Gönderen Konu: satılık ayçiçek balı  (Okunma sayısı 59933 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: satılık ayçiçek balı
« Yanıtla #15 : Aralık 11, 2009, 11:17:25 »
Sayın adalı:

Bazı uzmanlar kışlatmak amacıyla % 100 ayçiçeği olan bal verilmez diyorlar.

Gözlemim:
kuluçkalıktaki çerçevelerde bir sorun olmadığını görüyorum.
Eğer tam ayçiçeği balı olursa, donarsa, bazı yıllar iri kristallenme oluyor, bu durumda arılar petek gözünü açıp kristalleşmiş balı bırakıp arsındaki sıvıyı balı alıp geriye kalanları suyla çözmeye çalışıyorlar.

Erken baharda veya kış aylarında yaşlı arılar bu sır ve kristalleşmiş bal işinle uğraşırlar.
Yaşlı arılar azaldıkça bu işlem zorlaşıyor.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #16 : Aralık 11, 2009, 11:49:23 »
2009 yılını ileriki dönemlerde hep hatırlayacağız sanırım.

Tavşana kaç tazıya tut sistemiyle, ülke çapındaki bal rekoltesi geçen yıla göre çok düşük olmasına rağmen, bal fiyatları geçen yıla göre yüzde 60 oranında düşürüldü.

Tanıdığımız bütün arkadaşların balları depolarda bekliyor. Genel eğilim, bu fiyata bal satmaktansa depoda dursun daha iyi. Ve seneye de çoğunluk arı sayısını azaltmayı bala çalışmamayı düşünüyor.

İzmir tarafına çam balına arısını götüren bir arkadaşımız, geri dönmek için mazot parasına muhtaç kalıyor, yalvar yakar 5 teneke balını, tenekesi 80 liradan peşin paraya satabiliyor.

Denebilecek tek şey, ayıp günah. Bazı şirketlerin zararını karşılamak piyasaya yeniden çıkartabilmek için, bütün ülke arıcısını ekonomik olarak bu hale düşürmek. İnsan hissettiklerini anlatmaya kelime bulamıyor.

Çevrimdışı adalı

• Larva
  • **
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #17 : Aralık 11, 2009, 13:47:27 »
BENCE MADDİ BAKIMDAN ARICILARIN ZORLANMASINDA ARICILARINDA BUYUK GUNAHI VAR MESELA

1.ARICILAR BALI TUKETICIYE İYİ PAZARLAYAMIYOR (İYİ PAZARLAYANDA 40-50 DEN SATIYOR)
2. PASTORİZE EDİLMİŞ BALIN NE KADAR FAYDASIZ OLDUĞUNU ANLATAMIYOR(GOOGLEDAN PASTORİZE SÜTÜN ZARARLARI DİYE ARATIRSANIZ BUNDAN SONRA PASTORİZE SÜT İÇMİYECEĞİNİZİ TEMİN EDERİM BEN 2 SENEDİR İÇMİYORUM) BALDA EMİN OLUN AYNIDIR
3. DAHA ARICI BALIN KRİSTALLEŞMESİ KONUSUNDA İNSANLARA BİLGİ VERMİYOR YA DA VEREMİYOR (TÜKETİCİ BİLGİSİZ)
4.SAF BAL URETEN BALINI 40-50 LİRADAN SATMAYA ÇALIŞIYOR Kİ BENCE BU ÇOK FAZLA BANA GÖRE 20 TL DEN FAZLA OLAMAZ
5.ARICI SADECE BALA YÖNELİYOR BALDAN ÖNEMLİ OLAN POLEN,ARISUTU VE PROPOLİSİ ÜRETMİYOR BUDA ROMAYA GİDİP PAPAYI GÖRMEMK GİBİ Bİ ŞEY OLUYOR VESSELAM
İmrenirim arıya
Petek petek balı var
Konduğu çiçeklerin
Pembesi var, alı var

