Gönderen Konu: Arısakızı (propolis) nasıl değerlendirilir? Kendi tecrübem...  (Okunma sayısı 33447 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi erdal yatkın

• İşçi Arı
  • Yer: İZMİR - Bornova
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
Ynt: propolis nasil degerlendirilir;kendi tecrubem
« Yanıtla #15 : Kasım 12, 2010, 20:18:39 »

sn.hb. benim bildiğim siil=siğil  zeki beyin bahsettiği  siil = gençlik sivilcesimidir benim kastım bu idi (örn. izmir'de lahana  bursa'da kelem)

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 236 / 2014 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #16 : Kasım 12, 2010, 20:21:46 »
Ben yanlış anlamışım, çok özür dilerim.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
« Yanıtla #17 : Kasım 12, 2010, 20:46:46 »
  Google görsele baktım.Siğillerin çeşitleri.Hafifi var ağırı var.Sivilce yine ehven.
  " Olmaya cihanda devlet;bir nefes sıhhat gibi." Sağlığınıza duacıyım.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı zeki haluk

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: fransa(Bruxelle'e yakin)
  • Kovan Sayısı: 14
« Yanıtla #18 : Kasım 12, 2010, 23:40:50 »
Sayin aricilar
konuya ilgi gosteren arkadaslara tesekkur ederim. Sirasiyla cevap vereyim.sn. Halil Bey dediginiz gibi hepimiz cevreye saygili bir calisma yapmak cabasindayiz ne yazikki bilginin yayilmasi ayni etkinlikte olmuyor umarim forum vasitasi ile bunu hizlandiririz.
 Kovanlarin tabii sekilde korumasi icin  propolis en iyisi fakat sahsen elimde yeteri kadar olmadigindan ve gitgide degerlendiginden  soyle yapiyorum/ terebentin 1 litre+250 gr. balmumu (yaklasik  1-2 haftada yumusar erir)   sampuan kivamina getirilir, icine dogal toprak rengi (kirmizi, sari, vs) firca ila kovanlara tatbik edilir .Renk atarsa   arada  tekrarlanir.  Dogal toprak renkleri  balmumunun bozulmasinida onler hemde neseli bir goruntu verir.Ayni zamanda arinin urunu ariya doner  . Amator aricilar icin oneririm profesyonel aricilita farkli olabilir cunku bildiginiz gibi balmumu asla kurumaz  sicakta ele elbiseye  renkli leke yapabilir.Fakat bunu onlemek icin yukaridaki formule  bu sene ek olarak Damar recinesi  bir diger formulde de colophane recinesi ekliyorum sonucu bildiririm. 
 Gelelim ana konumuz propolise:
Herseyden once bildirmem gereken hekim oldugumdur. Fransa'da cerrahlik yapiyorum .Propolis'in ilac olarak etkisinden bahsederken hem arici hemde hekim olarak dusunuyorum.Resmi olarak propolis ilac kapsamina girmiyor ama insanda kiullanimi soz konusu oldugundan saglik yetkililerinin soz hakki var.Su anda avrupada'da  ham propolis ve bir sinirda alkol solusyonu haricindeki urunler laboratuar kontrolu altinda yapilir ve tum ekdegeri cekip alirlar (Fransadaki forumlarda  aricilardan propolisi ka ca aliyorlar ogrenmeye calisiyorum ogrenince bildiririm)
donelim propolis'in etkilerine:
Propolis'i her devaya derman  tabii bir urun olarak pazarliyorlar.Millet istiyor , satin aliyor aricilarda bu arada kazaniyorsa hicbir diyecegim yok.Sahsen propolis'i yiyerek  sagliga fayda olacagini sanmiyorum ama zarari olmadigi kesin gunde 15 gr dahi alinsa hicbir zarari gorulmemis, ki gunde 1-2 gr. tavsiye ediliyor.Bubenim kritik espirili hekim yanim. Daha ziyade  dogu avrupa ulkelerinde kullanilmis ve Romanya'da sadece propolis tedavisi yapan bir servis var.Zaten bu konuyla ilgili ciddi arastirmalar bu servisten geliyor.Bilimsel yayinlar cok az ingitere'de kanserli hastalarda  kemoterapiye ek propolis tedavisinden  olumlu sonuclar almislar.Kisa vadede bu konuda anlamli bilimsel calisma olacagini sanmiyorum zira ilac sektoru bu tur calismalari kabul etmez( brove olmadigi icin).Klasik hekimlige girmedigi ,icinde universiteler ilgilenmez.Kisaca simdilik  tabii hekimlik vasfinda  kalacak.
 Diger taraftan lojik olarak seyle dusunebiliriz . Arilartabiatin ortasinda  bal kupunun ustunde oturuyorlar .kovani sterilize etmek icin , mikrop ,bakteri ,virus ataklarina karsi ,parazitleri mumyalamak icin propolis kullaniyorlar.Dogal olarak propolis kontakt etki gosteriyor kisaca  alkollu propolis dokundugu lezyona etki gosteriyor. Kesin etkili olduguna inandigim konular bahsettigim gibi:
 agiz kokusu: saf birkac damla veya su bardaginda agiz gargarasi
agiz ici infeksiyonlarda ayni sekilde
Dudak herpes  atesinde lokal alkollu solusyon gunde 3-5 kere
Yuz sivilcelerinde :Ana ari solusyonunu kolonya ile karistirip(kolonya ucunca cok ince gozle gorulmeyen  parmakla hissedilen bir tabaka kalmali elimde dozaj yok
sigil ile sivilce farklidir. Sigil boyunda ,vucutta 3-5 mm. buyuklugunde deri kabarigidir virus kokenlidir ve hizla cogalir. ayak tabaninda olanida vardir.(Verrue) lokal olkollu solusyon  gunde 3-5 kere
Ayak mantari.: parmak aralarina alkollu solusyon sabah aksam
yuzeysel yaralar icin: alkollu solusyon tenturdiyot yerine gunde 3 kere

