Gönderen Konu: oğul engelleme  (Okunma sayısı 11366 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı U ğ u r

• Larva
  • **
  • Yer: Gaziantep
  • Testide ne varsa dışına o sızar.
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1400
oğul engelleme
« : Nisan 16, 2009, 10:14:19 »
Değerli arkadaşlar malumunuz oğul zamanı geliyor ama ben oğulu engelemek istiyorum kovanımın bal sezonuna az sayıda arı ile girmesi işime gelmiyor oğulu engelemek için kovanının çıkış  deliğine ananın geçemeyeceği bir ızgara yerleştirsem ana memelerindende içerde sadece 1 tane sağlam bıraksam ve yeni ana çıktığı zaman eski anayı öldürsem oğulu engelemiş olurmuyum
Girdim ilim meclisine eyledim ilmi talep
Meğer ilim geriymiş illa edep illa edep.

ertuðrul

• Ziyaretçi
Ynt: oğul engelleme
« Yanıtla #1 : Nisan 16, 2009, 10:55:04 »
ana gençse yapma çünkü ananın en verimli dönemi 2. yılıdır. ihtiyarsa anayı ana memeleri belirginleştiğinde kapanmadan önce zayıf cılız kanadı kırık açık kanatlı gibiyse öldür içine at bu defa oğul eğilminden çok ana arıyı yetiştirmeye odaklanacaklardır en güçlü pupalardan iki üç yada 5 ne kadar bırakırsan erken hangi güçlü pupa çıkarsa o okavanın anası olur. daha sağlam olur diye düşünüyorum eğer kendi anasını kendisi yapacaksa.

Çevrimdışı U ğ u r

• Larva
  • **
  • Yer: Gaziantep
  • Testide ne varsa dışına o sızar.
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1400
« Yanıtla #2 : Nisan 16, 2009, 11:38:05 »
ana arı genç gibi kanadı baçağı sağlama benziyor yumurtlamasıda iyi petekleri boşluk bırakmadan dolduruyor yavru ile
 o halde memeleri bozup anaya dokunmazsam oğul engelenmiş olurmu
 birde diyelim ki illa oğul verecek benim arıyı koyduğum yerde ağaç yok nereye gider çıkacak oğul ne yapmalıyım boş kovan koysam içine girer mi yoksa büyük bir ağaç dalı kesip oraya dikeyim mi
Girdim ilim meclisine eyledim ilmi talep
Meğer ilim geriymiş illa edep illa edep.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 236 / 2014 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Oğul engelleme
« Yanıtla #3 : Nisan 16, 2009, 18:55:40 »
Öncelikle kolonilerin bala güçlü olarak girmesi için oğul almamak sadece bir yöntem. Ancak oğul alsanız da ve bölseniz de bala koloniyi güçlendirmek yine sizin elinizde. Bir çok koloniyi bal zamanı birleştirerek güçlendirebilirsiniz. Ancak koloni sayısına takılıp kalmamak gerekiyor. Her zaman için 5 güçlü, 15 orta güçlüden daha çok bal yapar.

Gelelim oğul önleme dediğiniz işleme...

Oğul için meme yapmış bir koloniden bahsediyorsunuz.

Ana arı da şu ana kadar yaptığınız gözlemlere göre yaşlı sayılmaz.

Ana arının dışarı çıkışını engellemek oğul önleme yöntemi değildir. Oğulun çıkışını önlemektir. Mühim olan koloninin hiç oğula yönlenmemesidir.

Bunu nasıl yapacağız?

Arı kolonisi neden oğul verir sorusuna verilecek cevapları sıralayın ve bu sorunları ortadan kaldırın.

Elinizde hazır yedek ana arı olsa oğula da kalksa yapılacak işlemler kolay ama sanırım o da yok.

Açtınız kovanı ve memeleri dikmiş.

Vay vay vay.

Ne yapmalıyım?

Hemen arka depodan boş kovanlardan 2 tane alıp, gelin.

Oğula kalkan kovanın,  hemen önüne yan yana boş kovanları koyun.

Anayı bulun ve sadece 2 ballı çerçeveyi arılarla ve ana ile birlikte öndeki boş bir kovana koyun.

Yanına kovandan bir çerçeve daha arı silkeleyin. Ana arı ballı çerçevelerde yumurtlayacak yer bulur.

Oğula çıkacak eski anayı 2 ballı çerçeve ve sonuçta 3 çerçeve arı ile birlikte ön tarafa aldık.

Oğulu aldık kısacası.

Geride kaldı bir sürü meme...

Yavrulu çerçevelerin hepsini kontrol edin. Sakın meme bozmayın ilk etapta.

Tüm meme varlığını netleştiriniz.