Çevrimdışı semihsağır

• Boş Petek
« Yanıtla #18 : Aralık 11, 2009, 15:00:35 »
arkadaslar ben bu işi 10 senedır anlayamadım.ben her zaman ıddaa edıyorumkı. bal satmaktansa arı satışı daha matıklı.bu yıl sakarya boyunda bılecık tarafında gebzelı bır arıcı amca vardı nusret malcı bu dayının 200 e yakın arısı vardı ben bala hazırlıyorum evlat dedı.kurban bayramında bayramlaşmak ıcın aradım.sohbet sonrası.bana evlat sıkıntı var.para lazım 10 teneke bal gondereyım satabılırmısın dedı.90 teneke bal varmıs..yazık koca yaz donemını gurbetlerde cadırlarda gecırıyorsun ve balın ı satamıyorsun .benım 14 teneke suzme balım vardı.banada cevremede dukkanımdada yetti arttı.ama arı satışı garanti ..al gülüm ver gülüm.sen bal peşınde koşerken.ben bır kovan arıyı  bır sezonda 3 yapıyorum.dediğim gibi kendınıze al üretimi lonusunda  bır kota uyugulaması yaparsanız daha ıyı olur gıbı gelıyor.ben her sene 30 arımı bala diğerleri bolme ve takvıye olayına yoneltıyorum.....
ne yani arı çok bal çok..para yok.ne uzadım ne kısaldım.umarım bu arıcılıktan bır gün soğumam.  >:(

Çevrimdışı yasar

• Pupa
  • Yer: Bilecik
« Yanıtla #19 : Aralık 11, 2009, 16:06:07 »
Bizler çoğumuz amatör arıcıyız ve hem ek iş olarak hem de hobi olarak arıcılık yapmaktayız. Bal üretenlerin sorununu en güzel Sn Murat ÇAKIR abi anlatmış. Dolayısıyla bu konuyu konuşmaya gerek yok. Benim de 1 Ekim 2009 da Ege ve Akdeniz gezim olmuştu. Muğla'daki arıcı (yani geçimini bu işten kazanan arıcı) arkadaşlarla sohbet etme imkanı bulduk. Onlarında dönüş için kamyonlarına mazot koyacak paraları yoktu ama ucuza da vermeyi hiç düşünmüyorlardı. 27 kilo bal= 80 TL olacak iş değil, isterse 190 olsun. Ben 300 tl den aşağıya vermem. Aç ölürüm, dağıtırım, dökerim ama bu işin simsarlarına vermem, vermem, vermemmmmmm... Varsın veren de versin. Ne diyeyim. Sn Murat AKIN Hocamın da dediği gibi Ayçiçek balı tamamen ayçiçek değil ki: O dönem de açan bütün çiçeklerin tadları mevcut. Mis gibi yiyorum da 20-25 arası satıyorum da  :D ;) ;D
Bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım, başım göğe ererdi. (İmam-ı Azam)

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #20 : Aralık 11, 2009, 16:12:20 »
Arkadaşlar,

Toptan bal fiyatlarının yerlerde sürünüyor olması, biz "tuzu kuru" olan amatör arıcıları çok yakından etkilemiyor.

Çoğumuzun başka mesleği ve geliri var. Ürettiğimiz bir kaç yüz kilo balı da zaten perakende olarak çevremizde satabiliyoruz.

Duruma göre üretimimizi azaltabilir, gerekirse vazgeçebilir, bal yanında polen, arı sütü vs de üretebiliriz.

Asıl sıkıntı, büyük miktarlarda kovan ile arıcılık yapıp, balını toptan teneke usulü satmak zorunda olan, arıcılıktan başka geliri olmayan arıcıların.

100 teneke, 200 teneke balı kavanozlayıp perakende olarak satma imkanı olmayan arıcılar, ister istemez balını toptancılara şirketlere vermek zorunda.

Arı üretip satmak daha karlı olarak görülebilir ama sektörün geneli olarak bakarsak, arıyı satın alanın derdi ondan bal alıp satmak.

Bal fiyatlarının yerlerde süründüğü, alınıp satılmadığı sektörde, bir kaç yıl sonra kim arı alacak ve para verecek?

Bazı birlik başkanları da, arıcı artık sadece bal üretmesin polen ve arı sütüne de yönelsin diyor.

Bal da yaşanan öbür ürünlerde yaşanmayacak mı?

Şu anda polen üretip toptan fiyata satmaya kalktığınızda, tazesini 12, kurusunu 20 tl den topluyorlar. Herkes üretmeye kalktığında fiyatlar nasıl olur acaba?

