ARI ÜRÜNLERİ > Bal
Ynt: Deli bal
<< < (3/4) > >>
bulutlu:
Deli bal dedikleri, arkadaşların da yazdıkları gibi Karadeniz bölgesinin yüksek kesimlerinde Mayıs ayı ortalarından itibaren açan ve 15-20 gün içinde yok olan, yöredekilerin AĞU yani zehir dedikleri orman gülü çiçeklerinden elde edilen baldır.Aslında elbette tüm bal gibi o da faydalıdır.Ama bilmeden fazla yenilirse insanı ölüme de götürebilir.Ama küçük bir çay kaşığı alındığında zararı olmaz.Arı balının faydalarını herkes biliyor.Bunun da elbette faydası vardır.Ama az yenilmek kaydıyla.Bizim yöremizdeki arıcılar sadece deli bal üretmek için o AĞU yani zehirli çiçeklerden bal almazlar.Normal çiçeklerden, kestaneden, ıhlamurdan da bal alırlar.Karadenizde fındık ilaçlama sezonu başladığında ( Mayıs ayında ) arıcılar arılarının telef olmaması için kovanlarını yaylalara çıkartırlar.Burada amaç aslında bal almak değildir.Amaç arıların ilaçtan kırılmasını önlemektir.Dolayısıyla AĞU çiçeklerinden de zorunlu olarak bal alırlar.Alınan bu bal diğer ballarla karıştırıldığı için pek etkisi olmaz.Sadece AĞU çiçeği dediğimiz çiçekten alınan bal yenmiş olsa gerçekten sağlık yönünden sakıncalı oluyor.Bal tutması dediğimiz olayları bir çoklarımız yaşamıştır.Bunu bizzat ben de çocukken yaşadım.Annem yoğurt yedire yedire beni kendime zorla getirdi.Kendimden geçmiştim.Yani konu bundan ibaret.Bizim arıcılar da bu tip balları diğer ballarla karıştırdığından pek sakıncası olmuyor.Sadece bilgi amaçlı bunu sizlerle paylaşmak istedim.
Murat AKIN:
Orman gülü pembe ve sarı çiçekli olarak Karadeniz Bölgesi bitkisi.

Bazı bölgelerde adı ağu olarak kullanılır.

Karadenize kıyısı olan Trakya da kıyı bölgelerde de bulunur adı "sifin" olarak tanınır.

Eski bir olay:

Fatihin askarleri Trabzonu almaya gidince dağlarda bol bal bulmuşlar ve yemişler, Sonuç hüsran.
mustafa kemal alkoç:

--- Alıntı yapılan: Murat AKIN - Ekim 17, 2014, 20:50:35 ---Orman gülü pembe ve sarı çiçekli olarak Karadeniz Bölgesi bitkisi.

Bazı bölgelerde adı ağu olarak kullanılır.

Karadenize kıyısı olan Trakya da kıyı bölgelerde de bulunur adı "sifin" olarak tanınır.

Eski bir olay:

Fatihin askarleri Trabzonu almaya gidince dağlarda bol bal bulmuşlar ve yemişler, Sonuç hüsran.

--- Alıntı sonu ---
Trabzonun Fethinde bile Balın etkisi var hocam çoşturmuş Fatihin askerlerini  :)
Murat AKIN:

--- Alıntı yapılan: mustafa kemal alkoç - Ekim 17, 2014, 21:03:02 --- Trabzonun Fethinde bile Balın etkisi var hocam çoşturmuş Fatihin askerlerini  :)

--- Alıntı sonu ---

Coşturmamış askerler bir yerlerde sızıp kalmışlar.
mustafa kemal alkoç:

--- Alıntı yapılan: Murat AKIN - Ekim 17, 2014, 21:17:10 ---Coşturmamış askerler bir yerlerde sızıp kalmışlar.

--- Alıntı sonu ---
  :) Hocam Fethi kim yaptı.

Navigasyon
Önceki Sayfa

Tam sürüme git