Gönderen Konu: AYRIK OTUNDAN KESİN KURTULUŞ. Denendi, tecrübe edildi.  (Okunma sayısı 71399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet ÖGE

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: İstanbul
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 2
Sizlerle paylaşmak istediğim bir tecrübemdir.

AYRIK OTUNDAN KESİN KURTULUŞ

Merhabalar,
Ayrık otundan kurtulmanın yolu şudur ve tektir.
1-Herhangi bir marka total herbisit (ot ilacı) alınacak. (Ziraat odalarındakiler hem ucuz hem etkilidir)
2-Rüzgarsız bir havada,
3-Güneşin etkisini yitirdiği saatlerde başlayarak,(arıların evlerine girdiği zamanlarda)
4-Ve yağmurun en az 10 gün yağmayacağı (şayet yağarsa hiç ilaçlama olmadı ) varsayılarak
5-Temas ettiği yapraklı tüm bitkilerin yok olacağı gözünde tutularak,
6-Otu kesinlikle budamadan, koparmadan, sadece ilaçlayarak
7-15 lt suyun içine 1 su bardağı ilacı (öncesinde daha küçük (5 lt pet şişe içinde) bir kapta) "iyice" karıştırarak,
8- Bir adet sırtta taşınabilir şarjlı elektrikli pompa ön şartı ile ( :) yoksa manuel aletler eziyet oluyor, işten kopuyorsun )
9-İlaçlamayı takiben (ottan kurtulduktan sonra) toprağınızın yine ekilebilir olduğunu ve gönül rahatlığı ile ekime dönebileceğinizi unutmadan, (çünkü bazı yerlerde torağında zehirlendiği ,3 yıl ekim yapılamayacağı gibi ifadeler vardır. Ektim, biçtim, hasat ettim.)
bu ilacı,
*yukardaki şartları yerine getirmeniz halinde,
*ilacın, yapraklardan köklere kadar ilerleyeceğini ve ancak böyle yok olacağını bilerek
*yaklaşık 1 yıl sonunda
*arada tek tük filizlenenlerin tepesine ilacı hemen vererek

kurtulacaksınız.
Başarılar. Geçmiş olsun.

Not: ağaçlar.net sitesinde de yayınladığım bu yazıma  daha önce gelen şu eleştiri için kişisel bir yanıtım var ancak bilimsel bir yanıtım yoktur:
"Bu ilacın toprağa, diğer ektiğiniz bitkiler yoluyla size, yeraltı sularına ve dolayısıyla bu sularda yaşayan canlılara vereceği zararlar içinde bir öneriniz vardır sanırım. Aslında ben daha babama bile anlatamadım yıllardır ilaç kullanmamayı ama 1 kişi dinlese kardır."
Gökten Yağan Rahmetten,
Herkes, Tasının Büyüklüğünce Nasibini Alır.
"Mevlana"

Çevrimdışı yusuftektas

• Pupa
  • Yer: ist/sultanbeyli
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 6
Ynt: AYRIK OTUNDAN KESİN KURTULUŞ. Denendi, tecrübe edildi.
« Yanıtla #1 : Ocak 06, 2013, 16:36:39 »
inanmak istiyorum

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2013, 17:32:51 »
           Sadece ayrıktan değil kamış veya sazlıktanda bu şekilde kurtulmak mümkün ancak ilaçlama zamanı olarak tohum çıkarmak üzereyken  ve  kesinlikle sahah erken saatlerde daha etlili olur ayrıca 15 litre suya en az yarım litre ilaç koymak gerekiyor.Karışmın içersine bitkilerin sevdiği gügre kullanılması bitkilerin ilacı daha fazla miktarda almalarını sağlıyor.
İlk ilaçlamadan 15 gün sonra ikinci ilacı uygulayacaksınız.
         Bütün bu ayrıntıları dikkate almaz iseniz zamansız ilaçlama yaparsanız ilaca karşı direnç oluşur istediğiniz kadar ilaç uygulayın netice alamazsınız.
Sazlık ayrık otundan kat kat daha fazla inatçıdır dayanıklıdır.
Toprağa bıraktığı kalıntı işin başka bir boyutu.O alanda 3 yıl hiç ekim faaliyeti yapmadım yinede içim rahat değil.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #3 : Ocak 06, 2013, 20:51:04 »
Bir ata sözü var:

Çimlesini örnek göstermek amacıyla ayrık için derlerki:

"Yedi yıl çadır üstünde kalmış, sekizinci yıl toprağa düşmüş yine yeşermiş."

Ayrıkla en iyi mücadele ilaçsız yapılandır.
"kurak mevsimde toprağı sürmek"

Ayrığı yok etmek için; yapılmaması gereken uygulama; tavlı toprak işlemesi.
Toprak tava gelince sürülürse, ayrığı yayarsınız.

