Gönderen Konu: %100 Yerli Organik Su Bazlı Propolis Ekstraktı  (Okunma sayısı 19405 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat Taşkıran

• Murat TAŞKIRAN
  • Pupa
  • Yer: Kuyucak Aydın
  • Taraftar da değilim, Muhâlif de.
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 130
%100 Yerli Organik Su Bazlı Propolis Ekstraktı
« : Şubat 21, 2012, 23:52:11 »
Birkaç hafta önce Bereket tv de yayınlanan Arıcının Günlüğü programına propolisin diş,çene kemiği ve kanal uygulamaları üzerindeki etkilerini araştıran bir diş uzmanı ve propolisin insan sağlığı üzerine etkilerini araştıran bir hocamız katıldı.
Ham propolisin direk yenmesinin içerisinde bulunan ağaç reçinesi vs yabancı cisimlerin bağırsak ve böbreklerden atılırken vücutta problem çıkardığı için yanlış olduğu ancak ağızda sakız gibi çiğnenip atıldığında dişte oluşan hassasiyet ve dolgu sızdırmalarına karşı yarar sağladığı, ham propolisin diş sağlığı üzerine olabilecek fayda ve zararlarının daha laboratuar ortamında kanıtlanmadığı sadece doktorun kendi tecrübesi olduğunu, işlenmiş propolisin de piyasada bulunan gargaralara karşı çok daha az toksik etkisinin bulunduğu (yani piyasada bulunan gargaralardan daha iyi),Kanal tedavisinde kullanılan seyretilmiş klorak yerine kullanılabileceği yapılan laboratuar çalışmalarıyla kanıtladıklarını anlattılar.
Ülkemizdeki ham propolisin kahverengi gri renkte bazı ülkelerde yeşil bazı ülkelerde kırmızı olduğu, yurt dışında japonya haricinde su bazlı propolisin denenmediği ve Japonya'da da sadece denemelerin yapıldığı satışının yapılmadığı, ülkemizde üretilen su bazlı propolisten 10 kg başına suya 2 damla damlatılıp (Örn: 75 kg bir kişi 75/10=7.5 kilo başı 2 damla olduğu için 7.5x2=15 damla) birçok hastalığa karşı korunulabileceği, Alkollü ekstraktlarda 10 kg başına 1 damla damlatıldığı ve bu ürünlerin koruyucu olduğu için hasta olmadan önce kullanılması gerekli olduğu konuşuldu.
Su bazlı organik propolis http://www.bitkiden.com/organik-su-bazli-propolis.htm adresinde 89 tl den satılıyor. Bir kişi için yaklaşık üç ay kullanılabilen ürün bu olsa gerek. Diğer sitelerde ve aynı sitede farklı bir ürün yok.
Laboratuar ortamında deney yapılarak bulunmuş. Yapmaya çalışsak saf suda propolisi çözebilir miyiz? Suda çözünense çözünen maddelerden insan sağlığına zararlı olabilecek madde var mıdır?
Sevgide güneş gibi ol,dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol,hataları örtmede gece gibi ol,tevazuda toprak gibi ol,öfkede ölü gibi ol,her ne olursan ol,ya olduğun gibi görün,ya göründügün gibi ol.{Mevlana}

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
Ynt: %100 Yerli Organik Su Bazlı Propolis Ekstraktı
« Yanıtla #1 : Şubat 22, 2012, 00:01:18 »
Sorular var aklımda..

Sormayacağım.

Ürün satmanın dışında bir derdi yok insanların.

Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı şeref şen

• Pupa
  • Yer: istanbul
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 33
« Yanıtla #2 : Şubat 22, 2012, 01:11:52 »
Birkaç hafta önce Bereket tv de yayınlanan Arıcının Günlüğü programına propolisin diş,çene kemiği ve kanal uygulamaları üzerindeki etkilerini araştıran bir diş uzmanı ve propolisin insan sağlığı üzerine etkilerini araştıran bir hocamız katıldı.
Ham propolisin direk yenmesinin içerisinde bulunan ağaç reçinesi vs yabancı cisimlerin bağırsak ve böbreklerden atılırken vücutta problem çıkardığı için yanlış olduğu ancak ağızda sakız gibi çiğnenip atıldığında dişte oluşan hassasiyet ve dolgu sızdırmalarına karşı yarar sağladığı, ham propolisin diş sağlığı üzerine olabilecek fayda ve zararlarının daha laboratuar ortamında kanıtlanmadığı sadece doktorun kendi tecrübesi olduğunu, işlenmiş propolisin de piyasada bulunan gargaralara karşı çok daha az toksik etkisinin bulunduğu (yani piyasada bulunan gargaralardan daha iyi),Kanal tedavisinde kullanılan seyretilmiş klorak yerine kullanılabileceği yapılan laboratuar çalışmalarıyla kanıtladıklarını anlattılar.
Ülkemizdeki ham propolisin kahverengi gri renkte bazı ülkelerde yeşil bazı ülkelerde kırmızı olduğu, yurt dışında japonya haricinde su bazlı propolisin denenmediği ve Japonya'da da sadece denemelerin yapıldığı satışının yapılmadığı, ülkemizde üretilen su bazlı propolisten 10 kg başına suya 2 damla damlatılıp (Örn: 75 kg bir kişi 75/10=7.5 kilo başı 2 damla olduğu için 7.5x2=15 damla) birçok hastalığa karşı korunulabileceği, Alkollü ekstraktlarda 10 kg başına 1 damla damlatıldığı ve bu ürünlerin koruyucu olduğu için hasta olmadan önce kullanılması gerekli olduğu konuşuldu.
Su bazlı organik propolis http://www.bitkiden.com/organik-su-bazli-propolis.htm adresinde 89 tl den satılıyor. Bir kişi için yaklaşık üç ay kullanılabilen ürün bu olsa gerek. Diğer sitelerde ve aynı sitede farklı bir ürün yok.
Laboratuar ortamında deney yapılarak bulunmuş. Yapmaya çalışsak saf suda propolisi çözebilir miyiz? Suda çözünense çözünen maddelerden insan sağlığına zararlı olabilecek madde var mıdır?
Karadeniz Teknik Üniversitesinin su bazlı propolis hakkındaki çalışmalarını tamamladığını duydum.
Hıyar tohumundan elma çıkmaz, boşuna bekleme...

Çevrimdışı fikretbaydemir

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: kdz Ereğli Zonguldak
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 110
« Yanıtla #3 : Şubat 22, 2012, 01:42:05 »
Murat kardeşim merhaba;
Propolis ekstraktı ile ne yapmak istediğini tam olarak anlayamadım ama, başkanım Selahattin Güney (Ballıbaba) ile görüşüp ondan detaylı bilgi almanı öneririm. O propolis ekstraktı üretiyor. Yardımcı olur...
Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 236 / 2014 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #4 : Şubat 22, 2012, 09:26:42 »
Su bazlı ifadesinin neden kullanıldığını anlatmaya gerek var mı bilmiyorum ama su bazlı dış cephe silikon boyası da var istenirse.

Mevzuatınızda alkolle propolis ekstraktı yoksa ve propolis ekstraktı alkolle yapılmışsa (Alkol bizi bozar yaklaşımını o kadar çok görüyoruz ki) o halde ruhsat almak için ne yapmak lazım?

Ne kadar masum değil mi?

Su bazlı propolis ekstraktı...

Bakın en başta da yazdım, dış cephe silikonlu boya da su bazlı. :D

Rahmetli Erbakan'ın deyimiyle.

Hadi Ordan, Hadi Ordan...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #5 : Şubat 22, 2012, 09:41:02 »
Arkadaşlar,

Doğrudan pazarlama denilen, forumda vahşi pazarlama diye tanımladığımız olay her bir yanımızı sardı.

Bu yüzden, doğrudan pazarlama yönteminin parçası olan video ve altındaki mesajları kaldırdım.

Arısakızı (propolis) alkolde erime özelliğine sahip.

Balmumu alkolde erimiyor.

Bu sayede arısakızının içindeki balmumu vesair diğer maddeler ayrıştırılabiliyor.

Eritip süzdüğümüz maddenin katı kalan kısımlarının, balmumu ve diğer maddeler olduğu, alkolde erimiş sıvı kısmının ise saf arı sakızı olduğunu kabul ediyoruz.

Bu tam böyle midir, katı kısımlarda kalan arı sakızı, eriyen kısımda diğer maddeler var mıdır? Bunun cevabını da kimyagerler verir.

Alkolün oluşturabileceği risklerden dolayı itiraz edip, bu ayrıştırma işleminin su ile yapılabildiğini iddia edenler de var.

Normal şartlarda alkolde eriyen bir şeyi, su ile karıştıramazsınız. Su ile zeytinyağı örneği gibi.

Su ile ayrıştırılma işleminin genel mantığının, arı sakızı ile balmumunun erime derecelerinin farklı olmasına dayandığını bir yerden duymuştum.

Tam ayrıntısını bilmiyorum.

Isıtılan suyun içine atıldığı zaman, balmumu erken eriyip suyun üstüne çıkıyor, arı sakızı dibine çöküyor diye yüzeysel bir bilgim var.

Fakat, ısıya maruz kaldığı için arısakızının içindeki bir takım enzimlerin zarar gördüğü noktasında da bu yönteme eleştiriler var.

Diyelim ki, balmumu ile arısakızını suda kaynatarak ayrıştırdınız ve elinizde var.

