Gönderen Konu: GELİŞİMİ ZAYIF ARI  (Okunma sayısı 2894 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı erdal70

• Pupa
  • Yer: KONYA / HADİM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 9
GELİŞİMİ ZAYIF ARI
« : Eylül 12, 2011, 09:38:55 »
S.A Sevğili arı ve arıcı dostları  benim 9 koloni arım var bunlardan bir tanesi zayıf yaz döneminde buna 3 cıtada arı takviyesi yapmıştım bu kolonim köydeydi dün köyden çalıştıgım yere getirdim kontrolümde ana var çok az kapalı yavru ve çok az ğünlük yumurta var bu koloni yaz dönemi 5,6 çıta idi şimdi 3 çıtaya tam basmıyor b acaba bu koloninin anasındamı bir sorun var bu dönem anayı değiştirsem olurmu bir arıcı arkadaşı aradım ana varmış bu koloniyi kaybetmek istemiyorum ne yapabilirim saygılarımla

Çevrimdışı Mehmet Erdal

• MeErCi
  • Ana Arı
  • Yer: Zonguldak
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 450
Ynt: GELİŞİMİ ZAYIF ARI
« Yanıtla #1 : Eylül 12, 2011, 10:30:10 »
Ana arı yaşlı olabilir mi?

Eğer öyle olduğunu düşünüyorsanız ana arıyı değiştirin.

Ama takviye şart o koloniye.

Ben olsam ne yapardım :

1-Kolonideki ana arıyı bulup öldürür kovanın içine atardım.

2-Birleştirme kokusu kullanarak arılı, kapalı yavrulu 2 çerçeve ilave ederdim. ( güçlü kolonilerden )

3-Takviyeden sonra ana arıyı kafesle koloniye verirdim, 2-3 gün sonra kafesini açardım.
• Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. (Nahl suresi-68 )

Hüseyin KAYA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Eylül 19, 2011, 22:25:06 »
Merhaba değerli arıcı arkadaşlar. Benim arılarımdan birisinin zayıf olduğunu düşünüyorum. Şu an itibariyle 4-5 çerçeve arı var yok.Gün aşırı 0,3-0,5 litre şerbet veriyorum. Yaptığım doğru mudur? Kışa hazırlamak amacıyla, arının yavru için ne zamana kadar teşvik edilmesi gerekir? (Belki bir çok etken sözkonusudur ama Bilecik-Eskişehir şartlarına göre cevap yazabilirseniz sevinirim.)

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 236 / 2014 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #3 : Eylül 19, 2011, 22:30:18 »
Koloniyi 4 çerçeveye sıkıştırın...

Beslemeye devam.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Hüseyin KAYA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Eylül 19, 2011, 22:33:10 »
Teşekkür ederim Halil bey. 5 çerve bırakıp bütün bir çuvalla Z uygulaması yapmıştım.

Çevrimdışı kağan

• İşçi Arı
  • Yer: kıbrıs
  • Kovan Sayısı: 15
« Yanıtla #5 : Eylül 19, 2011, 22:35:33 »
aslında bu konu gündeme gelmişken tecrübeli arıcı arkadaşlar üzerinden geçilerek tazelenmesi amacıyla arıların nezaman beslenip ör 1 yıl içinde hangi aylarda teşfik şuruplaması yapılacağı hangi ayda arıya dokunulmayacağını yazarlarsa seviniriz ...

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 236 / 2014 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #6 : Eylül 19, 2011, 22:36:37 »
Bakın şöyle söyleyeyim.

Eskişehir'de kışlama başarısının sırrı şu...

Koloni gücü ne olursa olsun...

Minimum 3 çerçeve olmak üzere.

Diyelim koloniyi 4 çerçeveye sıkıştırdınız...

Sıvı besleme için akşamüstü kovanın başına gittiniz.

Açtınız kenardan...

Eğer son çerçeve olan 4. çerçeve dışında sımsıkı arı yoksa.

Kendimizi kandırıyoruz demektir...

Bugün için dediğim ölçüyü 4 çerçevede yakalarsanız, hiç kafanıza takmayın baharı rahatlıkla görür...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Hüseyin KAYA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Eylül 19, 2011, 22:41:34 »
Bakın şöyle söyleyeyim.

Eskişehir'de kışlama başarısının sırrı şu...

Koloni gücü ne olursa olsun...

Minimum 3 çerçeve olmak üzere.

Diyelim koloniyi 4 çerçeveye sıkıştırdınız...

Sıvı besleme için akşamüstü kovanın başına gittiniz.