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Biga
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: 72
« Yanıtla #4 : Ocak 06, 2013, 20:57:02 »
Aynı ayrık otu mu bilemem,
yıllar önce (2009 gibi) arıcılığa merak sarmış nerede arı görsem dikkatimi çekiyor.Bahçenin bir köşesinde ayrık otları bol ve yeşil kalsın diye suluyorum.Ayrık otları pürçek çıkardılar arılar polenlere aşırı ilgi gösterirdu.
“Halimizi hal eyledik
Yolumuzu yol eyledik
Her çiçekten bal eyledik
Arıya saydılar bizi" Pir Sultan Abdal

• Ana Arı
  • .
« Yanıtla #5 : Ocak 06, 2013, 20:58:38 »
          Ayrık otuda kamış otuda sulu ortamları sever yaşar.Kurak ortamda sürmekayrık otu için faydalı olabilir ancak kamış veya sazlık olan tarları sürmek sazlığı kamışı kontrol edilemez hale getirir.
           Birisi bin olur her parça yeni kök salar.

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #6 : Ocak 06, 2013, 21:08:13 »
Mehmet öğe bey ayrıktan kurtulmak öyle pek kolay değil.Sizin söylediğiniz dönem bahar ekim dönemidir.Tarlaya tohumda atılacağından ayrık yeşerene kadar masül de yaşerecektir.Ot ilacı kullanılamaz.Ot ilacın etkinliğinin sona ermesi için (8 ay)kış geçmelidir.Yoksa tarlada bir şey yeşermez.Çapası geciktiği için 20 dekar pancarı ayrığa kaptırmıştık ve çözümde bulamamıştık.Murat beyin dediği gibi anlarda çıkanları yazın kurakta sürerim azalır.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

• Ana Arı
  • .
« Yanıtla #7 : Ocak 06, 2013, 21:38:02 »
             Total olmayan seçici herbisitler var ama etkileri az. Total herbisitler çok etkili.Total herbisit kullanılacaksa o yıl hiç ekim yapmamak gerekiyor. Bana kalsa tarlayı sürmek sorunu çözmeyecektir.her ne kadar tarlanın su tutma düzeyini bilmiyoruz çok kıraç su bulunmayan bir arazi ise sürme çözüm olabilir.yok tarla su tutuyorsa sürmek sadece sakal traşı etkisi yapar.            eskisinden daha fazla ayrık ile karşılaşırsınız.

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Kovan Sayısı: 100 ama arı bu ölürde çoğalırda
« Yanıtla #8 : Ocak 06, 2013, 21:48:41 »
Bahcede otlar dikenler vardı biçeşit herbisit mezarlık ilacı diyoruz attım bütünotlar öldü arkadan komple ayrık çıktı ayrığa özel herbisit uzun yapraklı budaygilleri öldüren herbisit var birde geniş yapraklılar için var karıtırmamaklazım
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

• Ana Arı
  • .
« Yanıtla #9 : Ocak 06, 2013, 22:02:18 »
           Tek yıllık otlar için ilaçlama yapmak gereksiz ancak çok yıllıklı arsız inatçı olanlar için kullanılabilir.Ayrık ve sazlık dışında büyüyentek yıllık otlar için diğer yöntemler kullanılmalı.
Ot kurutmak için sistemik ilaçların dışında sadece gövdeye zarar veren ilaçlarda mevcut tek yıllıklar için seçici herbisitler veya sistemik olmayan ilaçlar olabilir.Tüm ilaçlar toprakta kalıntıya sebeb olması ve toprağın  tuzluluk oranını artırdığı için hiç tavsiye etmiyorum.

Çevrimdışı Bekir ARSAN

• BEKİR ARSAN
  • Ana Arı
  • Yer: BANDIRMA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #10 : Ocak 06, 2013, 22:13:22 »
biz bu otilaclarını her daim kullanıyoruz nasılmı 
buğdayda kullandılarımız var geniş ve dar yapraklı otları öldürüyor buğdayı öldürmüyor
aycicek yerlerinde kullandığımız var aycicek yerini süreriz bu aylarda ilac atarız birdaha ekilene kadar diş karıştıracak ot bulamassınız
yanlız bu aycicek yerine attığımız ilacı buğday tarlasına atarsanız tarlada diş karıştıracak ot bulamassınız
bu ilaclar randop . boksör olarak iki ceşittir herbisit ot ilacı olarak gecer nereye atarsan orda yeşil kalmaz
ayrık ilacıda kamış ilacıda ot ilacıda odur  yanlız dozları farklıdır dozunda atarsanız calıyı cırpıyı öldürür
ayrığa atım zamanı en etkili olduğu zaman ağustos ayında yeşerince dozunda atarsan tek cözümdür
saygılar

şimdi birileri dicek sen dişlerini otlamı karıştırıyon diye ama söz temsili
BEKİR ARSAN  BANDIRMA BEZİRCİ KÖYÜ
DT 03.07.1965   
0Rh +
 beklenen    gün gelicekse cekilenler kutsaldır

Çevrimdışı Mehmet ÖGE

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #11 : Ocak 06, 2013, 22:21:10 »
Toprak kullanımında
tüm kimyasalların kullanımına ben de karşıyım.

