Gönderen Konu: Arıcılık ekipmanlarının temizliği  (Okunma sayısı 10375 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 800
Arıcılık ekipmanlarının temizliği
« : Kasım 08, 2013, 21:37:25 »
  iyi günler

Arılık da işlerin en az olduğu zamandayız.

Bu boşluk da arıcılık malzemelerinin temizliğini yapmalıyız.Temizlik de de sadece bal mumu veya
propolis lerin kazınması değil aynı zamanda da sterilizasyonunun yapılması gerekir.Bilinen en iyi sterilizasyon yöntemleri de ................... ve pürmüz le yakmak.

Bir hastalığın oluşması veya yayılmasında en büyük etmen arıcının hijyenine dikkat etmemesidir.

Geçimini arıcılık dan sağlayan kişilerin,işin bilincinde olarak temizliğe dikkat ettiklerini düşünüyorum.
    Yoğun iş gücü gerektiren işler.sadece hafta sonları yapılan arıcılık da yer de sorun oluyor.uygun depolama ve çalışma alanı olmadığından hiç bir ekipman temizlenmeden gelecek yıla devam ediliyor.

Kanatlıların hastalıkları epidemiktir.senin temiz ekipmanları  kullanman pek bir şey fark etmez.

Arıcı birliklerinin yılda en az .... sayıda seminer,bilgilendirme toplantısı yapsa,katılımcılara da maliyetler yansıtılsa,sadece üç defa amitraz vermekle yıllık varroa mücadelesini yaptıklarını düşünmeseler.Marketin petekli balların çıtalarını ve artıkları arılığımıza sokmamamız gerektiği ni bilsek. kovanın şerbetliğinin,örtüsünün o kovana ait olduğunu,temizlenmeden başka kovanda kullanılamayacağını öğrensek. Kovanda görülen her yavru ölümün de de antibiyotik kullanmasak.

İYİ OLUR.

Gerçek de doğru bildiğimizinde,  çok yanlış olduğunu ancak kayıplarda öğreniyoruz.

Ömür,umut dan önce bitmeli

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Ana Arı
  • Yer: Kıbrıs
Ynt: Arıcılık ekipmanlarının temizliği
« Yanıtla #1 : Kasım 09, 2013, 00:29:03 »
Yavru çürüklüğü olan kovan, çerçeve ve tabanlıkları varilde 102-105 C ısıda 20 dakika kaynattım, temiz su ile duruladım...

Propolis ve mumlardan arındı, buz gibi oldular...

Bu kovanları hemen kullanmıyacağım, seneye 2. bir defa daha sodyum karbonat katılmış suda kaynatıp, kurutup ve fürmüzle hafif yaktıktan sonra kullanmayı düşünüyorum...

Dezenfekte yapılmadan fürmüzle aşırı yakarak yapılan uygulamada kovanlar karardığından pek hoşuma gitmedi...

Yanan kovanların salgıladığı yanık kokusunun bal kalitesini bozacağını düşünüyorum...

Sanırım hayal kurarken malzemeden çalıyoruz,
Çünkü sürekli yıkılıyor...

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Kasım 09, 2013, 00:36:07 »
Yavru çürüklüğü olan kovan, çerçeve ve tabanlıkları varilde 102-105 C ısıda 20 dakika kaynattım, temiz su ile duruladım...

Bu kovanları hemen kullanmıyacağım, seneye 2. bir defa daha sodyum karbonat katılmış suda kaynatıp, kurutup ve fürmüzle hafif yaktıktan sonra kullanmayı düşünüyorum...

Dezenfekte yapılmadan fürmüzle aşırı yakarak yapılan uygulamada kovanlar karardığından pek hoşuma gitmedi...

Yanan kovanların salgıladığı yanık kokusunun bal kalitesini bozacağını düşünüyorum...

Ali bey,iyi bir yöntem ama en azından çerçeveleri tekrar kullanmasanız daha iyi olur,

çünkü arının en çok uğradığı en çok vakit geçirdiği yer çerçeveler.

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Ana Arı
« Yanıtla #3 : Kasım 09, 2013, 00:49:56 »
İbrahim bey, çerçevelerin tümü yeni, kıyamadım  :-X

2. bir dezenfekteden sonra risk taşır mı?

Labaratuvara gönderdiğim numunede amerikan ç. Olmadığını söylediler, avrupa ç. İçinde henüz test imkanları yokmuş.

İngiltere de satılan yavru çürüklü test aparatları var, hamilelik test aparatı şeklinde, %98 kesin sonuç veriyormuş. Onlardan getirtip emin olduktan sonra kullanıp kullanmama konusunda karar veririm artık...

tiran_06

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Kasım 09, 2013, 00:58:42 »

Ali bey, temizlik ve titizliğiniz takdir edilmeli...

