ARI ÜRÜNLERİ > Bal
DELİ BAL
<< < (3/3)
kuruçay37:
işte faydaları - Mideye kuvvet verir: Midedeki fazlalıkları dışarı atar. Hazmı gerektirmediği için kolaylıkla kana geçer. Baldaki şeker emilimi   en kolay olan şekerdir.
- Kansızlığı giderir: Hastalıktan yeni kalkmışlara kuvvet verir. Enes bin malik ( r.a.) bildirdiğine göre resulullah ( s.a.v.) efendimiz hasta olduklarında ağzına bir avuç çörek otu atar ardından da bal şerbeti içerdi.
- Bal iyi bir koruyucudur: Ömrünün 3000 yıl olduğu ifade edilir. Taze et balın içinde saklansa 3 ay bozulmadan durur. Taze meuyve ve sebzeler 6 ay balın içinde bozulmadan saklanır. Zira bal da 6 çeşit koruyucu sistem vardır. Birincisi, cesedini örtmek için , ikincisi peteğini ölçmek için, üçüncüsü çiçek tozu ile karışması, dördüncüsü, kraliçe arının gıadsı ile karışması, beşincisi, balın kendisi ile karışması, altıncısı, bal mumu ile karışması içindir. resulullah ( s.a.v.) efendimiz her kim her ay üç gün aç karnına bal şer beti içerse felç, cüzzam, ve abraşlık ( alacalık) gibi hastalıklardan korunur buyurmuştur.
- Damarları açar: Şerbeti içilirse damarları açar, kalp adelesine faaliyet ve zindelik verir, kalp hastalıklarına faydalıdır, diğere şekerlerin aksine oksijen ile reaksiyona girdiğinde tam bir yanma meydana geldiği için kanda daha az atık madde bırakır.
- Romatizmaya faydalıdır: Romatizmal hastalıklarda haricen kullanmak hastayı kısa sürede iyileştirir, romatizmalı arıya sokturmakta faydalıdır, hafif ateşte ısıtılmış bal mumu ağrıyan bölgeye bağlanırsa 2-3 saat sonra ağrı ve iltihabın geçtiği görülür.
- Alerjiye faydalıdır: Alerjik vakalarda pahalı ve zahmetli tedavilerin yerini alacak bir alternatif tedavi şeklidir. Özellikle bahar alerjisine yakalanan kişiler hangi koku ve tozun kendilerinde alerji yaptığını bilir veya bulursa o çiçek balını yada bal şerbetini yerlerse şifaya kavuşurlar.
- Ağrı dindirici: Bal ısıtılıp buharı buruna çekilrse hastanın ağrı ve sızısı birkaç dakika sonra dinmeye başlar.
- Tansiyon düşürür: Özellikle deli bal ( kestane- kekik balı) yüksek tansiyonu düşürür. Bir günde bir şeker kaşığından fazla yenmemesi gerekir. Fazla yenirse tansiyon fazla düşer, çarpar. Karadeniz ormanlarında yetişen zehirli komar ağacının çekirdeklerinden yapılan deli bal, kestane deli balından daha ağırdır. rengi kahverengi olmayıp normal bal rengine yakındır. ( sarımtıraktır.) kaynatılırsa tesiri biraz kaybolur. deli bal çarpması tansiyonun düşüp, kalp atışlarının düşmesi olayıdır.böyle vakalarda hemen tuzlu, sarmsaklı ayran içilir.
- İştah açıcıdır: İhtiva ettiği A, B, C ve diğer vitaminler ve mineraller ile insana zindeelik verir, iştahı açar.
- Doğal diş macunudur: Diğer tatlı ve meyvelerin zıddı bal dişleri ve diş etlerini temizleyip parlatan bir macundur. Dişleri ve diş etlerini mikroplardan korur, ağızdaki yaraları tedavi eder. Şeker veya meyve yense ağız fırçalanmasa dişte feaffün( koku) olup dişler çürür. Bal ise diş temizliğinde de kullanılmıştır. yoğurtla bal karıştırılıp doğal diş macunu elde edilir.
- Alacaya faydalıdır: Alaca hastası olanlar en az 2-3 ay sabah aç karnına 1 su bardağı bal şerbeti içerlerse şifa görürler.
