Gönderen Konu: LARVA TRANSFERİNDE KURTÇUKLARIN KABUL EDİLDİĞİNİ NASIL ANLARIM?  (Okunma sayısı 9790 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fehim

• Pupa
  • Yer: gönen
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 15
tutmamış büyük ihtimal içine bak memenin süt var mı.bazı memeleri öyle yapıyolar ama içi boş oluyor.

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK(BOLU)

• Ana Arı
  • Yer: BOLU
  • BOLU/Yeniçağa Rakım:726 Yaş:40 Öğretmen
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 27+20 Ana Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 726
tutmamış büyük ihtimal içine bak memenin süt var mı.bazı memeleri öyle yapıyolar ama içi boş oluyor.
Fehim Bey,siz larva transferiyle ana arı üretimi yaptınız mı daha önce?
Sizce fotoğraflardaki görüntüye göre hiçbiri mi tutmamış?

Çevrimdışı akg

• Boş Petek
  • Yer: kastamonu
  • Kovan Sayısı: 34
  • Rakım: 250-350m
Maşallah sübhanallah.2sene önce anasını almadığım koloniye transfer yaptığım çıtayı koymuştum ne yazık kihüsranla sonuçlanmıştı.sizi tebrik ederim.güzel çalışma.darısı başımıza.
Tam sorumun cevabı ben anasını almadım. eyvahhh bu gün ikinci gün öylen gidecem arılığıma bozmuşmudur ana arı..
Ahmet-Kemal-Günaydın
               AKG

Çevrimdışı Alaattin Güngördü

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Bursa
  • Kovan Sayısı: 9
İbrahim abi, öncelikle çok can sıkmamak lazım... İlk transferimi hem de haftasonu arıcısı olarak ben de kendi başıma yaptım. Sulandırma püf noktasını kaçırmısış, bir açtım hepsi kurumuş, bir tane tutmamış. 2.nci denemeyi arkadaşın arılıkta yaptık. Bu sefer miktar bozulan memelerden süt aldık ve su bulamayınca hazırlanmış şerbetten damlatarak mumdan yapılmış yüzüklere yaptık. Genel de de transferi ben yaptım. Yarıdan az da olsa tuttu ve 1-2 tane çıkmayan kapalı meme oldu. 42 meme tutmuştu, ve bunlarda bu ara meşhur olan sarı arılardandı. Sonra tekrar kendim meşhur nicot plastik yüzüklere yaptım. Bu sefer memelerden alınmış arı sütüne biraz bal karıştırdım. Yine tutma oranı çok düşüktü (2-3 tane) ve biri de arken çıkınca diğerlerini halletmiş oldu. Malum Hafta sonu arıcılığı, sadece Cumartesi... Tüm detaylara özen göstermeye çalışıyorum. Plastik yüzüklere bal veya şerbetle bir gün önceden kovana veriyorum. Kovandan alırken burada resimlerde görmediğim kadar sanki meme kabullenmiş görüntüleri oluyor. Ama transfer sonuçları maalesef. O arkadaşın arılığında tekrar transfer yapıyoruz ve sonuç yine yarı yarıya, hatta transfer için beni bekliyorlar, pazar akşamları da onların işini hallediyoruz. Vazgeçtik mi geçmedik, yola devam... ama ilk seferinde hakikaten insanın morali acayip bozuluyor. İbrahim abi bence ilk denemende yaa kısmet deyip bundan sonra kovanı pek açıp memeleri hareketlendirme... Hesap sonuçlarına göre tüp takılması veya kutulara dağıtılması gereken takvime göre aç ve kalanlara gerekli işelemleri yap. O zamanda bir muhasebe çıkmaya başlıyor zaten... Saygılarımla,

Çevrimdışı akg

• Boş Petek
  • Yer: kastamonu
  • Kovan Sayısı: 34
  • Rakım: 250-350m
İbrahim abi, öncelikle çok can sıkmamak lazım... İlk transferimi hem de haftasonu arıcısı olarak ben de kendi başıma yaptım. Sulandırma püf noktasını kaçırmısış, bir açtım hepsi kurumuş, bir tane tutmamış. 2.nci denemeyi arkadaşın arılıkta yaptık. Bu sefer miktar bozulan memelerden süt aldık ve su bulamayınca hazırlanmış şerbetten damlatarak mumdan yapılmış yüzüklere yaptık. Genel de de transferi ben yaptım. Yarıdan az da olsa tuttu ve 1-2 tane çıkmayan kapalı meme oldu. 42 meme tutmuştu, ve bunlarda bu ara meşhur olan sarı arılardandı. Sonra tekrar kendim meşhur nicot plastik yüzüklere yaptım. Bu sefer memelerden alınmış arı sütüne biraz bal karıştırdım. Yine tutma oranı çok düşüktü (2-3 tane) ve biri de arken çıkınca diğerlerini halletmiş oldu. Malum Hafta sonu arıcılığı, sadece Cumartesi... Tüm detaylara özen göstermeye çalışıyorum. Plastik yüzüklere bal veya şerbetle bir gün önceden kovana veriyorum. Kovandan alırken burada resimlerde görmediğim kadar sanki meme kabullenmiş görüntüleri oluyor. Ama transfer sonuçları maalesef. O arkadaşın arılığında tekrar transfer yapıyoruz ve sonuç yine yarı yarıya, hatta transfer için beni bekliyorlar, pazar akşamları da onların işini hallediyoruz. Vazgeçtik mi geçmedik, yola devam... ama ilk seferinde hakikaten insanın morali acayip bozuluyor. İbrahim abi bence ilk denemende yaa kısmet deyip bundan sonra kovanı pek açıp memeleri hareketlendirme... Hesap sonuçlarına göre tüp takılması veya kutulara dağıtılması gereken takvime göre aç ve kalanlara gerekli işelemleri yap. O zamanda bir muhasebe çıkmaya başlıyor zaten... Saygılarımla,
tüp takılması veya kutulara dağıtılması gereken takvime göre aç ve kalanlara gerekli işelemleri yap.  bu takvim nerde :)
Ahmet-Kemal-Günaydın
               AKG

