Gönderen Konu: oğul yakalama teknikleri :)  (Okunma sayısı 29738 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dereliaricilik

• Boş Petek
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
oğul yakalama teknikleri :)
« : Mart 24, 2008, 14:21:46 »
bizim orada genelde tenekeye sopayla vurup ses çıkarıyolar ama benim bildiğim arılar sağır olduğun dan buna bir tepki veremezler sizce nasıl olmalıdır...
http://www.dereliaricilik.com/

Çevrimdışı keykubat

• Larva
  • **
Ynt: oğul yakalama teknikleri :)
« Yanıtla #1 : Mart 25, 2008, 02:37:08 »
egerki kovanlarınızın veya ogullarınızın kaçmasını istemiyosanız ogul cıkarken üzerine su dökerek veya ayna tutarak engelleye bilirsiniz tabi bunu yaparken geciktirmemek gerekir saygılar

Çevrimdışı apismellifera

• Larva
  • **
  • Yer: burdur
  • ASİL AZMAZ BAL BOZULMAZ
« Yanıtla #2 : Mart 27, 2008, 00:09:20 »
iyi günler sizin bahsettiğiniz bu hususlar oğulun bir yere konup kalıcı yerini bulduğunda giderken yapılması gerekenler.oğul ilk çıktığı anda en yakın uygun gördüğü yere konar.eğer kaçarsa üzerine kum  su atılabilir.ıslık korna kuvetli seslerde kullanılabilir.ayrıca arılar sağır değildir.antenleriyle sesi algılaya bilme özellikleri vardır.

Çevrimdışı keykubat

• Larva
  • **
« Yanıtla #3 : Mart 27, 2008, 01:01:57 »
sevgili apismelifera kardeşim öncelikle mrb nasılsın bende senin gibi arıcılık bölümü mezunuyum nigde ünü sen nerde okudun okulu arılar ogula kacarken üzerlerine kum atmak sakıncalı bir yöntemdir bburda ana arı sakatlanabilir hatta ölebilirde evetr arılar sagır degillerdir burda haklısınb antenlewriyle duyargalarıyla en küçük sesleri bile hissediyorlar saygılar paslaşalım senin le

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mart 27, 2008, 19:47:48 »
Bazıları bir takım kovanlar hazırlıyorlarmış. Oğul çoklukla başka bir yere değilde hazırlanmış kovana giriyormuş. Bunu kötü amaçlı kullananlarda var ama bu yöntemleri sadece duyduğumdan ayrıntısını bilemiyorum. Oğul veren kovan A ise A dan çıkp bir başka köşede hazırlanmış  X kovanına girmesi mümkün mü?Mümkünse bu işin yol ve yöntemini bilenlerden rica ediyoruz. Malum bilgi paylaşıldıkça kıymatlenir ve çoğalır.

Çevrimdışı keykubat

• Larva
  • **
« Yanıtla #5 : Mart 28, 2008, 01:04:07 »
sayın abadile abim bazı ogul cekme yöntemleri biliniyor oguıl otu gibi gibi ama başka kovana ogul girmesi biraz degişik geldi bana arı ilk cıktıgında ilk gördügü yere konar  sonra orda belirli bir süre kalır ve bu arada sizin hazırladıgınız ko9vanı bulup girerse amenna ama bellide olmuyo bazen kacıp gidiyo verde oldugunuda anlayamıyoz anası yaşlıyysa ucamıyo fazla yakına konuyo gencse daha uzun mesafelere gidiyo bunun gibi ama abi kesinleşmiş bir yolu yok bilmiyorum saygılar ama siz yinede kavanlarınızın yanında boş kovan bırakın faydası oluyor bazen

Çevrimdışı keykubat

• Larva
  • **
« Yanıtla #6 : Mart 28, 2008, 01:30:00 »
birde siz arılarınıız suni yolla cagaltmak istiyodunuz abadile abim ben bunun bir örnegini yazayım size  anlatayım   ilk başta  A KOVANI sonra B KOVANI  bu ikisinden c kovanını yapalım şimdi
 bu iki kovanımızda güçlü ogul verme tehlikesi olan kovanlar abi   ilk bvaşta  A kavanınnın üzereinden biraz duman verilir ve bu kavanın ana arılı cıtası bulunup başka bir kovana alınır ve yanınada 3 tanede arılı cıta bırakılır ve kaldırılır boş  bir kovana konur ve bunların içinede A kovanının içindeki arılar silkelenir burda yaptıgımız kapalı yavrulu ve acık yavrulu cıtaların üzerindeki arıları ana arıya zarar vermeden başka bir kovana silkeleyerek aldık ve 3 cıtası a kovanından ve bundan sonrada kabarlılmış boş cıtaları koyarak eski yerine   kovanı alalaım.    koyalım  burda A konanının arısız cıtalarını aldık ve cıkmak üzere kapalı yavrulu ve günlük yumurtalar mevcut burda ve bunu B konanıyla yer degiştirdik .ve ucuş deligini biraz daraltık şimid  ne oldu  a  kovanındaki arılar sadece cıtalarını kaybetti anası var ve belirli bir süre sonra kabartılmış boş cerceveleri doldurarak eski halini alacak B KOVANIYLADA YAPTIGIMIZ c KOVANI YER DEŞİŞTİREREK tarlacı arıları alacaz ve bunlar belirli bir süre sonra kendilerine ana arı yapacaklar saygılar

