Gönderen Konu: FORMİK ASİT KULLANIMI  (Okunma sayısı 3090 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ümmetkapucu

• Günlük Yumurta
  • *
FORMİK ASİT KULLANIMI
« : Nisan 21, 2010, 23:05:17 »
arkadaşlar bu gün itibariyle iyice farkettim. kovanların önünde 5-10 tane kanatsız işçi-erkek arı ölüsü var. devamlı surette 3 senedir formik asiti kullanıyorum. herhalde yanlış kullanıyorum.

ben formik asiti 1-2 santim en ve 15 cm boyunda kavak çubuklarına % 65 lik çözelti yaparak, 5 litrelik yağ bidonları içine çubukları atarak, ve bunları aralara 5-7 günde bir giriş deliklirinden çubukları vererek kullanıyorum.
kullandığım ilaçlar, bi varoaset, bide bu.
KENEZ MENEZ KESİNLİKLE KULLANMAK İSTEMİYORUM.

sayın arkadaşlar siz bu formik asiti nasıl veriyorsunuz. pratikte uygulayan bir arkadaş yokmu.
ayrıca formit asiti verdiğim bu çubuklar, 1 kovan için yeterlimi, hatta, katlı kovanda birkaç asitli çubuk koymam gerekir mi?

uygulamalarında başarı sağılayan bir arkadaşımız yok mu?

saygılar

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 75
  • Rakım: 74 metre
Ynt: FORMİK ASİT KULLANIMI
« Yanıtla #1 : Nisan 21, 2010, 23:20:55 »
Sayın Ümmet Kapıcı:

Verdiğiniz kavak çubuklar uygun da Verdiğiniz % 65 lik formik asit çerçeve üstlerinden uygulanır.

Eğer uçma deliğinden yani tabandan kullanacaksanız % 85 lik olmalı

Çok sıcak havalarda formik asit aşırı buharlaşma yapar yaz aylarında uygun olmayabilir.

Çevrimdışı Emekli

• Pupa
« Yanıtla #2 : Nisan 21, 2010, 23:37:56 »
FORMİK ASİT KULLANIMI

Varrao mücadelesi için bu güne kadar piyasada satılan varrao ilaçlarını kullandım.
Önümüzdeki sezonda formik asit kullanmaya karar verdim,fakat kullanılış şekli yönünde tereddütlerim var.

İnternetteki blog ve forumlardan edindiğim bilgilere göre;

1-Şırınga ile verilmesi (şırınganın ağzı kesilse de buharlaşmanın yavaş,yavaş olacağından yeterli etkinin sağlanamayacağını düşünüyorum,acaba doğrumu düşünüyorum.)

2- %85 lik asidin sulandırılarak %65 asit,%35 su şekline getirilip 40ml verilmesi mi? Yoksa saf asidin 8ml verilmesi mi?(Saf asit etki ediyor ve aynı sonucu veriyorsa asitle oynamanın gereği yok diye düşünüyorum.)

Doğru karar vermemde etkili olacak değerli görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Çevrimdışı ismail koca

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 800
« Yanıtla #3 : Nisan 22, 2010, 02:03:18 »
Merhaba
Formik asit sitenin birinde %65 lik kağıt üzerine 40 ml. emdirilerek  4-5 defa veriliyor diye yazmış.

Fatih Mazrek arkadaş %85 lik poşetli sünger  ile çerçeve başı 2cc  2-3 defa uygulanır.Tek katlı kovanda çerçeve başı2.3 cc uygulanır diye yazmış.

Mehmet Yüksel %85 lik kontrollü salınım aparatıyla ilk uygulama 180cc ikincisinde 120 cc diye yazmış.

sıcaklık 10 -30  derece günlük buharlanma 8-12 ml.Günlük salınım 15 cc geçince ana arı kayıpları oluyor diye yazılıyor.

Ben çerçeve başı 2 cc enjektörle süngere emdirerek verdim.sonbahardaki uygulamamda sorun olmamıştı.15 Nisan da verdiğimi bu hafta sonu bakacağım.süngeri ikiye böldüm.kovana gelen yüzeyi propolisle sıvamışlar.ikincisinde öteki yüzünü kullanacağım.Haftasına 2. uygulayacağım.Süngerleri 2. gün kovandan aldığımda tamamen buharlaşmış oluyor.

Enjektörle verdiğimde enjektörün lastiğini çıkartıyorum.lastiği çubukla enjektörün sonuna itiyorum.üzerine asidi dolduruyordum.Enjektörün dışa çıkıntıları iki çıtayı tutacak şekilde çıta arasına koyuyorum.Enjektörde kesme işlemi yapılmıyor.

Güçlü kovanlar ağzını kapatabiliyorlar.içine 1-2 arı düşüyor.buharlanma azalıyor.sonrada kapatıyorlar.