• Günlük Yumurta
  • *
Kenan abinin larva transferi ile ilgili özetlenmiş altbaşlığında bir excel dosyası resmi var, ben cebimde ve arabamda gezditiyorum. Tüm arıcı abi ve arkadaşlarıma da dağıtıyorum...

Çevrimdışı fehim

• Pupa
  • Yer: gönen
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 15
ibrahim bey bende bu sene yaptım transferden 2 saat sonra baktığımda memelere müthiş ilgi vardı dedim ooo hepsi tutmuş. ertesi gün baktım arıları aralayıp hiç tutan yok bazılarını  kapatır gibi daraltıyolar ama içinde kurtçuk yok.sonraki denemede 5 meme tuttu. siz kontrolü iyi yapın sütlü oluyo tutanlar zaten

Hüseyin KAYA

• Ziyaretçi
İşin püf noktalarından biri plastik yüksüklerin ilk kullanımda yadırganması. İlk kullanımda kabul gayet düşük olurken, sonraki kullanımlarda yükseliyor.

• Günlük Yumurta
  • *
Bu plastik yüzüklerin kalıbını yapıp mumlardan yapılmış yüzükleri bu çanaklara takmayı bile düşünüyorum. Bu kalıbın bir örneğini ben yapmayı düşünürken italyan Lega markasında olduğunu gördüm. Ama çok pahalı kendim istediğim kadar yaparım. Hatta dökülen mum yüzüğü tahta parçaya veya çanağa tutturmak için biraz daha fonksiyonellik de kazandırılabilir...

• Ana Arı
İlk transferim olduğu için haliyle çok heyecanlıyım.
İstiyor ki insan her şey yolunda gitsin.
Transferi en güzel biçimde yapmaya özen gösterdim.
Yapılması gerekenleri harfiyen yaptım.
Gerisi nasip artık.
Yarın bir daha bakacağım.
Hem yaşlı kurtçuklardan transfer yapıldıysa o da belli olur. :-\

• Ana Arı
Bu plastik yüzüklerin kalıbını yapıp mumlardan yapılmış yüzükleri bu çanaklara takmayı bile düşünüyorum. Bu kalıbın bir örneğini ben yapmayı düşünürken italyan Lega markasında olduğunu gördüm. Ama çok pahalı kendim istediğim kadar yaparım. Hatta dökülen mum yüzüğü tahta parçaya veya çanağa tutturmak için biraz daha fonksiyonellik de kazandırılabilir...

Transferle ilgili her şeyi kendim yaptım zaten.
https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=6212.675

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
Tam sorumun cevabı ben anasını almadım. eyvahhh bu gün ikinci gün öylen gidecem arılığıma bozmuşmudur ana arı..

Ana arısını almazsanız meme yapmazlar. Meme yaptırmak için;

Önce ana arıyı kovanda hapsedeceksiniz.  Ya ana arı kafesine ya da meme koruyucu tüpe hapsedeceksiniz. Başından itibaren varroa mücadelesi için şerit takın veya kumafos tablet türü ilaçlar kullanın. Varroa mücadelesi için daha sonra işçi ve erkek arı larvası bulunan çerçeveler kullanılacak.

Ana arı hapiste en az 7 gün bekledikten sonra ana arıyı birkaç çerçeve ile alarak böleceksiniz.

Eski kovan anasız kalınca ve gerekli vasıfta larva kalmayınca ana arı memesi üretecek koloniyi elde edersiniz. Bu koloni güçlü olmasının yanında bol polen ve nektar bulundurması gerekiyor.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

• Ana Arı
Fotoğrafları iki ustaya daha gösterdim.
Birisi maşallah bir terslik görünmüyor dedi.
Diğer usta ise memeler bir tuhaf.Normalde ağızlarını hemen daraltmazlar,bir kaç gün uzatıp öyle daraltırlar dedi.
Kurtçukları beslemeseler de ilginin olabileceğini söyledi.
Halil Abi'nin "maalesef"i doğru çıkacak sanırım. :-\ :-\ :'( :'( :'(
Yarın kontrol edeceğim. :(

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Yat uyu demiştim, uyumamış.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

• Ana Arı
Yat uyu demiştim, uyumamış.
Halil Abi yat uyu dediğinde gece 02:00'da ancak uyuyabildim.
Uyandığımda şeytanlar işbaşı yaptı yine. :-\ :-\