Çevrimdışı Halil GÜNEBAKMAZ

• Pupa
  • Yer: merzifon
« Yanıtla #7 : Nisan 23, 2008, 00:49:16 »
ARIYI ÇEKEN KOKULAR HANGİLERİDİR BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM SAYGILAR
HALİL GÜNEBAKMAZ

Egehan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Nisan 25, 2008, 21:02:06 »
Arıyı çeken kokuları ne amaçlı kullanacağınıza bağlı olarak cevaplandırılabilir.

Eğer çıkan oğullarınızı özel bir yerde toplamak isterseniz, Melisa yağı olarak aktarlarda satılan ürünü az miktarda oğulun konmasını istediğiniz yere dökmeniz/sıkmanız yeterli olacaktır.

Ancak uygun yerlere bırakılarak kapan olarak kullanılacak eski kovanlarda bu tür kokulara gerek yoktur. Bunun için en etkili yöntem eski kabarmış petekli çerçeveleri kovan içinde bırakmak ve bir miktar propolisi uçuş deliği önüne ve kovan içine koymanız yeterlidir.

Çevrimdışı halilgüneş

• Boş Petek
« Yanıtla #9 : Haziran 08, 2008, 21:21:06 »
bizde hep bildik yöntemleri uygularız eğer oğul kaçıyorsa elimizde kova ve maşrapa su atarız bundaki amaç arı yağmur yağıyo zandedip uygun bi yere insin fakat bu sene ilginç bi durum oldu kışın ölen yaklaşık 40 kadar sandığı olduğu yerde bıraktık. bundaki amacımız çıkan oğulların içine girmesi değil sandıkları koyacak yerimiz olmamasıydı.yaklaşık olarak çıkan 10 oğulda bu sandıklara kendiliğinden girdi isteyerek yaptığımız bişey değildi ama son derecede memnun olduk bu durumdan.benim düşüncem arılığın yanına 1 kaçtane boş kovan veya sepet konulup bunların içine oğul otu veya satılan oğul esanslarından sürülürse bilinçli olarak bizim başımaza gelen olay olur.

Çevrimdışı FARUK16

• Larva
  • **
« Yanıtla #10 : Haziran 09, 2008, 23:10:34 »
iyi geceler sayın meslek taslarım oğul otunu nasıl tanıyabılırız nerelerde yetişir bilgilendire bilirmisiniz ?

Çevrimdışı BUTKUCİ

• Boş Petek
« Yanıtla #11 : Ağustos 15, 2008, 16:33:50 »
bizim orada genelde tenekeye sopayla vurup ses çıkarıyolar ama benim bildiğim arılar sağır olduğun dan buna bir tepki veremezler sizce nasıl olmalıdır...
http://www.dereliaricilik.com/

he he he gülmekten öldüm desem yerınde,

öncelikle şunu analız edin bakalım neden bütün arıcılar arıları insanların bulunmadığı bölgelerde bakar,

çünkü arılar çok hassatırlar bırakın teneke tava çalmayı  konuşma sesiniz den bile etkilenirler,

ağzınız oynadığı anda tabanca mermisikadar hızlı bir şekılde suratınıza yapışıp sokmaları anmeselesidir,

bazı kışileri görüyorum şehir hayatında balkonlarına almışlar 1 veya 2 petek arıyı orada bakmaya çalışıyorlar,

yazıktıryav hem ınsanlara hem güzelim arılara kendı ekolarımızı tatmin etmek ıçın bazen bir köpeği koca inekkadar köpeği eve tıkarız neymiş çocuğum ıstedi ,

nekadar saçma düşünceler,  arıkadar zeki yeryüzünde canlı düşünemiyorum,

cam fanusun ıçine koyun napıyolar bakalım diye,  sabaha birşey göremezsiniz,

çünkü kendinı öyle kamufle ederki o camı kazısanız birşey göremezsiniz,

gelelim asıl meselemize oğulmu bekliyorsunuz bebeklerinizmi olacak ben onlara bebek derım,

oğul beklerken eğer bu ışten anlamıyor hele korkuyor hele alerjımvar maske takarım dıyorsanız ,

lütfen bırakın bu ışi bilen yapsın,

burada amacınız çıkan oğulu sorunsuz yuvasına kavuşturmak olay çıkarım oğulu yok etmek değıl,

