Gönderen Konu: 10 kovan arı ne kadar?  (Okunma sayısı 7299 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ripley__22

• Boş Petek
10 kovan arı ne kadar?
« : Ekim 17, 2009, 03:50:31 »
arkadaşlar ben gelecek sene ilkbaharda arısıyla birlikte 8-10 kovan almaya planlıyorum alacağım yer elazığ bu kadar kovan bana ne kadar a mal olur ama sadece kovan değil bunu yanında diğer malzemelerde alacağım arıcılığa yeni başlayacağım için tam olarak bilmiyorum ve hasat döneminde harcadığım paramın ne kadarını kazanabilirim cevaplarınız için teşekkürler.

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
Ynt: 10 kovan arı ne kadar?
« Yanıtla #1 : Ekim 17, 2009, 05:04:14 »
   en esnek şekilde fikrimi söylüyorum; 1000 tl ile de başlayabilirsin, 5000 tl ile de. arada bu kadar çok fark olmasının sebebi; tüm malzeme, ekipman vs. ihtiyaçlarının belirlenmesi kriterlerinin, fiyatlarının, kalitelerinin ve çeşitlerinin de oldukça değişken olmasıdır. hangisini yaparsan yap adı arıcılık olur.
   az para harcayınca az gelir sağlarım diye de düşünme. çünkü masraf arttıkça gelir o kadar çok artmaz. optimum masraf tam pansiyon 2000-3000 arasında olabilir.
   harcanacak para miktarı zamanla ortaya çıkacaktır, kafadan böyle yapılan hesaplar her zaman yanıltıcıdır. bakarsın 1500 e düşer, bakarsın 3000 i geçer.

bir kere bulaşanın kolay kolay vazgeçemeyeceğin bir uğraşıdır. ''bir kaç bin lira bütçemi o kadar da sarsmaz'' dersen al. ancak durumun o kadar iyi değilse daha az sayıda koloni/kovan ile işe başlamalısın. hep tavsiye edilen yöntemde budur zaten. baktın ki oluyor sayısına sonra karar verirsin.

ayrıca, arıcılığa yeni başlayan birisi ile arıcılık hakkında en son konuşmak istediğim iki şeyden birisi paradır, öteki ise arının sokması meselesidir. ama uyku tutmadığı için cevap yazayım dedim.

para kazanmaya gelince; arıcılık çok zararlı bir iştir. mesela bu forumdakiler hep bir çırpınış halinde borç bataklarında sürünmektedirler. inanmazsan sor. ben hiç bulaşma derim. hadi kolay gelsin.  :P
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ekim 17, 2009, 09:51:53 »
Repley_22 ,arıcılığı yeni öğreneceğine göre 10 kovan arı ile başlamanızı tavsiye etmem.Eğer 10 kovan arı ile başlarsan elde edeceğin bal miktarıyla ilk  yıldaki harç-camalarını amorti etmen şansın hemen  hemen hiç yok. ÇÜnkü 10 kovandan 150 kg bal adığını var sayacak olursak bunu asgari 100 kg mını satman gerekecek ilk yıldabunu başarabnilecek olmanı şüpheyle karşılarım.Çünkü hemen karşına pazarlama problemi çıkacaktır. Müşteri potansiyelinin sana güvenmesi ve kemikleşmesi için üç yılı gözden çıkarman gerekir.
Yazdıklarımla maksadım şevkini kırmak değil aksine önünü görmene yardımcı olmaktır.Beni tanıyanlar bilirler benim genel uslubum ümit vermek, kolaylaştırmak ve teşvik etmek üzerine kurguludur.
Size başlamanızı tavsiye ederim ancak para kazanmayı sonra düşünün.
selamlarımla...

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #3 : Ekim 17, 2009, 10:03:28 »
Gece forumu yazmaya ve okumaya kapatmak gerekli sanırım.

Soran geceyarısı soruyor, cevaplayan sabaha karşı...

Böyle bir enerji süper ne diyelim.

Arıcılığa yeni başlamak için eğer altyapı bilgisi yoksa, az sayıda koloni ile başlamak gerekir.

En fazla 1 yıl kaybedersiniz ama arıcılıktan soğumazsınız.

Al 3 koloni öncelikle...

İşin altyapısını öğrendikten sonra çoğalma zaten arının genlerinde var. Siz zamanı geldiğinde çoğalmaması için tedbir almak zorunda kalacaksınız...

Para kazanmaya gelince...

Arıcılık çok uzun bir süreç...

İlk başlangıçta hemen para kazanayım diye düşünüp, bu işe girenler ile arıcılık yaparken çok para kazanma hırsına kapılanlar kısa sürede yok olurlar.

İşletme doygunluğuna ulaşıncaya kadar arılar kendi masraflarını çıkardıklarında olay tamamdır.

İşletme doygunluğu...

Bu aslında hepimizin gözünden kaçırdığı bir unsurdur.

Bir arıcılık işletmesinde olması gereken optimum malzeme ile bir arıcının kendi başına bakabileceği koloni sayısına ulaşmasına işletme doygunluğu diyoruz.

Yani koloni sayısı 40'ı geçmiş ve benim gibi hala süzme makinesi yoksa bu işletmede henüz işletme doygunluğu yoktur ki o makine eninde sonunda alınacağı için bu masraf pusuda beklemektedir. (Dostlar olunca makine sorun değil ki.)

Her türlü ekipman var ama bakabileceğinden çok az arı kolonisi varsa onları çoğaltmak için paradan ziyade zamana ihtiyaç vardır.

