Gönderen Konu: Arılara Kat Verme İşleri  (Okunma sayısı 44628 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ismailli

• Ziyaretçi
Arılara Kat Verme İşleri
« : Mayıs 10, 2008, 22:57:59 »
Arılara kat verilirken dikkat edilecek hususlar nelerdir desem tuu senin arcılığına der misiniz?

Çevrimdışı bodad

• Pupa
  • Yer: BODRUM
Ynt: Arılara Kat Verme İşleri
« Yanıtla #1 : Mayıs 20, 2008, 01:10:44 »
BİR DE KAT VERİP, DEVAMINI GETİREMEME OLUYOR.ARI BU KATDA İLERLEYEMİYOR.BUNUN İÇİN NE YAPMAK GEREK. 8)

Çevrimdışı albatros

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Çorum
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60 - 70 +
  • Rakım: 950
« Yanıtla #2 : Mayıs 20, 2008, 10:38:51 »
  slm. öncelikle bende arıcılıkta yeniyim. o yüzden yazdıklarımı temkinli okuyun. kat veririken. alttaki iki tane eski, kapalı yavru gözlü çıtayı kata al.iki çıtanın sağ ve sol  tarafına birer ham petek koy. kesinlikle arasına koyma. ve kovanın arkasında durduğunda bunları sağ tarafa koy. ön tarafta dururken sol olur. bu önemli. alttan aldığın iki kapalı gözlü çıta yerinede ham petek koy. yani en az 4 tane ham petek koyman gerek kova başına. bol şerbet ver. üstteki kapalı gözlü çıtalarda bulunan arılar yavru gözlerini bırakıp alta inmezler. ve alttaki arılar kısa zamanda yukardaki petekleride kabartmaya başlarlar. havalar soğuk değilde ilavenin boş kalan kısmını ham petekle doldurabilirsin. arılığa sık sık gidemiyorsan.
 Ayrıca kovanın güçlüyse ve havalar sıcaksa alttan 3 yada 4 kapalı gözlu eski(siyah renkli) çıtayı yukarı alabilirsin. yerine kabarmış değil ham petek koy. bu çok önemli. yoksa arı  kabarmış peteklere şerbetinde yardımıyla nektar koymaya başlar. ananın yumurtlama alanı daralır. diğer türlü ham petekler kabartılırken arıların nektar koymasına fırsat vermeden, ana da bir yandan yumurta atar. kuluçkalıkta en köşelerde eski petekler bulunsun. arının kata rahat çıkması için.
 iyi şerbet beslemesi (bir haftalık en az 2-3 litre) yaparsan, arıda koyduğun ham petekleri kabartmışsa(en azından kuluçkalıktaki-helede günlük yumurta varsa),haftaya kuluçkalıktaki tüm eski petekleri ilaveye al ve alta bunların yerine ham petek koy. altta tamamen yeni petekler olsun ki arı çok süratli gelişsin.
 Yalnız koyduğun peteklerin yerleşimi çok önemlidir. önceki günlerde koyduğun petekleri merkeze doğru kaydır, sonradan koyduklarını en sondan bir önceki yere koy. ham peteği kuluçkalıkta kesinlikle merkeze(tam ortaya koyma). çünkü ana o petek kabarıp yumurta atmadan diğer tarafa genelde geçmez. farkında olmadan anayı hapsetmiş olursun.
 umarım yardımcı olabilmişimdir.

Çevrimdışı albatros

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #3 : Mayıs 20, 2008, 11:03:30 »
petek yerleştirme çok önemli. yoksa boşa kürek çekebilirsin. mesela kovanın içindeki yerleşim: arkadan dururken:
ilk ilave attığın zaman:
eski-ham1-eski-eski-eski-eski-eski-eski-ham1-eski        veya;
eski-ham1-eski-ham1-eski-eski-eski-eski-ham1-eski

daha sonraki günlerde bahardan bu yana koyduğun yeni petekleri merkeze doğru al, yanlarına yeni kabarmış ve yumurta atılmış petekleri koy, ham petekleri yine yukardaki gibi koy, eskileri(siyah petekleri) en kısa zamanda ilaveye al. daha sonraki haftalarda da, yeniler kabarınca ilavedende at gitsin ki arı son sürat gelişsin.
 tüm bunların hızını arının gelişim durumuna göre ayarla.

Egehan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mayıs 20, 2008, 19:16:20 »
 bol şerbet ver......
 iyi şerbet beslemesi (bir haftalık en az 2-3 litre) yaparsan,.....

Kat atılacak düzeye gelmiş bir koloniyi beslemek doğru bir uygulama mıdır?

