Gönderen Konu: KAT ATMA TEKNİĞİ  (Okunma sayısı 20829 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ARISEVDASI

• Pupa
  • Yer: KAYSERİ
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1200
KAT ATMA TEKNİĞİ
« : Mayıs 29, 2014, 11:23:52 »
Sayın M.DOĞAROĞLU hocamızın nektar akımı dönemindeki kat atma tekniğini detaylı bilen arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim.

buzul

• Ziyaretçi
Ynt: KAT ATMA TEKNİĞİ
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2014, 12:35:05 »
Sayın M.DOĞAROĞLU hocamızın nektar akımı dönemindeki kat atma tekniğini detaylı bilen arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim.
Merhabalar Hemşerim :)
Doğaroğlu'nun bildiğim kadarıyla kat atmayla ilgili iki önerisi var. Birincisi sıkışan koloniye kat atma.
- Çıta sayısı 10 olduktan sonra çıkmak üzere olan 2 adet kapalı yavrulu çerçeve üst kata alınır. Sağına ve soluna kabarmış bol petek konur. Üst kat 4 çerçeve olarak düzenlenir.Boş kalan yerler için ise temel petekli çerçeveler hazırlanır. Bu temel petekli çerçeveler de alt katta 2. ve 9. sıraya gelecek şekilde konur. Arı gelişimine paralel olarak bu şekilde davam edilir.
İkincisi ise ana nektar akımı için düzenlenecek olan kat düzenidir.
-(aklımda kaldığı kadarıyla) Alt katta yine 2.ve 9. sıraya sürekli temel petek konur. Bu sayede ana arı tarlacılar nektar getirmeden buraya yumurta atarlar. Bu sayade ana arıya yumurtlama alanı açılmış olur. Üst kat ise En çok ballı çerçeve ortada en az ballı çerçeve sonda olacak şekilde düzenlenir. Yani ortaya çıkmak üzere olan kapalı yavrulu çerçeve,yanına az ballı çerçeve, yanına balsız kabartılmış çerçeve,yine dolmazsa kalan yerlere de temel petekli çerçeve konur. Bunu yapmaktaki maksat ise arılar balı ortadaki çıtalardan başlayarak depolarlar. Bu sistemde balın hepsinin aynı anda olgunlaşmasını sağlamak içindir.Yani hasat yaparken tek tek çerçeve şeklinde değil üst katın tamamını hasat etme imkanını doğurur.

Çevrimdışı Mehmet Güngör

• İşçi Arı
  • Yer: Kayseri
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #2 : Mayıs 29, 2014, 13:16:52 »
Sayın Doğaroğlu hocanın, koloni destek sistemine göre hazırlanan koloniler güçlü olacağı için bir önerisi daha var,

ana nektar akışını kaçırmamak için 1. ballığa bal doldurduklarında bunun sırlanmasını beklemeden ,1. ballık ile kuluçkalık arasına örülmüş petek ile dolu  2. ballığı koyduğunuzda ortada ki 2. balllığa bal depolamaya başlanacak, en üstteki 1. ballıktada sırlanması gereken ballar sırlanacak.

Çevrimdışı ARISEVDASI

• Pupa
« Yanıtla #3 : Mayıs 29, 2014, 15:22:29 »
Teşekkürler hemşerilerim.
Siz hocamın bu tekniğini yani ızgara atılarak yapılanı yaptınız mı yoksa yapacak mısınız?Ben bu hafta sonu yapmayı düşünüyorum.

buzul

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mayıs 29, 2014, 16:07:04 »
Siz kayserinin neresindesiniz? Rakım kaç? Koloni sayısı ve çerçeve sayısı hakkında bilgi verirseniz. Daha doğru yorum yapabileceğimizi düşünüyorum.

Çevrimdışı kazım kayhan

• Ana Arı
  • Yer: kayseri
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4+2.bölme.
« Yanıtla #5 : Mayıs 29, 2014, 17:31:33 »
sayın adsız arı sevdası adınızı ve yerinizi yazarsanız belkide tanıdık çıkarsınız
veya ortak arkadaşlarımız çıkar ana arı ızgarasına gelince
ben iki yıldır kullanıyorum bal akım zamanı  başlayınca ızgaraları koyuyorum
gayette menmunum.selamlar..

Çevrimdışı ARISEVDASI

• Pupa
« Yanıtla #6 : Mayıs 29, 2014, 17:39:24 »
Kayseri endürlükteyim yaklaşık 1200 rakımda bulunuyorum

Çevrimdışı Kadir ÇAKIR

• Çile çekilmeden rahatlığa kavuşulamaz...
  • Ana Arı
  • Arının evini yıkan, balın tatlılığıdır.
  • Kovan Sayısı: 10 Kovan, 3 Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 1071
« Yanıtla #7 : Mayıs 29, 2014, 17:47:44 »
Ali küçük abi de endürlükte :)

Çevrimdışı kazım kayhan

• Ana Arı
  • Yer: kayseri
  • Kovan Sayısı: 4+2.bölme.
« Yanıtla #8 : Mayıs 29, 2014, 19:18:25 »
endullükten  bir arkadaşımız 2, veya 3 ay evvel arı koymak için yer aldı
ali küçük bey ben size demedimmi bak çıktı ortak arkadaş sizleri tanıştıralım
artık adını sanını söylede birbirinize yardımcı olursunuz.selamlar..

Çevrimdışı Mehmet Güngör

• İşçi Arı
« Yanıtla #9 : Mayıs 29, 2014, 22:54:50 »
ilk önce yazdığım yöntemde 2 katlı kuluçkalık olarak çalışan kolonilerde daha uygundur.
ve bu yöntemde elinizde bir kovan için 20 çerçeve civarlarında kabartılmış petek olması gerekir,

Ben bu şekilde koloniye sahip olmadığım için hiç deneyemedim.

