Gönderen Konu: İnternetin Yaygınlaşması Cehaleti de Artırıyor mu?  (Okunma sayısı 5723 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
İnternet, bilgi çağının en önemli argümanı olarak kabul ediliyor.

İnternetle birlikte toplumlar bilgi çağı dönemine giriyor.

Fakat denetimsiz olan internet ortamı, doğru bilginin yaygınlaşması kadar, kulaktan dolma, uydurulmuş bilgilerin, kocakarı masallarının yaygınlaşmasını da kolaylaştırıyor.

Bazen öyle şeylerle karşılaşıyorsunuz ki, yazılanları ve yapılan yorumları okuyunca, acaba ülkemizde internet toplumu bilgi çağı yerine, cehalet çağına mı sürüklüyor şüphesine düşüyorsunuz.

Bunun tipik örneklerinden birini aşağıda alıntılıyorum. Muhtemelen birçoğunuz okumuşsunuzdur.

Ben bu yazıyı kullanan 40'a yakın site saydım. Ve sitelerde de inanılmaz okuyucu yorumları vardı.

"Kraliçe arı, yumurtadan çıktıktan sonra zifaf uçuşuna çıkıyor. Kraliçe arı bu uçuşa çıktığı zaman bütün erkek arılara göz kırpıyor. Hep birlikte uçuşa başlıyorlar. 4 bin metre yüksekliğe kadar çıkan kraliçe arı erkek arıların gelip gelmediğini belirlemek için arada bir arkasına bakıyor. Uçuş sırasında sadece tek bir erkek arı kalıyor. Onunla da kraliçe arı 4 bin metre yükseklikte eksi 18 ile 20 derece arasında çiftleşiyor. Bu erkek arı da çiftleşme sırasında ölüyor."

Kraliçe arıyı, 4 bin metre irtifada eksi 18-20 derecede uçuran bilgi nasıl bir beyinden çıkmış acaba.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: İnternetin Yaygınlaşması Cehaleti de Artırıyor mu?
« Yanıtla #1 : Eylül 18, 2009, 12:37:06 »
Sayın Murat Çakır:

Bu ana arı kıtalar arası uçan uçaklara el sallıyordur veya yazarın dediği gibi göz kırpıyordur, 4000 metre kolaymı bu.

Eksi 18 - 20 derece buz olsa delip geçecek ne biçim arıysa bunlar. bu kadar soğukta arıların bir yerleri donmaz mı?

Dişi arı göz kırpıyormuş güzel kirpikleri olmalı belki kaşlarını da aldırmış olabilir ana arı ya. bilmem ben yıllardır arıyı tanıyorum kaşına, kirpiğne bakmak aklıma gelmedi.

Yarın çıkar biriside kovan içinde döllenir derse hiç şaşmam. sonra balayı uçuşuna çıkar diye yazar arkasından.

Kutuplardaki Eskimolara da arıcılığı öğretip buzdan bal yapması için birer kovan hediye vermeli

Çevrimdışı Kemal68

• Pupa
  • Yer: Aksaray
« Yanıtla #2 : Eylül 18, 2009, 13:04:35 »

Dişi arı kuyruk sallamazsa erkek arı gelmez. ;) :D :D
Arı gibi eri olanın, cennet gibi yeri olur. Atasözü

Çevrimdışı mehmet55

• Pupa
  • Yer: samsun çarşamba
    • http://mehmet55.blogspot.com/
« Yanıtla #3 : Eylül 18, 2009, 21:47:22 »
ana arıyıda gırgıra aldılar yarında marsa çıkıp orada çifleşirler herhalde
boyle kafalara yazık

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
« Yanıtla #4 : Eylül 18, 2009, 23:07:24 »
internet ortamında çok fazla bilgi olunca, yanlışların içinden doğruyu bulmak da ciddi bir sorun.
    şehrimizdeki bir oda başkanı (arıcılık odası değil tabiki, başka bir oda başkanı ve arıcıları ilgilendiren bir oda.) arıların 40 kilometreye kadar bal topladığını söyledi. ama ben tersleyince bişey söylemeden sustu. hesap edin koskoca oda başkanı ve sözüne inanacak ne kadar zavallı bulabilir.
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ekim 11, 2009, 16:30:43 »
İnternet maalesef yoğun bir bilgi kirliliği oluşturdu.Adeta delinin birisi bir kuyuya taş atıyor kırk akıllı çıkarmak için çalışıyor.Kuyular ve deliler çok olunca akıllılar yetrsiz kalıyor ve bu nedenle kirlik interrnet dünyasını mezbeleliğe dönüştürmüş durumda.
Ama yılmak yok akıllılar işlerine devam edecekler.Meydanın delilere kalmasına hiç bir akıllı razı olamazdeğil mi?

