saatleri içnide kaç dip tahtası kesilir siz hesaplayın. yani kovanlar tek tek yapılmıyor.
Ama siz 75 i ucuz diyorsanız buyurun benim arkadaşa getireyim sizi işçiliği malzemeyi görün ona göre karar verin. gerçi onunda işi başından aşkın bu aralar.

istiyen olursa tel nosunu özelden verebilirim.

Çevrimdışı musa acar

• Larva
  • **
« Yanıtla #10 : Mart 22, 2010, 07:06:00 »
Senelik bin kovan ve yirmi bin lira net kar paraya bak !! Sizin bu arkadas yanında sadece bir kisi bile calistirsa ve sigortasini yatirsa nereden nasil bulur bilmiyorum ama diyelim buldu asgari ucretle calistirsa aylik bin lira ssk dahil masraf yillik 12000 lira eder kendi bagkuru vergisi en dusuk 300 liradan yillik 3600 lira eder aylik elektrik tuketimi 50 liradan 600 lira da o eder tabi arkadas dukkan kirasi falan vermiyor olsun fatura falan kesmiyor olsun muhasebe parasi gibi fani seyler de vermesin kaldi mi tertemiz 5000 lira bol aya 400 lira nasil harcasin siz mi tarif edersiniz biz mi yol gosterelim ye ye bitmez

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 190 olmuşuz haberimiz yok.
  • Rakım: Rakım yerle bir.
« Yanıtla #11 : Mart 22, 2010, 19:03:39 »
Bu matematiksel hesaplar bizi doğruya götürmez.

Bir hesaba karşılık başka bir hesap tabi ki bulunur.

Bende derim ki 1 marangoz yılda 1.000 kovan yapıyorsa sadece, bırakalım da aç kalsın...

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Muammer

• Boş Petek
« Yanıtla #12 : Mart 22, 2010, 20:39:50 »
Selam arkadaşlar
Yorumlarınız okudum inanın kimse üstüne alınmasın ama en dogrusunu halil bey yorumlamış. Ya bende kovan imalatçısıyım sadece bu işi yapmıyorum çatı, çatı katı , ahşap ev, pergole yapıyorum. Boş vakitlerimde kovan yapıyorum. Arkadaşın biri diyor ki kaçak tomruk falan her neyse ben inanmıyorum kaçak olduguna. Şu anda bizde de devlet orman veriyor bizde kestane agırlıkta agaçlar var ben de kesiyorum kestaneleri nereye kullanıyorum biliyormusunuz kovan ayaklarına çünkü saglam agaç hiç çürüme yapmaz Kovan fiyatlarına geline herkes bir fiyat söyler önemli olan işçiliktir. İnanın buna işçilik güzel olunca arıcı arkadaşlarımız fazla fazla veririler. Size bir örnek vereyim geçen hafta bir arkadaşımız amatör arıcı beni internetten almış telefonumu kovan fiyatlarını sordu ben dedim ki kovanı gelin görün öyle alın dedim çünkü canı yanmış ismini vermeyeyim sonbaharda bir imalatçı arkadaşımızı aramı bana 20 tane kovan lazım demiş ama martta alayım demiş fiyatı ne kadar diye imalatçı arkadaşımız takım olarak kovan 45 tl demiş bu arayan arkadaşımız tamam demiş 450 tl ön kaporasını hesabına yatırmış martta ayı geldiginde aramış imalatçı arkadaşımızı kovanlarım hazır mı diye bu utanmaz imalatçı kovanlar şimdi 65 tl olmuş demiş arkadaşımız ise çaresiz olarak 65 tlden yatırdıgı kapora kadar kovan almış bana anlattı durumu bende diyorum ki arıcı arkadaşlarımıza kovanı görmeden etmeden güvenmeden kovan almayın. imalatçı arkadaşlarada kim kaçak kesmiş kimin kovanı ucuz veya kovanı kötü diye karalamayın kovan alan arıcı arkadaşlar begenirse iyi yorumlar yapar zaten fazla konuştum biliyorum ama bunu sizle paylaşmak istedim ALLAH HERKESİN GÖNLÜNE GÖRE VERSİN S aygılarımla...