Bu kontrol esnasında açık yavrulu çerçeveleri ve kapalı yavrulu çerçeveleri de belirleyin.

Evet geride kalan memeli çerçeveleri de böleceğiz.

Kapalı yavruları çıkmaya başlamış 2 çerçeveyi arıları ile birlikte öndeki diğer kovana alıyoruz. Yine yanına fazladan 1 çerçeve arı silkeliyoruz. Varsa elinizde 2 ballı çerçeveyi iç ve dış duvar olarak yavruların dışına bu kovana veriniz. Bu kovanı tamamladığınızda memeleri kontrol edin ve sadece 2 tane en beğendiğiniz memeyi bırakınız.

Geride kalan yavrulu çerçevelerinde memelerini sadece 2 taneye düşürün. Yavruluları yan yana getirin. Varsa 2 ballı çerçeveyi iç ve dış duvar olarak veriniz.

Dolayısı ile 3 koloni hazırlandı. Birisi zaten eski ana. Diğerleri 2 memeli yavrulu koloniler. Tüm kolonileri sıvı beslemeye tabi tutunuz.

Kapalı meme bölemeyeceğinize göre, analar en kötü ihtimal 8-9 gün sonra doğar.

Neden kapalı meme bölemezsiniz?

İşler yolunda gittiyse zaten meme kapandığında eski ana dala çıkmış olurdu.

Analar 8-9 gün sonra doğar ve 9-10 gün sonra da yumurtlarlar.

Bulunduğunuz bölgenin bal akımına kadar yumurtlamalarına müsaade edin.

Bal başladığında ise, eski kovanın yerinde kalan anaya takviyeleri verin. Öndeki eski anadan ve diğer yeni anadan.

2 genç ananın yumurtlaması durumunda bir kayıp yaşanmaz ve + 2 genç ana kazanılmış olur.

Eğer yedek ana arı olsaydı, meme bıraktığınız yerlere anayı kafeste takardınız ve 20 gün boşuna beklemezdiniz.

2 ana 20 günde ne yapar ki?

Günde 1000 yumurta yapsa...

40.000 yumurta. Yani tam full bir kuluçkalık arı.

Bu arada not etmeden geçemeyeceğim. Sayın Ertuğrul'un dediği gibi 5 tane meme bırakırsanız, 3 çerçeve arı bile dala çıkabilir bilginize.

Oğula hiç nasıl yönlendirmeyeceğiz?

Bunu da başka arkadaşlar yazsınlar.

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı isoger1

• Boş Petek
« Yanıtla #4 : Nisan 28, 2009, 14:03:49 »
Saygıdeğer Arıbeyi,
Çok güzel yazmışşınız.
Aşağıdaki ing. metin wikipedia'dan alınma. Çorbada tuzum olsun diyerek çevirmek isterim:

Oğul Önleme yöntemleri.
1. Ana arının kanadını kesme.
Ana arının bir kanadı kesildiğinde bir oğul çıkabilir fakat ana arının uçma olasılığı olmadığı için oğul kovanın hemen önünde toplanır ve kolaylıkla kovana geri konabilir. Bu bir oğul önleme yöntemi değildir ancak arı yeniden kazanılır.

•           Clipping one wing of the queen.
When one wing of the queen is clipped, a swarm may issue but due to the queen's inability to fly, the swarm will gather right outside the original hive, where the swarm can be easily collected. Even though this is not a swarm prevention method it is a method of swarm retrieval.

Demaree yönteminde bir çıta kaplanmış (üstü örtülmüş) yavru eski ana ile çıkarılır. Bu çıta boş kabartılmış çıtaları ve altlığı olan eski kovan ile aynı yerde bulunan bir kovan kutusuna konur. Üstünde  (taç) bir üstlük olan bir ballık eklenir. Kalan anasız kovan kutusu ana arı hücreleri bakımından denetlenir. Bütün ana hücreleri yok edilir. Arıların çoğunu içeren bu kutu (taç) üstlüğün üstüne konur. Tarlacı arılar alt kutuya döner ve üst kutudaki arı sayısı azalır. Bir hafta veya on gün sonra bu kısımlar yeniden denetlenir ve kalan ana hücreleri yok edilir. Bir başka ayırma peryodu ardından oğul verme dürtüsü yok olur ve arılar yeniden bir araya getirilirler.

•   In the Demaree method a frame of capped brood is removed with the old queen. This frame is put in a hive box with empty drawn frames and foundation at the same location of the old hive. A honey super is added to the top of this hive topped by a crown board. The remaining hive box sans queen is inspected for queen cells. All queen cells are destroyed. This hive box, which has most of the bees, is put on top of the crown board. Foraging bees will return to the lower box depleting the population of the upper box. After a week to ten days both parts are inspected again and any subsequent queen cells destroyed. After another period of separation the swarming drive is extinguished and the hives can be re-combined.