Arı sütünde de aynı durum var. İnternette de görüyorsunuzdur, kilosu 150 liradan arı sütü adı altında bir takım şeyler pazarlanıyor.

Herkes arı sütü üretimine yönelse, yine piyasada oluşacak fiyatlar belli.

Kaçak balın girişi engellenmeden, gıda kodeksine uygun sahte bal engellenmeden, arıcılar birliklerini devletten teşvik istemek yerine, piyasada sıkı aktörler olmasını talep etmeden bu işler çözülmez.

Kapalı kapılar ardında yapılan ve arıcıya deklare edilen fiyat pazarlıklarının şeffaflaşması, görülen açıklananlarla, geri planda olanların arıcı tarafından farkedilmesi gerçekleşirse, belki birşeyler değişir.

Ama bugün bal sektörüne uzaktan şöyle bir baktığınızda, durum sadece arıcıyı da ilgilendirmiyor.

Sektördeki küçük firmaları da tırpanlamaya çalışan, büyükleri daha büyük ve tekel hale getirecek operasyonlar yapılıyor.

Çevrimdışı İsmail TAŞER

• Pupa
    • kenbiloğlu
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 35
  • Rakım: 150m (istanbul büyükçekmece)
« Yanıtla #21 : Aralık 11, 2009, 16:19:10 »
Abi ne güzel yazmışsın, yazdıklarına yüzde yüz katılıyorum .

Fakat bu kadar akil insanın yapacak bir şeyleri olmalı diye düşünüyorum,biribirine dert yanmaktan başka !!!

Ne dersin?

Çevrimdışı adalı

• Larva
  • **
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #22 : Aralık 11, 2009, 16:45:48 »
MURAT BEY PEKİ ARICILARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK YA DA MAZOT PARASINI BULAMAYAN ARICI NASIL GEÇİMİNİ SAĞLIYOR YADA TENEKESİNİ 80 TL YE SATIYOMU YANLIŞ ANLAMAYIN BEN BİLMEDİĞİM İÇİN SORUYORUM BU KADAR UCUZA BALMI SATILIR ŞEKERLİ SU BUNDAN FAZLA EDER BENCE BU İŞTE BİR YANLIŞLIK VAR
İmrenirim arıya
Petek petek balı var
Konduğu çiçeklerin
Pembesi var, alı var

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #23 : Aralık 11, 2009, 16:53:29 »
İsmail,

Forumlar görüş alışverişlerinin yapıldığı bir nevi dert yanma yerleri.

Kamuoyuna açık olan yerler olduğu için, kamuoyu fikrinin oluşmasına katkıda bulunabilir.

Bunun dışında yapılabilecekler için örgütlenmek gerekiyor, o da bizim ilgi alanımız dışında.

Ama görünen köy konusunda ben size fikrimi ve öngörümü söyleyeyim.

2 tür arıcı var. Birincisi, bu işten ekmeğini kazananlar başka geliri olmayanlar. Sektörün belkemiği bu arıcılar. Marketlerde satılan ballarda emeği olanlar bunlar.

İkincisi ise bizim gibi yan gelir ya da hoby olarak yapan amatör arıcılar.

Bu yüzden bedava dağıtırız da bu paralara balımızı vermeyiz diyebiliyoruz.

Bugün Türkiye'deki arıcılık örgütleri de birinci kategorideki arıcıların örgütleri.

Bizim teşvik vs benzeri işlerle işimiz olmadığı, küçük ölçekli yaptığımız için ne birlikler bizim ilgi alanımız içinde, ne de birliklerin ilgi alanı içindeyiz.

50 den az kovanımız olduğu için, birliklere asil üye olamıyoruz sadece aday üye olabiliyoruz. Oy hakkımız da olmuyor.

Bugün yerel bir takım arıcı derneklerinin dışında, amatör arıcıları ülke genelinde kapsayan bir örgütlenme biçimi malesef yok.

Geçen aylarda Merkez Birlik Başkanının medyaya yansıyan beyanatlarını forumda da tartıştık. Özellikle bir cümlesi dikkatimizi çok çekti.

Küçük arıcılık işletmelerinin denetlenmesinden bahsediyordu.