M. Doğaroğlu Beyin tekniğini merak ettiğiniz için, Onun anlattığı şekilde aklımda kalanları yazmaya çalıştım.

Koloni destek sistemi ile yönetilmiş 2 kat kuluçkalık, üstüne ana arı ızgarası ,üstüne ballık

1. ballıkta 1 hafta içinde stoklama olacak ve bu katı üste alıp araya boş kabarmış petekli bir kat daha, sırlama beklenmiyor

En üstte bal stoklama olan katta sırlama işlemleri devam ediyor, Sırlama yapacak arılar en üst katta çıkacağı için diğer katlardaki hareketlerde bir rahatlama bekleniyor.

2 ballık da doldu ,ikisi de alınıp , ızgara üzerine yeni kabartılmış petekli kat atılır

Sırlama tam olmadığı zaman

az ballı petekler süzülüp ,yemlikle verilir ve sırlamaların tamamlanması sağlanır.

Çevrimdışı Mehmet Güngör

• İşçi Arı
« Yanıtla #10 : Mayıs 29, 2014, 23:54:09 »
2. yöntem 2 katlı kovanların arasına ızgara konulması, Site içerisinde de bir çok yerde soru cevap şeklinde incelenmişti,

katların düzenlenmesi gerekmektedir. açık yavrular alt katta 2 tarafında ballı çerçeve kalacak

üst tarafta ise çıkmaya yakın kapalı yavru çerçeveleri ve diğer ballı çerçeveler, kapalı yavrular orta kısımda kalacaklar

Ballığa konulan kapalı yavrulu çerçevelerin arısını silkilmesi gerekiyor, bunun için kuluçkalık üzerine boş bir ballık konuluyor ve arılar bu ballığın içerisine silkiliyor  buradan kuluçkalık bölümüne geçecekler ,
Direk kuluçkalık üzerine silkme yapıldığında arıda yoğun bir sıkışıklık hali ile hırçınlık oluşuyor
ve  üst katta kalacak erkek arı gözleri imha ediliyor

Ballıkta arı kalmadı, sonradan koyduğumuz boş ballık içinde ki arıları da kovan içine girilmesi sağlandı
kuluçkalık üzerine ızgarayı koyuyoruz

Ballık dolduğunda sırlanma beklemeden en üste alıp, araya bir ballık daha

Ham petek vermek gerekirse,
1. ballığı doldurduk üstte aldık ise ham petek araya koyacağımız 2. ballığın orta kısmında işletiliyor

1. ballık dolmadı ve ham petek eklenecekse, 2. ballığı araya değil en üste koyup kabarmış çerçevelerin yanına ham petek koyup tarlacılar 1. ballığa bal taşırken, genç işçiler en üstte petek kabartılması sağlanıyor,

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar,
yanlışım varsa ustalarımız düzeltir inşallah , ekleyecekleri değerli görüşleri vardır muhakkak.

Bu yöntemle de kuluçkalık kontrolü önem arz ediyor,Bir zamanlar bir kovanda ızgara eklemiştik ,kuluçkalıkta ana arının yumurta atacağı alan kalmadığı için , koloni dengesi bozulmuştu, katta koysanız nektar ilk geldiğinde kuluçkalıkta ki boş yerleri doldurduktan sonra ballıkta stoklamaya başlıyor.
saygılarımla,

buzul

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mayıs 30, 2014, 09:46:26 »
Benim elimde hazır kabartılmış petek hiç yok. Bende ikinci kat sırlanmamış balla dolarsa :) dolduktan sonra onu 3. kata alıp koyum ikinci kata ham petek dizmeyi düşünüyorum. Düşüncem doğru mu?

buzul

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mayıs 30, 2014, 09:48:34 »
Bu arada sayın arı sevdası diğer aydaki buluşmada sizinle de tanışmak isteriz. forum ekibi olarak düzenli aylık toplantılarımız olur.

Çevrimdışı Hüseyin.DİNER

• Ana Arı
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • SÜNDİKENARICILIK http://huseyindiner.blogspot.com
    • H.DÝNER
  • Kovan Sayısı: 80+...
  • Rakım: 230-1300
« Yanıtla #13 : Mayıs 30, 2014, 10:01:00 »
Bu yıl kat atmayı ben biraz farklı yapıyorum.

8 ya da 9  çıtaya gelen arı 7 , 8 hatta 9 çıta yavrulu oluyor.

Kapalı göz iki çıtayı kata alıyorum.

Yanına bir ham petek koyuyorum.

Kuluçkayada kapak olarak bir ham petek olay bitiyor.

Kuluçkada yerine göre 1 , 2 çıta boş alan bırakıyorum.

Bu teknikle şu an oğula niyetlenen arım bulunmamakta.

Yüzük kontrolünüde ana katta ise kattan değil ise kuluçkadan kontrol ediyorum.
Dostluk;illa yan yana ,diz dize olmak değildir

Asıl can cana ,kalp kalbe olmaktır.(Hz.Mevlana)

SÜNDİKEN ARICILIK

http://huseyindiner.blogspot.com

505 843 28 48

buzul

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mayıs 30, 2014, 10:04:37 »
Doğaroğlunun dediğine göre boşluk olduğu durumlarda arılar mumu daha fazla kabartıyor. Bu durumda da ana arı içine yumurta atamıyor. Hatta üst katta bal alma durumunda hoca 9 çerçeve yapın daha fazla bal alırsınız. Sonrada o fazla kabaranları tekrar kesin hizalayın diyordu?