Sadece yavru yuvalarını (içerisinde kurtçuk olan gözleri) açık bırakın. Oğul hazırlığında arılar yavru yuvalarını bal ile doldururlar. Ana uçmaya hazırlık olarak yavrulamayı bırakır ve işsiz kalan genç arılar onunla giderler. Bu yöntemin dayandığı kavram genç arılara iş çıkarrmak için yavru yuvalarını açmak ve anayı yeniden yavrulamaya yöneltmek ve bu olaylar dizisini yeniden yönlendirmektir. Bu işlem yavru yuvaları içerisindeki boş çıtalar, suni petekli çıtalar veya kabartılmış çıtalar üzerinde ufak değişikliklerle uygulanarak veya yavru peteklerini yukarı çıkarıp yavru yuvaları için alan açmakla yapılır.

•   Simply keep the brood nest open. In preparation for swarming, bees fill the brood nest with honey. The queen stops laying to be trim enough to fly, and her newly unemployed nurse bees go with her. The concept of this method is to open the brood nest to employ those nurse bees and get the queen laying again and redirect this sequence of events. This is done by any number of slight variations from empty frames in the brood nest, frames of bare foundation in the brood nest or drawn combs in the brood nest, or moving brood combs to the box above to cause more expansion of the brood nest.

Kışın geç evrlerinde büyüyen yavru yuvaları üzerindeki çıtalar yeniden düzenlenirler. Yavru yuvaları üzerindeki çıtalar tam bal çıtaları ve boş kabartılmış çıtalar veya hatta suni peteksiz çıtalar arasında sıralanırlar. Yalnızca yeterli reservi olduğunu algılayan kolonilerin oğula meyilli olacaklarına inanılır. Yavru yuvaları üzerindeki "checkboarding" çıtaları bu reserv algılamasını yok eder.

•   Checkerboarding. In the late winter, frames are rearranged above the growing brood nest. The frames above the brood nest are alternated between full honey frames and empty drawn out frames or even foundationless frames. It is believed that only colonies that perceive to have enough reserves will attempt to swarm. Checkerboarding frames above the brood nest apparently destroys this sense of having reserves.

Bir şeyler yapayım istedim ama, yetrsiz sözcük dağarcığım nedeniyle, Arıbeyine oldukça yüklü bir editing işlemi bıraktım korkarım. Bu çabanın esirgenmeyeceğinden eminim.

sevgi ve saygıyla,
ismail

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #5 : Mayıs 12, 2009, 03:07:43 »
Sevgili isoger1 arkadaşım açıklamalrında (taç)ballıkdan bahsetmişsin bunu biraz açarmısın.Ayrıca yabancı yazıları yazmadan tercüme yapsaydın daha iyi olurdu diye düşünüyorum.Buraya başka arkadaşlarda oğul engelleme yöntemlerini paylaşırsa daha verimli olur.Arı ailesini her 10 günde bir kontrol ederek yani memeleri keserek oğul engelleneceğini duydum ama benim için vakit bulmak zor mesela.Daha değişik yöntemler varsa arkadaşlar yazsın.Bazen sadece kovanı genişletmek yani üst katı koymakda fayda etmiyor ana genç ana olsada oğula yöneliyor.Teşekkürler

Çevrimdışı kozlu

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 12, 2009, 21:19:12 »
Sayın Egehan üstadım, oğul önlemeyi bilgi ve tecrübeleriniz ile çok güzel anlatmışssınız teşeşür ederim,
Haddime izninizle arıyı oğula yönlendirmemek için ne yapmalıyız bunuda acizhane sizlerin muftalif yazılarınızdan öğrendiğim kadarı ben anlatayım;
Öncelikle arı hangi sebeplerden  oğula yönlenir.
Bence en önemli sebep kovan içerisinde yer darlığı olması ve havalandırmanın yeterli olmamasıdır.
Yeterli havalandırma olması için taban tahtası ve kapaklara havalandırma yapılıp srkilasyon sağlanır, oğula yönlenmeyi engellemek için bunlarda yeterli olmayabilir bazı arkadaşlar genellikle ballıkdaki arılı çerçeve sayısı 8-9 çerçeveye ulaştığında oğulu önlemek için kat atma yöntemini uyguluyorlar buda yeterli değildir,
Havların ısınıp  ana arının yumurta atmaya başlayıp yavrulu çerçeve sayısının 3 ve üzerine çıkması itibarı ile  sondan ikinci çerçeveye kabarmamış ham petek konur,   iki yavrulu çerçevenin ortasına kabarmış petekli çerçeve (genellikle bu üçüncü çerçeve olur) konur ve kontrol esnasında tüm çerçeveler arı ile kaplanıp yavrulu petek sayısı 8-9 çerçeveye çıktığında ikinci kat konarak ballıkdan çıkmak üzere olan yavrulu iki çerçeve alınarak ikinci kata konur ikinci kata konan kapalı yavruların iki tarafına kabarmış petekli çerçeve konur, bu şekilde durum tekrarlanarak, kuluçkalıkda ana arının yumurta atması için yeterli zemin hazırlanır ve ballık içerisinde yeterli boşluk bırakılarak havalandırmanın kolay yapılması sağlanır,
Bu işlemin yapıldığı kovan oğula yönlenmez.
Yinede oğula yönlenirse Egehan beyin verdiği bilgiler doğrultusunda uygulama yaparız.
Eksiklerim vede hatalarım var ise düzeltirseniz memnun olurum

