Gönderen Konu: Enver Bey'in Soruları / İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış  (Okunma sayısı 140772 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tokatlı_arıcı

• Pupa
  • Yer: tokat merkez-reşadiye
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 17
  • Rakım: 600-1300
Ynt: Enver Bey'in Soruları / İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış
« Yanıtla #360 : Mayıs 07, 2014, 17:39:28 »
Ben geçen sene kat atınca tamam daha da şerbet vermeye gerek yok dedim. Havalar da aşırı sıcak gitti, her yer kurudu. Bi baktım stoklar erimiş. Stoklar eriyince güzün stok yaptırmak için daha çok uğraşıyoruz. Duruma göre hareket etmeliyim demek ki dedim kendime. Kat attım, daha şerbet vermeye gerek yok demem artık.

Ayrıca kata çıktığı zaman elimizdeki kabarmış petekler de bitmiş oluyor. Ham petek kabarttırmak için şerbet verilmeli gibi geliyor bana.
Hedefi belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez

Çevrimdışı sait engin

• Ana Arı
  • Yer: silivri
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 2 kovan-4 bölme-1 stoklama kovanı-3 çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #361 : Mayıs 08, 2014, 02:24:01 »
adem hocam arı evinin yanında her daim elinin altında baktın durum vahim anında müdahale şansın var nasılsa

bala şeker karışacak diye endişen varsa kontrolü elden bırakmamak şartıyla beslemeyi kes

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #362 : Mayıs 08, 2014, 08:24:25 »
Veya kek verilebilir, stok yaptırmak için olmasa da ana bal akımına kadar bekleyeceğimiz sürede, sıkıntı çekmemek için.
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı Abdulkadir Levent

• Pupa
  • Yer: AĞRI
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 250
  • Rakım: 1640
« Yanıtla #363 : Mayıs 08, 2014, 11:45:55 »
Zaten bal akım dönemi kırk veya elli günlük bir dönemdir.Bu dönemde beslemek hem arı için hem bal için iyi değildir.Fazla petek kabartıp, şurupla doldurtmanın anlamı yok,arıyı fazla çalıştırmanın da anlamı yok. Sezona arının doğal yapısından fazla besleyip yavrulama fazla oldu mu mevsimsel olarak ne yavruyu besleyebiliriz, ne de bal alabiliriz. Biraz da her şeyi kendi doğal yapısına bırakmak lazım. Kendimize veya vatandaşa bal yerine reçel sunmak ne kadar doğru? Besleme genç yavru ile kışa girmek için ancak bal sağımından sonra olmalı.

Çevrimdışı enver

• Ana Arı
  • Yer: düzce
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 146
« Yanıtla #364 : Mayıs 08, 2014, 13:57:35 »
Kestik
Beslemeyi kestik:)
"Zirveye tırmanmak çok zordur; fakat en güzel manzara tepeden seyredilir."

Çevrimdışı Alpay Yıldız

• İşçi Arı
  • Yer: Kayseri
  • Alpay YILDIZ
  • Kovan Sayısı: 32
  • Rakım: 1050
« Yanıtla #365 : Mayıs 08, 2014, 15:49:56 »
Zaten bal akım dönemi kırk veya elli günlük bir dönemdir.Bu dönemde beslemek hem arı için hem bal için iyi değildir.Fazla petek kabartıp, şurupla doldurtmanın anlamı yok,arıyı fazla çalıştırmanın da anlamı yok. Sezona arının doğal yapısından fazla besleyip yavrulama fazla oldu mu mevsimsel olarak ne yavruyu besleyebiliriz, ne de bal alabiliriz. Biraz da her şeyi kendi doğal yapısına bırakmak lazım. Kendimize veya vatandaşa bal yerine reçel sunmak ne kadar doğru? Besleme genç yavru ile kışa girmek için ancak bal sağımından sonra olmalı.