bu konuda onlarca yaşamışliğimvardı 8 yaşındaydım ve kara kovana oğol oturmuştu,

bende fenni kovana geçiriyordumkı benden 40 yaş büyük bir komşumuz geldı ve sen yapamazsın verdeyip zorla kovanın başına geçti,

bende çocuğum ya inandım adam kovanı alıp sılkelemesinmi arı bir anda yayıldı yarısı dala kondu yarısı kuş olup kaybuldu,

nediye bilirdımki benden 40 yaş komşumuza canın sağolsun dedim ,

ama okadarla birakmadım o dala konan yarı kalmış arıyı dalını abime kestirip kendım fenniye oturttum,

anayı bulamadım tahminim dala konmulştur sunra yere düşüp ezilmiş yada diğer gurupla gitmiştir allah bilir,

neyse oturttuğum fenniye başka petekten 1 çita günlük yümurta koydum varya o 2 çita arı anayı çıkarım yeni anasıyla kışa kadar katlı şen oldu ,

diyeceğim şuki güvenmedığiniz insanlara iş vermeyin herkesede güvenmeyın,

oğulu beklerken yanınızda fiskiyeyle dala kolan arıya sıkaçağınız şerbetli sıyu eksık etmeyiniz,

dala konan arıya azıcık sıkın arılar dağılmasın peteğin önüne beyaz çarşaf serin peteğin ıçine daha önceden hazırlamış olduğunuz peteğin ıçınde kendı peteğinden günlük yumurta yada ballı mum olmalı,

oğul daha isteyerek kovana girip yerleşsın dıye,

oğulun konmuş olduğu dalı kesip çarşafa sılkelemezden önce iyi cene şerbetli suyu sukun ki arı çarşava dokulsun zaten birkaçı petekten konu aldımı yavaşca kanatlarını çırparak peteğe yerleşmeye başlarlar,

bu konular anlatmakla bitmez,

arı sahibini tanırve sokmaz kazalar hariç soksa dahı ilaçtır korkmanıza gerek yoktur korkan ınsanlar bunu biran önce aşmalıdırlar,

bu kanıtlanmıştır bal arıların sokması eyts hastalığını bile yenmıştir,

şimdiki nesıl arı gördüm böcek gördüm diye panikleyerek ıntaharlarakadar gidiyolar,
oysa benım zamanımda bundan 25 yıl önec arıları kanadından tutum kendimi soktururdum hıçte şışmezdim,

çnkü vucudum alışmıştı,

korkan kışelerın şışmemesı ıçın arıların sokma anında vucudumuza iğnelerini bırakırlar bu sadece bal arılarına mahsızdur,
bu ığneler canlıdırlar gözle görülür bunu hemen elimizle çıkarmak lazım bırde bunu çıkardıktan sonra dahada ınce bir iğne vardır bunu görmek pek mümkün değıldir,

hele bılmiyorsanız dıkkatlice bakmaz sınız onedenle göremezsiniz,
ama o ıncecık ığneyi çıkarıpta birde soğuk demir parçasını sokulan yerimize 5 dakka tutarsak ,
o bölgenın hiç şışmediğini görürüz,

tabı ben olsam hıç birinı çıkarmam orada bırakırım kıvransınkı bana şifa versın,

benım bebemın dayısı eşek arıları sokuyorve hıç birşey olmuyor,

çünkü oda bebekliğinden beri bağışıklık kazanmıştır,

bizler arıların arasında doğduk ama hayat bizlere ne gösterir bilemeyiz allah herkesı bu şehir hayatından betonerme yığının arasından kurtarsın,

kusura bakmayım yıların getirdiği özlemle sizleri görünce uzun uzatıya yazdım  allaha emanet olun saygılar.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 75
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #12 : Ağustos 15, 2008, 22:49:29 »
    Sayın Butkuci:
  Yılların birikimini anlatmışsınız. iki veya üç parçaya bölünecek ayrı ayrı konuları bir yazıda anlatmışsınız.
   Burada anlatım yani isim farklılıkları var örnek 'oturtmak' veya kovan yerine hep petek diyorsunuz rica etsem daha sonraki yazınızda ikisini birbirinden ayırsanız.

arıcılıkta ortak bir dil kullanmak istiyoruz da.

Saygılar.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 190 olmuşuz haberimiz yok.
  • Rakım: Rakım yerle bir.
« Yanıtla #13 : Ağustos 16, 2008, 10:54:57 »
Murat hocam, hadi be oradan denecek ne kadar çok şey var ki;
Siz yine sakinliğinizle müdahale etmişsiniz, dolayısı ile yazamıyoruz.

Yılların birikimi bu ise, bence birikmeseydi daha iyi idi.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #14 : Ağustos 16, 2008, 12:06:20 »
Daha vahim başka yazılar da vardı, gerekli teknik müdahale ve uyarılar yapıldı.