Gönderen Konu: Şerbet hazırlama  (Okunma sayısı 7338 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hakan-ı derya

• Boş Petek
Şerbet hazırlama
« : Haziran 10, 2010, 11:42:27 »
değerli arkadaşlar.Arıcılık işinde henüz çok yeni olduğum içindir ki gördüğüm tanıdığım tanıştığım herkes le bu konu üstünde konuşuyorum.abilerden bir tanesi şerbeti kesme devamlı ver arını güçlendir ama sakın suyu kaynatıp karıştırma 5 dakika fazla uğraş soğuk sudan şerbet elde et dedi...!
Şekeri eritmede sıcak su veya soğuk suyun farkı olurmu?
Yoksa sıcak suda şekeri eritincede zaten soğutup veriyordum...

abadile

• Ziyaretçi
Ynt: Şerbet hazırlama
« Yanıtla #1 : Haziran 10, 2010, 14:55:23 »
Sıcak su kullanırsanız şekerinizi daha çabuk şerbete dönüştürüsünüz.
Bu da zamandan kazanmak anlamına gelir.

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
« Yanıtla #2 : Haziran 10, 2010, 15:23:02 »
Suyu kesinlikle kaynatmanızı tavsiye ederim.

Vermeden evvelde şerbeti kesinlikle soğutmanızı.

Suyu kaynatırsanız kesinlikle zararınız olmaz.Varsa su içersinde kaynatmayla engelleyeceğiniz oluşumlar yok olur. Şerbeti soğutmadan verirseniz de  şerbetliklerde hemen alınamayan şerbet siyah bir tabaka yada küf oluşturabilir.
Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.

Çevrimdışı hakan-ı derya

• Boş Petek
« Yanıtla #3 : Haziran 11, 2010, 08:39:23 »
değerli arkadaşlar ilginize teşekkürler.bir arıcı abim şerbeti sıcak sudan yaparsan arı onu bala taşır soğuk sudan yaparsan beslenmede kullanır dedi de o yüzden size fikir sordum.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Haziran 11, 2010, 10:41:05 »
Arıya verilen şerbetin depolanması çok verilmesi durumunda söz konusudur.Bal akımının olduğu dönemlerde verilen şerbetler doğrudan bala karışacak  ve şekerli bal ortaya çıkacaktır.
Şerbetin depolanmasının sıcak ya da soğuk oluşuyla ilgisi yoktur.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 75
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #5 : Haziran 11, 2010, 16:58:16 »
Sıcak olarak düşünülen şerbet herhalde bizim çay içtiğimiz gibi değildir.

Ilık şerbet kokusundan dolayı arılar tarafından daha kolay bulunur.

Şerbetin ısısından çok Arı için koyuluk oranı önemlidir.

Genel uygulama:
koyu şerbet ( 2 ölçü şeker, 1 ölçü su) hatta daha koyu şerbeti arılar depolmak için petek gözlerine doldururlar.

orta şerbet (1,25 ölçü şeker veya 1,5ölçü şeker + 1 ölçü su) bu şerbet arıları petek örmeye yönlendirir.

Sulu şerbet (1 ölçü şeker + 1 ölçü su ) bu şerbet ana arının yumurtlamasını arttırır.

Çevrimdışı woksvagen

• Pupa
« Yanıtla #6 : Haziran 12, 2010, 09:55:58 »
murat bey vermiş olduğunuz ölçü çok önemli bir ayrıntı. Bunu özellikle unutmayacağım. Paylaşım için teş.ed.