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #7 : Mayıs 12, 2009, 22:40:58 »
2 yavrulu çerçevenin arasına hiç bir zaman kabarmış boş petek vermeyiniz.

Hep yavrunun dışına doğru.

Kuluçkalık alanını kendi içinde değiştirebiliriz ama araya boş kabarmış veya kılavuz vermemeliyiz.

Ayrıca 3 yavrulu çerçeveye ulaşmış arının toplam mevcudu 6 çerçeveyi geçmez. Bu koloniye da kılavuz petekten ziyade kabarmış boş verilmelidir.

Oğul verdirmeme işi arıcının müdahelesi kadar dış etkenlere de bağlıdır. Balözü akımı gecikmesi, yaşlı ana arılar gibi bir çok sebebi vardır.

En önemli sebep ise ipin ucunu kaçırmaktır.

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı Çakıroğlu

• Boş Petek
« Yanıtla #8 : Mayıs 15, 2009, 20:33:20 »
Değerli arkadaslar:Ogul engellemeyi kendi yoremizde yapılan acı bal üretimi doğrultusunda anlatmaya çalısacağım.İlkbahar geldiğinde ana arının  yumurtlama durumuna göre hareket edip,İlaveleri erken koymakla ve her yıl arı kovanının alttan 5 çerçevesini(çıta) alıyorum.Aldığım çıtaların yerıne kabarmamış çerçeve koyup(çıta) yumurtalı çerçeveyi ilaveye alıyorum.Burada unutmamak gereken en önemlı konu ıse ıleve arasına ızgara koymak ve ana arının alt katta kalmasını sağlamaktır.Kata aldığım yumurtalı çercevede muhakkak ana memesi olusuyor.İhtiyaca göre bu ana memesini degerlendirmek üreticinin kendi isteğine kalıyor artık.İlaveye alınan çerçeveyi en gec 21 gun zarfında oradan kaldırıyorum ki yeni bir çerçeve ilave yapıyorum. Bu vesile ile her yıl alt kattaki çercevelerin yenilenmesine, kata koyduğum yumurtalı cerceve sayesınde arıların erken petek kabartma olayına basalamasına, bu esnada bal mevsiminin gelmesi ve arıların bala yönelmesi sonucu oğul atımının engellemiş oluyorum.

Not::: 8 yıldır bu yontemle çalısıyorum ve hiç bir oğul atma olayına rastlamadım.Ogul istediğim zaman kattaki ana memelerini bir cerceve ile ayrı bir kovana almakla degerlendirdim.3 yılını dolduran ana arıları aynı kovanda bulunan ana memeleri ile yeniledim.En azından bir kovanda denemenizi tavsiye ederim.

Çevrimdışı Hüseyin İncesakal

• Ana Arı
  • Yer: KAYSERİ
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 1050
« Yanıtla #9 : Haziran 30, 2010, 23:22:56 »
halil bey "Bal başladığında ise, eski kovanın yerinde kalan anaya takviyeleri verin" demişiniz bunu tam olarak nasıl yapacağız anlatabilirmisiniz. Bir kovandan diğerine arılı çerçeve vererekmi olacak bu iş. Eğer öyle ise kovandaki arıar diğerlerini öldürmezlermi.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #10 : Haziran 30, 2010, 23:27:46 »
Bal akımı esnasında 10 çerçevelik bir koloniye verilecek 1-2 çerçeve arıdan sıfıra yakın zaiyat olur.

Her gün 1-2 çerçeve verilirse sorun olmaz ama bal akımında ve bahar aylarında.

Takviye verilecek kovana %20 oranını gözetmekte fayda var.

Yani 10 çerçeve arıya 2 çerçeveden fazla takviye vermemek gibi...

Bal akımı bitince katliam yaparlar orası ayrı...

halilbilen2@hotmail.com