Açtınız kenardan...

Eğer son çerçeve olan 4. çerçeve dışında sımsıkı arı yoksa.

Kendimizi kandırıyoruz demektir...

Bugün için dediğim ölçüyü 4 çerçevede yakalarsanız, hiç kafanıza takmayın baharı rahatlıkla görür...
Çok teşekkür ederim Halil bey, bu somut bilgi çok işime yarar. Allah razı olsun sizden.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #8 : Eylül 19, 2011, 22:47:31 »
aslında bu konu gündeme gelmişken tecrübeli arıcı arkadaşlar üzerinden geçilerek tazelenmesi amacıyla arıların nezaman beslenip ör 1 yıl içinde hangi aylarda teşfik şuruplaması yapılacağı hangi ayda arıya dokunulmayacağını yazarlarsa seviniriz ...

Şu hangi gün neyi yapacağımı yazan bir kitap verin bana hocam lafını çok sık duyan biri olarak  bunun

olmayacağını olamayacağını anlatmaktan sıkıldım.

Koloninin durumuna ve mevsimin gidişine göre karar verecek bilgisel donanıma ulaşmak için çalışmalısınız.

S.A Sevğili arı ve arıcı dostları  benim 9 koloni arım var bunlardan bir tanesi zayıf yaz döneminde buna 3 cıtada arı takviyesi yapmıştım bu kolonim köydeydi dün köyden çalıştıgım yere getirdim kontrolümde ana var çok az kapalı yavru ve çok az ğünlük yumurta var bu koloni yaz dönemi 5,6 çıta idi şimdi 3 çıtaya tam basmıyor b acaba bu koloninin anasındamı bir sorun var bu dönem anayı değiştirsem olurmu bir arıcı arkadaşı aradım ana varmış bu koloniyi kaybetmek istemiyorum ne yapabilirim saygılarımla

İlk kontrol yavru hastalıkları için yapılmalı.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı kağan

• İşçi Arı
  • Yer: kıbrıs
  • Kovan Sayısı: 15
« Yanıtla #9 : Eylül 19, 2011, 23:09:10 »
hüseyin bey haklısınız asıl benim sormak istediğim bilmeyen arkadaşlarında bazı şeyleri tam gün olarak zaten bilemeyiz ör teşvik şerebetinin arılardan balı aldıktan sonra ve hastalıkla mücadeleden sonra yapılması ve kıraliçenin doğurmasını ve kışa güçlü koleniyle girilmesi gibi ayrıca son baharda ne zaman yapılmalı gibi tarihsel değil mevsimsel  onu demek istedim...

Çevrimdışı Mestan BESLER

• MESTAN BESLER
  • Pupa
  • Yer: TOKAT
« Yanıtla #10 : Eylül 20, 2011, 11:02:35 »
Biz acemi arıcıların genelde yaptığımız hatalardan birtanesi ve bence en önemlisi varova mücadelesi diye düşünüyorum.Nedeni ise arılığımızda devamlı  değişik güçte arılarımız oluyor.Yada doğadan yakaladığımız arılar olsun işte koloni sayımızı artırmak için satın aldığımız arılar olsun getirip arılığımıza koyuyoruz ve varova ilaçlamasını bala çalışan arılarla aynı zamanda yapıyoruz. Oysa zayıf arılarımızdan bal almak gibi olasılık yoksa doğadan yakaladıysak vb.durumlarda ilk işimiz varova mücadelesini yapmış olsak eminim gelişen gelişmeyen arı konusunda daha sağlıklı karar verme durumumuz olur.Erdal70 arkadaşımızın bahsettiği koloniye 3 çıta takviye veriyor yaz döneminde 5-6 çerçeve olan arı şimdi 3 çerçeve zor geliyor.Bu durmda şuçu hemen anaya atmak bana biraz kolaya kaçmak gibi geldi.Mevcut azalması niye olur diye kendi çapımda irdeliyorum köyde ırak kaldığı için suçlu varova gibi geliyor bana.Eğer oğul verdi ise bu durumdada ana zaten genç olmalı.Yada anada promlem varsa anayı değişmesi gerekmezmiydi.
İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi yeğlerim.