Çevrimdışı azureli

• Larva
  • **
« Yanıtla #7 : Haziran 12, 2010, 11:25:33 »
selamlar konuyla alakası yok ama,
söylemesen bana dert olacak diyeyim baride sahibine dert olsun.
bu yazı karakteri konusunda yazılanları dikkate almama konusunda neden ısrarcı olduğunuzu anlamıyorum, inanın bu şekilde yaptığınızda sizin yorum yaptığınız yazıları okumak gelmiyor hiç içimden
iki kere düşünüyorum gene mi mavi yazı okusam mı okumasam mı die,
arıcılık sabır işi  sabırda kişiyi olgunlaştırır, umarım arıcılık en kısa zamanda sizede gerekli etkiyi yapmaya başlar. bu yazdıklarımı lütfen art niyet olarak algılamayın. gerçekten iyi niyetimle yazıyorum ve lütfen dikkate alın.

Çevrimdışı irhasat

• Larva
  • **
« Yanıtla #8 : Haziran 12, 2010, 21:52:17 »

Genel uygulama:
koyu şerbet ( 2 ölçü şeker, 1 ölçü su) hatta daha koyu şerbeti arılar depolmak için petek gözlerine doldururlar.

orta şerbet (1,25 ölçü şeker veya 1,5ölçü şeker + 1 ölçü su) bu şerbet arıları petek örmeye yönlendirir.

Sulu şerbet (1 ölçü şeker + 1 ölçü su ) bu şerbet ana arının yumurtlamasını arttırır.

Murat Bey; benim soru soracağım konu hakkında sizin yazınızı görünce burada sormaya karar verdim. Benim arılar 1 haftadır petek örmeyi bıraktı ve bazı çerçevelerde sırlamaya başlamışlar bu petek kabartmama sorunu bala çalıştıklarından mıdır ? yoksa başka bir sebebi varmı ? Ayrıca 1 kolonimde arılar çok sıkışık olduğundan dolayı kat verdim hal böyle iken neden petekleri kabartmıyorlar bir anlam veremedim ? Lütfen yardımcı olurmusunuz yardımlarınızı bekliyorum ...

Çevrimdışı Özhan

• Larva
  • **
  • Yer: İzmir-Buca
« Yanıtla #9 : Haziran 13, 2010, 01:28:19 »

Genel uygulama:

bilgi için çok teşekkür ederim.
hep merak ettiğim bir konuydu, ben 1 ölçü şeker 1 ölçü su veriyordum petek kabartmak için şurubu daha koyu yapmam gerektiğini öğrenmiş oldum. malum yeni arıcıyız kabarmış petek elimde yok arılar kata çıktı sürekli petek kabartırıyorum.
 + puan
Herkesin Doğrusu, Bilgisi Kadardır.
TR350000886172 - İzmir arı yetiştiricileri birliği
En iyi cins arı sizin arılığınızdaki çalışkan arıdır. Irklar sadece sizi yorar, beni yorduğu gibi.

Çevrimdışı woksvagen

• Pupa
« Yanıtla #10 : Haziran 13, 2010, 17:40:35 »
selamlar konuyla alakası yok ama,
söylemesen bana dert olacak diyeyim baride sahibine dert olsun.
bu yazı karakteri konusunda yazılanları dikkate almama konusunda neden ısrarcı olduğunuzu anlamıyorum, inanın bu şekilde yaptığınızda sizin yorum yaptığınız yazıları okumak gelmiyor hiç içimden
iki kere düşünüyorum gene mi mavi yazı okusam mı okumasam mı die,
arıcılık sabır işi  sabırda kişiyi olgunlaştırır, umarım arıcılık en kısa zamanda sizede gerekli etkiyi yapmaya başlar. bu yazdıklarımı lütfen art niyet olarak algılamayın. gerçekten iyi niyetimle yazıyorum ve lütfen dikkate alın.
Sayın azureli aslında yazmayacaktım ama kaale almadı diye gücenirsiniz diye yazdım. Benim asıl nickim xsefaix dir,ve bu nick ile birçok paylaşım sitelerinde yazıştım, çoğu sitede mod. ve süp.mod luk yaptım ve hep aynı karakteri kullandım.Hiçbir yerde bu tarz iletiyle karşılaşmadım. Yani mavi yazı kalın italik artık bana alışkanlık oldu diyebilirim. Bunun başka hiçbir kasti sebebi yoktur. Yasak olduğunu zannetmiyorum çünki şayet farklı renk ve yazı karakteri kullanmak yasak olsaydı eminim admin-ler bu karakter özelliğini bu forum sitesinden kaldıracaklardır. Mesela ilk iletilerimden biriydi büyük harf kullandım ve bir uyarı aldım. Arkadaşımın biri bana net te büyük harf bağırmak haykırmak manasına gelir dedi ve doğru söylemişti yani ilk kez duymuyordum bunu, ama dalgınlıkla kalın yazmıştım. Hatamı düzelttim. Şimdi sizinde affınıza sığınarak  beni mazur görmenizi rica ediyorum.Anlayışınız için şimdiden teş.ed. Allaha emanet olunuz.Söyledikleriniz art niyete yormuyorum çünkü sizinde samimiyetinizden eminim.