- Kabızlığı geçirir: Kabızlık vakalarında sıcak bal şerbeti çok faydalıdır. Resulullah ( s.a.v) efendimiz sizlere sinameki ve sennutu ( tereyağ+ bal+kimyon karışımı) tavsiye ederim. Zira bunlar ölümden başka her derde devadır”" buyurmuştur. Bu hadisi şerifte geçen sinameki, kimyon hazım kolaylaştırıcıdır. ,
- Zayıflatıcıdır: Ilık çam balı günde sabah ve akşam birer su bardağı içilirse zayıflatır. şişmanlıktan kurtarır
- Kolestrolü düşürür: Özellikle ayçiçek balı ve kekik balı ılık olarak günde 1- 2 su bardağı içilirse hem zayıflamada hem kolesterolu düşürmede faydalıdır.
- Yara ve iltihap tedavi eder: Özellikle kekik, kestane ( deli bal) çam balı, yara tedavisinde çok faydalıdır. Bu hz. Ömerin ( r.a) çok kullandığı metoddur. Bugün modern tıbbın da ameliyat yaralarında bal kullanmaya başladığını öğreniyoruz. Cavanagh ve beazley adlı araştırmacılar balı labaratuvar şartlarında da inceliyor, özellikle boğaz iltihaplarında kendini gösteren kalbi tutacoli isimli mikroplarla candida albicans isimli mantarlar üzerinde balın etkili olduğunu gözlüyorlar. inhibin mikropları üremesini önler.
- Balgam söktürür: Balgamı keser pis rutubetini giderir.
- Gözün görme gücünü artırır: Nar suyuna karıştırılır, göze sürme gibi çekilirse gözün keskin görmesini sağlar.
- Karın ağrısını geçirir: Bal şerbeti karın ağrısını dindirir.
- İdrar söktürücü: İdrar söktürür. Mesane yollarını temizler.
- Köpek ısırmasına karşı faydalı: Köpek ısırınca bal şerbeti içilir ve köpeğin ısırdığı yere bal sürülür. Kuduz olma ihtimaline binaen tedbir ayrıca alınmalıdır.
- Cilt yumuşatır: Vücud bal ile ovulursa cilt yumuşar, bitleri öldürür
- Saçları besler: Saça sürülürse saçları besler yumuşatır ve uzatır.
- Nezle: Bal limonla veya sütle içilirse nezle için çok faydalıdır.
- Verem: Bal gül ile karıştırılıp sabah akşam yenirse vereme faydalıdır.
- Yanıkları iz bırakmadan iyileştirir: Bal zeytin yağı ve gres yağı ile karıştırılıp yanan yerlere sürülürse acı, sızı, çekilmez yanık kısa sürede iyileşir, yanık izi kalmaz.
- Varise faydalıdır: Bal vücudda olan varis ve varis yaralarına masaj yapılarak sürülürse faydalıdır.
- Karaciğeri temizler: Bal karaciğeri ve göğsü temizler, yılan akrep sokmasına faydalıdır. Bal şerbetinin hem tatlı hem soğuk olması sağlığı koruma açısından çok faydalıdır. Karaciğer ve kalp soğuk ve tatlı gıdayı sever.
- Sarılık: Balla salatalık rendelenerek yenirse susuzluğu giderir., kanı temizler, sarılığı kısa sürede iyileştirir.
- Terlemeyi giderir: Bal mumundan bir miktar alınıp balla birlikte birkaç gün ağızda sakız gibi çiğnenirse burun tıkanıklığı ve bundan dolayı meydana gelen terlemeyi giderir.
- İshali iyileştirir: Rasulullah ( s.a.v) efendimize bir sahabi, kardeşim ishale yakalandı dedi. Resulullah ( s.a.v) efendimiz “” git bal şerbeti iç”" buyurdular. İshale karşı soğuk bal şerbeti çok faydalıdır. Ani ishal ve kusmalarla başlayan ve tıpta akut gastroenterit adı verilen hastalık yılda 0-5 yaş arası 500 milyon çocuğu ölümle tehdit etmektedir. bu hastalığa rota virüs, e.coli, salmenalla gibi mikrop organizmalar sebep olmaktadır. son elli senedirv ishalli hastalara serum takılıyor, hasta damar yolu ile tedavi ediliyordu. bunun sakıncaları vardı. pıhtı oluşması, bunun herhangi bir damarı tıkaması bunlardan birkaçıdır. Son zamanlarda “”Oral rehidratasyon mayil denen şekeri, tuzlu solüsyonlar ile çok iyi netice elde ettiler. İshalli bir çocuğun aç bırakılması, çocuğun ölmesine sebep olabilir. Oral tedavi; Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından bütün dünyaya asrın buluşu olarak tavsiye edilmiştir. British Medical Journal adlı dergide yayınlanan makalede glikoz (şeşer) yerine, bal kullanmayı tavsiye ediyordu. Türkiye şartlarında, 1 litre soğuk suya 250 gr. bal, 1 çay kaşığı karbonat, 1/4 bir çay kaşığı tuz ile bu ishal ilacını elde ederiz.