hernekadar sahsen inanmasamda immunostimulant olarak etkili olabilir  ilk bahar ve sonbaharda gunde 1-2 gr. 3 hafta alinmasinda yarari olabilir zarari olmaz. Ham propolis alinmasinda hicbir  sakinca yokturVe burada da bu sekliyle  de pazarlaniyor  .Ham propolis % 35 civarinda balmumu icerir ve sagliga hicbir zarari yoktur. Bir  kasik saf balmumunu tutarsaniz mushil etkisi gosterir.gunde 2 gr; icilen ham  propolis balmumunun etkisini goremezsiniz . Ama  saf  propolis diyorsaniz o zaman alkol solusyonu kullanin.
 Eger ù 100 saf kati propolis istiyorsani alkol solusyonuzu acik bir kaba koyun  geriye biskuvi gibi kati propolis kalir Laboratuarlar bu biskuviyi isleyerek degisik formul hazirliyorlar.
ilgilenenlere selam 

mail:zeki.ozaydin@wanadoo.fr

Çevrimiçi erdal yatkın

• İşçi Arı
  • Yer: İZMİR - Bornova
  • Kovan Sayısı: 15
« Yanıtla #19 : Kasım 13, 2010, 22:11:02 »
          sn. Zeki HALUK   her halde :Ana ari solusyonu  demekle  propolis solusyonunu kast ettiniz

Çevrimdışı zeki haluk

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #20 : Kasım 14, 2010, 19:55:37 »
(solution- mere de propolis à l'alcol)  u ben turkceye " alkollu ana propolis solusyonu " olarak cevirdim..Yukarida belirttigim solusyonu hazirlayacak iseniz aman dikkat : icilebilir ozellikte  etil alkol=etanol kullanilmali  .Industriyel alkol zehirlidir.Ilk zehirlenme vakasinda saglik yetkilileri  bu konuyla ilgilenir.,ve ne yazikki bizim millet kendini  herkesten akilli hissettiginden eninde sonunda  onuda yaparlar.
Diger bir bilgi Fransa'da toptancilarin 2009  propolis fiyati/ temiz propolis icin=50 euro  , kazinti propolis icin 25 euro/kg.
 Kisaca  toptanciya satmak akil kari degil.Bu isten para kazanan aracilar ve laboratuarlar.Ama kimse sizin  perakende direk ham propolis satisini engelleyemez

