Gönderen Konu: Kovana arılı çerceve verme  (Okunma sayısı 34660 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
Ynt: Kovana arılı çerceve verme
« Yanıtla #30 : Haziran 24, 2014, 00:12:50 »
gazete kağıdı ile üstten birleştirin gitsin.

arının üşüyeceğinden veya yağmalanacağından korkuyorsanız, yada üste koyabilecek boş ballık gövdesi yoksa:

kovanın bir tarafında asıl koloni sıkıştırın. öbür uca da getirilen arılı çerçeveleri koyun. ikisinin arasındaki boşluğa da birleştirmede kullanılan bir iki tane elek telini arıların rahatça geçemeyeceği şekilde koyun.

böylece koku rahatça karışır. arılarda yavaşça kaynaşır veya siz eleği alana kadar kaynaşamaz. bir gün sonra teli alın ve çerçeveleri yeniden düzenleyin.
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

Çevrimdışı unalmarket- osman

• Ana Arı
  • Yer: sarıyer istanbul
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
« Yanıtla #31 : Haziran 24, 2014, 00:50:40 »
Murat hocam iki çıta arısı olan bir koloniye arı takviyesi her zaman risk oluşturmazmı ?
Bunun yerine çıkması yakın bir çıta yavrulu çerçeveyi vermek bana daha mantıklı geliyor, bu mevsimde kapalı çıkması yakın yavruların üşüme olasılığıda olmaz
osman ünal

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #32 : Haziran 24, 2014, 01:01:30 »
Zayıf olan kovana verilen arılı çerçevedeki arılar baskın çıkıp anayı öldürebilir.

Sayın Osman Ünal sizin dediğiniz gibi kapalı yavrulu çerçeve verilebilir hatta ısıtma süphesi varsa zayıf arının az yavrulu çerçevesini alıp, başka kovandan biraz daha çok sayıda çıkmakta olan kapalı yavrulu çerçeveyle yer değiştirilebilir.

Çevrimdışı unalmarket- osman

• Ana Arı
  • Yer: sarıyer istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
« Yanıtla #33 : Haziran 24, 2014, 01:07:56 »
Evet hocam bu  çok daha başarılı olur .
diğer uygulamalar bence riskli  arıları ve anayı en çokta kendimizi  sitrese sokmaya hiç gerek yok
osman ünal

Çevrimdışı Numan Yıldıran

• Ana Arı
  • Yer: BİGA
  • Kovan Sayısı: 48
« Yanıtla #34 : Haziran 24, 2014, 09:51:41 »
Haziran başında kestaneye götüreceğim 2 koloniye mecburiyetten taşıma günün de şöyle bir müdahale de bulunduk üst katlara kapalı çıkanlı 5 çerçeve arılı destek yaptık araya gazete altına ana arı ızgarası attık, birkaç çok ince delik açtım, ayrıca gazeteye melisa yağı esansının püskürttüm, 1 hafta sonra ki kontrollerde uçuş tahtası dibinde hiç ölü yoktu belki karınca veya arı uzağa taşımış ta olabilir orasını bilemiyorum fakat o 5 çerçeve kapalı çıkanlı takviyeli koloniler 5 tane de ham petek şişirmişler ve bal stoklamışlar.

Bu arada kata verdiğimiz kapanlı çıkanlı çerçevelerde bulunan kurçuklara  ana arının yukarı çıkmamasından ötürü memeler dikilmiş, 1 hafta ara ile 2 kez temizlik yapıldı ve de kattaki tüm yavrular çıktı tertemiz bal alacağız inşallah.
https://www.facebook.com/numan.yildiran

Arı kahrını çekmeyen balın kadrini ne bilir.

Çevrimdışı mehmetsicramaz

• Pupa
  • Yer: adana imamoğlu,kozan
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4 kovan 6 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 60
« Yanıtla #35 : Haziran 26, 2014, 11:15:53 »
geçen gün hazır ana kabul ettirdiğim koloniye arısı az diye daha uygun (standart)kovana aktardım, günlük yumurtalı çerçevesini arılarını çırparak aldım,yerine kapalı gözlü arılı çerçeveyi koku vererek kovanın diğer kenarına koydum. 2 saat sonraki kontrolde eski arılar (hiçbiri tarlacı değil) anaarının üzerinde yumak olmuşlardı. anayı alıp kafese koydum kafesi de peteğe monteledim, akşam şerbetledim.
  sabah anayı çıkarıp çerçevelerin üzerine bıraktığım da daha önce kabullenen arılar anaya saldırdı. tekrardan kafesleyip petege monte ettim akşama arılar sakinleşince üzerine bal damlatıp tekrar salıvermeyi planlıyorum. sizce ne yapmalıyım.

Çevrimdışı Kadir ÇAKIR

• Çile çekilmeden rahatlığa kavuşulamaz...
  • Ana Arı
  • Yer: Kayseri
  • Arının evini yıkan, balın tatlılığıdır.
  • Kovan Sayısı: 10 Kovan, 3 Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 1071
« Yanıtla #36 : Haziran 26, 2014, 11:24:43 »
3 gün kafeste kalsın durum çözülür...