- Yatağını ıslatanlara faydalıdır: Bal, yatağını ıslatan çocuklar için gayet faydalıdır.
- İlaçların yan tesirini önler: Bal, ilaçların içine katılır, ilacı güzelleştirir, zararlarını nötüre eder.
- Göz için şifadır: Bal mumunda bol miktarda A vitamini vardır. A vitamini ağız yoluyla vucuda geçer. Aynı zamanda bal mumu yutulursa midedeki yaralara faydalıdır.
– Bal Fazla yenilmesi safra için zararlıdır. Biraz sirke katmak bu zararı telafi eder.. Delibal tansiyon düşürür. Fazla yenirse çarpar, bir şeker kaşığından fazla yenilmememli DİKKAT:ÜZERİNDE DURULMASI GEREKEN EN ÖNEMLİ UNSUR BALIN HAKİKİ ( KATKISIZ) OLMASIDIR. ŞEKERLİ BAL FAYDADAN ZİYADE ZARARLIDIR. MARKETLERDEKİ BALLAR KİMYASAL KARIŞIMLIDIR BUNDAN DOLAYI HAKİKİ BAL İLE BU TERTİPLERİ YAPINIZ .Hergün bir su bardağı ılık balşerbetine 1 şeker kaşığı sirke (bakteri öldürür), 1 şeker kaşığı çörek otu ilave edilip içilirse vucudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu karışım ölümden başka her derde devadır denir. İçindekiler:Meyve şekeri, Üzüm şekeri, Kamış şekeri, Protein maddeler, Nişasta, Madeni tuzlar, Mineral maddeleri, Organik asit, B2-B6-H,C,K Vitaminleri, Folik asit, Pantotetinik asit, Uçan yağ, boya maddeleri, tatlandırıcı Bal cinsine göre içindekiler değişir.
bulutlu:
Deli bal dedikleri, arkadaşların da yazdıkları gibi Karadeniz bölgesinin yüksek kesimlerinde Mayıs ayı ortalarından itibaren açan ve 15-20 gün içinde yok olan, yöredekilerin AĞU yani zehir dedikleri orman gülü çiçeklerinden elde edilen baldır.Aslında elbette tüm bal gibi o da faydalıdır.Ama bilmeden fazla yenilirse insanı ölüme de götürebilir.Ama küçük bir çay kaşığı alındığında zararı olmaz.Arı balının faydalarını herkes biliyor.Bunun da elbette faydası vardır.Ama az yenilmek kaydıyla.Bizim yöremizdeki arıcılar sadece deli bal üretmek için o AĞU yani zehirli çiçeklerden bal almazlar.Normal çiçeklerden, kestaneden, ıhlamurdan da bal alırlar.Karadenizde fındık ilaçlama sezonu başladığında ( Mayıs ayında ) arıcılar arılarının telef olmaması için kovanlarını yaylalara çıkartırlar.Burada amaç aslında bal almak değildir.Amaç arıların ilaçtan kırılmasını önlemektir.Dolayısıyla AĞU çiçeklerinden de zorunlu olarak bal alırlar.Alınan bu bal diğer ballarla karıştırıldığı için pek etkisi olmaz.Sadece AĞU çiçeği dediğimiz çiçekten alınan bal yenmiş olsa gerçekten sağlık yönünden sakıncalı oluyor.Bal tutması dediğimiz olayları bir çoklarımız yaşamıştır.Bunu bizzat ben de çocukken yaşadım.Annem yoğurt yedire yedire beni kendime zorla getirdi.Kendimden geçmiştim.Yani konu bundan ibaret.Bizim arıcılar da bu tip balları diğer ballarla karıştırdığından pek sakıncası olmuyor.Sadece bilgi amaçlı bunu sizlerle paylaşmak istedim.
Navigasyon
Mesajlar
Önceki Sayfa

Tam sürüme git