ARICILIK EKİPMANLARI > Balı Süzülmüş Petek

PETEKLERİN SAKLANMASI

(1/4) > >>

bodad:
PETEKLERİN SAKLANMASI
Elime geçen bilgileri siz dostlarla paylaşmak isterim........
Peteklerin korunması henüz bal hasadı bitiminde başlar.Petekler süzüldükten sonra ISLAK olarak adlandırılan ve bir miktar bal içeren petekler arılar tarafından yalatılarak kurutulmak üzere kovanların en üstüne bir kaç günlüğüne verilir.

#İlkbahar da kuluçka için sıcak tuttuğundan koyu renkli ve polenli petekler ilk önce kullanılr.

*Sonra polensiz koyu renkli veya polenli açık renkli

#En son da polensiz açık renkli petekler kullanılır.Bunlar en dayanıklı petekler olduğundan Oğul dönemi kuluçkasında ve ballıkta kullanılabilecek zamana kadar saklanabilir.Ancak ballıkta bunların kullanımı bal süzümü sırasında parçalanmalara neden olacağından Oğul döneminde bunlar kuluçkalığa konularak bahar kuluçkasında kullanılan koyu renkli sağlam petekler kapalı kuluçka ile kata çekilir ve ballıkta bal doldurulmak üzere kullanılır.
 (SO2) Kükürt gazı M3 hacim için 50- 100 gr kükürt yakılması gerekir.Uygulama sırasında odada metal eşya bulunmamalıdır.Petekler kovandan alındıktan sonra 1-2 hafta içinde uygulama yapılır.2 hafta sonra da tekrarı yapılır.Bilgilerinize........   8)

abadile:
Bobad Kardeş,
Burada yazdığınız bilgi sonderece faydalı.Elinizin altında bulunan u tür bilgileri buradapaylaşmaya devam edeceğinizi umuyor ve bekliyorum.

Murat AKIN:
   Peteklerin saklanmasında birden çok yolu var arkadaşlar kendisine en kolay veya uygun olanını bularak kullanıyor.
   
  Peteklerin saklanmasında önde gelen düşünce polenli olanların petek güvesinden korunmasıdır.

 Eskiden rastgele yaptığım ve gözlemlemediğim bir yolu bu yıl deneyip sonucunu bildirmek isterim.

  İşlem şu: süzülmüş petekle dolu ballığı alt kata kuluçkalığı üst kata koyup deneme yapacağım.
   Bir kuvvetli bir zayıf arı kolonisini gücüne göre üst kata kundaklayacağım.
 
   Burada amaç arıları nemli ortamdan korumak amacıyla daha geniş hacım sağlama, üst katta kendi büyüklüğüne göre olan bölümde rahatça kışlatmak, alt katta ise petekleri arılar tarafından kontrol edilerek petek güvesinden korumak.
  Sıcak hava yukarıda olduğundan arılar soğuktan etkilenmeyecekler.

   Saygılar.

fferhat:
balını aldığım peteklerin bir kısmını poşetledim ve difrizde yarım saat beklettim böylece güve yumurtalarının etkisiz hale geleceğini duymuştum bakalım sonuç ne olacak.birkısmınıda vakit kalmadığı için erteledim kaza işte üzerine su dökmüşler şimdi ben bunlara ne yapcamda sudan iyice arındırcam onu düşünüyorum fikri olan varsa sevinirim.saygılar....

zorbiri:
Arkadaşlar, petekleri korumak için kükürt kullanmaktan daha yanlış bir şey olamaz. balın, arının, arıcının yapısına yakışmaz... kükürt sağlığa zararlıdır ve özellikle erkeklerde kısırlığa neden olur. kükürt yerine ceviz yaprağı kullanılması tavsiye edilir, lütfen dikkate alın...

selamlar
zorbiri

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git