Çevrimdışı Mehmet Erdal

• MeErCi
  • Ana Arı
  • Yer: Zonguldak
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 450
« Yanıtla #11 : Eylül 20, 2011, 12:24:14 »
Biz acemi arıcıların genelde yaptığımız hatalardan birtanesi ve bence en önemlisi varova mücadelesi diye düşünüyorum.Nedeni ise arılığımızda devamlı  değişik güçte arılarımız oluyor.Yada doğadan yakaladığımız arılar olsun işte koloni sayımızı artırmak için satın aldığımız arılar olsun getirip arılığımıza koyuyoruz ve varova ilaçlamasını bala çalışan arılarla aynı zamanda yapıyoruz. Oysa zayıf arılarımızdan bal almak gibi olasılık yoksa doğadan yakaladıysak vb.durumlarda ilk işimiz varova mücadelesini yapmış olsak eminim gelişen gelişmeyen arı konusunda daha sağlıklı karar verme durumumuz olur.Erdal70 arkadaşımızın bahsettiği koloniye 3 çıta takviye veriyor yaz döneminde 5-6 çerçeve olan arı şimdi 3 çerçeve zor geliyor.Bu durmda şuçu hemen anaya atmak bana biraz kolaya kaçmak gibi geldi.Mevcut azalması niye olur diye kendi çapımda irdeliyorum köyde ırak kaldığı için suçlu varova gibi geliyor bana.Eğer oğul verdi ise bu durumdada ana zaten genç olmalı.Yada anada promlem varsa anayı değişmesi gerekmezmiydi.

Bal döneminde bala gitmeyecek kolonileri ilaçlasak ne kadar verimli olur ki? Diğer kolonilerden varrao tekrar bulaşmaz mı?

Yaz döneminde arıların ömrünün kısa olduğunu biliyoruz, mevcut yarı yarıya düşüyor bu çok normal değil mi?

Mevcut azalması ana arıyla mutlaka alâkalı.

Ana arı yaşlı yada sakat olmayabilir, kış moduna girdiyse yine mevcut azalacak.

• Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. (Nahl suresi-68 )

KAZIM ÞAHÝN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Eylül 21, 2011, 20:48:25 »
s.a.
Bir iki su bardağı kadar verdiğin şerbeti sabaha kadar tüketiyorlarsa ve 4 çıta ise iyi bir izolasyonla kışı çıkartır. Halil beyin dediği gibi besleme yapılması şart.

Çevrimdışı mehmet86

• Larva
  • **
  • Yer: aydın
  • Kovan Sayısı: 20 ama ...?
  • Rakım: 600
« Yanıtla #13 : Haziran 13, 2014, 21:41:44 »
Arkadaşlar nisanda 10 çerçeve olan 5 kolonmi 4 çerçeve alıp böldüm kaldı 6 çerçeve bu 5 kolonimde ama nisandan bu yana hala 6 veya 7cerceve ben bu 6 çerçeve olan kolonime ballık koyarım düşüncesindeyim ama haziran oldu hala 6.7 çerçeve falan temel petekleri vereli 1 ay oldu hala kabartacaklar varro mücadesini yaptım iki kez ana arı 2013. Anası haftada 1 kez beslemede yaptim sıkıştırmayida yaptım bu 5 kolonim niye gelişmedi hala anlayamadım

Çevrimdışı İbrahim TURAL

• Ana Arı
  • Yer: sinop
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 780
« Yanıtla #14 : Haziran 13, 2014, 21:50:29 »
Arkadaşlar nisanda 10 çerçeve olan 5 kolonmi 4 çerçeve alıp böldüm kaldı 6 çerçeve bu 5 kolonimde ama nisandan bu yana hala 6 veya 7cerceve ben bu 6 çerçeve olan kolonime ballık koyarım düşüncesindeyim ama haziran oldu hala 6.7 çerçeve falan temel petekleri vereli 1 ay oldu hala kabartacaklar varro mücadesini yaptım iki kez ana arı 2013. Anası haftada 1 kez beslemede yaptim sıkıştırmayida yaptım bu 5 kolonim niye gelişmedi hala anlayamadım

Mehmet bey,

bu şekilde bölme olmaz,ilk sizden duydum nerden bilgi aldınızda bu şekilde işlem yaptınız,

bir adet koloniyi gözden çıkarıp 5 adet koloni yapabilirdiniz,

sizin yaptığınız uygulamaya arılar olması gerektiği gibi cevap vermiş,

bu şekilde bölününde gelişmez yaptığınız bölmede,

çünkü gençler bölmelerde kalmış,,tek başına genç arılar her işi yapamaz,

yaşlılar bölünende kalmış yada geri dönmüş,onlarında ömrü dolan ölmüş,

elinizde gelişmeyen gelişemeyen arı topluluğu kalmış.
hayalindekini sevmek yerine,elinde olanları sevmeye çalış.