İhtiyaçların sınırsız olduğu bir sektörde optimum işletme doygunluğuna eriştiğinizde ve para hırsınızda yoksa, arılarınız size ayda oynaya oynaya 1 asgari ücreti getirir.

Ancak ilk hedef arıların kendi ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Bu iş kaç yılda gerçekleşir? Ayaklarınız üzerinde durabilmeniz için en az 3 yılı yok sayacaksınız.

10 koloni ile başlasak, koloni başı 30 kilo alsak ve kilosunu 20'den satsak vay anam vay hesabı sadece matematiksel hesaptır...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: ZONGULDAK
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
« Yanıtla #4 : Kasım 04, 2009, 17:52:36 »
arkadaşlar ben gelecek sene ilkbaharda arısıyla birlikte 8-10 kovan almaya planlıyorum alacağım yer elazığ bu kadar kovan bana ne kadar a mal olur ama sadece kovan değil bunu yanında diğer malzemelerde alacağım arıcılığa yeni başlayacağım için tam olarak bilmiyorum ve hasat döneminde harcadığım paramın ne kadarını kazanabilirim cevaplarınız için teşekkürler.
ARKADAŞ HALİL ABİNİN YAZILARINA LÜTFEN KULAK VER BEN 5 YILDIR UĞRAŞIYORUM TOPLAMDA 9 YIL İLK 4 YIL ARISIZ ÇIRAKLIK DÖNEMİ VE SON 2 YILDIR ARICIKLARIMDAN KAZANÇ SAĞLIYORUM ŞUNUDA UNUTMAMAK LAZIM BENİM ANAM BABAM AKRABA OLDUKLARI İÇİN 9 YIL GEÇTİ BELKİ AKRABA EVLİLİĞİNDEN OLMASAYDIM BİR YILDA ÖĞRENİRDİM HEPSİNİ.FAKAT DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMAZDI YANİ DEMEK İSTEDİĞİM BELKİ 10 KOLONİYLE BAŞLAYIP BAŞARILI OLURSUN AMA APALAMADAN YÜRÜYEN ÇOCUĞA DÖNERSİN SONUNDA KIYMETİNİ BİLMEN VE O ARICIKLARA İİ SAHİP OLMAN İÇİN BİRAZ ZAHMET ÇEKMEN GEREKİYOR.BU İŞİN ZAHMETİDE ÖĞRENME SAFHASINDA ZATEN.KISACASI BOŞUNA KÜREK ÇEKME.
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Rakım: 800
« Yanıtla #5 : Kasım 04, 2009, 21:33:22 »
Al 3 koloni öncelikle...

Hala üç koloni al diyo yahu bir koloni bir koloni
iyisini seçmecede yok
Ömür,umut dan önce bitmeli

Çevrimdışı zeusfaber

• ÇOK İŞ VAR ÇOOOKKK...
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Silivri
  • Hakan TURAN - Ziraat Yüksek Mühendisi
    • Kolay Arıcılık
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 225
  • Rakım: 102
« Yanıtla #6 : Kasım 04, 2009, 23:12:31 »
Benim tavsiyem ise öğrenmek için 5 koloni ile başlamak.....
Kişisel Arıcılık Bloğum
http://kolayaricilik.blogspot.com/

Çevrimdışı ripley__22

• Boş Petek
« Yanıtla #7 : Kasım 05, 2009, 18:11:54 »
ARKADAŞ HALİL ABİNİN YAZILARINA LÜTFEN KULAK VER BEN 5 YILDIR UĞRAŞIYORUM TOPLAMDA 9 YIL İLK 4 YIL ARISIZ ÇIRAKLIK DÖNEMİ VE SON 2 YILDIR ARICIKLARIMDAN KAZANÇ SAĞLIYORUM ŞUNUDA UNUTMAMAK LAZIM BENİM ANAM BABAM AKRABA OLDUKLARI İÇİN 9 YIL GEÇTİ BELKİ AKRABA EVLİLİĞİNDEN OLMASAYDIM BİR YILDA ÖĞRENİRDİM HEPSİNİ.FAKAT DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMAZDI YANİ DEMEK İSTEDİĞİM BELKİ 10 KOLONİYLE BAŞLAYIP BAŞARILI OLURSUN AMA APALAMADAN YÜRÜYEN ÇOCUĞA DÖNERSİN SONUNDA KIYMETİNİ BİLMEN VE O ARICIKLARA İİ SAHİP OLMAN İÇİN BİRAZ ZAHMET ÇEKMEN GEREKİYOR.BU İŞİN ZAHMETİDE ÖĞRENME SAFHASINDA ZATEN.KISACASI BOŞUNA KÜREK ÇEKME.
o zaman sizin tavsiyenize uyarak 3 koloni ile başlayacağım cevabınız için teşekkür ederim

Çevrimdışı Halil GÜNEBAKMAZ

• Pupa
  • Yer: merzifon
« Yanıtla #8 : Kasım 10, 2009, 00:10:12 »
o zaman sizin tavsiyenize uyarak 3 koloni ile başlayacağım cevabınız için teşekkür ederim
TEORİDE ÇOK BASİT GÖZÜKÜYOR,BİRDE İÇİNE GİRİN İŞİ PIRATİĞE DÖKÜN,APIŞIP KALIRSINIZ 2 VEYA 3 KOLONİYLE BAŞLAMAK LAZIM KOLAY GELSİN
HALİL GÜNEBAKMAZ

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Rakım: 800
« Yanıtla #9 : Kasım 10, 2009, 11:27:29 »
Yedek boş kovan düşünülmeden olmuyor.
Ömür,umut dan önce bitmeli