Gönderen Konu: Yaban Arılarıyla (eşek arısı) Nasıl mücadele edilmelidir?  (Okunma sayısı 80684 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abadile

• Ziyaretçi
Değerli Arkadaşlar, Bir kasç yıldır muzdarip olduğum bir konudur eşek arıları meselesi ( kimi yerlerde yaban arısı da diyorlar) biz de adı eşek arısıdır.
Bu sene sekiz tane koloniyi söndürdüler. Zayıf bırakarak kışa dayanıksız hale getirdikleri bu sayının dışında.
Kitaplardan okuduğum , bilenlerden öğrendiğim kadarıyla yapılması gerekenler şunlar:
1- Yuvaları bulunup sıcak su ile söndürülecek.
2-Şişelerin içine şerbet konularak arlığın muhtelif yerlerine yerleştirilecek.
3- Bir  de içine et konulan arı tuzakları var.  o cihazdan bulamadığımız için uygulayamadık.
Yöntemler bunlar. Bunları uyguladık. Ama koonilerimizin sönmesinin önüne geçemedik. Bunlardan başka yapılabilecek hangi yöntemler vardır?

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
Ynt: Yaban Arılarıyla (eşek arısı) Nasıl mücadele edilmelidir?
« Yanıtla #1 : Şubat 14, 2008, 14:00:42 »
kurak  yıllarda  mualesef sarıca ve eşek  arısı  çok  fazla  oluyor.en  etkili yöntem  yuvalarını bulup  tahrip  etmek.kendimizde basit tuzaklar yapabiliriz.metal sinek telinden veya  2.5 lt lik pet  şişelerden.içerisine de  evimize  yemek için aldığımız balık  artıklarını  koyabiliriz.bu  tuzakları  arılığın biraz uzağına çevresine, 1.5 mt civarında yüksekliğe asmalıyız.kimyasal mücadelesi  varmı  bilmiyorum.saygı ve sevgiler...

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #2 : Şubat 14, 2008, 16:35:44 »
Anlatılan yöntemler saldıran eşekarısı nüfusunu azaltma konusunda işe yarıyor ama problemi çözmüyor

En iyisi arı kolonilerini sürekli güçlü tutmak, güçlü koloniler bu yaban arıları ile iyi mücadele ediyor.

Bir de zaman ayırıp yuvalarını bulmak ve imha etmek işi çok rahatlatıyor.

2006 senesinde biz de şerbet koyduğumuz şişeleri arılığın muhtelif yerlerine dizdik, bunların içinde yüzlerce eşek arısı telef oldu, fakat saldırıları mevsim sonuna kadar bitmedi.

2007 yılında ise arkadaşım bir kaç gününü ayırarak arılığa yakın  3 tane çok büyük yuva buldu ve imha etti. Bu olaydan sonra gelen eşek arılarının sayısı çok azaldı.

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #3 : Şubat 17, 2008, 00:09:52 »
arıbey arkadaşım size katılmamak ne mümkün.arıcılık anayasasının 1.madesi güçlü kolonilerle çalışmayı emrediyor.istemesekte  zayıf kolonilerimiz arılığımızda her mevsim bulunuyor.kıştan çıkan zayıf koloniler,son dönemde çıkan oğul veya bizim ana üretmek için bölme yaptığımız koloniler.muallesef bende 3 koloni kaybettim 2006 yilında.eşek arısı genelde sonbaharda.çok zarar veriyor arılarımıza.sık sık arılıkta oturup geliş ve gidiş güzargahlarını takip edip yuvalarını.bulup imha ediyorum.birde pet şişelerin içine et türü bişeyler koymakla.kovanların giriş deliklerini daraltıyorum. bir nebze olsun zararını asgariye indirmeye çalışıyorum.2008 yılı inşallah bizler için iyi olur.saygı ve sevgiler... 

Çevrimdışı apismellifera

• Larva
  • **
  • Yer: burdur
  • ASİL AZMAZ BAL BOZULMAZ
« Yanıtla #4 : Şubat 17, 2008, 10:28:10 »
değerli arıcı abilerimiz eşek arıları bal arıları için büyük zarar teşkil etmektedir.evet en etkili mücadelesi yuvalarını tahrip etmek buda zaman isteyen bir iş.benim uyguladığım yöntem kokusuz toz ilaçlar var neogovan ve lancet 90 gibi bu ilaçları kıyma et üzerine döküp arılığın etrafına konulduğunda etkili oluyor tabiki sürekli yapmak gerekiyor sonucu etkili oluyor ama.kolonileri kuvvetli tutmak fayda etmiyor çünkü bu eşek arısı denen mahluk arı uçuş tahtasında iken kapıp gidiyor.kovan içine girmiyor girse güçlü koloni zaten halleder.

