Gönderen Konu: bal fiyatları yetersiz olduğundan yakına arkadaşlar  (Okunma sayısı 12263 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emrah Altay

• Pupa
  • Yer: İzmir - Yamanlar
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 450
Ynt: bal fiyatları yetersiz olduğundan yakına arkadaşlar
« Yanıtla #30 : Şubat 27, 2015, 10:30:19 »
Emrah bey peki her ailenin sofrasına girebilmesi için balın fiyatı ne olmalı sizce ?

Çiçek Balı için konuşalım; kalıntısız ve zengin floradan edinilmiş kaynakla yapılan balın ortalama kg fiyatı 30 TL' den aşağı olamaz. 30 TL' nin üzerindeki fiyatlar marka değeri ve balın cinsine göre artar. Bence :)
Arısı olmayan, Balın kıymetini nerden bilsin.

Çevrimdışı ahmetoflaz

• İşçi Arı
  • Yer: ADANA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 50 olduk şükür
  • Rakım: 180
« Yanıtla #31 : Şubat 27, 2015, 11:11:47 »
4 veya 5 kişilik bir aile mümkün olduğu kadar sofrasına bal koymaya çalışsa ve ayda 2 kilo bal tüketseler yılda 24 kg yapar.

Her gün de yenmez ki insanı bıktırır hadi 15 kg yapalım. 30-TL den balını satın alsa 450-TL yapar.

Biz diyoruz ki her ailenin evine bal rahatlıkla girebilsin anneler çocuklarının sütüne karıştırsın ekmeyine sürsün, köyde annelerimiz nenelerimiz sıcak çörek yaptığında balla terayağını arasına sürüp yiyelim, Babam gibi şekeri düştüğünde bir tatlı kaşığı rahatlıkla alabilsin, şireye düşkün dedelerimiz tabağın dibini görsün  :D

Keşke ortalama üretimimiz 25 kg'ların üzerine çıksada kg başına maaliyetlerimiz düşse, üretici daha çok kazansa, tüketici daha ucuza alabilse. Çok şey mi istiyorum acaba?

Yani demem o ki ürünümüzü satarken maliyetimizi net tespit edip makul oranda üzerine koyup o şekilde satmalıyız.

Benim de içinde dahil olduğum hobi arıcılarının, ürünlerini satarken yukarıdaki maliyet+makul kar'ı tespit ederken kendini tüketici yerine koyup satın alabilir miyim bu fiyata ? sorusunu kendine sorabilmeli.

Bal da süt, yoğurt, tereyağı, peynir, zeytinyağı gibi bir gıda maddesi. Buna farklı gömlekler giydirip astronomik rakamlara satılmamalı diye düşünüyorum.

bunun yanında "falanca 200 liraya satıyor hakikisi, bu ucuza satıyor bunun balı sahte" yaftasını yiyebiliriz.  :(

çetin zorman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Şubat 27, 2015, 12:55:51 »
Çiçek Balı için konuşalım; kalıntısız ve zengin floradan edinilmiş kaynakla yapılan balın ortalama kg fiyatı 30 TL' den aşağı olamaz. 30 TL' nin üzerindeki fiyatlar marka değeri ve balın cinsine göre artar. Bence :)

Fiyat ne olmalı ,
Önce arıcı ikiye ayırmalıyız bence , 1- Hobi arıcılığı (belli sayıda kovan bulunduran , bal üreten , ürettiğinin fazlasını da çevresine satan kişiler). 2- Ticari boyutta arıcılık (ürettiği tükettiğinin çok çok üstünde olan, arıcılığı birinci işi yada ek iş olarak yapan fazlaca kovana sahip kişiler). Farklı türevlerde bal üretiyoruz. yonca, ayçiçeği balımız da var , anzer balımız da var ,Fiyatlar elbetteki faklı olacak , Fiyat nasıl belirlenmeli ; amatör dediğimiz hobi arıcıları kendi fiyatını kendileri belirler  bunu da alan müşteriler üretene olan güven , üretildiği bölge gibi verilerle alır yada almaz kendi bilecekleri iş olur. Ticari boyutta üretim yapan işletmeler asıl piyasayı belirleyen , bu konuda bence  bir denetleme ve fiyatlandırma kurulumuz olmalı , hem üretim şartları denetlenmeli hemde balın analizi yapılmalı bu belgelenmeli.  keven balı , portakal balı, maydonoz balı ve polenleri , almak isteyen yazsın fiyatları ben  o fiyattan satarım , özellikle teşvik alan arıcıların bal analizi hasat sonunda yapılmalı bu belgelenmeli birliklerde  bu çalışmanın içinde olmalı sizler 30 tl den söz ediyorsunuz , çok iyi fiyat . toptan 6 tl 8 tl bal toplanıyor. bu sadece balda böyle değil portakal bu sene 20 krş kadar düştü ve toplanmadı döküldü. Birliklerin sanıyorum bu yıl parakende satış için çalışmaları olacak. Birlik hangi kriterle bal toplayacak göreceğiz . umarım hepimiz için iyi olur. Çok özel balların dışında 15-25 Tl arası bir fiyat toptan satışlarda iyidir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Hasan YAVUZ

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA/Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1043
« Yanıtla #33 : Şubat 28, 2015, 14:09:42 »
Fiyat ne olmalı , , çok iyi fiyat . toptan 6 tl 8 tl bal toplanıyor.

