Gönderen Konu: soğuktan izole için strafor  (Okunma sayısı 5615 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
  • Yer: Kırşehir
  • Kırşehir - Boztepe - Öğretmen
    • Domain - Hosting - Web Tasarým
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 (şimdilik)
  • Rakım: 1000
soğuktan izole için strafor
« : Kasım 14, 2008, 14:22:36 »
7 kovanım var ve dışarda kışlatmayı düşünüyorum. kovanlarımın sağ, sol ve arka kısımlarına 2 cm lik straforlar yapıştırdım ve kovanlarımı ikişer ikişer gruplayarak birbirine yanaştırdım. kovanım ön yüyeyine strafor yapmadım çünkü arılar hala kısmen dışarı çıktıkları için ön yüzeye strafor yapınca biraz tedirgin oldular. bende ön yüzeye yapmadım. ayrıca kovanların iç kısmını telis torma ile 6-8 çıta lık bölmeler yaptım ve çıta üzerine  gazete kağıtları koydum, kovaların üzerine sac kapattım, şimdiye kadar sonbahar beslemesi olarak 20-25 gün içinde 3 serfer de olmak üzere her kovana 2-2,5 kg kek verdim. bulunduğum yer kırşehir-boztepe (rakım:1400) karasal iklimden dolayı karlı ve aşırı soğuklar + kar uzun süre kaldığından ayaz soğukları çok oluyor. kovanların batı ve kuzeyi tam kapalı, doğu ve güneyi 15-20 m. açık ve sonrasında duvar var

straforun bi faydası veya zararı olur mu?
sanırım diğer uygulamların bir sakıncasıda yok tur ?
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

Çevrimdışı Nihat YILDIZ

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: istanbul - Ardahan
  • Ardahan - Çıldır
    • ARDAHAN ÇILDIRLI ARICI
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 2016
Ynt: soğuktan izole için strafor
« Yanıtla #1 : Aralık 13, 2008, 17:46:29 »
 Arkadaşlar aynı konuda bende bir bilgi almak istiyorum. Bu işe gönül vermiş tecrübeli arkadaşlar bu konunuda rakımı yüksek yerlerde bulunan arıların kışlatılması husususunda değerli bilgilerine ihtiyacım bulunmaktadır.
Ardahan Çıldır 'da gerçekten gönül verdiğim ve yapmak istediğim arıcılık girişimimde yaptığım etütlerde bir tek sorun olarak KIŞLATMA sorunu yüzünden kararsızlık içindeyim. rakım olarak 1750 metre olan bu bölgede geceleri ve bazen gündüzleri eksi 30 hata 40 kadar çıkan bir soğuk ayaz olmakta. arının bizim yöremizde dışarıda kalmasının mümkünü yok. içeri kapalı bir mekana alınsa dahi burada da bunları muhafaza etmek dondan ayazdan korumanın pratik bir yolunu bulamadım. straforu düşündüm ancak bunun ne derece uygun olacağı konusunda tereddüt içindeyim. yöremizde yapılan kışlatmalarda yıllar önce saman içine gömülmek suretiyle saklandığını duydum. havasızlık problemi olabilir düşüncesindeyim. bir ihtimal var oda başka yakın rakımı düşük çukurlarda bulunan ilçe veya köylerinde kışlatıldığını duydum. oradada ana arı tenezzülü yapıldığı ve değiştirildiği ufak tefek değişimler yapıldığını sorunlar yaşandığını duydum. henüz işin başındayım etütlerim neticesinde bir tek bu sorunu yaşamaktayım.
Sormaz ki bilsin, sorsa bilirdi, bilmez ki sorsun, bilse sorardı.
-----------------------------------------------
Canım kurban ÇILDIR 'a edep erkan ordadır...

Çevrimdışı canini

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #2 : Aralık 13, 2008, 18:38:58 »
Öncelikle selamlar ,

Bayram öncesinde geçtiğimiz haftada Çıldır daydım gerçelten görülmeye değer bir bölge sevdimde açıkçası.Ben oradayken
henüz kar yağmıyordu.Göl çevreside güzeldi.Yaklaşık 5 - 6 saat bölgede kaldım ama hi arı kovanı dikkatimi çekmedi.Sanırım
kapalı alanlarda muhafaza edilmiş.Strafor kullanımı için benim gözlemlediğim nem den kovanı tam olarak izole edememesi lakin
bulunduğunuz rakım da nem olurmu bilemem çıldır gölü çevresi nem oranı olarak yoğun olabilir.Kışın arının en büyük düşmanı NEM
soğuk için dayanıklılar özelliklede kafkas Arısı.