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #5 : Şubat 17, 2008, 16:50:18 »
değerli meslektaşım. kullandığınız lancet 90 diye bir ilaç ismi yazmışsınız.çiftçilerin lanet dedikleri ilaçla aynı galiba.ben geçen yıl sulandırıp eti içine daldırıp çıkardım.muhtelif yerlere astım. fakat hiç bir canlı yanına yaklaşmadı.demekki toz olarak uygulanması gerekiyormuş.bu yıl tekrar deneyeceğim.arkadaşlar lütfen bu tür ilaçları kullanırken çevremize zarar vermiyelim.diğer et obur canlıların ulaşamıyacağı yerlere asalım tuzak ve yemleri.

Çevrimdışı maksudi

• Boş Petek
« Yanıtla #6 : Şubat 23, 2008, 18:06:28 »
kardeş et koyulan tuzaklardan kullan .pahalı ama.etkili.daha doğrusu olanların bilinenlerin en etkilis
temel petek te bunlar var.sizin yazdığınız önlemlerde çok önemli
.bunların içinede et.özellikle kanlı kokmuş et koy.paran varsa her kovanın üzerine koy.yoksa arılığın çeşitli yerllerine koy.kolay gelsin

Çevrimdışı cetın06

• Boş Petek
« Yanıtla #7 : Şubat 29, 2008, 23:17:10 »
Değerli arkadaşlar ben Nallıhan Sarıyar Barjından oturuyorum.Bizdede eşek arısı çok olur. Ben kendimce bir çözüm buldum.Fare yapıştırıcısıyla.30-40 cm saç veyakartonun üzerine yapıştırıcıyı biraz akıtıp yayıyorum varsa balık tavuk et prçacıklarını hazırladığımız tabloların üzerlerine 5-6kadar koyuyorum.Bu tabloları arı kovanlarının yakınına veya üzerlerine koyduktan sonra eşek arıları oralarda ise anında kokuya gelip parçacıkların üzerine konar yapışır.Birtanesi yapıştıktansonra öbürleride orada ne oluyor diye onlarda yapışır.Her tabloda 300-400 tane eşekarısının yapışdığını görürüz.Durum böyle olunca eşek arısı kolenisi zayıflaıp sönecektir.Yinede eşek arılarının yuvaları genelde bal arıların yakın çevresinde olur.Bunlarıda takip ederek yuvaları yok etmekte faydavardır.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mart 01, 2008, 11:00:29 »
Çetin 06 Dostum,
Harika bir yöntem önerdiniz. Diğerlerine ilaveten bunu da uygulayacağım. Teşekkürler.

Çevrimdışı keykubat

• Larva
  • **
« Yanıtla #9 : Mart 24, 2008, 03:09:47 »
evet cetin kardeşim güzel bir yol bulmuşsun dogrusu  haklısın yönyemler geliştirmek arıcılıta en önemli konulardan biri bende eşşek arısı kapanı kullanıyorum oda cok etgili ama bunu bulamayan bazı arıcı abilerimize bir önerim var yag tenekelerini veya herhangibir kapı ince civilerle delip ilistir şeklini andıracak şekilde delip 3 tarafından honiler yerleştirin ve içine et balık gibi eşşek arısını cekecek şeyler koyun ve bunu arılıgınıza koyun bu honilerden içeri giren arılar birdaha dışarı cıkamıyolar ve içerde  ölüyolar  saygılar

Çevrimdışı bodad

• Pupa
  • Yer: BODRUM
« Yanıtla #10 : Nisan 24, 2008, 21:44:28 »
SEVGİLİ ARKADAŞLAR
EŞEK ARISI KAPANINDAN EVVELKİ SENE FAYDA GÖRDÜM .AMA İÇİNDEKİ KÜÇÜK BİR PARÇA ET VEYA KIYMANIN KOKUSU YABAN DOMUZUNUN DİKKATİNİ ÇEKMİŞ.ERTESİ GÜN KAPANI ASILI OLDUĞU AĞAÇTAN AŞAĞIDA YERDE PARAMPARÇA OLARAK BULDUM.
ÇETİN 06 ARKADAŞIN ÇÖZÜMÜ HEM PRATİK.HEM DE MASRAFSIZ.

