Gönderen Konu: Abdurrahman CENGİZ Arılığı  (Okunma sayısı 22686 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Abdurrahman Cengiz

• İşçi Arı
  • Yer: ANKARA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 1168
Ynt: Abdurrahman CENGİZ Arılığı
« Yanıtla #30 : Nisan 29, 2014, 10:59:35 »
Ham petek ver kabarmışları katta kullanırsın. (daha usta olamadık) 8. çerçeve ham petek olsun.
özcan abi çok teşekkür ederim.
acengiz42@hotmail.com
05052230942

Çevrimdışı Kaya arıcılık

• Ana Arı
  • Yer: Antalya-Alanya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 400+1200
« Yanıtla #31 : Nisan 29, 2014, 11:33:23 »
Abdurrahman abi,sen bilirsin ama sen yinede tam kabarmisi koy...guclu koloniye kabartmak sonra daha kolay gelir bence...
KVK

kayaaricilik@gmail.com

• İşçi Arı
« Yanıtla #32 : Nisan 29, 2014, 11:43:28 »
Abdurrahman abi,sen bilirsin ama sen yinede tam kabarmisi koy...guclu koloniye kabartmak sonra daha kolay gelir bence...
ustam şerbet püskürtüp kabarmışı vereyim o zaman hem arıyı 10 çıta yaptıktan sonra iki çerçeve ile bölmeyi düşünüyorum bizim burada bal akımı geç oluyormuş arı daha çabuk gelişmis olsun mantıklı diyorsunuz. fikirleriniz için teşekkür ederim.
acengiz42@hotmail.com
05052230942

Çevrimdışı enver

• Ana Arı
  • Yer: düzce
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 146
« Yanıtla #33 : Nisan 29, 2014, 12:17:05 »
Arılığınız hayırlı olsun
"Zirveye tırmanmak çok zordur; fakat en güzel manzara tepeden seyredilir."

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #34 : Nisan 29, 2014, 14:45:34 »
Abdurrahman Bey,

Öncelikle kolaylıklar dilerim.
Çünkü, sizin bu durumunuzda çelişkiler ve seçenekler içiçe…

Kabartılmış, yarı kabartılmış çerçeve verilen koloni daha çabuk gelişir. 
Fakat uzun sürmeyen ana bölözü akımını petek kabartmaya harcamak zorunda kalır. O çerçeveler bu döneme saklanabilseydi petek kabartmaya harcayacağı zaman ve enerji bal depolamaya kullanılırdı.

Aslında, bu türden konularda bu kadar ince hesaplara gerek yok; çünkü genellikle tutmaz. Tutsa da hissedilmez.

Her kovan için on-onbeş adet kabartılmış çerçeveniz olursa hesaplamaya değer.

O zaman hesapların tutma ihtimali de tutarsa elde edilen fayda da yükselir.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

• İşçi Arı
« Yanıtla #35 : Nisan 29, 2014, 14:49:09 »
Arılığınız hayırlı olsun
Enver bey teşekkür ederim.
ustam şerbet püskürtüp kabarmışı vereyim o zaman hem arıyı 10 çıta yaptıktan sonra iki çerçeve ile bölmeyi düşünüyorum bizim burada bal akımı geç oluyormuş arı daha çabuk gelişmis olsun mantıklı diyorsunuz. fikirleriniz için teşekkür ederim.
Ankara hasanoğlanda hava durumu malum ara ara sağnak yağmurlu ve rüzgarlı zor bela kovanı açma fırsatı buldum 8.çerçeve nektar ve polenle doldurulmuş, 7.çerçevede günlük yumurtalar ve lavralar mevcut diğer çerçevelere bakma imkanım olmadı hava muhalefeti nedeniyle, 9.kabartılmış esmer çerçeveyi şerbet püskürterek 8.den bir önceye verdim.
Abdurrahman Bey,

Öncelikle kolaylıklar dilerim.
Çünkü, sizin bu durumunuzda çelişkiler ve seçenekler içiçe…

Kabartılmış, yarı kabartılmış çerçeve verilen koloni daha çabuk gelişir. 
Fakat uzun sürmeyen ana bölözü akımını petek kabartmaya harcamak zorunda kalır. O çerçeveler bu döneme saklanabilseydi petek kabartmaya harcayacağı zaman ve enerji bal depolamaya kullanılırdı.

