Gönderen Konu: Bir kovanda birden fazla koloni kışlatma teknikleri  (Okunma sayısı 3708 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RAHÝP ADAM

• Ziyaretçi
Bir kovanda birden fazla koloni kışlatma teknikleri
« : Eylül 02, 2009, 23:12:01 »
kuluçkalıkta  2 koloni, tek ballıklıda 4 koloni, çift balıklıda 6 koloni kışlatma mümkün olabilir mi? daha doğrusu sağlıklı olabilir mi?
sonra bir yoldan geçen bir arıcı kış günü 3 katlı kovan olur mu deyip halimize gülmesin.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 190 olmuşuz haberimiz yok.
  • Rakım: Rakım yerle bir.
Ynt: Bir kovanda birden fazla koloni kışlatma teknikleri
« Yanıtla #1 : Eylül 03, 2009, 20:30:38 »
1 kovanda 1 koloni ...

Gerisi uç noktadır.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Yusuf GÜRBÜZ (Formen)

• İşçi Arı
  • Yer: ESKİŞEHİR 0 532 7770309
  • Yusuf GÜRBÜZ
    • UYANIKARICI
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 200
  • Rakım: 100~850~1400
« Yanıtla #2 : Eylül 03, 2009, 20:31:55 »
Selamlar
Olur, Olur.......
Siz yaparsınız Olur.

RAHÝP ADAM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Eylül 03, 2009, 23:00:34 »
Selamlar
Olur, Olur.......
Siz yaparsınız Olur.

a.s
 Anti iltifat bu! Teesüf ederim.
Kişi ile alakalı bir durum söz konusu değil.
 Gerçekçi olalım.
Sayın SİVASİ Beyden int. paylaşımı yoluyla edindiğim bilgidir.
aslı da şu:
''   İKİ ANALI KIŞLATMA

Sayın ERGENEKOME gelin iki katta dört ana kışlatmaktan vazgeçin. Benim üç yıldır kullandığım yöntemi bir deneyin.
Ana arı üretmek ve bölme oğullar almak için 2006 yılında yaptırdığım üç bölmeli kovan bu iş için ideal. 2010 sezonuna 4 kovanda 9 yedek ana ve çekirdek koloni ile girmek üzereyim. Bu günlerde ortaya çıkacak ana kaybı durumunda bir tanesinde bulunan üçüncü ana alınarak kullanılacaktır.

Bu işlemi standart kovanlarınızın biri üzerinde de yapabilirsiniz. Önce standart kuluçkalığın girişini sağ veya soldan altı santim kalıncaya kadar daraltın. Girişin kapandığı kısmın yan yüzeyinden 10 santimetre geriden, dört santimlik delik açın, küçük bir uçma tahtası monte edin. Kontrplaktan yapılmış bir bölme tahtası ile 6+3 çıta sığabilecek şekilde kovanı ikiye bölün. Bölme tahtasının ortasına 10x15 genişliğinde delik açın. Bu bölüme alüminyum sinek teli takın.

5-6 çatılık bir koloni yanına 3 çıtalık zayıf bir koloni yerleştirin. Birbirlerinin ısısından istifade ederek kışı çok rahat çıkarabiliyorlar. Analardan birisinin bir sebepten ölmesi durumunda bölme tahtasını çıkararak iki koloniyi rahatça birleştirebilir, güçlü bir koloniyle bahara ulaşabilirsiniz. ''

Ben sadece bu uygulamada eğer ana arı baskın fenomen nedeniyle diğer kolonide katledilmemişse ki katledilmemiş bu uygulamayı tek kovanda katlı şekilde 6 koloniye kadar çıtayı yükseltebilecek bir yöntem düşünmüştüm. sonuçta o teknikte de arı nufusu kapalı olarak artırılmış oluyor ve daha da artırıldığında kayıplar iyice azalacaktır diye düşüyor insan. suni mega koloni yöntemi :D

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 190 olmuşuz haberimiz yok.
  • Rakım: Rakım yerle bir.
« Yanıtla #4 : Eylül 03, 2009, 23:30:18 »
Doğada da 1 boşlukta 1 koloni yaşıyor. Mağarada bile en yakın koloni en az 50 cm. uzakta duruyor. Gel beraber ısınalım demiyorlar.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı SİVASİ

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #5 : Eylül 04, 2009, 11:00:31 »
DAMDAN DÜŞEN

Kulaklarım çınladı aranıza 04.09.2009 tarihinde katılma ihtiyacı hissettim. Bir kuluçkalıkta iki analı kışlatmaya neden ihtiyaç duyulur ki? Bu konuda, damdan düşen kişilerden biri olduğumu düşündüğümden cevap vermem gerekiyor.

