Gönderen Konu: Kıştan Çıkmış Kovan Bakımı  (Okunma sayısı 15196 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Oktay

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Balıkesir
Kıştan Çıkmış Kovan Bakımı
« : Mart 23, 2008, 09:55:20 »
Değerli Arkadaşlar;
Bir iki gündür siteleri inceliyorum.
Mevsim itibarı ile kıştan çıkmış kovanların bakımlarını yapan arkadaşlarıma rastladım.

Değişik uygulamalar görsemde genelde;
 Çıtaların uygun bir kovana aktarılması,
 Bıçak ve benzeri bir alet ile kazıma,
 Pürmüz ile yakma vb. gibi uygulamaları içeriyor.

Benim aklıma takılan konu, bu yakma işlemi sonucunda arıları rahatsız edecek bir kokunun oluşup oluşmayacağı?
Bir de İstanbul bölgesi için bu işlemin hangi ayda yapılacağı?

Sizlerin bu konuda yaptığı  işlemleri ve varsa başka kaynaklara yönlendirmenizi bekliyorum.
Selamlar...
BİLGİ PAYLAŞTIKÇA DEĞER KAZANIR.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
Ynt: Kıştan Çıkmış Kovan Bakımı
« Yanıtla #1 : Mart 24, 2008, 01:37:47 »
Sevgili arkadaşlar arıların ilk bahar bakımını yapmak oldukça önemli fakat ben kendimde bilmeme rağmen ilgilenemiyorum.Bu bakım AYININ  Bölgelere göre farklı zamanlarda olduğundan onu arıcı kendisi bilecek yani ben izmirde mart ayının iyi bir gününde bu yıl için yapabilirdim.fakat gelecek yıl bu iş nisan ayına sarkabilir,yani havalar çok önemli.Örnek olarak bademler çiçek açtıktan sonra  İYİ BİR HAVADA yapılabilir.Yakma işine gelince Pürmüzle  yani çok yakılcanı sanmıyorum sadece içindeki bakterilerin oluşumunu engellemek için (dezenfekte) etmiş oluyoruz.Birde yakma işinin hemen sonrası değilde biraz bekledikten sonra verirsek daha iyi olur.Yani elinde boş 3 adet kovan varsa bu işi rahat yapabilirsin.

Çevrimdışı tuncay erdem

• Boş Petek
« Yanıtla #2 : Mart 24, 2008, 15:10:07 »
Oktay bey,

bence yakininizda bir arici var ise ona sorsaniz derim. Ne den mi yoreden yoreye degisir.:)))) sana en yakinda ben varim 10 m uzaginda:))

Hava sicakligi 15 derecenin uzerinde(arilarin salkim yapmiyacagi), ruzgarsiz bir havada ne kadar erken yapilirsa o kadar iyi olur derim.. Bence bunun zamani yok hava sartina gore en erken yapmak lazim bahara giriste...

Çevrimdışı apismellifera

• Larva
  • **
  • Yer: burdur
  • ASİL AZMAZ BAL BOZULMAZ
« Yanıtla #3 : Mart 29, 2008, 23:18:11 »
baharda kovan temizliği hava sıcaklığının 15 derece üzerine çıktığı vakitlerde yapılmalı.kovanı yakma işi pürmüzle yapılır bunun amacı kovandaki mikrop vb.güve kurdu yumurtalarını yok etmek için kullanılır.kovanın ağacını yakmatık tan sonra koku olmaz.kovan içini temizleme yöntemlerinden biride kovanın içini çamaşır sodası ile yıkamaktır.bu kovan içini tertemiz yapıyor sıfır kovan gibi oluyor yan etkisi yok.

Çevrimdışı keykubat

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2008, 01:43:05 »
evet arkadaşımızın dedigi yöntemler cok güzel etgili oluyolar evet melifera arkadaşım cok haklısın birde kovanlar sirkeyle temizlenirse ve sonra güneşte kurululursa cık etgili oluyo saygılar arı reknikeri tacettin

Çevrimdışı benek

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #5 : Nisan 07, 2008, 17:21:15 »
          Sayın OKTAY bey kıştan çıkan arı kolonilerinin temizliği ilk bahar aylarında havanın güzel olduğu günlerde ,yani hava sıcaklığının 15 derece civarında olduğu günlerde yapılır.buda sizin bulunduğunuz bölgenin hava durumuna bağlıdır. bazı bölgelerde mart ayında bazı bölgelerde nisan aylarında yapılabilir. Bir iki tana boş kovanınız varsa önce boş kovanlarınızı dezenfekte edersiniz.Pürvüzle yakar yada sodalı suyla kovanın içini güzelce temizlersiniz ,içi kuruduktan sonra arılı kovanın yanına götürür, arılı kovanı öne çeker yerinedi boş kovanı yerleştirirsiniz.Arılı kovanın arılı çerçevelerini boş kovana aktarırsınız. boşalan kovanı olduğu yerden kaldırır ,uygunbir yerde  dezenfekte edersiniz. Sırayla diğer kovan larada aynı işlemi yaparsınız.
         Bahar temizliği yapmak tabiki çok güzel bir çalışma. Arıya yardımcı olma bakımından. Kolonilerin sağlığı açısından olması gereklidir.