Bu konuda, ben balımı şu fiyattan aşağı vermem direncine sahip arıcıları yola getirme operasyonu olabilir diye bekliyorum.

Arıcılığın gelişmiş olduğu ülkelerde, amatör arıcılar yasal olarak kendi ballarını kavanoza koyup, kamuoyuna açık yerlerde satma hakkına sahip.

Fakat ülkemizdeki mevzuata göre bu yasak, ürettiğin balı satmak için tüccara vermek zorundasın.

Yusuf Gürbüz'ün anlattığı bir fıkra vardı. PAPAZI DÖVDÜRMEYECEKTİK diye.

Umarım yakın gelecekte, papazı dövdürmeyecektik diyen biz olmak zorunda kalmayız.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #24 : Aralık 11, 2009, 16:57:11 »
Sayın Adalı,

İşte mücadelesini yaptığımız şey bu. Bu işte bir yanlışlık olması.

Şu anda bal şirketleri arıcının elinden bu fiyatlara bal almaya çalışıyor.

Daha doğrusu bal alımını durdurdular, çok zor durumda kalıp balımı al diyen arıcının elinden de yalvarta yalvarta bu fiyatlara alıyorlar.

Adam izmirde kalmış, cepte para yok, istanbula dönemiyor. Binbir rica ile balını satıyor.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #25 : Aralık 11, 2009, 18:03:14 »
Alıntı yapılan: MuratÇakır

Yusuf Gürbüz'ün anlattığı bir fıkra vardı. PAPAZI DÖVDÜRMEYECEKTİK diye.

Umarım yakın gelecekte, papazı dövdürmeyecektik diyen biz olmak zorunda kalmayız.

Abi papazdan papaza fark eder. Geçen sefer dövülmeyen papaz bendim.

Bu bal mevzusu konusunda kolunda serum takılı olan bizler kadar kamuoyu oluşturacak kimse de yok.

Merak etmeyiniz eğer ömrümüz varsa bu şartlarda geçimini sadece arıdan sağlayacak kimse kalmayacak ve biz kolu serumlular kalacağız.

İnsanlar marketlerde kavanozlarda ne yiyecek derseniz Çin, Arjantin devam ederler...

Arıcılıkta şu işi yapmak çok güzel demek doğru değil ki bu durum konjoktüre göre değişir. Arı satışı, ana arı satışı, polen, arı sütü, propolis, bal hepsini doğru zamanda yetiştirmek ve üretmek lazım.

Şimdi sorsam burada yazanlara elinde propolis olan, polen olan, arı sütü olan kaç kişi varız? Bal, iyi kötü hepimizde var ama iyi kötü alıcısı da var.

Bal fiyatları konusunda bulunulan bölge çok önemli. Bir de bal denilen üründen kısa sürede zengin olma beklentisi içinde olan arıcıların varlığını da görüyoruz.

Arıcılık yapıp, sadece bal üretip, bundan zengin olmak isteyenler bence yanlış yerdeler.

Ayrıca arıcılık işletme doygunluğuna ulaşmamış işletmelerde yüksek karlılık getiren bir iş dalı değildir. Yüksek karlılık işletme doygunluğu yaşayan işletmelerde görülür.

İlk yıl arı kolonisi sahibi olarak, karlılık hedeflemek doğru değil. Ayrıca arıcılıktan bizlere gelen ve hesabını yapamadığımız faydalar var.

Kısacası acele etmemek lazım. Sabırlı, istikrarlı, kanaatkar biçimde işletme doygunluğuna doğru yol alalım.

Sonra zaten birçok şey kendiliğinden gelir.

Papazı ben de dövdürtmezdim orası ayrı...

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: ZONGULDAK
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
« Yanıtla #26 : Aralık 11, 2009, 20:43:11 »
sevgili ağabeylerim hepiniz doğru söylüyorsunuz özellikle Muart Çakır abimin görüşlerine katımamak içten değil.Yaşar hocamın dediği gibi vermem ama nereye kadar admların elinde türlü imkanlar var ithal ederler.Bu işin çaresi ne arı satmak mı oda biryere kadar herkes arı almaya kalksa evlerin balkonlarında bile yer kalmaz.bence biz amatörler için bu işin çözümü gayet basit bakıp balını satabilecek ve bölecek olduğun arını satabilecek kadar koloniye sahip olmak.saygılarımla
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