Bundan 20 sene önce, bir şehirdeki sabit arıcılar bir araya geldiklerinde, larva transferi yoluyla ana arı yetiştirilebildiğini konuşmuş olsalar, bir kişi de “ben yaptım oldu” dese komşu arıcıları inandıramazlardı. Larva ne ki? diyen dahi olurdu.

Bu gün dahi tahta parçası üzerine yapışık haldeki bir ana memesini gören geleneksel arıcıların ağzı açık kalıyor. Satın aldıkları anaların nasıl üretildiğini dahi bilmeyenler var.

İnternetin yaygınlaşması dünyayı da küçük bir köy haline getirdi. Avrupa ülkelerinde hatta dünyanın bir ucundaki arıcılık uygulamalarını video paylaşımları sonucu görebiliyoruz.

Bir kuluçkalıkta iki analı kışlatma konusu da bence fenni kovan kullanımı ve ana arı üretiminden sonraki güzel bir uygulama…

Ana arı yetiştirme kutularında kullanılan yöntem ne!...Bir Fenni kovanın dörtte biri kadar bir köpük kovanda, iki ana arı yetiştirilebileceğine inanıyor ve uyguluyorsunuz. Hatta iklim uygun olduğu için üç minyatür çıta üzerinde veya aradaki bölme tahtasını da çıkarmak suretiyle altı minyatür çıta üzerinde, yedek analarınızı kışlatan arkadaşlarımızı görmediniz mi? Kendiniz de yapmadınız mı? Ana fikir aynı; yedek ana bulundurmak…

Sıcaklığın eksi yirmi derecenin de altına düştüğü Sivas gibi çok sayıda ilimiz mevcut. Baharda oluşan- oluşturulan oğullar ve bölmeler üç çıtayı geçemediğinde kışın ölmeye mahkûm demektir. Üç çıtalık arıların bulunduğu kovanlar da bir koloni olarak hesaplandığından kış kayıplarında hesaba katılıyor, rakamların yüksek çıkmasının bir sebebi de bu olsa gerek.

Önümüzde eskiden tek seçenek vardı. Ana arıyı öldür, işçi arıları zayıf olan bir arı ile birleştir. Şimdi ikinci bir yol var önümüzde. 5-6 çıtalık bir koloni yanında üç çıtalık küçük bir koloniye ve ana arısına yaşama fırsatı vermek.

Bilgi çağında yedekte ana arı bulundurmanın önemsiz olduğunu söyleyebilecek var mı? Mart ayında anasız kalan güçlü bir koloni için ne yapılmalı? Mart ayında genç bir anayı nereden bulabiliriz?

Bazı konuları bölge şartları içinde tartışmanın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Ben pürenden bal almayı bilmem, düşük rakımlı yerlerde arıcılık yapanların da yüksek rakımlı yerlerde kışlatma konusunda bilmediği şeyler olduğunu düşünüyorum.

Özetle kış kayıplarını en aza indirmek için, bir kuluçkalıkta iki analı kışlatma, soğuk iklim bölgesi arıcılığı için kaçınılmaz bir çözüm yoludur.

Çevrimdışı Halil GÜNEBAKMAZ

• Pupa
  • Yer: merzifon
« Yanıtla #6 : Eylül 25, 2009, 23:12:30 »
DAMDAN DÜŞEN

Kulaklarım çınladı aranıza 04.09.2009 tarihinde katılma ihtiyacı hissettim. Bir kuluçkalıkta iki analı kışlatmaya neden ihtiyaç duyulur ki? Bu konuda, damdan düşen kişilerden biri olduğumu düşündüğümden cevap vermem gerekiyor.