Çevrimdışı Ertuğrul Kotuk

• Larva
  • **
  • Yer: AKSARAY
« Yanıtla #21 : Kasım 15, 2010, 10:52:36 »

sn.hb. benim bildiğim siil=siğil  zeki beyin bahsettiği  siil = gençlik sivilcesimidir benim kastım bu idi (örn. izmir'de lahana  bursa'da kelem)

siğil=siil genellikle ellerde çıkan sert kabuklu bastırınca acı veren içinde sinire benzeyen şeyler olan kesildiğinde acı vermeyen fakat çok kanayan bir hastalıktır

sivilce ise genelde insanın yüzünde çıkan küçük kabartılara denir tıp dilinde akne'dir. Yani gençlik sivicesi :)

siğil tedavisinde asite benzer ilaçlar kullanılıyor, yani siğili çürüterek yok olmasıı sağlıyor, sivilcede ise doktorlar antibiyotik verirler, benim bildiğim kadarıyla propolis antibiyotikten 100 kat daha etkilidir ve yan etkisi yoktur bu yüzden sivilce (akne)  tedavilerinde kullanılabilir düşüncesindeyim. Saygılar...
Her zaman doğruyu söylersen, ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın.

Çevrimdışı Şeref KORKMAZ

• Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Şile - Ağva
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 200
« Yanıtla #22 : Kasım 15, 2010, 11:33:06 »
         Propolisi  bir  senedir  biriktiriyorum .   Daha  önceleri  hep  çöpe  atıp  giderdi .

Propolisin  faydalarını  okudukca  , meğer  altın kadar  değerli  ürünü  çöpe  atmışım.

Propolisin  kovanda  ne  işe  yaradığını  biliyorum  ama  insanlara  bu kadar  faydasını  bilmiyordum.

Hatta  gecen  sene  bebekleri  olmuyan  bir  aile  benden  propolis  istediler , sorduğumda  doktorumuz

bize  ilaç  yapacak dediler , yarım  kilo  kadar bal hasatında  temizini  verdim. Daha  sonra  ne  oldu  bilmiyorum.

Lütfen  propolisleri  atmıyalım  biriktirelim , birilerine  faydası  olacaksa  üçretsizde  versek  bir  şey  kaybetmeyiz.
                                                                             Mutlu  Bayramlarımız  Olsun

Çevrimdışı bunyamink1982@gmail.com

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Saraçlar Köyü /Gönen
  • Rakım: 153m
« Yanıtla #23 : Eylül 03, 2011, 22:26:55 »
Ben dişime dolgu olarak kullanıyorum. 3 ay önce dişimdeki dolgu düştüğü için doktara gittim iltihaplandığını dolguyu yeniliyemiyeceğini ve çekemiyeceğini söyledi, Antibiyotik yazdı  bittiğinde gittim ama iltihap kurumamış Tekrar kullanmamı söyledi. Benimde aklıma Propolis geldi o çukuru propolisle doldurdum 3 aydır hiçbir sıkıntım yok. sadece ayda bir yenilemek gerekiyor.
Saraçlar Köyü/Gönen/Balıkesir

