Gönderen Konu: bal fiyatları yetersiz olduğundan yakına arkadaşlar  (Okunma sayısı 11732 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı balcı musa

• Pupa
  • Yer: edremit
    • Balcı Musa
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
Ynt: bal fiyatları yetersiz olduğundan yakına arkadaşlar
« Yanıtla #15 : Aralık 17, 2013, 00:42:11 »

parayın kaynağı belli ise 280 tl verirsen balın tadını alamazsın bile!!!

en iyisi kendin üret kendin ye...

en tadlı bal,

saygılar

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #16 : Aralık 17, 2013, 08:57:31 »
Ben de 280 liralık balı taddım.

Organik dedilerdi.

Sertifika sorunca sertifika yok, organikte değil dediler.

Bu bal, peynir ekmek gibi satılıyormuş.

Tadı nasıl dersiniz?

Kötü  :)

Kötü olacak ki pahalı olsun.
Market raflarında bol olan, üretimi bol olan, iyi olan pahalı olamaz......

Bakanlığın araştırması için 5 - 6 yıl önce ayçiçeği balı gönderilmiş diğer balların içinde bakanlığın kıstasları içinde birinci olmuş.
Diğer bal üretenler ortalığı yıkmışlar.

Çevrimdışı volkan can

• Boş Petek
  • Yer: zonguldak
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 950
« Yanıtla #17 : Mart 19, 2014, 21:32:05 »
s;a ustalar bende tatdim ama hic bir fark yok  ;)

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
« Yanıtla #18 : Mart 19, 2014, 21:48:06 »
Madem balın fiyatı konusunda konuşuyoruz. dün aldığım bir duyumu paylaşmak istiyorum. Bilgi firma içinden geldi sayılır. Bal toplayan büyük firmalardan birisi geçen yıl yurt dışından yüklü miktarda bal ithal etmiş, ama bunu bal olarak değil, yem olarak ithal etmiş. sonra da piyasaya bal olarak sürmüş. Ben de diyorum ama fiyatlar 2013 te artacağına neden azalmış diye. Bu firmanın 2014 için de başvuru yaptığını ama henüz onay almadığını duydum. Takipçisi olmak lazım. Bakanlığa mı bildirmek lazım yoksa savcılığa mı bilemiyorum.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı utque

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Akhisar
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #19 : Kasım 26, 2014, 15:12:31 »
Bal fiyatlarının düşük olduğu doğrudur fakat gerekli araştırmalar ve alınan hibeler doğrultusunda üretim kapasitesini geliştirip daha fazla mal üretip satmak daha avantajlı. Yapacağınız üretim ve alacağınız sertifikalar ile de organik bal üretiminiz tescillenmiş de oluyor.

Çevrimdışı ahmetoflaz

• İşçi Arı
  • Yer: ADANA
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 50 olduk şükür
  • Rakım: 180
« Yanıtla #20 : Kasım 26, 2014, 16:42:32 »
Bal fiyatlarının düşük olduğu doğrudur fakat gerekli araştırmalar ve alınan hibeler doğrultusunda üretim kapasitesini geliştirip daha fazla mal üretip satmak daha avantajlı. Yapacağınız üretim ve alacağınız sertifikalar ile de organik bal üretiminiz tescillenmiş de oluyor.

https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=11352.msg229996;topicseen#msg229996

https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=11380.msg229983;topicseen#msg229983

her iki açtığınız konuda da bizleri yeterince bilgilendirdiniz diye düşünüyorum....

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #21 : Kasım 26, 2014, 17:02:03 »
Organik üretim ve sertifika..

Peki yer var mı yer?

Maden olmayan, kömür ocağı olmayan yeşilin kesilmediği bir yer var mı?

Organik üretimim tescillendi diyelim.

Fiyatı yüksek olacak değil mi?

Kime satacağım ben bu balı.

919 TL aylıkla çalışan işçiye mi?

Yada iş kazasından vefat eden işçilerimizin ailelerine hediye ederiz.

Arıcılığı uzaktan yakından bilmeyen birisinin çıkıp al hibe al organik iş tamam demesi ne kadar kolay ve güzel.

O malzemeler arıcılık yapmayacak. Yapamaz...Arıcı olmadan o boş kovanlar,römorklar binalar anlamsız.....

Kör arkadaşına pikasso tablosu hediye edip mutlu olmak gibi birşey bu...

Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #22 : Kasım 26, 2014, 18:16:16 »
. Yapacağınız üretim ve alacağınız sertifikalar ile de organik bal üretiminiz tescillenmiş de oluyor.

Organik arıcılık yapan bir kaç kişiyle biraz konuştum girdiklerine pişmanlar keşke girmeseydik diyorlar.

