Gönderen Konu: Ana Çiftleştirme Kutularının (AÇK) arılandırılması YOL HARİTAM  (Okunma sayısı 10372 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı H.Kaya

• İşçi Arı
  • Yer: BOZÜYÜK
  • Hüseyin KAYA
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 73
  • Rakım: 1000 m.
Yapılabilir...
Çiftleştirme kutularını farklı zamanda yumurta atılmış çerçevelerle oluşturmaya gerek yok. Yavrulu çerçevelerin üzerindeki arılar yeterli olmaz, ilave arı silkelemeniz gerekir.
Üretim yapacağınız zaman kutuları oluşturur, üretim bittikten sonra ister parçaları birleştirip normal kovanlara verirsiniz, isterseniz de analı olanlardan kışa sokarsınız.

Çevrimdışı salihzubar

• Ana Arı
  • Yer: hatay / defne / değirmenyolu mah.
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
genç nüfusun devamı için bir hafta aralıklarla çıkacak şekilde 2 şer çerçeve yavrulu kutular hazırlamak niyetindeydim. yani aslında planım 2 edet kapalı yavrulu mini çerçeveyle bir kutu oluşturmak bu kutuya 1 adet boş kabarmış petekli 1 adet te tamamen boş ya da temel petekli çerçeve vermek. bu çerçevelere de ana memesi takmak. ana hasadı yaptığımda aynı kutuya tekrar meme vererek ana üretebilirim böylelikle kutunun genç nüfusu devam edeceğinden dolayı sorun çıkmaz. yanılıyor muyum bu konuda ?
arsız güçlü olunca, haklı suçlu olurmuş..

Çevrimdışı Ensari

• MALATYA
  • Pupa
  • Yer: MALATYA
  • MALATYA - MERKEZ
  • Kovan Sayısı: 2
Çiftleştirme kutusu arılandırmada kutuya arı sirkeledikten  sonra havalandırmasının açılması ve giriş deliğinin kapalı olarak 3 gün bu şekilde bekletilmesi şeklinde bir uygulamadan bahsediliyordu. Bende denedim. 3. gün sonunda giriş deliğini açtım. 5. gün bakmaya gittim ama sirkelediğim arıdan 5 te biri ancak kalmıştı. Neden geri döndüler. Acaba yapılan hata ne idi. saygılarımla.

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
Yaşlı arılar eski kovana gider.

bu mevsimde kutuyu arılandırırken kutuyu aralıktan
çıkartmak gerekir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
5 te biri ancak kalmıştı. Neden geri döndüler. Acaba yapılan hata ne idi. saygılarımla.

SİLKELEDİĞİNİZ arıların çoğunluğu tarlacı arıymış.

Tarlacı arılar 3 gün de olsa eski yerlerini unutmuyorlar.   

tural55

• Ziyaretçi
Çiftleştirme kutusu arılandırmada kutuya arı sirkeledikten  sonra havalandırmasının açılması ve giriş deliğinin kapalı olarak 3 gün bu şekilde bekletilmesi şeklinde bir uygulamadan bahsediliyordu. Bende denedim. 3. gün sonunda giriş deliğini açtım. 5. gün bakmaya gittim ama sirkelediğim arıdan 5 te biri ancak kalmıştı. Neden geri döndüler. Acaba yapılan hata ne idi. saygılarımla.

Aynı arılıkta farklı kovanlara arı transferi yapılacağı zaman dikkat edilmesi gereken şey,

nakledilececek arıların genç olması.

aksi halde yaşlı arılar nakledilirse  3 değil beş değil hatta 10 değil  ;D

20 gün sonra dönmezler çünkü ölmüş olurlar.