Bal akım zamanı ne kadar çok arı varsa o kadar iyi olmazmı?
Bizim tüm çabamız arılarımızı mümkün olan en üst seviyede popülasyonla bal akım zamanına sokmak değilmi?

Çevrimdışı tokatlı_arıcı

• Pupa
  • Yer: tokat merkez-reşadiye
  • Kovan Sayısı: 17
  • Rakım: 600-1300
« Yanıtla #366 : Mayıs 08, 2014, 17:37:13 »
Bal akım zamanı ne kadar çok arı varsa o kadar iyi olmazmı?
Bizim tüm çabamız arılarımızı mümkün olan en üst seviyede popülasyonla bal akım zamanına sokmak değilmi?

Amacımız en üst seviyede tarlacı popülasyonuyla bal akımına girmek.
Hedefi belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez

Çevrimdışı sait engin

• Ana Arı
  • Yer: silivri
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 2 kovan-4 bölme-1 stoklama kovanı-3 çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #367 : Mayıs 08, 2014, 17:53:11 »

abi 40 50 gün sürse iki ballık birden doldururuz. ayçiçeği burada taş çatlasın 1 ay

Çevrimdışı enver

• Ana Arı
  • Yer: düzce
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 146
« Yanıtla #368 : Mayıs 08, 2014, 18:55:58 »
abi 40 50 gün sürse iki ballık birden doldururuz. ayçiçeği burada taş çatlasın 1 ay
Hakikaten 40-50 gün süren nektar akımı hangi çiçeğin ki acaba?
"Zirveye tırmanmak çok zordur; fakat en güzel manzara tepeden seyredilir."

Çevrimdışı kazım kayhan

• Ana Arı
  • Yer: kayseri
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 4+2.bölme.
« Yanıtla #369 : Mayıs 08, 2014, 19:01:07 »
40,50 gün nektar veren bitki veya agaç varmıdır ülkemizde acaba..

Çevrimdışı Kaya arıcılık

• Ana Arı
  • Yer: Antalya-Alanya
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 400+1200
« Yanıtla #370 : Mayıs 08, 2014, 19:20:10 »
Cilek  :D  :D  :D
KVK

kayaaricilik@gmail.com

Çevrimdışı CahitCoban

• İşçi Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 21 Kovan
  • Rakım: 700
« Yanıtla #371 : Mayıs 08, 2014, 20:45:15 »
Ayçiçeği 1 ay ama fasılalı ekim yapılırsa 1.5 ay sürer nektar.

