Gönderen Konu: bu mevsimde ceviz fidanı dikilirmi  (Okunma sayısı 7226 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmet külte

• Pupa
  • Yer: kocaeli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 200
bu mevsimde ceviz fidanı dikilirmi
« : Aralık 11, 2013, 00:04:58 »
merhaba arkadaşlar geçtiğimiz pazar gün memleketım kastamonuya gitmemiz icap eti kar yok dıyede gidreken sapancadan 40 adet ceviz fidanı aldık ama gittiğimizde kar bizi karşılamıştı bizde artık geldık diyerekten tarlaya gititk fidanları dikecegizmiz yerlerin karını temizleyip çukurları kazıp güzel birşekilde fidanları toprakla buluşturduk sizce bu mevsimde dikilmesi normalmi bir zararı olurmu yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Çevrimdışı HalitYaldiz

• Ana Arı
  • Yer: Bandırma- dedeoba köyü
  • Halit yaldız. Bandırma dedeoba köyü.
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 200
Ynt: bu mevsimde ceviz fidanı dikilirmi
« Yanıtla #1 : Aralık 11, 2013, 00:22:02 »
Bu zamanda fidan dikilebilir fakat bu zamanda köklerin açıkta dona maruz kalması tehlikeli

Siz yinede biran önce ekerek iyi yapmışsınız..
https://www.facebook.com/pages/Dedeoba-Aricilik-VE-Tavukculuk/544715518946864

Sahte dost sabun gibidir
Elini yüzünü temizler ayağını kaydırır..

Çevrimdışı HAKAN İNANÇ

• Ana Arı
  • Yer: kayseri
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20-25 arası
  • Rakım: Erciyes e yakın.1450
« Yanıtla #2 : Aralık 11, 2013, 00:28:09 »
bu konu ile ilgili en doğru bilgiyi Adem bey verir ama biz yine de bildiklerimizi söyleyelim.
hem de bilgilerimiz kontrolden geçmiş olur ;)

genelde fidan dikimini mart-nisan gibi yaparız.
ama en doğru zaman adı üstünde ekim ve kasım ayıdır.
çünkü bitkilerin kışın kök gelişimi hızlanır.
yeni dikilmiş fidan için en önemlisi kök gelişimidir zaten.

Ahmet bey birazcık geç olsa da iyi bir zamanda dikmişsiniz.
hayırlı olsun...
Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç.!
MEVLANA

ankarali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Aralık 11, 2013, 09:35:09 »
merhaba arkadaşlar geçtiğimiz pazar gün memleketım kastamonuya gitmemiz icap eti kar yok dıyede gidreken sapancadan 40 adet ceviz fidanı aldık ama gittiğimizde kar bizi karşılamıştı bizde artık geldık diyerekten tarlaya gititk fidanları dikecegizmiz yerlerin karını temizleyip çukurları kazıp güzel birşekilde fidanları toprakla buluşturduk sizce bu mevsimde dikilmesi normalmi bir zararı olurmu yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.
Ahmet bey tarih 26 Aralık 2004 ve toprakta 5-6 cm don dışarda -3 derece sıcaklık 250 ceviz fidanını toprakla buluşturdum ve firesiz hepside tuttu. Hiç  korkmayın hiç birşey olmaz.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #4 : Aralık 11, 2013, 09:35:45 »
En güzeli tomurcuklar uyanmadan 2-4 hafta önce yapılan dikimdir. Özellikle dona hassas fidanlarda don hasarı olmadığını görebiliriz.

Ceviz dona hassas bir ağaçtır. Özellikle tam uyum sağlamadığı yörelerde yetiştiricilik yapılıyorsa, geç dönemlere kadar sulama yapılması don zararlarına hassas yapar.

Cevizde dona sebep olan başka bir sebep de, güçlü dal ve kök yapısına sahip anaca yapılan aşıdır. Aşıdan hızlı gelişen sürgün kışa girişte yeterince odunlaşmamış, kabuğu taze kalmış olur.

Fidan dikimi sonbaharda yapraklar döküldükten sonra sonbaharda yapılabilir. Sert kış soğuklarının gelmeden yapılması gerekir.

Eğer, çeşit yöreye uyumlu ise, sökülen yer ile dikilen yer arasında fazla iklim farkı yoksa, söküm ve dikim arasında fazla gün süresi yoksa, kış soğukları bastırmadıysa dikilebilir.