Sayın çetin bey, iyi bir balın fiatı 30 TL nin altındaysa ucuzzzzzzzzzzzzzzz.

Kaldıki 6 tl veya 8 tl ye bal satmak ne o kadar balı ne üretirim, nede o fiata

satarım. Hep yazılan yazılarda balın doğallığından bahsedilmiş, bu gün bizim

ülkemizde hangi gıda maddesi çok doğalda, balı bu kadar çok eleştiriyoruz.

Bunu şöyle yazmak istiyorum bilmem doğrumu. " Eskiden Padişahlar ipekli

giyerlermiş, devrin padişahı, kadıya sormuş, ipek kadına özgü bir kıyafet

acaba bize harammı demiş. Kadıda efendim ben buna cevap veririm ama

başımı vurdurursunuz deyince, patişah hayır, söyle demiş, Köpek her türlü

pisliği yer, çişi geldiğinde' de üzerime bulaşmasın diye baçağını

kaldırarak yapar demiş." Patişahın o kadar çok yanlış işleri varmışki

" kadı; efendim diğer işlerinizi düzeltin ipekli kıyafetlerinizin günahı

benim olsun demiş. Burada gerçek üreticilere ve dürüst insanlara

lafımız yok, ama bal olmayan tatlıyı bal diye satanlara boy boy

reklam verenlere, diğer tüm gıda maddelerini görmezden gelenlere

ne demeli, dandik kanallardaki bal reklamını bakanlık görmüyormu,

lütfen biraz duyarlı olalım. Hatalarımdan ve yanlış anlaşılmamdan

dolayı affınıza sığınırım.

İnsan olarak dünya'ya gelen, bunun bilincinde olan, tüm insanlara merhaba.

çetin zorman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Şubat 28, 2015, 14:17:20 »
Merhabalar , yazdığım fiyatlar toptan alımlarda gecen yılın fiyatları , yani bu rakamlarla toplandı , balını kendi pazarlayan arkadaşlar daha yüksek fiyatlardan satabiliyorlar. Selamlar.

Çevrimdışı Hasan YAVUZ

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA/Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1043
« Yanıtla #35 : Şubat 28, 2015, 14:36:22 »
Çetin bey toptan fiyat olduğunu biliyorum, o fiatlar bizi

bozar, biz yılda bir kez alıyoruz, o da Allah ne verirse

İlaçlamayı Mayıs sonu keser Eylülde başlarız, hepsi bu

Bizimki kendimizi kandırmaktan başka bir değil.
İnsan olarak dünya'ya gelen, bunun bilincinde olan, tüm insanlara merhaba.

çetin zorman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : Şubat 28, 2015, 15:01:16 »
Hasan bey sizi anlıyorum haklıda buluyorum, hobi olarak yapan kişilerde elbette emeklerinin karşılığını en iyi şekilde değerlendirmek isterler ve bu böyle de olmalı. Benim vurgulamak istediğim aslında balın fiyatını belirleme kriterlerimiz di , bu konuda hepimizi tatmin edecek unsur balın imalatı sırasında dikkat etmemiz gereken ve kendimizce kanun haline getirebileceğimiz ilaçlama besleme sağım hijyeni, arılığın bulunduğu bölgenin üretim şartlarını yerine getirip getirmediği vs gibi. organik lisansımız olmasa da çoğu arkadaşlarımın bu hassasiyeti gösterdiğini biliyorum , Tarla balı olarak tabir ettiğimiz ayçiçeği maydanoz yonca portakal türü ballarda teneke fiyatları belli , yazdığım fiyatlar geçerli oluyor malesef.