Çevrimdışı musa acar

• Larva
  • **
« Yanıtla #13 : Mart 22, 2010, 21:16:58 »
Kimseye neden ucuz yapiyorsun deme luksune sahip değiliz ancak kacak kereste kullanimina gelince orada israrliyim birakin uzaklari bizim oldugumuz yerlerde bile bu sekilde kacak kullanan cok kisi var bizim itirazimiz buna ayrica istanbul sile den bizi arayip kendini tanitmadan bazi seyler soran bir imalatci arkadasimiz var di bilmem tanirmisiniz tabi benim kim oldugumu bilmeden neyse bu konu gereksiz uzadi biraz sogutmak lazim selamlar

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #14 : Mart 22, 2010, 21:48:14 »
Arkadaşlar, sektörümüzün her alanı, bir dokun bin ah işit formatında.

Malesef zayıf bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. Ve ülkemizde kayıt dışılığın en yaygın olduğu sektörlerden birisiyiz.

Bu kayıt dışılık kısa vadede arıcının faydasına gibi görünmekle birlikte, aslında tam tersine yol açıyor.

Basitçe örnekleyeyim:

Bugün sanayi bakanlığı, sanayi üretimine konu olan ekipmanlarda ciddi kıstaslar koymuş.

1. Alınan her türlü ekipmanın süresi belirli garantisi olmak zorunda.

2. Satıcı ben bu malı sattım benden çıktı diyemez, ekipmanın bozulması, çalışmaması durumunda gerekli servisi vermek zorunda.

Malzeme satan bir yere gittiniz, körük, bal süzme makinesi, çerçeve delme makinesi aldınız, arılığınıza götürdünüz.

15 gün sonra körük elinizde kaldı, kaynak yerlerinden attı.

Bal süzme makinesini 1 sezon kullandınız, rulmanları dağıldı, makineyi yerinde tutamaz oldunuz.

Çerçeve delme makinesi aldınız, onuncu çerçevede iğnesi kırıldı.

Ne yapıyorsunuz?

Paşa paşa sanayinin yolunu tutuyorsunuz. 300 liraya aldığınız ve 1 sezon kullandığınız süzme makinesini tamir için 150 lira da tornacıya veriyorsunuz.

Bunların hepsi yaşanmış örnekler.

Sebebi nedir?

Kayıt dışılık.

Ben bütün büyük arıcılık ekipmanı satan firmalardan alışveriş yaptım. Hepsinin fiyatları KDV hariç.

Petek kaç para diyorsun. Kilosu 15 liradan 10 kilo ver diyorsun. 150 lirayı hazırlıyorsun, kasada kredi kartı ile ödeme yapmaya kalkarsan ya da fatura istersen hemen KDV si üstüne konuluyor.

Bir çok sektörde fiyatlar KDV hariç söylenmezken, bizim sektörümüzde KDV hariç söyleniyor.

Bu yüzden garanti haklarımızı kullanamıyoruz.

Firmalar bize balmumu yerine yüzde yüz parafinden petek satsa bu konuda bile şikayete hakkımız olmaz. Çünkü resmi olarak daha o firmadan alışveriş yaptığımızı bile ispatlayamayız.

Kovan konusunda Musa Beyin çektiği sıkıntıyı en iyi ben anlıyorum.

Üretim maliyetlerini düşürmenin tek yöntemi malzemeden çalmak değil.

Belki de malzeme en kolay halledilebilecek enstrüman.

Maliyetleri düşürmenin en güzel yolu, işçilerin emeğinden çalmak, onlara asgari ücreti bile çok görmek, sosyal güvencelerinden çalmak, yaşam haklarından çalmak, elektrikten çalmak, vergiden çalmak.

Bugün İstanbul ya da büyükşehir şartlarında, bir işletme kurup orada kovan üreterek ve bunu da 60-70 liraya satarak para kazanmanız mümkün değil.

Çünkü bir şekilde ilgili kurumlara enselenirsiniz. Maliye, Belediye, SGK, İtfaiye kapınıza dizilir.

Ama benim köyümde bu çok mümkün.

Hiç bir sosyal güvence vermeden, istediğiniz zaman kapının önüne koymak şartıyla, aylığı 300 liraya çalışacak bir sürü adam bulursunuz.

Maliye, Belediye, İtfaiye vs gibi kurumların hiçbirisiyle bir ilişiğiniz olmaz.

Elektriği de İstanbul'un yarı fiyatına kullanırsınız.

Bu şartlarda elbette 40 liraya kovan yapar, para da kazanırsınız.

Ama sektörün emekçileri kazanır mı? Orası meçhul.