ANA ARI > Yalancı Analı Kolonilerde Uygulamalar

YALANCILAMIŞ BİR KOLONİNİN ZAYIF, ANALI BİR KOLONİ İLE BİRLEŞTİRİLMESİ.

(1/8) > >>

İbrahim ÖZTÜRK(BOLU):
Arılığımdaki tek yaşlı analı koloni yalancıladı.
Ben de arılığımdaki en zayıf koloniyle birleştirmeye karar verdim.
Bu zayıf koloni sıkıştırsan ful 1 çerçeve ya gelir ya gelmez.
Yalancılayan ise sıkışık vaziyette 4 çerçeve anca gelir.
Ben 2 günde bir yalancılayandan 1 çerçeve arıyı alarak zayıf koloniye,çerçeveler arasını aralık bırakarak verdim.Her seferinde koku da kullandım.
Bunu 3 defa tekrarladım.
Koyduğum çerçevedeki arılar çerçeveyi terk ediyorlardı ama daha sonraki kontrollerimde yalancılayan koloninin arılarında kayda değer bir azalma haliyle diğerinde de çoğalma olmuyordu.
Yani anlayacağınız birleştirilenlerin büyük çoğunluğu eski yerlerine gidiyorlardı.
Ben de 4.sefer şöyle yaptım:
Zayıf koloniyi yalancılayan koloninin yerine koydum.
Yalancılayan kolonideki son 2 çerçeve arıyı da yine çerçeveleri aralık bırakarak zayıf koloniye koydum.
Bugün yaptığım kontrolde,arılar o çerçeveleri tam anlamıyla terk etmemişlerdi.
Aralık bıraktığım yere küçük bir dalak yapmışlar.
Dalakta bile yumurta vardı.
Yalancı ana yumurtlamaya devam etmiş.
Çerçeveleri birleştirerek bölme tahtasıyla sıkıştırdım.
Zayıf koloninin anası duruyor.

Şimdi benim merak ettiğim şu:
1.4-5 gündür zayıf koloninin anasına bir şey olmadığına göre bundan sonra anayı kesme ihtimalleri var mı?
2.Hem yalancı ana yumurtlamaya devam ediyor hem de gerçek ana(umarım).Bu ne zamana kadar devam eder?
3.Bu pozisyonda beni bekleyen bir sıkıntı sözkonusu mu? :( :(

Özcan Tosun:
İbrahim bey öncelikle geçmiş olsun. Her ihtimale karşı anayı kafese alsaydın iyi olurdu. Bundan sonra  anaya birşey yapacaklarını sanmam. Yalancı ana ise gerçek ananın salgıladığı kokunun baskısı ile yumurtalıkları körelir ve yumurtlamayı bırakır. Yinede ana arıyı iki üç gün kafeste tutabilirsin. Kolaylıklar diliyorum.

İbrahim ÖZTÜRK(BOLU):

--- Alıntı yapılan: Özcan Tosun - Şubat 16, 2014, 16:36:52 ---İbrahim bey öncelikle geçmiş olsun. Her ihtimale karşı anayı kafese alsaydın iyi olurdu. Bundan sonra  anaya birşey yapacaklarını sanmam. Yalancı ana ise gerçek ananın salgıladığı kokunun baskısı ile yumurtalıkları körelir ve yumurtlamayı bırakır. Yinede ana arıyı iki üç gün kafeste tutabilirsin. Kolaylıklar diliyorum.

--- Alıntı sonu ---
Teşekkür ederim Özcan Bey. :)

Hasan YAVUZ:
İbrahim hocam merhaba;

Her iki anada yumurtlamaya devam ettiğine göre ikisinede rağbet var demekki.

Yanancılamış analı kovanı iyi havada dışarıya silkipte öyle birleştirseydin, daha iyi olurdu.

Yalancı ana ilk etapta uçuş yapamazdı, kalanları öldürürseydin yalancı ananın ölme ihtimalide

daha yüksek olurdu. Ondan sonraki birleştirmede'de anayı kafes almak dahada iyi olurdu

zira yalancı koloninin daha güçlü olduğun yazmışsın, anayı kesmezlerse iyi olur, biraz

geç gelişir ama, ana kaliteli ise düzelir. Zaman içerisinde beslenmesi azalan yalancı ana

ömrünü tamamlar ve durum normale döner, biraz karışık anlattık ama siz eğitimcisiniz

anlarsınız, hocam kolay gelsin.

remzi61:
Yalancı ananın yumurtladığı günlüklü ya da kapalı yavruların olduğu çıtayla aktarmayı yapmasan birleşme daha kolay olurdu fikrimce.ben yaptım çünkü bir sıkıntı olmamıştı.sebebi de belki her ne kadar yalancı ana yumurtası olsada o çıtada yavru olması ve arıların bu yavruları sökmeyip ısıtma gereği.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git