Çevrimdışı yüksel gülen

• Pupa
  • Yer: ankara/ümitköy
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 850
« Yanıtla #372 : Mayıs 09, 2014, 00:54:19 »
Şekerli bal mı:(
Yemem yemeemm
arkadaşlar benim anlam veremediğim bir konu var şimdi benim kovan 3 adet 2 tanesine  şuan kat atılmış durumda arıyı aldığımda kovanlarda durum 5/3 tü şuan 13/9 bu üç kovanıma şu ana kadar ankaranın bu sezon kapalı hava şartlarında yağmurun bereketli  durumlarını bizzat yaşayarak şerbet beslemesi yaptım gün aşırı bolca kovanlar şeker bayramı kutladı kovan başı tam olarak 10 kg şeker + kovan başı 1 kavanozda bal karıştırarak servis ettim şerbeti yani malzemede cimriliğim yok bunu keyfi olarak değil kovanın ihtiyacı arı popilasyonunu göz önünde bulundurarak mevcutu arttırmak için kasten yaptım peki kovanlarımın bulunduğu sabit arılığımda durum şu... arı hummalı bir şekilde çalışıyor polen gelişi süper koleni yönetimini harfiyen uyguluyorum nasıl inadına şerbet günaşırı devam çerçevelerin durumu kuluçkalar üst kemeri ballı harici yavrulu e olması gereken bir tablo bence ana meme faliyeti henüz olmadı takibe devam peki anlam veremediğim konu kat atılmış arı çalışıyor şerbeti keseyimmi muhabbeti benim bölgemde bal akımına yaklaşık 90 gün fazlası var kayık şerbetliği akşam fullüyorum sabaha bitik yetmedi şişirdikleri çerçeveye spreylediğim şerbetide şömürüyorlar yani verdikçe ver elhamdülillah diyen yok ama arı mevcutuda artıyor kata çıktı arı gelişimi güzel eeee bu gelişim ne ile sağlandı tabiki takviye şerbetle ballıkta bala şeker karıştı karışsın hatta ballığın sonuna dayansın ben zaten ballıktaki şeker karışmış ballıkarışımı yemiycem yedirmiycemde e... kim yiyecek e...tabiki kime servis ettiysem o yiyecek yesin yedirsin yedikçe gelişsinde yediğinin geliştiğinin hakkını versin kime bal sezonuna 30 gün kala bana keserim şekeri ballık ful arı olduysa varsın olsun benim hedefim belli kovana ırgat lazım bal akımında arı ballıktaki şeker karışımlı balı tutup bir üst kata taşıyor katıksız diye nektara ayırdığım kata nakil ediyormuki ben şerbet vermekten gocunayım varmı böyle bir şey şekeri keseyimmi keserse ekonomi yapar kesmezse benim gibi ne kazanır ne kaybeder ana hedefimiz bal sezonuna güçlü mevcutla girmek deyilmi güçlü kovan kovan içi hastalıklarla mücadelede  güçlüde savunma sağlam deyilmi oğul verirse güçlüde olmuşken tosun gibi olsunda olacaksa tosun oğul olsun hem kendini kurtarsın hem terkettiğinde yaşayacak nefes kalsın kovan kaderine terk edilmemeli popilasyonun arttırılmasından zarar gelmez bence paylaştırmak kolay iş bunu başara bilmekte beslemeyi keseyimmi kesmeyeyimmi hiç niyetim yok nektara gelene kadar devam alttarafı 3 kovan zararı varsa vaz geçerim yoksa cimriliğin lüzumu yok 10 kg şeker beni batırmadı aksine kovan güçlendi kovanın kaderini deyiştirdiğimi zannediyorum kat atılmış kovanlarım dahil bal bulekesi yok olacağı ana kadar devam işte o zaman stop baktım bal vardı ertesi gün bal yoktu hemen şerbet verdim ya varmı böyle bir şey ver kardeşim elini korkak alıştırma her şey kararınca ama kovanda otokontrol arı hazıra alışır varmı böyle bir şey hiç bir canlının doğasında yoktur mecbur kaldımı arar arayışa geçer alah hiç bir canlıyı açlıkla sınamasın her şey kararınca kafidir stok kara günün ilacıdır