Karton ikiye katlayarak zımbaladım.Dondurma kutusuna koydum üzerine de asidi döktüm.karton asidi emdi zımbayla delinmiş poşetlerle de verdim.kaç cc verdiğin bilinmiyor.

Bu konuda başka deneyim paylaşılırsa bende sevinirim.

Ömür,umut dan önce bitmeli

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #4 : Nisan 22, 2010, 09:35:07 »
Asitlerin kullanımı konusunda dünya literatürü tarandığında çok farklı uygulama ve kullanım dozlarının olduğunu görüyoruz.

Kullanım dozları, iklim, arı ırkı, varrova bulaşıklığı, sıcaklık gibi değerlere göre değişkenlik gösteriyor.

Daha soğuk olan ülkeler formik asitte yüzde 85 lik konsantrasyonu, daha sıcak ülkeler ise yüzde 65 lik konsantrasyonu tercih ediyor.

Anlıyacağınız aynı anda 4 iklime sahip olan ülkemizde tek bir formül kullanma şansımız yok.

Bu gibi konularda arıcının yapacağı en iyi şey, en küçük dozdan başlayıp, etkinliğine göre gerekirse dozunu artırmak.

Yani kendi iklim şartlarınızda en etkili dozu bir kaç dönem kendiniz deneyerek bulacaksınız.

Formik asit konusu ülkemiz için her ne kadar yeni birşeymiş gibi dursa da, Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde 1980'li yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılmış.

Arıcılar zaman içinde yeni varrova ilaçları çıkınca formik kullanımını bırakmışlar. Sebepleri ise kısaca şöyle.

1) Kötü yaralanmalara sebep olan kazalar.
2) Arı ölümleri
3) Ana arı ölümleri
4) kullanım zorluğu

Bu konuda her yazdığımızda uyarmadan duramıyoruz. Asitler, özellikle de formik asit kullanımı çok dikkat gerektiren bir malzeme.

Kesinlikle buharının teneffüs edilmemesi, cilde temas ettirilmemesi gerekiyor.

Formik asit kullanımındaki dikkatsizliğinden dolayı çok ciddi sağlık sıkıntısı yaşayan arkadaşlarımız var. Aman dikkat, varrova ile mücadele edeceğim derken sağlığınızdan olmayın.

Blog ve site sahibi olan arkadaşlarımızdan da özellikle rica ediyoruz. Prosedüre uygun yapmadığınız, çıplak elle maskesiz olarak yaptığınız uygulamaların resimlerini yayınlamayın diye.

Fakat bu konuda büyük bir sorumsuzluk örneği sergileniyor, arıcılara örnek olması gereken insanların eldivensiz ve maskesiz uygulama resimlerini görüyoruz.

Bu tür yaklaşımlar arıcılar arasında bize asitten birşey olmaz mantığını doğuruyor.

Uygulama emniyetini ve prosedürlerini kesinlikle ihmal etmeyin.

Çevrimdışı Mustafa K. DEMİRCİ

• Ana Arı
  • Yer: Wetzlar/ALM.
  • Kovan Sayısı: 50 AKS'ye kayıtlı kovan ve 10 adet ana çiftleştirme kutusu.
  • Rakım: Kdz.Ereğli/Balı Köyü
« Yanıtla #5 : Nisan 22, 2010, 11:58:25 »
     Değerli arıcı dastları.

2 yıldır varroa mücadelesinde flumetrin içerikli şerit ve jel formatındaki ilaçlar ile uygulama yapıyorum.

Sonuç şimdilik çok iyi. Birer hafta arayla uyguladım. Bildiğim kadarıyla bakanlığın yasaklamış olduğu ilaç

listesinde yok. Her hangi bir sakıncası varmı? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygı ve sevgilerimle.. 
İyi olmak kolaydır. Zor olan adil olmaktır.

Çevrimdışı Savaş AKTAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ÇANAKKALE-ÇAN
  • Kovan Sayısı: AKS: 200
  • Rakım: 73 m
« Yanıtla #6 : Nisan 23, 2010, 04:24:36 »
Murat abi, biz izmir'den formik asit kapları almıştık bir zamanlar.Çok kullanışlı, enjektör ile bu kapları doldurup iki çerçeve arasına monteliyoruz.Kaplar kibrit kutusunun yarısı kadar ve alt kısımları cam üst kısımları plastik.İzmirli arkadaşlar sanırım yardımcı olabilirler bu konuda.Bal alan firma o zaman eşantiyon vermişti bunları bize.Küçük enjektörlerin 1 gr. üçgünden fazla sürüyor.Akma dökülme riski de yok.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 236 / 2014 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #7 : Nisan 23, 2010, 09:11:23 »
Olay formik asite odaklanmış ama...

Sayın ümmetkapucu sadece Amitraz ve Formik asit ile mücadele ediyor varroa ile...

2 enstrüman ile sadece marş çıkar, senfoni çıkmaz...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.