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: ZONGULDAK
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
« Yanıtla #6 : Kasım 04, 2009, 16:50:12 »
YA MURAT ABİ HAL BÖYLE İSE BİZ PAZARYERİNDE NEREDEYSE ULUDAĞIN ETEKLERİNDE SAYILIR ARICILIK YAPIYORUZ VE BİZİM ARILAR ANALARINI BU KADAR YÜKSEKTE ÇİFTLEŞTİRİRSE O 4000 METRE BİZDE 6000 OLUR DEMEK OLUYOR EE BİZDEN DAHA YÜKSEK YAYLALAR VAR OZAMAN O ARI ATMOSFERİN DIŞINA ÇIKTI ŞİMDİ NE OLACAK.HERALDE GERİ DÖNÜŞTEDE DÜŞME HIZ İVMESİ HESAPLANINCA KRALİÇE KESİN YANAR.
ABİ HERALDE O OKUDUĞUNUZ SİTELERDEKİ YAZILARIN KAYNAĞI "LAFONTEN"GALİBA
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #7 : Eylül 03, 2010, 15:26:23 »
 Çok hoşuma gitti.Sen neymişsin bre ana kraliçe.
İnternetin şahı olsa kullanabilme yetenek ve becerisi yoksa yazık o tekniğe.Önce insan zihniyet olgunluğu vede dolgunluğu.Teşekkürler.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Eylül 03, 2010, 15:52:32 »
İnternetteki kontrol edilemeyen bilgi kirliliği içinde doğruları ayıklamak ancak yine bilgi ile mümkün olacağından kitaplar başucu dostumuz olmaya devam etmelidir.Onlar içinatyyrılacak özel vakitler bize güzel ve bilgi dolu gelecek hazırlayacak demektir.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #9 : Eylül 03, 2010, 16:59:22 »
  Değerli hocam;hocam diyorum çünkü şöyle bir söz var,"Herkes belki öğretmen olabilir;ama,hoca olamaz.Herkes belki general olabilir;ama,paşa olamaz."
  Naçizane kitabım çok ve hepsini okudum.Mekanım kitapçının vitrini değil,kuytudaki tozlu raflarıydı.Benden sonra okunmaları şüpheli.Herhalde uygun kütüphanelere veririm.İnternetten araştırarak güzel ve yararlı bilgiler elde ettim.En güzeli sizin gibi değerli dostlara kavuşmak.Saygılar sevgiler.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

ensar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Eylül 04, 2010, 04:55:37 »
türkçede bir çok kelime farklı farklı manalara çekiliyor gerçekten bilgi araştıranların karşısına çok farklı bilgiler çıkınca arayan kişi hadi ordan ya internet dedikleri saçma sapan bişeymiş deyip kalkabiliyor pc başından
arkadaşım anlatıyor pc ile fazla haşır naşır değil
geçenlerde işe gidip gelmek için sucutur motor aradım karşıma bir bayan resmi çıktı 4/4 lük yanına açıklaması bazı kusurları yazmışlar sahibinden az kullanılmış ön takım yeni arka takım süper durumda tamponlarda az sorun var egsoz manifoltu çatlak gaz kaçırıyor gibi sözler yazılmış küfrettim kapadım dedi
cehalet gerçekten diz boyu oldu  :-[

Çevrimdışı ugursana

• İşçi Arı
  • Yer: Ordu/Kumru
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30+
  • Rakım: 465-1475
« Yanıtla #11 : Eylül 29, 2010, 10:09:28 »
Maşallah maşallah. Bilim adamları bu bilgiye ulaşırlarsa herhalde yeni roketlerin yapımında ana arılardan esinlenebilirler :) Şamata bir yana bence de evet değerli büyüklerim. İnternette o kadar çok gereksiz ve yanlış bilgi var ki, içinden doğruyu elemek neredeyse mümküm olmayacak kadar zor. Allah hepimize yardım etsin.