Çevrimdışı semihsağır

• Boş Petek
« Yanıtla #27 : Aralık 12, 2009, 01:50:02 »
sayın abılerım kımse balını ucuza satmak ıstemez.
şimdi arkaaşlara soruyorum..
arıcılıkla ilgili sitelerde ilanları okuyorum.
örnek:karadenız.......yaylası hakiki kestane balı .ihtiyaçtan acil 30 teneke satılık. fiatı 45 tl.arayın goruselım..
sımdı ben buna gülerim neden gulerım.ozel sektorde çalışıyorum...sosyal haklarım hariç benım gunluk yevmiyem.22.lira gibi.
ben nasıl olurda 45 tlden kılosunu.(inegöl oylat yolunda 65 tlden 1 kavonozkestane balı satılıyor.)evet..nasıl bu balı alıp evıme goturebılırım.uyanın artık insanlar evlerine kuş başı eti kurban bayramlarında kurban kesemedıklerı ıcın .düğünü yada ağır mısafırı oldugu için alıyor...ne alaka dersenız.paramız yok abıcım olay bu.bende 40 teneke bal olacak .tenekesi 200 tl.den kestane balını.40 tenek 8000..lıraya kendı elımle goturur bırakırım.yalan yok zor sartlarda arıcılık yapıyoruz imkanımız kısıtlı.ama bırakalım kendımızı kasmayı.bal satacaksak alacak olanıda dusunelım....kılosu 10--15 lıra fena para değil....bal var para etmez.eee asil üyesın ver 150 lıra .200 tane plaka almıssın ver 280 lıra.al sana 6 lıra kovan tesvık....allah razı olsun ....ondan sonra evde hanım sorar.yahu bu işi yıllardır yaparsın.ne uzarsın ne kısalırsın...hadi gelde cevap ver.al sana papazzzz.......iki kurus bal parası alırsın onuda bahara petek ve kovana..hayırlı işler.....dertler kamyonla. hoşça kalın....

Çevrimdışı tabanca

• Pupa
« Yanıtla #28 : Aralık 12, 2009, 02:25:18 »
Selamlar,

Daha önce söylemiştim yine söylüyorum. O bahsi geçen 100 200 kovanlık üreticiler 4 er 5 er bir araya gelip ufak işletmeler kurmalılar. Yalnız gezen koyunun avcısı çok olur. Üret tenekeye bas "birisi bunu alsın" diye uğraş dur. En baba kavanoz 1 tl, 20 tl ye hadi 15 e satsan rafta, 14 tl ye satmış olursun. Nerede tenekesini 80 e vermek nerede kilosunu 14 e vermek. Bal kavanozlamak için ahım şahım bir tesise de gerek yok. Yeterli metrekarede bir duş, belirli bir yüksekliğe kadar karo döşenmiş zemin, üretim ve temizlik bölgesini ayıran bir duvar al sana üretim tesisi. Ver iki garibana da ücretini doldursun.
Yukarda bahsettiğim işletmenin maliyeti taş çatlasın 30 bin lira ama hadi diyin 100 bin lira. 5 üretici bir kereye mahsus 20 bin lira koysalar ortaya hayatları değişir.

Bu sisteme geçmedikleri sürece tüccar o arkadaşları daha çok ezer. Fındığında hikayesi buna benzer. Ey gidi Fiskobirlik :)

Şunuda belirtmek istiyorum, arıcı üreticinin güvenini yeniden kazanmalı. Benim çevremdeki arıcılar ballarını 40 tl den satmakta hiç zorlanmıyorlar, hatta insanlar balı rica minnet alabiliyorlar.

Birlikten güç doğar arkadaşlar, birleşin güçlenin. Hangi çatı altında olduğuna da dikkat edin. Belliki şu andaki çatının altı sağlam değil. :)

Saygılar...

Çevrimdışı Orhan ÖNDER

• Larva
  • **
  • Yer: Havza
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 700
« Yanıtla #29 : Ocak 09, 2010, 02:26:03 »
  5   teneke  satılık ayçiçeği  balı vardır.Kek  yapımı için güvenlidir,katkı maddesi  ve  hastalık sorunu yoktur.Tenekesi   200 tl.