ARICILIK EKİPMANLARI > Çiçektozu Toplama

Çiçektozu (Polen) Kurutma Dolabı

(1/1)

Ali Varol:
Çiçektozu (Polen) Kurutma Dolabı
Bahar geldi, geliyor. Arıcılarımız bazı hazırlıklara, çalışmalara başladı. Ben geçen sene topladığım çiçektozlarını derin dondurucuda sakladım. Bir kısmını da kuruttum. Kuruturken güve kelebeklerinden korunaklı bir dolap içinde kuruttum. Bu dolabı polenden başka domates, incir, üzüm, erik, murt gibi bazı sebze ve meyveleri kuruturken de kullandık. Kullanışlı bulduğum için arkadaşlarımla paylaşmak istedim. Dolabın ayrıntıları, yapılışı, kullanılışı ayrıca çiçektozu nasıl toplanır, nasıl temizlenir, nasıl saklanır konularında dersime çalışırken farklı rersim ve açıklamalar önüme geldi. Biraz uzunca olduğu için buraya koymuyorum. İlgilenen arkadaşlar blogsitemi açıp inceleyebilirler.
Dolap konusunda ya da polen kurutma konusunda farklı düşünceleriniz varsa ve paylaşırsanız memnun olurum, faydalanmış oluruz. Komşuda pişer, bize de düşer.


Ferhat Sarı:
Birde küçük fan ilave edilse daha iyi mi olur ?

Ali Varol:

--- Alıntı yapılan: Ferhat Sarı - Şubat 21, 2014, 13:44:37 ---Birde küçük fan ilave edilse daha iyi mi olur ?

--- Alıntı sonu ---
Bence de iyi bir fikir. Yaylalarda kuruturken fan güneş enerjisi ile dolan bir aküden beslenebilir.

Ferhat Sarı:
Küçük günes enerji paneller var cep tel sarjı için.onlar bu bilgisayar da kullanılan kucuk fanları rahat lıkla hareket ettirir.Paneli uzun bir kabloyla güneşin altına polen kurutma dolabınızıda gölge bir yere Sabah tan akşama kadar yazın çalışır.

Kaya arıcılık:
Ali abi gercekten guzel olmus.. urunu dis etkenlerden korumak icin cok guzel bir dolap yapmissin eline salik .....aynisini bende yapacagim, isik tuttugun icin tesekkurler....

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git