Bitki beslenmesinde gerçek hayvan gübresini dahi kullanmıyorum.
O hayvanın ne ile beslendiği şüphesi bile insanı rahatsız ediyor.

Ancak, ayrı otu denilen bitki, kendisine bahşedilen muhteşem hayatta kalma becerisini,
çeliklenmeyi enyüksek noktada uygulayabilen canlı olması, kendisini inanılmaz kılıyor.

Lakin, girdiği alanı istila etmesi, kullanılamaz, faydalanılamaz duruma sokması da,
ondan kurtuluş için kimyasal desteği kaçınılmaz kılıyor bana göre.

Başlangıç yazıma ekleyebileceğim bir cümle şu olacak:
Mücadele verilen alanda, başka hiç bir ürün beklentisi olmadan, yılın başından sonuna,
12 aylık kesin, kararlı süreç sizi hedefe ulaştırıyor. Denendi. Tecrübe edildi.
Gökten Yağan Rahmetten,
"Mevlana"

• Ana Arı
  • .
« Yanıtla #12 : Ocak 06, 2013, 22:39:31 »
  Sayın Bekir ARSAN
            Bahsettiğiniz herbisit ilaçlar seçici ve secici olmayanlar olarak ikye ayrılır total olanlar seçici değildir ne gelirse önüne sistemik bir şekilde kurutur.
Raundup denilen ilaç ile etken maddesi aynı yaklaşık on çeşit ilaç biliyorum kullandım.
Bütün ilaçların yan etklileri yıllar boyunca topraktan gitmiyor farkında değiliz belki ama kendi kendimizi zehirliyoruz.
           Ayrıca bu herbisitler sistemik ilaçlar olduğu için topraktan uzun süreler gitmediği için bitkileri kök gelişimini engelliyor verim düşüyor ilaçladığınız tarla ile ilaçlamadığınız tarlanın verimini karşılaştırın bilginize

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
« Yanıtla #13 : Ocak 06, 2013, 23:07:05 »
  Galiba bahsi geçen "köpekdişi" ayrık otu. Çok güzel sığır yemi dir ve onu çok severler,en iyi yok etme yolu tohumları olgunlaşmadan kurak zamanda kazarak köklerini el ile toplayıp sığırların önüne atmaktır. :P
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!

Çevrimdışı Mehmet ÖGE

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #14 : Ocak 06, 2013, 23:11:33 »
  Bütün ilaçların yan etklileri yıllar boyunca topraktan gitmiyor farkında değiliz belki ama kendi kendimizi zehirliyoruz.
  Ayrıca bu herbisitler sistemik ilaçlar olduğu için topraktan uzun süreler gitmediği için bitkileri kök gelişimini engelliyor verim düşüyor ilaçladığınız tarla ile ilaçlamadığınız tarlanın verimini karşılaştırın bilginize

Göksel Bey, kaygınıza katılıyorum,
İlaçlamayı, bütün bir bahçe toprağının ilaçla yıkanması olarak görmeyelim, uygulamayalım.
Konu açılısında bahsettiğim gibi, ilacın etkisi, yapraktan gövdeye ve tüm köklere kadar ilerleyerek kesin neticeye ulaşmasıdır.

Bu nedenle,
*Yeraltı sularına karışacak denli, toprağı ilaçla yıkamadan,
*Sadece hedef bitkinin yapraklarına,
*Kapladığı alana göre yeterli dar-geniş püskürtmeyle,
*Tek tük ise resim fırçası ile dokunmanız dahi yetecektir.

Sürecin sonlarına doğru, elinizde sadece küçük bir sprey püskürtücü ile bahçenizi dolanıyor bulacaksınız zaten kendinizi.

Ben, bana göre kaçınılmaz olarak yapılacak "ilaçlama" ile,
toprağa, emeğe, keseye zarar vermeden ve netice alınabilmesi için,
çoğunlukla dikkate edilmeyen ama çok önemli kriterlerin (güneş, rüzgar, yağmur vb.)
gözardı edilmemesi gerektiğini vurguladım. Zaten hakkında "haklı" birçok efsaneye sahip bu bitki, girdiği bahçelerin sahiplerini inanılmaz masraflara sokmaya devam edecek yoksa.

Gökten Yağan Rahmetten,
"Mevlana"