Bunu su ile karıştırarak sıvı forma getirmeniz, zeytin yağını su ile inceltmeyi iddia etmek gibi birşey.

Alkolle incelmiş sıvı formu tüketmek istemeyenler için, zeytinyağı ile inceltildiğini de bir yerden okumuştum.

Şimdi gelelim hoca davasına.

Hoca diye araştırdığı bulduğu şeyleri, konu hakkındaki bilgilerini diğerlerine de öğretene diyoruz.

Kendi bilip başkasının bilmediği şeyden kolay para kazanma yöntemini seçenlere, pazarlamacı diyoruz.

Bu yüzden lütfen hoca ile pazarlamacıları birbirine karıştırıp, haksızlık etmeyelim.

Başka bir düşüncemi daha belirteyim.

Arısakızı, arıların yiyecek amacıyla kovana getirdiği bir madde değil.

Bu yüzden, insan sağlığında kullanımının belli bir bilgiye göre yapılması gerekiyor.

Tamam, antiseptik özelliği var, yara iyileştirici özelliği var. Haricen kullanımda bir çok faydası görülüyor.

Fakat günde şu kadar damla tüketilirse, 40 derde deva olur, bütün hastalık sorunlarını çözer denildiğinde, aha orda durun demek lazım.

Haftasonu bir arkadaş ziyaretinde, bir tv kanalından etkilenilip alınmış, 25 ml şişe içindeki arı sakızı çözeltisini gösterdiler.

25 ml, tentürdiyot kıvamında, fiyatı 30 lira.

Üzerinde dünya kadar yazı var ve 5 puntodan küçük olduğu için hiçbirisi okunmuyor.

Bunu niçin aldın sorusuna verilen cevap ise bana göre çok vahim.

Günde 10 damla suyuna, sütüne, yemeğine damlattığında, hemen hemen bütün hastalıklara iyi geliyormuş.

Çiçek tozunu anlıyoruz, arı sütünü anlıyoruz.

Bu iki ürünü de arı yiyecek amacıyla kullanıyor.

Alerji dışında insan sağlığına olumsuz bir etkisi şimdiye kadar tesbit edilmemiş.

İçeriğindeki maddeler itibariyle çok değerliler.

Benim gördüğüm şey, çiçek tozu ve arı sütünün bütün faydalarını, arı sakızının üstüne yükleyip, yüksek fiyatlarla pazarlama çabası var.

Çünkü, arıcılık teknikleri açısından, özellikle bol miktarda ve ekonomik değeri olan çiçek tozu üretmek, hele ki arı sütü üretmek, amiyane tabiriyle sıkı bir şey gerektiriyor.

Arı sütünden ciddi para kazanmak isteniliyorsa, çok çalışmak gerekiyor.

Yerli arı sütünün kilogram fiyatı 1300-1500 tl civarında.

25 ml'si 30 lira olan arısakızı tentürünün litresi de neredeyse bu rakamlara geliyor.

İkisinin üretilme şekli ve yöntemlerini düşündüğünüzde, aradaki emek ve para farkını hepiniz görebilirsiniz.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #6 : Şubat 22, 2012, 11:57:47 »
Açıklamalar yerinde olmuş.

Benimde çok yazacaklarım var ama yazmacağım.

Bilmediğiniz, bilmediğimiz neler var neler.

Önümüzdeki dönemde şuan ülkemizde üretilmeyen arı ürünlerinden elde edilmiş sağlık ürünlerinin üretim ve satışını bizim vakıf da yapacak.

Romanya'da  üretilmiş ürünlerin distribütörlüğünü Çine Gelişim Vakfı almış bulunmakta.

İşallah yakın zamanda bu ürünler ülkemizdede üretilecek.

Ama ben her zaman bu tür ürünlerin doktor tavsiyesi ile kullanılması taraftarıyım.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı msceylan

• M.Sedat Ceylan
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara- Ayaş-Başayaş Köyü
  • Ziraat Y.Müh.
  • Kovan Sayısı: 100+ 2 ortak
  • Rakım: 1200m.
« Yanıtla #7 : Şubat 22, 2012, 15:58:22 »

Önümüzdeki dönemde şuan ülkemizde üretilmeyen arı ürünlerinden elde edilmiş sağlık ürünlerinin üretim ve satışını bizim vakıf da yapacak.

Romanya'da  üretilmiş ürünlerin distribütörlüğünü Çine Gelişim Vakfı almış bulunmakta.

Ama ben her zaman bu tür ürünlerin doktor tavsiyesi ile kullanılması taraftarıyım.