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Mayıs 05, 2015, 22:18:32 »
Selam Arıcı arkadaşlar geçenlerde mutfak ihtiyacı için pazara gittim dolaşırken tezgahın birinde sıralanmış süzme bal kavanozlar dikkatimi çekti yaklaşım fiyatlarını sordum arıyla ugraştıgımı söylemedim tabii kgsi çiçek 18 çam 15 gerçekmi diye sordum bir reklam ooooo süper birde dinledim adamın lafı bitti sonrasında adamı şook edecek o soruyu sordum ( neden bu kadar ucuz ) ne diyecektigini şaşırdı afalladı kaldı

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #38 : Mayıs 06, 2015, 08:09:08 »
18 ve 15 ucuz değil ki. Belki de tam hakkı.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı ahmetoflaz

• İşçi Arı
  • Yer: ADANA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 50 olduk şükür
  • Rakım: 180
« Yanıtla #39 : Mayıs 06, 2015, 09:03:48 »
18 ve 15 ucuz değil ki. Belki de tam hakkı.

Kesinlikle katılıyorum Halil hocama. Kendimizi üretici deyil de tüketici kabul ettiğimizde, makul miktarda bal ve diğer arı ürünlerini tüketmeye kalktığımızda şuan istediğimiz fiyatlardan bal alırmıyız? Kg'mı 50-60 lira olan balı, asgari ücretle geçinen aile kaç kg bal alabilir. 1 mi 2 mi?....

Üretim maliyetleri+Kar marjı=Satın alınabilir fiyat

Çevrimdışı Emrah Altay

• Pupa
  • Yer: İzmir - Yamanlar
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 450
« Yanıtla #40 : Mayıs 06, 2015, 09:52:41 »
Haftasonu arılığa giderken yol üstünde birisi tezgah kurmuş bal, polen, propolis satıyor.gittim yanına fiyatını sordum ne alırsan 15 TL dedi.Güneşin altında bozulmuyormu bunlar dedim.Arkadaş bunlar doğal olduğu için bozulmuyor şekerli ballar güneş görünce bozulur deyince önünde saygı ile eğilip kolay gelsin dedim.İşin özü bu adamın arıcılıkla alakası yok ama ormanın ortasında bal satıyor, millette nasıl bir algı oluşturdular anlamadım ama sanki ormanda bal satınca, tarlanın yanında sebze satınca doğal oluyormuş izlenimi oluşuyor.Daha geçen hafta İzmir / Foça yolunda yöre insanı teyzelerim kayısı, çilek, erik satıyor tezgahta.Kendi ürünlerimiz şu arkada köyümüz var orada yetiştiriyoruz dediler ama o kadar belli ki meyve sebze hali'nden aldıkları.Bir tarafta gerçekten emek verip hakkıyla yetiştirip 3 kuruşa tüccara satmaya çalışanlar, diğer tarafta hiç bir emek harcamadan binbir türlü hile hurdayla üretilmiş 3 kuruşluk malı 10 misline satanlar.
Arısı olmayan, Balın kıymetini nerden bilsin.

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Mayıs 06, 2015, 11:01:09 »
Emek vermeye kalırsa herkes emekci değilmi ama bal safsa arıcının topladığı değil arının kendi imkanlarıyla doğadan toplayıp yaptığı aracının arıya müdahale etmediği balsa benim fikrim 25 olmalı ne diyor adam balı dünyada bir arı yapar birde Türkler saygılar

Çevrimdışı hingivin

• hingivin
  • Pupa
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 23
  • Rakım: 100
« Yanıtla #42 : Mayıs 07, 2015, 01:22:36 »

Bu gün bir öğretmen arkadaş ;"Trakya'da bal neden bu kadar ucuz ,yoksa sahte mi?" diye sordu. Giresunluymuş," oralarda  kırk, elli tl arasında bal, o da bulunmuyor. " diyordu. Tekirdağ'dan aldığı balın çabucak kristalleştiğini , garanti sahte olduğunu da ilave edince dilim döndüğünce anlattım doğruları .İlk defa duyuyormuş. Bal hakkında ne kadar az ve yanlış bilgileri olduğunu söyleyip teşekkür etti.
"Bildiğim bir şey varsa o da hiç bir şey bilmediğimdir."(Sokrates)

Çevrimdışı Yeşil Çay'lı

• Ahmet BAŞKURT
  • Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 969
« Yanıtla #43 : Mayıs 07, 2015, 09:16:58 »
kovan sayım az, ve az balım oluyor, masraf çok. isteyene 50 tl den veriyorum. hepten 50 den verdim.

fiyat yüksek mi ? olabilir ama benimde masafirim de o kadar yüksek...
EY KENDİNİ İNSAN BİLEN İNSAN ! KENDİNİ OKU...

Çevrimdışı ugursana

• İşçi Arı
  • Yer: Ordu/Kumru
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30+
  • Rakım: 465-1475
« Yanıtla #44 : Mayıs 07, 2015, 10:47:21 »
Hobi olarak bu işi yapanlar için bu rakam öngörülebilir. Ama arı sayısı yükseldikçe arz-talep durumu işin içine girince sorgulanan bir fiyat oluyor.

Tabi birazda arıcı insaflı olmalı.