Çevrimdışı ULASESK

• Boş Petek
« Yanıtla #6 : Nisan 11, 2008, 23:39:45 »
selamlar.ben arıcılığa yeni başladım.geçen sene arıları aldım.3 tane kovanla beraber bi abimizle kurduk.bilmediğim için kışın da ölece kaldı arılar.şimdi kovanların yanına gittiğimde birinde arıların çok az kaldığını görüyorum.ne yapmam gerek.arılar çoğaşır mı acaba.10 çıta dolu bir şekilde ölece bekliyorlar.
yardım ederseniz sevinirim

Çevrimdışı ismail_öz

• Pupa
  • Yer: Kırşehir
  • Kırşehir - Boztepe - Öğretmen
    • Domain - Hosting - Web Tasarým
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 (şimdilik)
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #7 : Nisan 12, 2008, 06:43:31 »
selamlar.ben arıcılığa yeni başladım.geçen sene arıları aldım.3 tane kovanla beraber bi abimizle kurduk.bilmediğim için kışın da ölece kaldı arılar.şimdi kovanların yanına gittiğimde birinde arıların çok az kaldığını görüyorum.ne yapmam gerek.arılar çoğaşır mı acaba.10 çıta dolu bir şekilde ölece bekliyorlar.
yardım ederseniz sevinirim

size uzun süre cevap veren olmamış. bende tecrübeli sayılmam ama okuduklarıma göre öncelikle şunları yapmanız gerekiyor.
1- Ana arı kontrolu: Ana arı yoksa veya zayıfsa yeni ana arı temini veya başka kovan ile birleştiriniz.
2- Yiyecek kontrolu: Ana arı var ama yiyecek yok ise 2 şeker 1 su oranı ile açlık giderme şerbeti ile beşleme yapınız
3- Hastalık tesbiti
4- Yakınınızda tecrübeli birine danışınız :)
Kovanlarda hastalık belirlenmedikçe antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmemelidir. Gereksiz ilaç kullanılması arılara fayda yerine zarar verir.

Çevrimdışı apismellifera

• Larva
  • **
  • Yer: burdur
  • ASİL AZMAZ BAL BOZULMAZ
« Yanıtla #8 : Nisan 12, 2008, 08:34:21 »
sayın ulasesk.tam net açıklama yapmamışsınız.3 kovanınızdan kaçtanesi zayıf.10 çıtalı duruyor dediğiniz kovandaki arı mevcudu 10 çıtayada basıyormu dolduruyormu?sizin yapmanız gereken ilk önce ana arılarını kontrol etmek.yavru olup olmadığına bakın.siz arılarınıza kışın bakmadığınız için içindeki yiyeceği az kalmış veya bitmiş olabilir.hemen 2 ölçek şeker 1 ölçek su oranında şurup yapıp arılarınıza verin.bulunduğunuz yöre soğuk sa hala kekte yaparak verebilirsiniz.eğer 10 çıtalı arınız 10 çıtayada basmıyorsa fazla çıtaları alınız.eğer basıyor ise buna güzel bir şuruplama yaparak zayıf olanlara takviye alınız.takviye zayıfların bakabileceği kadar kapalı çıkmak üzere olan yavrulu çıtalarla yapın.şimdilik yapmanız gerekenler .eğer eksik olursa söylersiniz tamamlarım.çalışmalarınızda başarılar diler bol ve bereketli ürününüz olur inşallah.allah yardımcınız olsun.

Çevrimdışı İlyas Bolat

• İşçi Arı
  • Yer: Çorum
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50-150 arası değişir..
  • Rakım: 800
« Yanıtla #9 : Ocak 25, 2009, 16:54:21 »
slm arıcı dostları,acizane bu konuya bi görüşte ben yazmak istedim.kıştan çıkmış kovanı havalar iyice ısınmadan  değiştirme işlemini yaparsak   kovandaki arılar bu yeni kovanda  kapatılması gereken yerleri hemen kapatamazlarsa yavru yumurtalar üşüyebilir.bunuda gözardı etmemek lazım.değiştirdiğimiz kovanın giriş deliğinide daraltmayı unutmamak gerekir. saygılar.
Demir olsaydım çürürdüm,toprak oldum dayandım