Çevrimdışı zeki haluk

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #24 : Ekim 28, 2012, 22:30:27 »
iyi gunler
uzun zamandir foruma ugrayamadim ama arisakizi hala milletin ilgisini cekiyor.Konu ile ilgili yeni konulari okudum .Sunlari belirtmem gerek:Hekim oldugum icin bu konu ozellikle ,beni ilgilendiriyor.Fakat bilgileri  abone oldugum dergiler ve ozellikle bu konuda yapilan yayinlari  toplayarak edindim.Bu konuda Dr. Donadieu'nun yayilarini tavsite ederim .Internet sitesine goz atmaniz iyi olur.Bu konuyla ilgilenenler ya  gercek tibbi etkisini   ogrenmeye calisiyor yada  bundan nasil para kazanirim diye dusunuyor ki bu forumda  gayet kolay anlasilabilir bir istek.
Toptancilara 40-50 liraya(kg.) satmanin hicbir akillica yani yoktur ,hamalligina degmez.Kovan basina cikaracaginiz en fazla 300 gr. arisakizi ile uzaga gidemezsiniz.
En kolayi ve akillicasi sudur:Su an avrupada 'propolis brut' veya 'ham arisakizi yaklasik 500 euro civarinda piyasada satiliyor;(Fransa'da aricidan 50 euroya aliniyor)Ben trap ile topladigim sadece yikayip kuruttugum  brut anasakizini 20  veya 40 gr paketlerde satiyorum.isin en zoru musteriye ulasmak.Benim satis argumanim internetteki en ucuz fiyatin yarisina diyorum.Yani300euro civarinda kilosu.Ham arisakizinin (sagda solda duydugum sekide) kullanilmasinda hicbir sakincasi yoktur.Kazinti olmamali ,  temiz trapla toplanmali ve ilacli katki olmamalidir.Gunde  yaklasik 1 gr.  /3 kez  yani 3 gr./gunde  20 gun boyunca  alinir.Agizda uzunca cignenerek( yaklasik yarim saat)emilir ve sonunda yutulur.agizda fazla yanma yaparsa ara veri 1 saat sonra  tekrarlanir.Yan etkisi kontrindikasyonu yoktur.1/2000 kiside arisakizi allerjisi gozlenmis bunun haricinde yan etkisi ve kontrindikasyon dan bahsedilmiyor.Arici arkadaslar dedigim kosullarda  direk pazarlamaya calismalilar Internet  bu acidan cok faydali olur
arisakizini saflastirip elde etmek amatorce  nispeten kolay , yeniden Amerikayi kesfedecek degiliz Fakat profesyonelce yapilacak ise bunu ari kooperatifleri duzenlemeliAricilar sakizini getirip saflandirilmis haliyle geri cekerler veya kooperatif vasitasiyla satarlar.Bu saflandirla islemi icin liyofilize makinalari , extraktorler vs. gerekir Bu isi laboratuarlara birakirsaniz
urunun katki payini emerler ve daha once bahsettigim bu isin hamalligina doneriz
herkeze iyi bayramlar.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #25 : Ekim 29, 2012, 00:45:53 »
Zeki bey. Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Ancak takıldığım bir kaç noktayı sormadan edemeyeceğim.

Arı sakızının sürekli kullanımı yüzünden bağırsak florasının olumsuz etkilendiği, hatta bağırsaklarda sindirim bozukluğundan öte, daha can sıkıcı ve sindirimi imkansız hale getiren etkilerin görülebileceğini bildiren romanyalı bilim insanları var.

Romanya Arıcılık Enstitüsü Direktörü ve Apiterapi uzmanı Dr. Bioch Cristina Mateescu'nun bizzat kendisinden dinlediğime göre arı sakızının saf yada işlenmiş olarak bilinçsiz uzun süreli kullanımı bahsettiğim sorunlara yol açabiliyor.

Benim çok düşündüğüm bir konu daha var.

Bal arıları doğaları gereği çok pratik canlılar.  Zamansız olarak arı sakızı toplamaya zorlandıklarında yani doğa arı sakızı derlemek için uygun sıcaklık, bitki örtüsü ve bunun gibi etmenler yönünden olumsuz olduğunda çeşitli yabancı maddeleri de kovanlara taşıyarak kullanabiliyorlar.

Bazen arıcı koşullarında bu olay fark edilmiyor. O zaman nasıl direk olarak ham arı sakızı kullanacağız.

Maddi hesaplar elbet yapılmalı ama bu ürünü her hastalığa karşı çok masum bir çare gibi gösterip bunca yıldır arıcılığımız da yapılan hataları tekrarlamayalım.

Bazıları diyor ki sen arıcının para kazanmasını istemiyorsun.

Arıcı para kazansın ama bir zahmet kimsenin sağlığı üzerinden, insanların çaresiz kaldığı konularda onlardan fahiş kazançlar elde ederek para kazanmasın.

Bahsettiğiniz fiyatlar oldukça uçuk. Ham ürün için 500 Euro çok para.

Bence bir ürünü üretmeden pembe yalanlar ile pazar aramak hatalı. Bu hataya düşmeyelim.

Sağlık ve kozmetik ürünleri bizim sektörümüz değil.

Bizler ürün üretelim, kendimiz için makul fiyata satalım.

Doğrusu budur bence. Kullandığımız ilaçların bir çoğu bitkisel yada hayvansal.

Ancak biz iyileşmek için onların yapıldığı bitkiyi tüketmiyoruz.

Arıcılarımız çevresine arı ürünlerini anlatır ve pazarlarken dikkatli olmalı.