Syglr

Çevrimdışı Nihat YILDIZ

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: istanbul - Ardahan
  • Ardahan - Çıldır
    • ARDAHAN ÇILDIRLI ARICI
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 2016
« Yanıtla #3 : Aralık 13, 2008, 21:18:26 »
Değerli Canini ...
Öncelikle çıldırda bulunmanız ve orada 4 saatte olsa kalmanızdan dolayı gerçekten memnun oldum. Benim köyüm çıldır ilçesinin batısında ve yaklaşık 18 km mesafede bizim oralarda nem oranı sıfır denecek kadar az çünki bu rakımdan kaynaklanan bir olay. ben daha küflenen bir ahşap ve paslanan demire rastalamadım. buranın tek ama tek sorunu AYAZ VE DON bu konuda bilgilerinizi paylaşmak isterim.
Sormaz ki bilsin, sorsa bilirdi, bilmez ki sorsun, bilse sorardı.
-----------------------------------------------
Canım kurban ÇILDIR 'a edep erkan ordadır...

Çevrimdışı is_mail

• Boş Petek
  • Yer: balıkesir
« Yanıtla #4 : Aralık 20, 2008, 22:18:25 »
ben balıkesirliyim.bu strafor kovan konusunda sizlere söyleyebileceğim diğer kovanlardan hiçbi farkı yok.burada marifet kovanda değil arıcıdadır.eğer arının anası,kışlamaya giren arı genç değilse siz isterse altından yakuttan kovan yapın.hiçbir faydası olmaz.arkadaşlar arı kardan kıştan soğuktan ölmez.bende sstrafor kovanlardan mevcut tecrübe diyosanız ben denedim.ağaç kovandan hiçbir farkı yok.kışlatma ile ilgili herkesin bildiği klasik bilgiler var.onlarıda bu sitede bulabilirsiniz.
Bayırda bağını, evinde sağımı, bahçende arını eksik etme.

Çevrimdışı atasay

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Ağustos 30, 2009, 23:56:25 »
arkadaşlar ben üç beş kovanla hobi olarak bu işi yapıyorum. Kovanlarım Sivas ta rakımı yüksek bir köyde bulunuyor. Bu işe merak salalı 5 yıl kadar oldu. beş yıldır kovanları dışarda kışlatıyorum. Bugüne kadar kış sebebiyle hiç bir arı kaybetmedim. Uyguladığım yöntemi sizinle paylaşmak istiyorum.
Kovanlarımın her yerine strafor yapıştırdım. Kuluçkalığın üzerini ince bir bezle kapattıktan sonra üzerine boş bir ballık koyuyorum ballığın içini de samanla dolduruyorum ve kapağını kapatıyorum. Kapakta küçük bir delik bırakıyorum. Hepsi bukadar. Yalnız sonbaharda havaların güzel gittiği günlerde şerbet vererek ana arının yavru atmasını sağlıyorum. 3cm enindeki strafor soğuğu ve sıcağı kesinlikle iletmiyor. yani kovan yazın serin kışın sıcak oluyor.

Çevrimdışı Ahmet Zekiler

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: eskişehir
« Yanıtla #6 : Ağustos 31, 2009, 17:01:31 »
Bütün kovanlarda olduğu gibi köpük kovanların da eksi yönleri vardır.
Ama küçümser gözle bakmak uygun değil.

Siz hiç ağaç kovanda deneme amaçlı tek çerçeveli arı kışlattınızmı?
Ben her iki kovanda kışlattım ağaç kovanda arı yaşamadı ama köpük kovanda çok rahat kışladı.

Önemli olan kovanların kullanılabilmesidir, ömür açısındanda da ağaç kovandan pek farkı yok.
ZEKİLER ARICILIK  Ahmet Zekiler