Çevrimdışı kazım

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: bayındır
« Yanıtla #10 : Şubat 03, 2009, 18:19:52 »
s.a ben izmirden kazım.arıcılık sektörüne girmek istiyorum.fakat bu konuda hiç bilgim yok.bana yararlanabileceğim kaynak önerirseniz sevinirim.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 190 olmuşuz haberimiz yok.
  • Rakım: Rakım yerle bir.
En iyi kaynak...
« Yanıtla #11 : Şubat 03, 2009, 22:05:24 »
Aradığınız en iyi kaynak, içerisinde arı ailesi bulunan 1 adet kovandır.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı hakabay

• Boş Petek
« Yanıtla #12 : Şubat 05, 2009, 23:15:05 »
Arkadaşlar merhaba ,

Benim danışmak istediğim 2 konu var.
1- Bursa civarında nektar akımı ne zaman başlar ?
2- İlkbaharda kovan bakımı havaların 15 dereceyi geçtiği dönemde yapılmalı diye sürekli okuyoruz. Örneğin bazen şubat ayının güneşli günlerinde de hava sıcaklığı 17-18 dereceye çıkabiliyor. Subat ayında da olsak 16-17 derece sıcakta kovan bakımı yapılabilirmi, yoksa marttan önce bu işe kalkışmak hatalımı olur. yada şu şekilde sorayım şubat ayının sıcak günlerinde ( 16-18 derece ) arılara şerbet versek yararımı olur, zararımı olur.

Kalın sağlıcakla,

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 190 olmuşuz haberimiz yok.
  • Rakım: Rakım yerle bir.
Kıştan Çıkmış Kovan Bakımı
« Yanıtla #13 : Şubat 06, 2009, 22:17:58 »
Soracağınız 2 konuda yaklaşık 10 soru olmuş... :P

Bursa civarı dediğiniz bölgeyi iyi tanıyorum ki böyle bir genelleme yapmak hiç doğru değil. Bursa civarında nektar akımı hiç bitmez. Ancak sizin arıların olduğu yerde biter.

İlkbaharda kovan bakımları için ideal sıcaklıktan bahsedilir ama yapılacak işin önemine göre gerekirse çok düşük sıcaklıklarda (3-5 Cº) bile yapılabilir.

Bir kaynakta yazan sıcaklık derecelerini baz almakta fayda olabilir, ancak zaman konusuna takılmamak lazım.

Şubat ayında yapılacak işler bölümünü okuduğunuzda yapmanız gereken hiç bir şey yok iken, böyle bir yılda Nisan ayında yapmanız gereken işlemleri yapabilirsiniz.

Arılara şerbet konusu ise, bölgenizdeki ilkbahar teşvik besleme konusudur ve bunu en iyi bölge arıcıları karar verebilir. Ancak bugünlerde teşvik beslemesi için mümkün olduğu kadar katı besleme veya illaki sıvı yapacaksanız koyu sıvı besleme yapmalısınız.

Bursa'da neredesiniz ama yapmanız gerekenler nedir derseniz?

Öncelikle arılarınızı ana varlığı yönünden kontrol ediniz.

Bal stoku yönünden kontrol ediniz. Yavru faaliyeti başladığı bugünlerde tüketim hızla artacaktır bunu da göz önünde bulundurunuz. Bal stokunun kritik olduğu kovanları besin takviyesi ile kontrol altına alınız.

Ve ilk varroa mücadelesi için çok uygun görünen günlerdeyiz ve bunu değerlendiriniz.

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

ertuðrul

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Şubat 13, 2009, 20:46:01 »
Selamünaleyküm arı sevdalısı dostlarım.
üye olduk hayırlısı, iyi iletişim kurar birbirimize faydalı oluruz inşallah.
 kontrol sonuçlarının doğruluğunu cevaplıyan bütün dostlardan ahllah razı olsun. arkadaşlar bu kovanımda 3tam 4. yarım çıta arı basar halde 5 çıtaydı kıştan çıktı allahın izniyle ancak dün kontolümde bir acayiplik sezdim yağmalanıyor  gibiydi. kontrol edeyim dedim. birde salkımın dağılıp dışkı uçuşu olduğu 13: 15 saatleri arası kotnrol ettim iyide inceledim ama baktım ana yok 2 aydan erken elime geçmez burda bende 1 er çıta olarak polen akışı sırasında belirli süre izleyip tarlacı az diyebildiğim 3 kovana dağıttım yanlışmı yapmışım kafam çok karışık 16 kovandan 14 kaldı dahada düşecek diye korkuyom. herşeyin hatırlısı.  selamünaleyküm canlar.