Çevrimdışı mehmetsicramaz

• Pupa
  • Yer: adana imamoğlu,kozan
  • Kovan Sayısı: 4 kovan 6 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 60
« Yanıtla #37 : Haziran 26, 2014, 11:59:27 »
koloni tek çerçeveyi sarabilecek arı nüfusuna sahipti bir çerçeve daha eklendi ayrıca kafese kek yada refakatçı arı verilmedi

Çevrimdışı Huseyin Selen

• Larva
  • **
  • Yer: eskisehir merkez
  • Kovan Sayısı: 2
« Yanıtla #38 : Temmuz 15, 2015, 15:04:00 »
Ana kutusunda sıkışan ariyi köpük ruset  ruset çıta larını(kapalı yavru var) boş bir çerçeve ye bağlayarak iki ballı polen cerceve arasına koydum bu ari ya diğer kovanimdan ari siz kapalı yavru versem şu zamanda üşüme olurmu tesekkurler

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
« Yanıtla #39 : Temmuz 15, 2015, 15:11:23 »
Kapalılar da çıksın ondan sonra tekrar değerlendirin.
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

Çevrimdışı Huseyin Selen

• Larva
  • **
  • Yer: eskisehir merkez
  • Kovan Sayısı: 2
« Yanıtla #40 : Temmuz 15, 2015, 15:18:12 »
Tamam sağolun

Çevrimdışı Mürşit Özbek

• Pupa
  • Yer: Böğrüdelik
  • Kovan Sayısı: 13
  • Rakım: Konya - Ankara arası
« Yanıtla #41 : Temmuz 25, 2015, 00:33:13 »
Bende 5-6gün önce 1,5çerçevelik oğul yakaladım kendi oğulum değil

anası dün yumurtaya başlamış bir ballı bir kabarmış çerçeve vardı el kadarlık biryere yumurtlamış

bugun öğleye doğru kapalı tek tük çıkmaya başlamış yavrulu bir çerçeveyi arısıyla birlikte oğulun oldugu kovana koydum koyduktan sonra şerbet püskürttüm kovanın içine arıların üzerine ilk etapta bişey yokmuş gibiydi.

Akşam üzeri tekrar gitttim kovanın önüne baktım arı ölüsü dolmuş içindede aynı şekilde, içerde bi yumak vardı anayı yakalamışlar kendi arılarımı eklediğim çerçevedeki arılarmı bilmiyorum

Anayı ellerinden alıp kafese koydum çerçevelerin arasına sıkıştırıp öylece bırakıp geldim

sonradan verdiğim kapalı yavruluyu geri almalıyım kovanda arı baya azaldı kapalı çıkmaya başlamış çerçevede yavru çürüğü olurmu

eger olursa yavrular boşa telef olmasın arısını kalırsa o da  silkeleyip, aldıgım kovana geri vereyim

Çevrimdışı 10brs2009

• Boş Petek
  • Yer: balıkesir merkez
  • Kovan Sayısı: 15
« Yanıtla #42 : Ağustos 25, 2015, 23:18:13 »
bugün  arılara gittim katlı kovandan kapalı ve arılı yavru çektim katı zayıf kovanın üzerine gazete kağıdı koyarak katta zayıf koloniye verdim sorun olmaz diye düşünüyorum. güçlü analı koloninin ansını gördüm tabiki onu vermedim zayıf koloniye kendi kaf3-4 gün sonra katı alıp çerçeveleri aşagıya indiririm.
amca böyle yaptım .

Çevrimdışı Osman_Çinici

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: camoluk
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #43 : Haziran 13, 2016, 00:58:35 »
İyi akşamlar herkese ariligimda 4 zayıf kolonim birde 20 citalik anayi kesmiş bir kolonim var ben bu 20 citalik koloniyi 5er citayla zayıf kolonilere takviye yapmak istiyorum anasiz kovanda ne gunluklu nede kapalı yavru yok takviye işleminde ne tür olumlu veya olumsuz olay yaşarım birde birleştirme işleminde nasıl bir yol haritası izlemem lazım sizlerden bilgi almak istiyorum

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Haziran 13, 2016, 01:07:12 »
İyi akşamlar herkese ariligimda 4 zayıf kolonim birde 20 citalik anayi kesmiş bir kolonim var ben bu 20 citalik koloniyi 5er citayla zayıf kolonilere takviye yapmak istiyorum anasiz kovanda ne gunluklu nede kapalı yavru yok takviye işleminde ne tür olumlu veya olumsuz olay yaşarım birde birleştirme işleminde nasıl bir yol haritası izlemem lazım sizlerden bilgi almak istiyorum

Ben olsam 20 çerçeveliği ikiye bölerim

birertane günlüklü çerçeve veririrm

kendi analarını yaptırırım

sonra birleştirip bala gönderirim.

diğer türlü birleştirme sıkıntı yaratır.