Yapılsında doğrusu neyse ortaya çıksın, mantar gibi hergün yeni birisi birşey patlatıyor. >:(

• Murat TAŞKIRAN
  • Pupa
« Yanıtla #8 : Şubat 22, 2012, 19:56:17 »
Arıcının Günlüğü programının 13. bölümünden sonrası ne kanalın kendi sitesinde nede programın face sayfasında yayınlanmıyor. izlemiş olduğum o bölümü hiçbir yerde bulamadım. toprak tv zamanındaki programları da dvd ye basıp birkaç tane kitapla beraber 90 tl gibi bir fiyatla satıyorlar sebebi belki de bu olabilir. O videoyu da başka kaynak gösterebileceğim video olmadığı için koydum satarlar satamazlar beni ilgilendirmiyor. ;)

Benim amaç bu şekilde bi ürün var bilginiz olsun demek. Belki üretilirken alkollü ekstraktların alkolünü uçurarak yapmışlardır.

Hoca dememin sebebi karadeniz tek. üniversitesi öğretim üyesi olmasından dolayıdır. Yoksa adamı tanımam görmem.

Bu şekilde ülkemizde ürün üretilmesi güzel birşey bence.
Sevgide güneş gibi ol,dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol,hataları örtmede gece gibi ol,tevazuda toprak gibi ol,öfkede ölü gibi ol,her ne olursan ol,ya olduğun gibi görün,ya göründügün gibi ol.{Mevlana}

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #9 : Şubat 22, 2012, 19:58:09 »
Söylenenleri değil de acaba söylenmeyen neler var diye merak etmenizi öneririm.

Emin olun, söylenmeyenleri duysanız dediklerimize hak verirsiniz.

halilbilen2@hotmail.com

• Murat TAŞKIRAN
  • Pupa
« Yanıtla #10 : Şubat 22, 2012, 20:03:20 »

Kesinlikle doktora danışılması iyi olacaktır.

Avni Haliloğlu da canlı yayında kullanıyor. Adama birşey olduğunu görmedim. (Yayında marka ismi söylenmiyor ben netten buldum.)

İnşallah

Çevrimdışı AbdulCELİL

• İşçi Arı
  • Yer: Kahta \ Adıyaman
  • Memleket: Ürgüp - Çaykara
  • Rakım: 675
« Yanıtla #11 : Şubat 22, 2012, 20:13:28 »
Alkolle saflaştırılan arı sakızı , alkolu uçurulduktan sonra sulandırılıp inceltilebilir , böylece su bazlı propolis elde edilir diye  düşünüyorum.

Alkol uçurulduktan sonra , din açısından hiçbir sakıncası olmayacaktır. Allah izin verirse bu sene propolis almaya çalışacağım ve alkolle saflaştırmayı düşünüyorum.
Bilmez misin ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsinin mülkiyeti Allah'a aittir; (Maide 40)

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #12 : Şubat 22, 2012, 20:19:11 »
Olmaz. Hiç denemeyin.

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı AbdulCELİL

• İşçi Arı
  • Yer: Kahta \ Adıyaman
  • Memleket: Ürgüp - Çaykara
  • Rakım: 675
« Yanıtla #13 : Şubat 22, 2012, 20:50:42 »
Alkolda Propolis Solüsyonu Hazırlama

90 derecelik saf içilebilir özellikte etil alkolün 1 litresi ile 300 ml. su karıştırılarak elde edilen % 70’lik 1 litre alkole 500 gr. toz ham propolis ışık geçirmeyen bir kavanozda her gün sallanmak şartıyla 3-4 hafta bekletilir.

Eriyik içerisinden dip karıştırılmadan solüsyon alınır ve bu karışım yaklaşık %23’lük olur.

Günde 3 kez 2-3 damla bal ile karıştırılıp tüketilir.

Kendime ait bir görüşü de okuduğum bir bilimsel kaynaktan ekleyeyim.

Alkolda bekletme süresinin ne kadar olması gerektiği konusunda yapılan çalışmalarda diyor ki;

Propolis alkolde ne kadar bekletilirse içerisindeki maddeler o kadar çözülecektir.

Fakat 2- 3 hafta üzerindeki bekletmelerin solüsyonun kapsamını artırdığı söylenemez.

ikinci kısım mı olmaz abi ?
Bilmez misin ki, göklerde ve yerde ne varsa hepsinin mülkiyeti Allah'a aittir; (Maide 40)

• Murat TAŞKIRAN
  • Pupa
« Yanıtla #14 : Şubat 22, 2012, 21:05:15 »
Murat kardeşim merhaba;
Propolis ekstraktı ile ne yapmak istediğini tam olarak anlayamadım ama, başkanım Selahattin Güney (Ballıbaba) ile görüşüp ondan detaylı bilgi almanı öneririm. O propolis ekstraktı üretiyor. Yardımcı olur...

Mesaj attım ama daha cevap gelmedi (online olmamış olabilir) Sorunuzu 'Ballı Baba' ya bildirin yardımcı olur büyük ihtimalle