Çevrimdışı ümmetkapucu

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #11 : Ağustos 27, 2008, 22:58:37 »
BEN DE BU YAPIŞTIRICI OLAYINI DENEDİM..

İLK KEZ KULLANDIĞIMDA 10 DK 15 TENA YAKALADI..
İYİ DEDİM...
ANCAK BU YARATIKTA ZEKİYMİŞ..
ERTESİ GÜNKÜ VERDİĞİM YAPIŞTIRICILI TAVUKCİĞERİNİ BU KEZ BEĞENMEDİ  VE SİNEKLERDEN BAŞKASI KONMADI..

ARKADAŞLAR BENİM SİZE ÖNERİM.. ÖNCE YEMİ ATIN YEME ALIŞSIN VE 3-5 ARI ALIŞTIĞINDA BU YAPIŞTIRICIYI SONRADAN DÖKÜN ..BEN YOLDA Bİ HAYVANCIK LEŞİNİ BU DURUMDA GÖRDÜM... YAPIŞTIRICI AKITTIMMM. BENİM CİĞERE BİRDANE KONMAZKEN BU MAHLUKLARDAN, ALIŞTIKLARI LEŞE SONRADAN YAPIŞTIRICILI OLSADA KANDILAR... VE YAPIŞTILAR...

SAYGILAR

Çevrimdışı batunuh

• Boş Petek
  • Yer: OSMANİYE
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 440
« Yanıtla #12 : Eylül 28, 2009, 00:58:13 »
Öncelikle herkese çok teşekkür ederim.Arıcılığa yeni başlamış birisi olarak birçok arkadaşların bilgi ve deneyimlerinden istifade etmeye çalışıyoruz.Ben arıları dağlık bir yere bıraktım.Püren çiçeklerinden yararlansın diye.Bu gün arıların yanına gittim. çok üzüldüm..Kovan önünde üç dört tane eşek arısı vardı arıları uçuş deliğinin önünden kapıp gidiyordu. Çevreyi taradım taşlık bir yerde yuvaları vardı. Yuvalarını dağıtım.Gerçekten çok zaman alıyor.Sizlerin önerdiği yöntemleri deneyeceğim.
Yapıştırıcı yöntem hoşuma gitti. deneyeceğim.

Çevrimdışı meuygun

• Pupa
  • Yer: antalya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #13 : Aralık 10, 2009, 21:19:15 »
Sayın arkadaşlar eşek arısına sanırım ben daha etkili bir çare biliyorum. Yarım kilo karaciğer kıymayı bildiğimiz eski karasinek ilacı toz şeklinde olan ile yarım paketi ile akşamdan iyice karıştır. Toz karasinek ilacında şeker de olduğundan eşek arısı yemekten çekinmeyecektir.Ama karasinek ilacının ete iyice işlemesi gerekir.Akşamdan buzdolabına koy.Ertesigün sabah erkenden eşek arısı karnını doyurmadan arılığa koy. Yiyen eşekarısı eti yuvasına götürecektir.Böylece hem kendisini hem de yuvasını tahrip edecektir.Fare yapıştırıcıyı ben denedim ilk günkü eşek arılarını öldürüyor ama ikinci gün sıcağın etkisiyle etin özelliği bozuluyor.Lanet ilacını da biliyorum.O ilaç toz halinde iken kokmuyor ama suyla karışınca veya nemlenince kokuyor .Bu yüzden hiç bir canlı yanına yanaşmıyor. Fare yapıştırıcı sadece arılığa gelen eşek arısını öldürür.Kökten halletmez.Yukarıda anlattığım yöntem iki üç defa tekrarlandı mı çevrede hiç eşek arısı yuvası kalmayacaktır.

Çevrimdışı adalı

• Larva
  • **
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #14 : Aralık 11, 2009, 11:13:57 »
sn meuygun bey bu bahsettiğiniz eski karasinek ilacını nerde bulabiliriz birde kızıl yani bakır renkli buyuk eşek arıları için de uygunmudur  geçen sene bu eşek arıları yuzunden arılar bal akım döneminde kovandan çıkamadı yolların ustu çamdan akan ballarla kaplıyken bizim arılar kovanda pinekliyordu çok kızıyordum bende yapışkan muhabbetini denedim ama yakalıyosun yakalıyosun sonu gelmiyor  tşk
İmrenirim arıya
Petek petek balı var
Konduğu çiçeklerin
Pembesi var, alı var