Aslında, bu türden konularda bu kadar ince hesaplara gerek yok; çünkü genellikle tutmaz. Tutsa da hissedilmez.

Her kovan için on-onbeş adet kabartılmış çerçeveniz olursa hesaplamaya değer.

O zaman hesapların tutma ihtimali de tutarsa elde edilen fayda da yükselir.

cahit abi değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.
acengiz42@hotmail.com
05052230942

• İşçi Arı
« Yanıtla #36 : Mayıs 05, 2014, 11:15:22 »
tüm forumdaşlarıma hayırlı günler diliyorum maşallah bu gün bulunduğum bölge sabahtan beri hava yağışlı geçiyor. dün 9 çerçevelik 1 de ham peteli toplam 10 çerçeve olan kolonimi bir boş kovan ve hazır kafkas kırması ana arı alarak böldüm. bölmemde ballı polenli bir çerçeve, ful kapalı bir çerçeve, günlü lavralı kapalı bir çerçeve olmak üzere toplam 3 çerçeve verdim bir çerçevede üzerine arı silktim bu şekilde bölerek anayıda verdim. etrafını straforlarla iyice sıkştırdım deliğini 2 santim kadar açık kalacak şekilde kapatıp üzerine kek koydum birleştirme spreyini sıkıp kapattım inşallah anayı kabullenip çalışmaya başlarlar, bu sayede ikinci kolonimede sahip olmuş olacam, bu sayede ilk bölmemide yapmış oluyorum.
bölme yaptığım kolonimde ise birinci çerçevenin içi dışı kapalı yavruydu diğer çerçevelerde açıklı kapalı ful şeklinde yavruluydu, hiç stok kalmamış ne duvarlarda nede kemerlerde hiç bal kalmamış stoğu bitirmişler bir tane duvarda az stok vardı onuda ben bölmeye aldım hiç stok kalmadı 1 litre şerbet verdim onu dün almışlardır, bu gün yine vermem lazım heralde diye düşünüyorum, bir arıcı arkadaş bana şerbete fazla alıştırma tembelleşir demişti şerbeti kestim 4 günde stokları bitrdiler, heralde nektar gelmiyor havalarda sürekli yağışlı ve kapalı geçtiği için stok kalmadı, ayrıca ananın yumurta atacağı yer kalmadı yeni peteği kabartıp ancak ana arı ona yumurta atacak ben öyle düşününüyorum, yalnız ham petekle yedi çerçeve olan bölme yaptığım kolonim yedinci çerçeveyi kaplayacak kadar arı çok sıkışık değil aynı zamanda çerçeveler ful yavrulu ham peteği koymakla koymamak arasında kaldım ve ana arıya yumurta atacak yer oluşturumasını düşünerek sonunda koymaya karar verdim inşallah yavru çürüklüğüne neden olmayız....
acengiz42@hotmail.com
05052230942

Çevrimdışı vedat uzel

• Ana Arı
  • Yer: ankara
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 130
  • Rakım: 1150
« Yanıtla #37 : Mayıs 05, 2014, 11:25:27 »
yeni bölmen hayırlı olsun sıkıntı olursa tel aç

• İşçi Arı
« Yanıtla #38 : Mayıs 05, 2014, 16:08:15 »
yeni bölmen hayırlı olsun sıkıntı olursa tel aç
teşekkür ederim vedat abi takıldığım yerde çekinmeden arıyorum zaten abi
ayrıca dün vermiş olduğum bir litre şerbeti tamamen bitirmişler ankarada geceden beri hava hiç kesilmeden yağıyor maşallah bu yüzden bu gün tekrar 1,5 litre daha şerbet verdim, varoa içinde amitraz duman verdim.
acengiz42@hotmail.com
05052230942