Sırası gelmişken admin arkadaştan bir ricam olacak xsefaix diye açmış olduğum üyelikte problem var geçici olsun diye woksvagen kullanıyorum ama xsefaix  in problemi hala çözülmedi
Değerli xsefaix Teknik Arıcılık Bilgi Paylaşma Forumu da yapmış olduğunuz kayıt isteği başarılı bir şekilde alındı.

Bize kayıt olduğunuz kullanıcı adı: xsefaix.

Oturum açabilmeniz ve forum'u kullabileminiz için üyelik isteğinizin kontrol edilmesi ve onaylanması gerekmektedir. Üyeliğiniz kabul edildiğinde bu mail adresine bunu bildiren bir mail atılacaktır.

Teşekkürler
Teknik Arıcılık Bilgi Paylaşma Forumu

Çevrimdışı Hayati Çağdaş

• Ana Arı
  • Yer: ankara - şereflikoçhisar
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 65
  • Rakım: 1007
« Yanıtla #11 : Haziran 13, 2010, 19:34:08 »

Murat Bey; benim soru soracağım konu hakkında sizin yazınızı görünce burada sormaya karar verdim. Benim arılar 1 haftadır petek örmeyi bıraktı ve bazı çerçevelerde sırlamaya başlamışlar bu petek kabartmama sorunu bala çalıştıklarından mıdır ? yoksa başka bir sebebi varmı ? Ayrıca 1 kolonimde arılar çok sıkışık olduğundan dolayı kat verdim hal böyle iken neden petekleri kabartmıyorlar bir anlam veremedim ? Lütfen yardımcı olurmusunuz yardımlarınızı bekliyorum ...
[/quote] sayın murat abi bu sorun cevabını bende çok merak ediyorum lütfen cevap verirmisin ?
Hakkınızdan vazgeçmeyin, Zira hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz ...! Hz. Ali

Gözleri kör olan birisine doğanın ne kadar güzel olduğunu anlatamazsınız..! Hz. Ali

Çevrimdışı Hayati Çağdaş

• Ana Arı
« Yanıtla #12 : Haziran 13, 2010, 22:28:09 »
sayın murat abi bu sorun cevabını bende çok merak ediyorum lütfen cevap verirmisin
Hakkınızdan vazgeçmeyin, Zira hakkınızla beraber şerefinizi de kaybedersiniz ...! Hz. Ali

Gözleri kör olan birisine doğanın ne kadar güzel olduğunu anlatamazsınız..! Hz. Ali

Çevrimdışı irhasat

• Larva
  • **
« Yanıtla #13 : Haziran 15, 2010, 21:41:14 »
Bilgisi olan arkadaşlar lütfen cevaplarsa sevinirim üstteki soruyu

Çevrimdışı Hayati Çağdaş

• Ana Arı
« Yanıtla #14 : Haziran 15, 2010, 22:15:59 »
değerli irhasat karndeşim bu sorunun cevabını bende çok bekledim ama veren çıkmadı ...