ARICILIK TAKVİMİ > Sonbahar Bakımı ve Kışlatma

arıları kışlatmanın en iyi yolu

<< < (5/14) > >>

Ethem:
Olur.

Mehmet Gençünal:

--- Alıntı yapılan: E.B. - Eylül 21, 2011, 19:34:39 ---       Sayın Gençünal,benim yapıştırdığım ölçülerde siz de bir fotoğraf yapıştırın da önce onu bir görelim...  :)

--- Alıntı sonu ---
Ethem bey, ben sıkıştırma işleminde, iki fonksiyonlu ( bölme tahtası ve şurupluk) ahşap bir ekipman kullanıyorum.

İlk fırsatta, bu ekipmanın detaylı resimlerini de yayınlıyacağım.

Arı kışlatmada yanlardan çok üstten yalıtıma önem veriyorum, çünkü en fazla ısı kaybının tavanda olduğunu biliyorum.

Bu yüzden kolonilerimin tamamını, İlkbaharda kuluçka faaliyeti başlayana kadar, çiçek tozu çekmecelerini sonuna kadar çekerek kışlatıyorum.

Ethem:
   Üstten yalıtım yapmak için bazıları kovan kapağının altına naylon çuval gibi malzeme koyuyorlar.Bu naylon çuvallar kovan içinde nem yapmaz mı?Naylon yerine buharlaşmaya engel olmayacak,fakat ısı yalıtıcı başka birşeylerle kapak altını destekleyebilirsek daha iyi olur diye düşünüyorum.
 Ayrıca gönderdiğin fotonun boyutları ,benim gönderdiğime göre çok büyük.Benim gönderdiğim ölçüyü tutturamamışsın !

Mehmet Gençünal:

--- Alıntı yapılan: E.B. - Eylül 21, 2011, 21:08:37 ---   Üstten yalıtım yapmak için bazıları kovan kapağının altına naylon çuval gibi malzeme koyuyorlar.Bu naylon çuvallar kovan içinde nem yapmaz mı?Naylon yerine buharlaşmaya engel olmayacak,fakat ısı yalıtıcı başka birşeylerle kapak altını destekleyebilirsek daha iyi olur diye düşünüyorum.
 Ayrıca gönderdiğin fotonun boyutları ,benim gönderdiğime göre çok büyük.Benim gönderdiğim ölçüyü tutturamamışsın !

--- Alıntı sonu ---

Resim boyutunu tutturamasam da, fotoğrafın çekildiği tarihe ve kovan içi görünümüne dikatini çekerim.

Üstte ikiye katlanmış şeker çuvalı, önce tek katı örtüp araya bütün bir gazete kağıdı, onun üzerine 2 cm lik strafor ve çuvalın ikinci katını üzerine bastırıp kapağı kapatıyorum.

quioui:
Ben kış için kovanın üstüne eski bir gömlekten bez örttüm, onunda üstüne bir ballığı modifiye edip yerleştirdim. Modifiye de şöyle: ballığın altına 1 kat sineklik çiviledim, sinekliğin üstüne birkaç sayfa gazate koydum, onunda üstünü samanla doldurdum. Bu ballığın üstünede çuval koyup çatıyı kapattım. Hem izolasyonu iyi, hem nemi engeller diye umuyorum. Yavrulukta da 10 çerçeve bıraktım, 4-5 tanesi ballı, gerisi yavrulu.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git