Bundan 20 sene önce, bir şehirdeki sabit arıcılar bir araya geldiklerinde, larva transferi yoluyla ana arı yetiştirilebildiğini konuşmuş olsalar, bir kişi de “ben yaptım oldu” dese komşu arıcıları inandıramazlardı. Larva ne ki? diyen dahi olurdu.

Bu gün dahi tahta parçası üzerine yapışık haldeki bir ana memesini gören geleneksel arıcıların ağzı açık kalıyor. Satın aldıkları anaların nasıl üretildiğini dahi bilmeyenler var.

İnternetin yaygınlaşması dünyayı da küçük bir köy haline getirdi. Avrupa ülkelerinde hatta dünyanın bir ucundaki arıcılık uygulamalarını video paylaşımları sonucu görebiliyoruz.

Bir kuluçkalıkta iki analı kışlatma konusu da bence fenni kovan kullanımı ve ana arı üretiminden sonraki güzel bir uygulama…

Ana arı yetiştirme kutularında kullanılan yöntem ne!...Bir Fenni kovanın dörtte biri kadar bir köpük kovanda, iki ana arı yetiştirilebileceğine inanıyor ve uyguluyorsunuz. Hatta iklim uygun olduğu için üç minyatür çıta üzerinde veya aradaki bölme tahtasını da çıkarmak suretiyle altı minyatür çıta üzerinde, yedek analarınızı kışlatan arkadaşlarımızı görmediniz mi? Kendiniz de yapmadınız mı? Ana fikir aynı; yedek ana bulundurmak…

Sıcaklığın eksi yirmi derecenin de altına düştüğü Sivas gibi çok sayıda ilimiz mevcut. Baharda oluşan- oluşturulan oğullar ve bölmeler üç çıtayı geçemediğinde kışın ölmeye mahkûm demektir. Üç çıtalık arıların bulunduğu kovanlar da bir koloni olarak hesaplandığından kış kayıplarında hesaba katılıyor, rakamların yüksek çıkmasının bir sebebi de bu olsa gerek.

Önümüzde eskiden tek seçenek vardı. Ana arıyı öldür, işçi arıları zayıf olan bir arı ile birleştir. Şimdi ikinci bir yol var önümüzde. 5-6 çıtalık bir koloni yanında üç çıtalık küçük bir koloniye ve ana arısına yaşama fırsatı vermek.

Bilgi çağında yedekte ana arı bulundurmanın önemsiz olduğunu söyleyebilecek var mı? Mart ayında anasız kalan güçlü bir koloni için ne yapılmalı? Mart ayında genç bir anayı nereden bulabiliriz?

Bazı konuları bölge şartları içinde tartışmanın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Ben pürenden bal almayı bilmem, düşük rakımlı yerlerde arıcılık yapanların da yüksek rakımlı yerlerde kışlatma konusunda bilmediği şeyler olduğunu düşünüyorum.

Özetle kış kayıplarını en aza indirmek için, bir kuluçkalıkta iki analı kışlatma, soğuk iklim bölgesi arıcılığı için kaçınılmaz bir çözüm yoludur.

bu işlemi yapan varmı,niçin olmasın.saygılar
HALİL GÜNEBAKMAZ

Çevrimdışı mehmet55

• Pupa
  • Yer: samsun çarşamba
    • http://mehmet55.blogspot.com/
« Yanıtla #7 : Eylül 27, 2009, 20:23:02 »
bu arıcılık bölgelere göre çok farklılık gösterebiliyor
ben geçen sene bir buçuk çitalı arıyı kışa soktum üzerine yorumda yapıldı bahara çıkmaz diye
kışda baya soğuk geçti kar yağdı ve bizim oğulcuk bahara kendini attı şu anda arılı 9 çita süperde çalışıyor
bulunduğum yer samsun çarşamba

RAHÝP ADAM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Eylül 27, 2009, 21:26:42 »
Eyvah!!
Ben 4 tane anayı boşa iptal etmişim o zaman. Üstelik onlar en az 4'er çerçeve idi. Son birleştirdiğim ise yaşlı analı 6 çerçeve rahat vardı.
Neyse güçlü kovanla kışa girmekten zarar çıkmaz :)
 İsteğim 30 kovan kıştan ful çıksın yeter.