Kök gelişimi sonbahar ve ilkbaharda devam eder. Kış gelince toprak sıcaklığı düşünce kök gelişimi de durur. İlkbahar mevsimi, kök gelişimi en aktif mevsimdir.

Sonbaharda dikilen fidanda kök gelişimi azda olsa görülsede, gelişim açısından faydası pek önemli olacağını zannetmiyorum. Tomurcuklar uyanmadan 2-4 hafta önce dikilen fidanlar da çok güzel gelişiyor.

Yani, fidanlarınızı güvenilir yerden aldıysanız, çeşit uygunsa hiç birşey olmaz.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı YusufAsma

• Pupa
  • Yer: İzmir-Selçuk
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Rakım: efes civarı 15 mt + şirince boğazı
« Yanıtla #5 : Aralık 11, 2013, 13:04:42 »

Ahmet bey Kastamonuyla biraz bağlantım var. kardeşim orada siz kastamonunun neresindesiniz bilmem ama  kardeşim kanlıgöl tarafında merkeze bağlı bir köyde, bazı yıllar buzlanmanın toprağın altına bir metreden fazla indiğini söylüyor, bu durumda sizin fidanlar pek gelecek vaadetmiyor. inşallah o kadar soğuk olmazda fidanlarınız zarar  görmez.
Biliyorsan konuş ilham alsınlar bilmiyorsan sus adam sansınlar.

Çevrimdışı Adem Genç

• İşçi Arı
  • Yer: konya 0535 550 52 56
  • :)
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100 üzeri
  • Rakım: 1400
« Yanıtla #6 : Aralık 11, 2013, 13:06:59 »
bukadar güzel açıklamaların ardından aslında söylenecek fazla bişey yok
sadece gözden kaçan bir unsuru dilegetirme geregi duydum

fidanların toprakla buluşması özellikle donlar öncesi süper olmuş
hele helede sonbahar dikimi, sağlıklı fidanlar hemen hemen firesiz tutma kabiliyeti kazanır,

ammaaaaaa

ceviz fidan çukurları  1 m ye yakın en az 60 cm derinlikte açılmalı

aşıları kapanmayacak şekildede yüzeysel dikilmeli (yanılıyrosam düzeltin adem hocam)

karlar açılarak ,bu derinlik sağlanamadı kanısıındayım

umarım buna uyulmuştur,

fidan dikimi hiç, bir zaman alel acele yapılmamalı

çünkü doğabilecek olumsuzluklar sonucu maddi kayıp yanında,boşa giden emek, özellikle can sıkması, bir yıllık geri gidiş, tutmayan fidanların yerine dikilen fidanların diğerlerinden küçük olacağı için
bahçede çeşitli yaş da fidanların olması, bir kısmını verime yattığında bir kısmının kısırlığının devam etmesi, ilaçlamada doz ayarı, budamada yaş farklılığı ,gibi dengesizlik unsurları oluşur.

kaynak : 10 yıllık bahçeci ve 1000 e yakın dikilen ağacın kazandırmış olduğu tecrübelerden

saygı ve muhabbetle.

Çevrimdışı emretysz

• Ana Arı
  • Yer: Kirklareli-pinarhisar
  • Kovan Sayısı: 17
« Yanıtla #7 : Aralık 11, 2013, 20:08:42 »
Adem Bey Merhaba...

Yasar Akca Hocanin kitabinda kereste icin dikilen ceviz cesitlerinden bahsediyordu...

Siz bu konuda epey deneyimlisiniz...

Bizim yore icin bu fidanlari nasil temin edebiliriz bir fikriniz varmi acaba?

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #8 : Aralık 11, 2013, 22:34:07 »
Emre bey,

Kerestelik ceviz çeşitleri hakkında bilgim yok.

Meyvesi için yetiştirilen çeşitler hakkında bilgim ise kitap üstünde.

Nedeni ise çevremde yetiştirilen çeşitlerin isimsiz olmasının (tohumdan yetişen) yanında, değişik çeşitlerin denenmemesinden dolayı. Şuan gözümle birşey görmedim.

Takip ettiğim birkaç çeşit var. En uzun vadede 6-7 yıla kadar birşey diyemem. Kerestelik çeşit için bile.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.