Organik arıcılık ayrı bir işlem gerektiriyor, tüketici sağlığı için belki iyidir ama.

Sayın Hüseyin Basri Çalışkan'ın dediği gibi pazarlama sorunu var.

Diğeri ise; sertifika veren firmaların aldığı yüksek ücretler.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #23 : Kasım 27, 2014, 03:16:38 »
Komedinin kötü tarafı tamda bu nokta.

Organik, temiz üretim çok güzel ama ben bunu yapabilmek için neden bu kadar çok para harcamalıyım?

Zaten hali hazırda mümkün olduğu kadar temiz üretiyorum.

Organik, ekolojik, doğal.. Bir sürü kavram karmaşası...

Sadece bir logo mu belirliyor benim ürünümün iyiliğini.

Aynı ürünü daha iyi fiyata satmak için makyaj yapmak, allayıp pullamak..

Abarttığımı söyleyenler çıkacaktır arıcılar içinde de..

Ama işin doğrusunu konuşmak gerekir.

Biliyorum ki üretimi sattığı balın çeyreği olmayan firmalar var...

Bunlar organikçi.

Sattığı balı dışarıdan alıyor büyük miktarını...

E tahlille alıyormuş..

Tamam. Tahlilde o firmanın balı yerine satılabilecek kalitedeyse benim balım, neden bana aynı şartları tanımıyor sistem..

Markama organik amblemi vermiyor ama organik amblemli arıcının kavanozuna benim balım girdiğimde sorun çıkartmıyor.

Demek ki akan dereden testi doldurmak tan öteye geçmiyor.

Dereye uzaksa ilk önce uygun yerini yapıyor insan su almak için.

Sonra kabını dolduruyor.

Nasıl ki dağda akan suyu suyunu şişeleyip satanlar var ve bu işten para kazanıyorlar..

Buda aynı şey.

Ortada zaten süre gelen bir üretim var..

Birileri çıkıyor üretim yapmadan bu sürece bir yerde dahil oluyor ve kendi rantını yaratıyor.

Bir sürü firma..

Bir sürü kafa karıştıran kavram.....

Amaç ortada işte...
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı BillKara

• Pupa
  • Yer: Tekirdag
  • Bilge Karabay
  • Kovan Sayısı: 60
« Yanıtla #24 : Kasım 27, 2014, 03:24:17 »
Benim bildiğim organik üretim olabilmesi için 250/300km yarı çap içerisinde kalan bölgeden uçak geçmemesi gerekiyormuş. Sivil uçuşlardan arta kalan3 yada 4 nokta olabilir ama askeri uçuşlar ne olacak?

Bir yerde yakın zamanda okuduğum bir yazıda da bu organiğin yeniden tanımlanması gerektiğinden dert yanılıyordu. Gene işi kotaramadılar, terminoloji ile oynuyorlar sanki...
Insanin en son ogrenecegi cahilligidir; bunu ogrenebilmek gercek bilginin ilk harfini ogrenmektir.

Çevrimdışı aydin_etci

• İşçi Arı
  • Yer: ZONGULDAK-ÇAYCUMA
  • Kovan Sayısı: 64
  • Rakım: 300-650
« Yanıtla #25 : Kasım 27, 2014, 18:07:34 »
İlçemizde köy ürünleri satan dükkanlar var. Birine bal fiyatlarını öğrenmek için gittim. Amacım kestane balının fiyatını öğrenmekti. Adam balı öyle anlatıyor ki şöyle organik, böyle kaliteli; neredeyse 1 kilo da ben alacaktım. :) kilosuna 90,00 TL dedi. Sonraki gün arıcılıkla uğraşan biri ile tanıştım. 200'e yakın kolonisi varmış. Sordum balı toptan alan yer var mı diye? Adam demez mi (gittiğim dükkanı kast ederek) filanca dükkan toptan kestane balı mı aldı! Şimdi para mı alamıyorum. Peki dedim kaçtan verdin? 50,00 TL den vermiş.

Bir tarafta o kadar emek karşılığı 50 tl den balını satan arıcı

Diğer tarafta aynı baldan 40 tl kar eden dükkan!