Çevrimdışı bodad

• Pupa
« Yanıtla #5 : Mayıs 21, 2008, 00:55:30 »
SEVGİLİ ALBATROS KARDEŞİM,
AÇIKLAMALARIN İÇİN ÇOK TEŞEKKKÜR EDERİM.İLK MESAJI OKUYUNCA YERLEŞİMİ SORACAKTIM,FAKAT SAĞOLASIN İKİNCİDE ÇOK GÜZEL AÇIKLAMIŞSIN.ELİNE KOLUNA SAĞLIK.İNŞALLAH KOLONİ O AŞAMAYA GELİR BEN DE SONUÇLARI SANA BİLDİRİRİM.SAYGILAR. 8)

Çevrimdışı kerimcoşkun

• Pupa
« Yanıtla #6 : Mayıs 21, 2008, 18:39:26 »
Arılara Şerbet verilmesinin çeşitli sebepşeri vardır. Bunlar:

1-Özellikle ilkbaharda koloninin gelişmesine katkıda bulunmak ki, tavsiye edilebilir.

2-Kışa girerken koloninin genç arılarla kışlamasını sağlamak için ki, özellikle son sağımdan sonra gereklidir.

3-Nektar akımı olmadığı dönemlerde ki, koloninin en azından mevcudunu korumak için gereklidir.

4-Şeker balı elde etmek için ki, ahlak dışı ve arıcılara güveni sarsan bir uygulamadır.

Bunların dışında genç arıcılar neden şerbet verirler anlamakta zorlanıyorum. Her halde arıları çok sevdiklerinden onlara hediye veriyorlardır. Ama hem luzumsuz hemde boşuna masraf.

İzmir'li arıcılar izmir bölümüne mesaj atsın tanışalım

_ToPRaK_

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mayıs 21, 2008, 21:01:42 »
  Ne kadar acemi olsamda birşeyler karalamalıyımki gerek kovan içindekiolaylardan gerek kovan içindeki yapılabileceklerden , yapılabilecek yorumlardan herbirimiz faydalanalım. herbirinizden hemenhemen her konuda yorum bekliyorum.
  Galiba butür işlerde tecrübelilerin dediklerine varılıyor en nihayetinde !! Tecrübe diyorum çünkü ustalarım dediğim kişilerden dinlediklerim, burdaki yorumlar, bir bilene sor dusturunca tüm verileri kendi kafamda oturtmaya çalıştıkça son sözü kovanın kapağını açtığında o söylüyor.Ve buda ustalarım dediğim kişilerin söylediklerini tasdik edersecine yol alıyor.
   9.cu çıtaya geldiğinde ana memesi yapan arının ustam eşliğinde ona bir şans vermek adına anamemesini imha ile alt kattaki sıkışıklığı giderdik ve kat verdik.Biraz zamandan sonra oğula meyletmiş olan arı aynı şekilde meme dikmeye devam etti, bu memeli çıtayı anası ölmüş olan başka bir kovana verdikten sonra birdaha olmasa dediğim, ve nerdeyse 17 çıtalı olmuştuki, kovan içersinde memeler yine başgöstermeye başladı, olmasa dediğim ! artık bu kovandan bal alabilrim dediğim sırada yine son sözü kovan söyledi anlayacağınız, Zamanında denilene kulak asmadım o kovanı bölmedim ve şu an ister istemez bölmek zorunda kaldım aksi halde ağaçlardan oğul toplamamak yada elden kaçırmamak elde değildi. Sonuçmu ? Tecrübe galip geldi :) şimdi böldüm, zamanında bölmeleri yapmış olsaydım analar çıkmış,eşleşmiş belki yavruları döşemişti bile Binnasihatten bir musibet evlamıdır nedir bilmemde yeni başlayan biriolarak bende o tecrübe kervanından nasibimi aldım arı ile dikleşmemeklazımmış :)
  Tecrübeyi dinlemeye devam edip kovandaki kalanlardan diğerlerine takviye işlemine başladım bile
                                                        hasadınız bereketli olsun    selamlarımla

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mayıs 21, 2008, 22:17:52 »
hhasan dostum, Ana arıyı ballığa koyup koymadığınız çok önemli değil. Ana arı kovan içinde dilediği yerde gezer. Bunun için endişelenmenize gerek yok.Ana arı kovanda olmasa günlük yumurta da olmaz. Rahat olun. Selam ve saygılarımla...

Çevrimdışı kerimcoşkun

• Pupa
« Yanıtla #9 : Mayıs 21, 2008, 23:32:50 »
sevgili hasan, eğer kolonide ana varsa ve sadece üste yumurta atıp alta atmıyorsa bence o ana kaliteli değildir.
İzmir'li arıcılar izmir bölümüne mesaj atsın tanışalım

Çevrimdışı albatros

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #10 : Mayıs 22, 2008, 09:00:28 »
   slm arkadaşlar. Hhasan'a: kardeş ana arı ızgarası koymamanın bir zararı olmaz. ana arı keyfine göre heryere yumurta atar.  ayrıca ana arı ızgarası koyarsan arının oğula gitme ihtimali artar. çünkü sürekli takip  edemezsen ve kuluçkalıkta ana yumurta atacak yer bulamazsa hemen oğul memesi yapmaya başlar.