Ancak pürmüzle güzelce dağlasanız yeterli olur bence, yanık kokusuda bu yıl kaliteyi etkilemedi, ilk yılla arasında fark yok...

Pürmüzle kovanı dağladığımızda kovan dahada dayanıklı bir hal alıyor, arılarında hoşuna gittiği kanaatindeyim, kovandaki hafif yanık kokusu benim çok hoşuma gidiyor...

Kolay gelsin...

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Ana Arı
« Yanıtla #5 : Kasım 09, 2013, 01:09:27 »
Haklı olabilirsiniz Mustafa bey...

Yalnız, köyümüzde yaşlı bir arıcının süzme makinesi yokmuş peteklerini süzdük, ayni bölgenin balı olmasına rağmen yanık kokusunun tadını baldan aldım.

Kovanları eski, miladi. Bildiğimi yanık.

Körük yakıtının ve uyguladığı duman dozununda etkisi varmı bilemiyorum ama yanık-is-duman balın aromasını olumsuz etkiliyor...

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Kasım 09, 2013, 01:15:27 »
Ali bey,sizin bahsettiğiniz yanık kokusu kesinlikle körükle verilen dumanın isi sinmiştir,

bir keresinde bende aynı hatayı yaptım aldığım balı evde benden başkası yemedi is kokuyur diye :D

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
« Yanıtla #7 : Kasım 09, 2013, 06:05:54 »
     İyi günler

Temizliğin önemini sayın  Murat ÇAKIR bey başka bir konuda yazmış

Çeşitli kaynaklarda yavru çürüklüğüne karşı kültürel önlemlerin öneminden bahsedilip duruluyor. Bizler de okuyoruz ama uygulaması teferruatlı geliyor. Avrupa'da yavru çürüklüklerinin yaygın olmayışının sebeplerinden birisi de işte ekipman dezenfeksiyonuna verilen önem.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #8 : Kasım 09, 2013, 06:22:54 »

Sayın Ali Doğaner:

Bildiğim kadarıyla AYÇ mikrobu 117 C kadar dayanıklıymış sizin sıcaklığınız yeterli olamayabilir.

Bence de sıcaklık uygulaması daha uygun ama pürmüzle değil çünkü görünümü beni de rahatsız ediyor.
Belki özel bir fırın olabilir.
Bakalım.....

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
« Yanıtla #9 : Kasım 09, 2013, 07:50:58 »
iyi günler

ben tüm malzemeyi,kovan-şerbetlik çıta çamaşır suyuyla yıkayıp (bekleterek)temiz sudan geçirdim.zaman çok çamaşır suyu uçar.kazana girenleri de kaynattım

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Ana Arı
« Yanıtla #10 : Kasım 09, 2013, 11:09:41 »
Varil ile kaynatmada birkaç resim eklemenin faydalı olacağını düşündüm...

Kaynatma hastalıklı olmayan kovanlarımızdada kullanacağımız hijyenik bir yöntem, mum, bal ve propolisten eser kalmıyor... Özellikle eski çerçevelerin tekrar tellenmesi işlemine başlamadan önce kaynar suya atılırsa mum kanalına tel deliklerine kadar mumdan ve propolisten arınıyor...

Temizlenmiş hali...

Yeni edindiğim lazer termometre teknik açıdan çok işe yarıyor, ezmere konuşmanın önüne geçiyor...

Kovan hafif olduğundan suya batmasını sağlamak için üzerine briket koydum...

tiran_06

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Kasım 09, 2013, 16:36:11 »
Çerçeveler harika olmuşlar...

Ali bey kovan kaynadıktan sonra, boyasına bişey olmuyormu?

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Ana Arı
« Yanıtla #12 : Kasım 09, 2013, 18:03:48 »
Çerçeveler harika olmuşlar...

Ali bey kovan kaynadıktan sonra, boyasına bişey olmuyormu?

Kısmen oluyor Mustafa bey.

Özellikle budaklarda.

Ama olmasa bile sezonluk yapılması gereken işlemlerden biride kovan boyası olduğundan silikonlu cephe boyası ile boyaması hem zor değil hemde yapmış olduğumuz bakım ve dezenfektenin bir aşaması değilmi.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #13 : Kasım 09, 2013, 20:14:16 »
Sayın Ali Doğaner:

Temizlendikten sonra çerçevelerin görünümü güzel olmuş.

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Ana Arı
« Yanıtla #14 : Kasım 09, 2013, 20:30:06 »
Evet hocam, sağolun...

Özellikle kovanda çerçevelerin bastığı teneke kızağın olduğu kısımda, başka hiçbir yöntemle böylesi derinden temizlenemez...