çetin zorman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Şubat 26, 2015, 14:36:32 »

Her üretici kendi ürününü en yüksek fiyattan satmak ister, ama ben bunu üretmesem de başkasından alsam en çok kaç para verebilirim diye düşünmesi de lazım.
                Benim biraz zeytinim var yaklaşık 800-900 kilo yağım çıkıyor iki yıl yiyeceğimi ayırıyorum kalan 3-5 ne kalırsa isteyen eşe dosta satıyorum. önce kendim alsam kaça yağ alabilirim diye 6-7 ye alırım 8 e düşünürüm, 5 kilo alacağıma 3 kilo alırım, 9-10 a alamam. 7 beni kurtarıyorsa hiç düşünmem 800-900 değilde 1500 kg olsa 6 ya da veririm bu yıl 5 e de verdiğim oldu. kar mı ettim etmedim
                Bu forumda kaç tene arıcı arkadaşım anzer balının tadına bakmıştır yada bakabilmiştir, o kadar para verip te bal yedim demeye de gerek varmıdır.
                 Allah her üreticiye çok mahsül bol kazanç versin tüketicide alabilsin

anzer balı tadından dolayı değilde daha çok içeriğinden dolayı haklı olarak bir üne sahip. içeriğindeki PROLİN maddesinin oranı ve ne işe yaradığını incelersek , anzer balının değerini anlayabiliyoruz . anzer balı çokta üretilemiyor zaten gecen yıl analize gönderilen miktar 900 kg. selamlar.

Çevrimdışı Emrah Altay

• Pupa
  • Yer: İzmir - Yamanlar
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 450
« Yanıtla #27 : Şubat 27, 2015, 08:57:13 »
Bizim Türk insanında genele olarak duyu organlarımızla test etme alışkanlığı var.Karpuz alırken şöyle bi vurup tok sesi duymaya çalışırız veya meyve sebze alırken koklarız ve bu sebeptendir Bal alırken de tadına bakarız hakiki olup olmadığını anlamak için.Siz değerli büyüklerimde bilirki bal ı tadarak anlayamazsınız, anzer balı ile hiç arı görmemiş mısır şurubu-glikoz karşımını yan yana koysak büyük bi çoğunluk -ikiside bal, der.Market raflarındaki meşhur bal markaları artık özel seriler çıkarmaya başlamış; Pervari balı, Elazığ balı vs. gibi normal çiçek balından ayıran tek şey altın yaldızlı özel ambalajları ama ne hikmetse 380 gr bal 35 TL den satılıyor öteki tarafta biz kendimiz üretiyoruz eminiz balımızdan üstelik, e fiyatınıda verdiğimiz emeğe göre belirliyoruz ama insanlar bi marka adını verip onlar bu fiyata satarken sen nasıl bu kadar pahalıya satarsın diye sitem ediyorlar.Bu olaydan şunu anlşadım ki herşey ambalajda bitiyor kavanozun içine ayçiçek balını doldurup güzel bi etiketin üzerine tunceli yayla balı desen bir kişide demez bu bal değil diye.
Arısı olmayan, Balın kıymetini nerden bilsin.

Çevrimdışı ahmetoflaz

• İşçi Arı
  • Yer: ADANA
  • Kovan Sayısı: 50 olduk şükür
  • Rakım: 180
« Yanıtla #28 : Şubat 27, 2015, 09:13:08 »
Bizim Türk insanında genele olarak duyu organlarımızla test etme alışkanlığı var.Karpuz alırken şöyle bi vurup tok sesi duymaya çalışırız veya meyve sebze alırken koklarız ve bu sebeptendir Bal alırken de tadına bakarız hakiki olup olmadığını anlamak için.Siz değerli büyüklerimde bilirki bal ı tadarak anlayamazsınız, anzer balı ile hiç arı görmemiş mısır şurubu-glikoz karşımını yan yana koysak büyük bi çoğunluk -ikiside bal, der.Market raflarındaki meşhur bal markaları artık özel seriler çıkarmaya başlamış; Pervari balı, Elazığ balı vs. gibi normal çiçek balından ayıran tek şey altın yaldızlı özel ambalajları ama ne hikmetse 380 gr bal 35 TL den satılıyor öteki tarafta biz kendimiz üretiyoruz eminiz balımızdan üstelik, e fiyatınıda verdiğimiz emeğe göre belirliyoruz ama insanlar bi marka adını verip onlar bu fiyata satarken sen nasıl bu kadar pahalıya satarsın diye sitem ediyorlar.Bu olaydan şunu anlşadım ki herşey ambalajda bitiyor kavanozun içine ayçiçek balını doldurup güzel bi etiketin üzerine tunceli yayla balı desen bir kişide demez bu bal değil diye.

Emrah bey peki her ailenin sofrasına girebilmesi için balın fiyatı ne olmalı sizce ?

Çevrimdışı KadirUstun

• Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Kovan Sayısı: 150 (+ - %10)
  • Rakım: 340
« Yanıtla #29 : Şubat 27, 2015, 09:15:33 »
Kavanoza değilde ahşap fıçı tarzı,yakışıklı bir kaba bal kaşığıyla birlikte ayciçegi balını koyup üzerinede hiçbirşey yazmadan 100 liralık pafta yapıştırmak yeterli. Perakende satışlarda doğal ambalajın önemi çok büyük. Yeri geldiğinde 3 liralık ambalaj ömürlük müşteri buluyor bize.