Çevrimdışı yüksel gülen

• Pupa
  • Yer: ankara/ümitköy
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 850
« Yanıtla #373 : Mayıs 09, 2014, 02:00:47 »
arkadaşlar benim anlam veremediğim bir konu var şimdi benim kovan 3 adet 2 tanesine  şuan kat atılmış durumda arıyı aldığımda kovanlarda durum 5/3 tü şuan 13/9 bu üç kovanıma şu ana kadar ankaranın bu sezon kapalı hava şartlarında yağmurun bereketli  durumlarını bizzat yaşayarak şerbet beslemesi yaptım gün aşırı bolca kovanlar şeker bayramı kutladı kovan başı tam olarak 10 kg şeker + kovan başı 1 kavanozda bal karıştırarak servis ettim şerbeti yani malzemede cimriliğim yok bunu keyfi olarak değil kovanın ihtiyacı arı popilasyonunu göz önünde bulundurarak mevcutu arttırmak için kasten yaptım peki kovanlarımın bulunduğu sabit arılığımda durum şu... arı hummalı bir şekilde çalışıyor polen gelişi süper koleni yönetimini harfiyen uyguluyorum nasıl inadına şerbet günaşırı devam çerçevelerin durumu kuluçkalar üst kemeri ballı harici yavrulu e olması gereken bir tablo bence ana meme faliyeti henüz olmadı takibe devam peki anlam veremediğim konu kat atılmış arı çalışıyor şerbeti keseyimmi muhabbeti benim bölgemde bal akımına yaklaşık 90 gün fazlası var kayık şerbetliği akşam fullüyorum sabaha bitik yetmedi şişirdikleri çerçeveye spreylediğim şerbetide şömürüyorlar yani verdikçe ver elhamdülillah diyen yok ama arı mevcutuda artıyor kata çıktı arı gelişimi güzel eeee bu gelişim ne ile sağlandı tabiki takviye şerbetle ballıkta bala şeker karıştı karışsın hatta ballığın sonuna dayansın ben zaten ballıktaki şeker karışmış ballıkarışımı yemiycem yedirmiycemde e... kim yiyecek e...tabiki kime servis ettiysem o yiyecek yesin yedirsin yedikçe gelişsinde yediğinin geliştiğinin hakkını versin kime bal sezonuna 30 gün kala bana keserim şekeri ballık ful arı olduysa varsın olsun benim hedefim belli kovana ırgat lazım bal akımında arı ballıktaki şeker karışımlı balı tutup bir üst kata taşıyor katıksız diye nektara ayırdığım kata nakil ediyormuki ben şerbet vermekten gocunayım varmı böyle bir şey şekeri keseyimmi keserse ekonomi yapar kesmezse benim gibi ne kazanır ne kaybeder ana hedefimiz bal sezonuna güçlü mevcutla girmek deyilmi güçlü kovan kovan içi hastalıklarla mücadelede  güçlüde savunma sağlam deyilmi oğul verirse güçlüde olmuşken tosun gibi olsunda olacaksa tosun oğul olsun hem kendini kurtarsın hem terkettiğinde yaşayacak nefes kalsın kovan kaderine terk edilmemeli popilasyonun arttırılmasından zarar gelmez bence paylaştırmak kolay iş bunu başara bilmekte beslemeyi keseyimmi kesmeyeyimmi hiç niyetim yok nektara gelene kadar devam alttarafı 3 kovan zararı varsa vaz geçerim yoksa cimriliğin lüzumu yok 10 kg şeker beni batırmadı aksine kovan güçlendi kovanın kaderini deyiştirdiğimi zannediyorum kat atılmış kovanlarım dahil bal bulekesi yok olacağı ana kadar devam işte o zaman stop baktım bal vardı ertesi gün bal yoktu hemen şerbet verdim ya varmı böyle bir şey ver kardeşim elini korkak alıştırma her şey kararınca ama kovanda otokontrol arı hazıra alışır varmı böyle bir şey hiç bir canlının doğasında yoktur mecbur kaldımı arar arayışa geçer alah hiç bir canlıyı açlıkla sınamasın her şey kararınca kafidir stok kara günün ilacıdır
koloni yönetiminde inadına beslemeye devam diye bir ibare yok yazıyı düzeltme şansım yok yanlış anlaşılmayayım arkadaşlar ben sadece beslemeye fazla önem verdiğimi ısrarla söylüyorum zararını görmediğimide düşünüyorum tercih benim yanlış yapıyorsam taktir sizlerin yanlışsa doğrusunu lütfedin

Çevrimdışı HAKAN İNANÇ

• Ana Arı
  • Yer: kayseri-tomarza
  • Kovan Sayısı: 20-25 arası
  • Rakım: Erciyes e yakın.
« Yanıtla #374 : Mayıs 09, 2014, 02:09:14 »
arı verdiğinin karşılığını fazlası ile geri verir.
bizim burda en geç 1 hazirana kadar beslenebilir o tarihten sonrası zaten işe yaramaz.

bu şeker bala karışır mı hiç zannetmiyorum.
karışsa da bi sakıncası yok benim için...
ilaç kalıntılı olmasında...varsın şekerli olsun.
Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç.!
MEVLANA