Gönderen Konu: Kara Dut Nasıl Aşılanır  (Okunma sayısı 29030 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şerif KüçükMehmet

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Gümülcine
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 20
Kara Dut Nasıl Aşılanır
« : Mart 11, 2011, 01:54:22 »
Merhaba, bizim bahçede dededen kalma bir karadut var, tadı cok güzel hem ekşi hem tatlı, aftlara da iyi geldiği biliniyor o yüzden talibi çok oluyor, ancak bölgemde bu ağaçtan 3-4 tane var bildiğim kadarı ile, bizimki de artık kurumaya döndü. İki üç yıldan beri başka fidanlara göz aşısı yapıyorum ama bir tÜrlü tutturamadım, yarma aşı yada kalem aşısı hiç denemedim bu zamanda yapsam olur mu? birde çelik köklendirme hormonu var IBA (indol butirikasit) diye bilinen bununla çelik  koklendirebilirmiyim acaba, millete dagitirim bolca eger olursa, simdiden tesekkurler..

Çevrimdışı erdal yatkın

• İşçi Arı
  • Yer: İZMİR - Bornova
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
Ynt: Kara Dut Nasıl Aşılanır
« Yanıtla #1 : Mart 11, 2011, 09:52:13 »

Sn. Şerif   You-Tube'den  ''ağaçları aşılama yazarak''  bazı aşılama şekillerini izlemeniz mümkün en zor aşı  dut ve bardacık (yemiş, incir) benimde bir bardacık ağacım vardı özel aşıcı getirdim aşı yaptırdım olmadı kendim geçen sene denedim yaptım tuttu. Aşıladığım bardacık  ağacının gövdesi kola pet şişesi kalınlığındaydı ağacı bel  hizasında kestim, (kalem alma şeklide ağacın en fazla güneş gören tarafından kalem alınmalı) alınan kalemin boyu bir karış kadardı, kalemin her iki ucunu  keski ağızı şekine getirdim. Aşı yapılacak  ağacın kabuk kısmını kalemi koyarak kalemin her iki tarafından işaretledim sonra işaretlediğim yerdek ağacın kabuğunu kestim ve kabuğu kanırtarak aşı kalemini kabuk ile gövde arasına sıkıca oturttum,  camcıların kullandığı (ayakkabıcılardada var) ince cam çivisi ile 2-3 yerinden,  ağacın kabuğu, aşı kalemi, ağacın gövdesi gelecel şekilde ağacın gövdesine çaktım. Daha sonra aşı macunu ile güzelcene mavunladım  hava almaması için  aşı macunun üzerinide poşetle sardım işem tamamdır. Yalnız bunları yapmadan önce aşı kalemindeki ve ağaç gövdesindeki akan sütleri su ile  yıkadım.  Kolay gelsin

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
« Yanıtla #2 : Mart 11, 2011, 12:37:00 »
   Acı badem ağacına, aynı şekilde tatlı badem kalemi aşılansa tutarmı.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #3 : Mart 11, 2011, 13:15:24 »
Şerif bey.

Dut ağacınızın yere yakın bir dalını toprağa gömün. Yere yakın dal yoksa bir teneyeki güzelce toprak doldurun ağacın uygun yerine oturtup bir dalı içine sokun ve arada sulayın. Köklenince dalı kesip alabilirsiniz tenekeyi.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #4 : Mart 11, 2011, 13:18:01 »
  Yani daldırma usulü ile köklendirme.Güzel.

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #5 : Mart 11, 2011, 13:31:41 »
Arkadaşlar, bu mevsimde, kalın gövdeli yabani fidelere, sürgün gözleri patlamadan alınan kalemleri, yarma veya kakma aşı tabir edilen şekilde uygulayabilirsiniz.

Yaprak aşısını, sürgünlerin içi odunsu hale geldiği ayda (ilkbaharda), aşılık fidenin doruğunu keserek veya ağustos 15'den sonra, kör aşı tabir edilen, aşılık fidenin doruğunu kesmeden yapabilirsiniz.

Yapılan aşının bağını da 3 hafta sonra çözmek gerektiğini unutmayın.

Dut ve incirin zor tutmasından bahseden arkadaşlara şunu söyliyeyim, ikisi de en arsız, kişi hatalarını tolore eden, uygun zamanda yapıldıysa en kolay aşı tutan ağaç çeşididir.

Kesiklerden akan sütü yıkamaya gerek yoktur.

Yaprak aşı veya göz aşısı yaparken dikkat edilecek şey, aşılanacak fidenin de alınacak aşı gözünün de kabuğunun gövdeden kolay ayrılması yani suyu tam kıvamında olması ve pürüzsüz kesim yapacak keskinlikte çakı kullanılması gerekmektedir.

Bir de, aşı gözünü kabuktan ayırırken içinin delik olmamasına dikkat eder, hava almıyacak şekilde paket bağlamada kullanılan rafya dediğimiz bağ kullanırsanız başarılı olmamak için hiçbir bahaneniz kalmaz.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Şeref KORKMAZ

• Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Şile - Ağva
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 200
« Yanıtla #6 : Mart 11, 2011, 14:22:14 »
         Kara  dutun  meyvesini  bir  saksıdaki  toprağa   gömerek   üretildiğini  komşumuz  söyler. Birde  ona  darı  dutu  der.

