Gönderen Konu: Çiftleşmemiş anası olan kovan beslenirmi?  (Okunma sayısı 4098 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı YAREN

• Pupa
  • Yer: Düzce
Çiftleşmemiş anası olan kovan beslenirmi?
« : Ağustos 01, 2009, 23:35:23 »
Arkadaşlar bir kovanımda 10 civarında meme vardı.
Bu gün yaptığım kontrolde genç bir ana bu memelerin üzerinde dolanıyordu. Bazı memeler tahrip olmuş içindeki ölmüş ana vardı. Bazı memeler daha kapalı duruyordu.

Bende kontrolden sonra 1/1 şerbet verdim. Bir arkadaş şerbet verdiysen kovanda yeni çıkan ana kesilir dedi. Gerçekten bu koloni şerbet verdim diye yeni çıkan anayı kesermi?

Çıkmamış anaların bulunduğu peteği alıp bir ruşet kovana alsam yeni ana sahibi olabilirmiyim?
Bütün arıcı kardeşlerime bereketli bir yıl dilerim.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Çiftleşmemiş anası olan kovan beslenirmi?
« Yanıtla #1 : Ağustos 02, 2009, 09:34:49 »
Yeni doğmuş anaların kesilmesi ile ilgili sebeplerin neler olduğunu düşünen arıcılar, geçmişte ilgili koloniye baktıklarında sıvı besleme yaptıklarını gördüklerinde bunun en önemli bir sebep olarak sayarlar.

Yeni anaların kesilmesi olayının içerisinde gözden kaçan bir sürü faktör ise hep gözardı edilir. ana arı çiftleşme uçuşundan dönemez ve sıvı beslemeye mal edilir ana arı kaybı.

Ana yoksa bunun ana kesilmesine şeklinde yorumlandığı da çok olur. Ancak amatörce de olsa ana arı yetiştirdikçe ayrıntılar daha da netleşiyor.

Sıvı besleme ana arının kesilmesi için önemli bir sebep değildir aslında ama içerdiği risk ise, ana arının yumurtlamaya zorlanması şeklinde düşünülür. Risk varsa bunu çözmek kolay...

Ana arı yetiştirme kutularında daima katı besleme ürünü mevcut. Bu durum negatif bir olgu yaratmadığından beslemeyi katı besleme ürünleri ile yaparsanız şüpheleriniz kalmaz.

Bir kere kovanda 10 adet meme vardı ise, zamanında düşündüğünüz bölme işlemini yapmalıydınız ve o kadar çok meme bir kolonide bırakılmamalıydı. 2-3 en güzel meme bırakılması daha iyi olabilirdi. Çünkü bazen ilk çıkan ana diğer memeleri kesiyor / kestiriyor. Bu ilk çıkan ana arının kalitesi bazen hiç beklendiği gibi de olmuyor. Yeni ana doğdu ise artık bölme işlemini meme bazında yapmak doğru değil ki o memeler ana arı tarafından iğnelenmiş olabilir. Ancak kontrolde 2 ana birden görebilirsiniz ki bu durumda ayırabilirsiniz.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı YAREN

• Pupa
« Yanıtla #2 : Ağustos 02, 2009, 09:55:09 »
Teşekkür ederim.

Aslında bu kovanda daha fazla meme vardı.
Ben yine sevgili dostun tavsiyesi ile ana öldükten 5. ve 7. gün kapanmış bir kaç memeyi bozmuştum. Kalanların çoğu 6.gün kapananlardı ama emin olmak mümkün değil.

Biraz da rekabet olsun ve en güçlü ana çıksın istedim. Çok meme kalmasının tam olarak nasıl bir olumsuzluğu oluyor.
Teşekkür ederim.

Çevrimdışı YAREN

• Pupa
« Yanıtla #3 : Ağustos 02, 2009, 20:48:47 »
Bu gün yaptığım saat 11 deki kontrolde hiç ana göremedim.
Ama daha çıkmamış memeler vardı.
Acaba ana çiftleşme uçuşuna çıkmış olabilir mi?

Çevrimdışı umut

• Larva
  • **
  • Yer: kayseri
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 12 (azaltmak zorunda kaldım)
  • Rakım: 1613-2450
« Yanıtla #4 : Ocak 26, 2010, 19:07:11 »
Besleme yapmak sorun çıkarmaz. ama çıkan ana arı 2-3 günlük olduğunda  şerbetleme yaparsanız işçiler ana arıyı çifleşmeye zorlarlar ve ana arı da mecburen çiftleşir. çiftleşen ana nın kolonisine de günlükleri görene kadar şerbetleme yapmasanız iyi olur

Çevrimdışı umut

• Larva
  • **
  • Yer: kayseri
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 12 (azaltmak zorunda kaldım)
  • Rakım: 1613-2450
« Yanıtla #5 : Ocak 27, 2010, 04:44:13 »
birde ana içerideki memeleri kesmeden uçuşa çıkmaz. önce teker teker rakibelerini öldürür sonra sperm kesesi ve ana olgunlaşınca çıkar işini görür gelir. Ta ki kese dolana dek.