Gönderen Konu: KAT ATMA TEKNİĞİ  (Okunma sayısı 24200 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
Ynt: KAT ATMA TEKNİĞİ
« Yanıtla #30 : Mayıs 30, 2014, 22:15:02 »
Arkadaşlar 2. ballığı koyabilen arıcı ya da koloni, Kayseri de çok nadir olarak bulunur sanırım. Ben pek rastlamadım doğrusu. Kayserinin iklim, flora şartlarında arı 1. kat ballığı bile çoğu sezon dolduramıyor.

Eğer özellikle şekerle falan desteklenmiyorsa, koyduğunuz çerçevelerin de içi tam dolmuyor çoğunlukla.

Doğaroğlu Hoca' nın kitabında sözünü ettiği durum ancak çok sıcak ve florası zengin yöreler içindir diye düşünüyorum.

Eğer arının oğul isteğini kırmak amaçlanıyorsa, H. Diner arkadaşımızın yöntemi denenebilir diye düşünüyorum. Ancak kuluçka kısmında bırakılan 1 çerçevelik alana arı dalak örer gibi geliyor bana.
Arının ikinci ballığı görüp görmemesi florayla tam bağlı değildir.
İç anadoluda da arı ikinci ballığıda görür hatta dmrdüncü ballığıda görür
hatta doldurabilir.
iş koloni yönetimiyle ilgili sadece floraya bağlı değil.

Çevrimdışı Erol Kızılaslan

• İşçi Arı
  • Yer: Balıkesir-Sındırgı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 216
« Yanıtla #31 : Mayıs 31, 2014, 10:48:03 »
Arkadaşlar ben bir tek ballığı şöyle böyle doldurabilirsek diye dua ederken, hatta acaba tam değilde yarım ballık mı kullansam diye hesaplar içerisindeyken maşallah 3. katlar atılıyor hatta sırlanan ballık alınıp yerine yeni ballık veriliyor. Maşallah nazar değmesin. Sizlerin bulunduğu yörelerde flora gayet verimli anladığım kadarıyla ama birazda bu kadar bal akımı yakalayamayan arkadaşlar için de tavsiyeler bekliyorum. Anlatımlar çok optimum koşullar varsayılarak yazılmış geldi bana.
Mesela yarım ballık attığımızda aşağıdan çıta çekme şansımız yok bu durumda ne gibi öneriler var?
Halil Bilen Hocanın kat atma tekniklerini ezberleyecek kadar okudum fakat herkesin elinde kabarmış petek yada kat atılınca başlara konulacak ballı polenli stoku yok. "Gariban Arıcı" nasıl kat atar biri bana bunun tarifini yapabilirse çok sevinirim.
arkadaşlar ben  de  bu  soruyu cevaplamanızı bekliyorum
Olmuyorsa zorlama, Ya hayallerin kırılır ya kalbin.. Unutmuş gibi yap.. Çünkü güzel şeyler, hiç beklemediğinde gerçekleşir.. // Mevlana"

Çevrimdışı Mehmet Güngör

• İşçi Arı
  • Yer: Kayseri
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #32 : Mayıs 31, 2014, 11:21:32 »
Konuyla ilgili sizinde dediğiniz gibi site içerisinde geçmiş konular var
aşağıdaki linkden de bakabilirsiniz sonuçta yapılabilecek yöntemlar farklı olsada belirli,

https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=205.0

"Gariban Arıcı" tabirinden kurtulmak için Göksel Hocamızın dediği gibi Koloni yönetimi ile güçlü koloniler hazırlanmalıdır.
Konunun içeriğiyle ilgili olarak Muhsin Doğaroğlu Bey in tarif ettiği Koloni Destek Sistemi ni anlatabildiğim kadarı ile anlatmaya çalışayım,
Yöntemler bir bütün olarak düşünülüp optimum koşulları sağlamaya çalışabiliriz.

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
« Yanıtla #33 : Mayıs 31, 2014, 22:18:41 »
Şimdi ikinci ballık ne zaman atılır?

Ben kendim yavrulu çerçeve sayısına göre atıyorum.

Çevrimdışı Kaya arıcılık

• Ana Arı
  • Yer: Antalya-Alanya
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 400+1200
« Yanıtla #34 : Mayıs 31, 2014, 23:11:30 »
arkadaşlar ben  de  bu  soruyu cevaplamanızı bekliyorum
  Oncelikle bal akimina girmeden koloniyi tam kadroya ulastirmak cok onemli arti sabit aricilikla 2.3.kat zor belkide hayal... muhsin dogaroglu hocamizin tum vidiolarini bastan sona izleyin faydasini gorursunuz...
KVK

kayaaricilik@gmail.com

Çevrimdışı Mehmet Güngör

• İşçi Arı
« Yanıtla #35 : Haziran 01, 2014, 22:31:47 »
Şimdi ikinci ballık ne zaman atılır?

Ben kendim yavrulu çerçeve sayısına göre atıyorum.