birde siz kuluçkalığa kabarmış petek koyduğunuzu yazmışsınız herhalde. şayet kabarmış petek koyduysanız birde benim dediğim gibi şerbet verirseniz arı hemen gözlere basmaya başlar ve daha önce dediğim gibi ana arı yumurta atacak yer fazla bulamaz. yine oğula gitme ihtimali artar. bu  yüzden bence kabarmış petek verdiğinizde şerbet vermeyin. ama bu zamanda kabarmış petek verip ham petek kabarttırmadığınızda nektar sezonuna yeterli ham petekle girememe  durumu olur. arı nektar sezonunda tamamen bal basma yerine birde petek kabartmayla uğraşır. o zaman şerbette veremezsiniz çünkü direk bala karışır. zaten daha önce yazdıklarım  bizim bölge için geçerli.(Çorum:kovan başı yıllık bal ortalaması 15kg). tabi çiçek yönünden zengin bir bölgedeyseniz ayvalar çiçek açtıktan sonra şerbete hiç gerek kalmaz.

Ayrıca arı bir kere oğul memesi yapınca vaz geçirmek çok zordur.  oğul memesi yapan yapan arıyı 5-5 çıta ikiye bölüp sadecede iki ana memesi gözü bıraksanız dahi yine oğula gitme durumu vardır. böldüğünüz anası olan kovanın yerini değiştirin. anası olmayan kovanı onun yerine koyun. böylece analı kovanın tarlacıları anasız kovana girerler ve analı kovanda sayı azalır. oğula gitmekten vazgeçer.  bu sefer diğer anasız konvanı oğula gitme durumu olabilir. dikkat etmek gerekir. bunu tam bir uzmana danışırsanız iyi olur.

Çevrimdışı albatros

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #11 : Mayıs 22, 2008, 14:34:06 »
Amin Allah cümlemizden razı olsun.

Çevrimdışı bodad

• Pupa
« Yanıtla #12 : Mayıs 22, 2008, 16:07:04 »
SEVGİLİ ARKADAŞLAR,
BİLMEMEK AYIP DEĞİL ÖĞRENMEMEK AYIP.KAT VERME İLE İLGİLİ YAZIP YAZMAMA, SORU  SORMAKLA SORMAMAK ARASINDA GİDİP GELDİM.BELKİ DE İNSANLAR GÜLECEKTİR DEDİM , KENDİME.KATIN NEYİNİ SORUYORSUN KATI YERLEŞTİR ,PETEK VER TAMAM.BUDA SORULURMU DİYENLER ÇIKARSA DİYE DÜŞÜNDÜM.SONRA BAKTIM MESAJLARA NELER ÇIKTI NE İNCELİKLER,NE PÜF NOKTALARI.EVVELKİ SENE KAT VERDİM.ÜSTE SOLA(KOVANIN ARKASINDAN BAKINCA) HAM PETEK VERDİM.BEKLİYORUM Kİ KOVAN YÜRÜSÜN.YÜRÜMEDİ TABİ.BİR HEVESLE KOYDUĞUM İLK DEFA KOYDUĞUM KATI,HÜZÜNLE GERİ ALDIM.ŞİMDİ SEVGİLİ ALBATROS KARDEŞİM, A DAN Z YE YAZMIŞ AĞZINA SAĞLIK.
TOPRAK KARDEŞ'İN DE DEDİĞİ GİBİ BİRBİRİMİZİ KIRMADAN ,HOR GÖRMEDEN VE EN ÖNEMLİSİ DE KÜÇÜK DÜŞÜRMEDEN ÖZGÜRCE YAZALIM,SORALIM , KONUŞALIM.BİLGİNİN NEREDE,KİMDE , NE ŞEKİLDE OLDUĞU BELLİ DEĞİL.ÇEVREMİZDE USTA DEDİĞİMİZ,SENELERDİR ARICILIK YAPANLARIN BİLE BİLMEDİĞİ,EKSİK BİLDİĞİ ŞEYLER OLABİLİYOR VE OLACAKTIR DA ZATEN, KİMSE DÖRT DÖRTLÜK DEĞİLDİR.BENİMDE KAT KOYDUĞUM SIRADA  YANIMDA USTALARIM VARDI.ÖNEMLİ OLAN BURADA DOĞRUNUN DA DOĞRUSUNU , TECRÜBEYLE SABİTLEMEK.YAZMAKTAN KORKMAYIN.ELİNİZİ KORKAK ALIŞTIRMAYIN.HERKESE SEVGİ VE SAYGILAR. 8)

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
« Yanıtla #13 : Mayıs 23, 2008, 23:25:38 »
beni telaşlandıran alt katda ne yumurta nede açık kapalı  yavruolmaması

Acaba alt katta yumurtlayabileceği alanı mı bulamıyor?
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
« Yanıtla #14 : Mayıs 23, 2008, 23:30:27 »
Arkadaşlar atı attığınızda neden üst kattaki petekleri sağa koyuyorsunuz. Solda olmasının zararı nedir acaba? Mesela arı aşağıda da soldan sağa gelişim gösteriyorsa katı atınca aynı sırada mı gitmek gerekir?
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/