• İşçi Arı
« Yanıtla #39 : Mayıs 07, 2014, 15:02:07 »
bu gün 3 çıta ile yapmış olduğum bölme kovanı kontrol ettim anayı kafesten çıkarmışlar içerde hummalı çalışma devam ediyor inşallah anayı kesmemişlerdir. 5 gün sonrada ananın yumurta atıp atmadığını kontrol edeceğim.
7 çerçevelik kolonim 7.çerçevenin içini tamamen kabarmışlar ana yumurta atmış dışınıda kabartmaya devam ediyorlar. bu arada hemen hemen her gün şerbet veriyorum ne versem alıyorlar yok demiyorlar her baktığımda şerbetlikte hiç şerbet kalmamış bu gün yine 1,5 litre şerbet verdim. son çerçeveye baktım sadece diğerlerine bakmadım çok az bir stok vardı. arı aşırı bir sıkışık değil ama ananın maşallahı var yumurta atacak yer bulamadığı için ham peteğe yumurtlamış. bu arada pazar günü yapmış olduğum kontrolde birinci çerçevenin içi dışı kapalı yavruluydu. acaba yarın en dışa bir hamdaha atsammı yoksa birkaç gün daha beklesemmi ustaların görüşlerine göre hareket edeceğim.
acengiz42@hotmail.com
05052230942

Çevrimdışı Kaya arıcılık

• Ana Arı
« Yanıtla #40 : Mayıs 07, 2014, 15:52:39 »
Abdurrahman abi ana ari kabarmamis petege yumurta atmis demissiniz,burdan yola cikarak kabarmis petek verseniz daha iyi olmazmi sonra kataciktiktan sonra kabarttirir durursunuz, hizli bir sekilde koloniyi bal akimina hazirlamaniz daha  iyi olur...
KVK

kayaaricilik@gmail.com

• İşçi Arı
« Yanıtla #41 : Mayıs 07, 2014, 21:27:51 »
Abdurrahman abi ana ari kabarmamis petege yumurta atmis demissiniz,burdan yola cikarak kabarmis petek verseniz daha iyi olmazmi sonra kataciktiktan sonra kabarttirir durursunuz, hizli bir sekilde koloniyi bal akimina hazirlamaniz daha  iyi olur...
sn.kaya aricilik kabarmis petegim kalmadi mecbur ham petek verecem
acengiz42@hotmail.com
05052230942

• İşçi Arı
« Yanıtla #42 : Mayıs 09, 2014, 13:51:23 »
ustalarıma bir sorum olacak; 7 çerçeveli bir kolonide 1.çerçevenin içi dışı yavrulu, 7.çerçevenin içinde günlük yumurta var, koloni yönetimine göre kabarmış peteğim yok, koloni o kadar sıkışık değil bu durumda ham peteği en sona atmam gerekir diye düşünüyorum 7.çerçeveyi 2 numaraya almalımıyım yoksa öyle kalmalımı, ikinci altarnatif en dışı ham atıp yedinin dışınada yumurta atıldıktan sonra 2 ye alınmalı diye düşünüyorum ustaların yorumlarına göre hareketimi belirleyeceğim.
acengiz42@hotmail.com
05052230942

Çevrimdışı Hakan TURNA

• Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Arılık>>BURSA-Nilüfer-Tahtalı Köyü(mahallesi)
  • Öğretmen
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 35
« Yanıtla #43 : Mayıs 09, 2014, 13:56:07 »
ustalarıma bir sorum olacak; 7 çerçeveli bir kolonide 1.çerçevenin içi dışı yavrulu, 7.çerçevenin içinde günlük yumurta var, koloni yönetimine göre kabarmış peteğim yok, koloni o kadar sıkışık değil bu durumda ham peteği en sona atmam gerekir diye düşünüyorum 7.çerçeveyi 2 numaraya almalımıyım yoksa öyle kalmalımı, ikinci altarnatif en dışı ham atıp yedinin dışınada yumurta atıldıktan sonra 2 ye alınmalı diye düşünüyorum ustaların yorumlarına göre hareketimi belirleyeceğim.
**Ben olsam 1  numaraya ve 8 numaraya ham petek atarım.Bu sayede yavru alanı bölünmemiş olur.
http://www.balcihoca.com

hturna7@hotmail.com

Çevrimdışı Kaya arıcılık

• Ana Arı
« Yanıtla #44 : Mayıs 09, 2014, 14:07:11 »
Ben olsamda  hamlari disariya atar surubuda basar sisirtirdim hamlari, eger hamlari iceriye verirsek hem ananin calismasi zorlasiyor hemde yavru bakimi sikintili olabilir diye dusunuyorum....
KVK

kayaaricilik@gmail.com