Komşumuz  devamlı   böyle  üretir. Hatta  derki  ; Diğer  dutlar  , bu  dutun   aşılamasından  üretilir.

Yani ; Önce  bu  duttan  fide  elde  edileçek  , ondan  sonra  istediğin  dutu  aşıla  der.

Geçen  temmuz  ayında   bir  kaba  biraz  ektim , netice  henüz  belli  değil , yazın  arada  bir  suladım. Baharda  ne  olur .

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
« Yanıtla #7 : Mart 11, 2011, 14:39:27 »
Sayın Şerif Küçükmehmet,
Dut nasıl üretilir, doğru aşılama tekniği nedir bilmiyorum.
Bildiğim, atalarımızın Orta Asya'dan buraya, kavunla birlikte bu ağacın fidelerini de taşıdıkları. Çok uzun, yüzyıllar boyunca yaşayan dut ağacının bizim kültürümüzde farklı bir yeri var aslında. Buhara, Semerkant türbelerinin bahçelerinde mutlaka dut ağacı görürsünüz. Anadolu'da ilk aklıma gelen de Hacı Bektaş türbesindeki yüzlerce yıl yaşındaki ağaç. Yanlış hatırlamıyorsam  Mevlana türbesi yakınlarında da iki yaşlı ağaç vardı.
Orta Asya'da günümüzde bile çok özel amaçlı kağıtlar dut ağacından el yapımı olarak üretiliyor. Bağlamalarımızın teknesi dut...
Çok farklı bir yeri var belli ki...
Dedenizin diktiği ağacı yaşatmanız mümkünse lütfen yaşatın. Yaşatabilseniz de, yaşatamasanız da ondan mutlaka yeni fidanlar üretin; biz Gümülcine'nin neresi olduğunu hatırlayana kadar...
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur...

Çevrimdışı Şerif KüçükMehmet

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Gümülcine
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 20
« Yanıtla #8 : Mart 11, 2011, 14:50:18 »
Çok tesekkürler sayìn abilerim,arkadaslar, en kolay daldìrma usulü gözüküyor, ben hepsini deneyecem kìsmet olursa, sonuclarì burdan yazarìm,havalar da ìsìndì, yavas yavas kovanlarì aktarma vakti geldi,herkese kolay gelsin. iyi günler. Sayìn keskin size de tesekkür ederim güzel mesajìnìz iÇin.

Çevrimdışı Savaş AKTAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ÇANAKKALE-ÇAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: AKS: 200
  • Rakım: 73 m
« Yanıtla #9 : Mart 11, 2011, 19:32:57 »

Baba, acı bademe kayısı+tatlı badem+şeftali+ erik aynı anda tutmakta lakin erik diğerlerine göre çok hızlı gelişip öbürlerini boğuyor.

Erikler gayet tatlıydı.Bizzat denedim.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #10 : Mart 11, 2011, 19:48:48 »
"" acı bademe kayısı+tatlı badem+şeftali+ erik ""
 Tek acı badem ağacınamı aşıladınız kardeşim. Teşekkürler.

Çevrimdışı Kumpınarı

• İşçi Arı
    • http://kumpinari.com/hakkinda/
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #11 : Mart 11, 2011, 20:07:43 »
Merhaba, bizim bahçede dededen kalma bir karadut var, tadı cok güzel hem ekşi hem tatlı, aftlara da iyi geldiği biliniyor o yüzden talibi çok oluyor, ancak bölgemde bu ağaçtan 3-4 tane var bildiğim kadarı ile, bizimki de artık kurumaya döndü. İki üç yıldan beri başka fidanlara göz aşısı yapıyorum ama bir tÜrlü tutturamadım, yarma aşı yada kalem aşısı hiç denemedim bu zamanda yapsam olur mu? birde çelik köklendirme hormonu var IBA (indol butirikasit) diye bilinen bununla çelik  koklendirebilirmiyim acaba, millete dagitirim bolca eger olursa, simdiden tesekkurler..

Ekşikara olarak tanınan dutsa ağacınız, meyvesini aynı özelliklerle taşıyabilmesi, yalnız aşıyla olur. Başka türlü aynı özellikte meyve alamazsınız.

Ekşikara dut aşılaması, tutturması çok güçtür, başarı oranı düşüktür, 10 aşıda bir başarı bile iyi bir orandır.

Çeşitli dutlara sahip biri olarak, dutların kralı, sifalısı ekşikaradır :) derim.

Şerif bey, dutunuzu iyi bir aşıcıya aşılatın, aynı tadı, verimi başka türlü alamazsınız, bu ağacın özelliği de bu.

Çevrimdışı Savaş AKTAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ÇANAKKALE-ÇAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: AKS: 200
  • Rakım: 73 m
« Yanıtla #12 : Mart 11, 2011, 20:17:08 »
Evet baba, tek badem ağacına aşıladım ve hepsi tuttu.Dediğim gibi erik biraz daha arsız olup hızlı gelişme gösterdi.

fakat uzak dallara tek tek aşılama yapılsa badem kökünde dört beş çeşit meyve görülebilir.
Benimki 20 cm çapında gövdeye çeliklemeydi.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #13 : Mart 11, 2011, 20:24:12 »
 Maşallah, ne güzel.