Günü yada cebi kurtarmak için olumlu sonuçlar verebilecek arı ürünleri insanların gözünde lekelenmemeli.

Balın başına gelenler bari diğer arı ürünlerinin başına gelmemeli.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı ahmet erdogan

• Larva
  • **
  • Yer: almanya HAMM
  • Kovan Sayısı: 50
« Yanıtla #26 : Ekim 29, 2012, 03:24:11 »
arkadaslar ari sakizi toplarken dikkat etmemiz gereken sey ariya vermis oldugumuz ilaclar. varua yada vitamin gibi bunlar balda yada mumda  sagligimizda kötü bir kalinti birakiyorsa kullanmamaliyiz.

Çevrimdışı zeki haluk

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #27 : Ekim 30, 2012, 20:20:37 »
Sayin Huseyin Bey arisakizinin indikasyonu ve pozolojisinden bahsettiniz .Ben 3 hafta diye belirttim.Dediginiz gibi fazla sure kullanilirsa  barsak florasina tan etkisi olabilir.Bu konuda detayli bilgi isteyenler  olursa elimdeki kitaplardan bir ozet yapabilirim.Fransa da'phytothérapie'adiyla ,  ilgilenen doktorlara ,  ek bir diploma ile bu konularda bilgi veriliyor.Fakat Turkiye'de eger aricilikla ilgileri yoksa doktorlar  bu konuda bilgi edinmezler kisaca Doktor gozetiminde kullanalim tavsiyesi sadece bir temenni olmaktan oteye gitmez.
Ayrica etik yonunden  bu konunun ne derece isabetli oldugunu sormussunuz.Sahsen bu konuda sidiye kadar celiskili bir tavrim olmadi .Arisakizini her derde deva mucize ilac diye bahsedenler (ki bu forumdada okudum) ya bu isin ticaretini yapmaya calisan tuccarlar yada internette yalan yanlis okudugunu tercume edenler idi.Genede  tekrarliyalim:Arisakizi bazi hastaliklara iyi gelir,Diger  bazi hastaliklara iyi gelebilir ama bu konularda  yapilan arastirmalar yetersizdir.Her halukarda genellestirirsek(tavsiye edilen dozlarda) sagliga  zarari yoktur,Fakat kullananlar icin  kesinlikle keseye zarari vardir.
Sık sık gelen bir konuda propolisin temiz olmasi gerektigi hakkinda.Ben size bir bardak su icin desem arkasindan aman temiz olsun icinde pislik olmasin diye belirmeme gerek yoktur.Arisakizida ayni.Ozel cercevesi ile ,ilacsiz kovanda toplayip ,yikayip ,kuruttugunuz arisakizi kristallerini ham(brut) olarak kullanabilirsiniz.
Bu benim isim degil, uzmanlari ugrassin ddeseznizde arici oldugunuzu bilenler,konu, komsu,tanidik,tanimadik gelip sizden ister.Zaten bu isin reklamini aricidan once tuccarlari yapiyor.Avrupa'dan mal getirip satanlar bu isin Turkiye'deki onculeri.Forumun bir kosesinde okumustum 'propolisinizi bize satin Cinden , Brezilya'dan getirmeyelim diyordu birisi.Alibaba sitesinin ne oldugunu hepsi biliyor eminim uc kurusa simdiden getirmislerdir.

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
« Yanıtla #28 : Ekim 30, 2012, 20:47:45 »
   Bir tavsiyede benden olsun; propolisi alkolde eritmeye hiç gerek yok bir miktar propolisi su ile yutabilirsiniz kabızlığa falan çok iyi geliyor. Ben kullanıyorum. :)
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!

Çevrimdışı zeki haluk

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #29 : Ekim 30, 2012, 21:00:40 »
Aslinda  bu konuda beni en cok sinirlendiren sey uretim yapan aricilarin degilde araci tuccarlarin parmagini kimiltmadan sirtimizdan para kazanmasi.Ham propolisi 50 euroya alip ambalajlayip 500 euroya satiyorlar.Magistral ilac yapip, son derece pahalida olsa,satanlara haydi diyeyim.ama internetteki fiyatin yarisina satarken musterinin degilde tuccarin cebinden parami cekiyorum gibi geliyor.Bunun haricinde konu komsuya bedava vermek zevk oluyor.