20 çerçeveye de arı bastığında ama sıcaklardan dolayı arı çerçeveler üzerinde dağınık olarak duracağından
yavrulu çerçevelere de bakarak kat atmak mantıklı ,arıyı gevşetmemek adına
yavru durumuna göre de, 1.ballıktaki ballı 2 çerçeveyi 2.ballığa ve yanına yavru durumuna göre ham petek
1. ballık 2 ve 9 numaraya ham petek

Çevrimdışı Mehmet Güngör

• İşçi Arı
« Yanıtla #36 : Haziran 01, 2014, 23:07:15 »
Sn. Muhsin Doğaroğlu Bey'in tavsiye ettiği Koloni Destek Sistemi

Ana amaç ,ana nektar döneminde Üretilen miktarı tüketilen Miktardan fazla tutmak
Bunun için Tarlacı sayısını artırıp , Bal tüketen genç işçi arıları da uzaklaştırmak

Ana nektar akımından 6 hafta önce bütün kolonilerde besleme ile yumurta üretimini artırmak.
Bu yumurtalar 6 hafta sonra tarlacı olarak iş görecek arılarımız.

Örneğin elimizde 10 koloni var ,
ana nektar akımına 3 hafta kala bu kolonilerden en güçlü 5 ini üretim kolonisi diğer 5 ini de  Destek kolonisi olarak ayırıyoruz.

ana nektar  akımına kadar kademeli olarak destek kolonilerinden çıkmaya yakın kapalı yavrulu çerçeveler üretim kolonisine ,
Üretim kolonisinde ki ana nektar akımında  tarlacı olamayacak açık yumurtalı çerçeveler destek kolonisine verilir.
Bu çerçeve değişimlerin sayısı kolonilerin gücüne göre değişir, Üretim kolonisine en az 4 çerçeve kapalı yavru çerçeve takviyesi yapılmış olur.

hedef ana nektar akımında Üretim kolonisinde 20 çerçeve ve tarlacı sayısı çok fazla
Tüketim az

Bu süreçte Destek kolonileri de kat isteyebilir, yalnız tüketim bu kolonilerde fazlaca arttığı için besin stoklarına dikkat etmek gerekebilir.
Besin stokları iyi ,kata çıktı ise bu koloni 10 çerçevede sabitleniyor, Ballı çıtalar Üretim kolonisine destek veriliyor.

Bu şekilde 5 güçlü kovandan daha büyük verim alınması bekleniyor,

Ayrıca ana üretimi ve çoğaltma işlemlerinde de elverişli,

Ana nektar akımı başladığında Üretim kolonilerinden  Tüketim yapmasın diye açık,genç yavrulu 2-3 çerçeveyi bölerek kendi anasını üretmesi sağlanıyor. 5 üretim kolonisinden 5 tane bölme yaptık

5 adet Destek kolonileri 2 ye bölüp 10 bölmede bu şekilde elde ediliyor.

Çevrimdışı Alpay Yıldız

• İşçi Arı
  • Alpay YILDIZ
  • Kovan Sayısı: 32
  • Rakım: 1050
« Yanıtla #37 : Haziran 02, 2014, 17:09:11 »
Mehmet bey;

Son cevabınızı okurken aklıma gelen bir şeyi sormak istiyorum.

Normal olarak gelişen bir koloniden bal akım zamanı geldiğinde 2 çerçeve arıyı hafif silkeleyerek alsak. Acemiler çerçevenin üstünde kaldı. O çerçeveleride arısıyla beraber zayıf koloniye versek yada hazır ana ile bölsek. Koloninin yaşam döngüsünde dengesini bozmuş olurmuyuz?

Bu işlem ile acemilerin azalması ve doğal olarak da tüketimin azalması olurmu?

Çevrimdışı Mehmet Güngör

• İşçi Arı
« Yanıtla #38 : Haziran 03, 2014, 09:26:48 »
Bölerek ana arı üretim yöntemlerinden biride bu aslında ,bal üretimine de sekte vurulmamış oluyor
Ana amaç bal olduğu için nektar döneminde bu arıların tarlacı olarak bir faydası olmayacaktır.
Kovan dengesini değiştirecektir tabiki ama az zamanda çok işler yapmaya çalıştırdığımız için bize faydası daha çok olacaktır.
Başka kovana verir isek bu takviye  gezginci arıcılık da başka nektar akımına tarlacı olarak yetişiyor.

Bu şekilde bölebileceğiniz kolonilere anamemesi vermek  için, başka bir kovanda ana memesi hazırlatırsanız .Çıkmaya yakın bölmeyide yaparsınız
çıkacak analar sağlıklı olursa  iyi bir besleme ile  kışlatma konumunada gelebileceğini düşünüyorum.zayıf kalanlarıda birleştirirsiniz.

Çevrimdışı ARISEVDASI

• Pupa
  • Yer: KAYSERİ
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #39 : Haziran 03, 2014, 14:32:07 »
Peki Kayseri de kata ızgara koyma zamanı gelmiş midir?

Çevrimdışı vahdettin

• Pupa
  • Yer: NEVŞEHİR
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #40 : Haziran 03, 2014, 14:35:27 »
arkadaşlar merhaba sabit arıcılıkta gecen sene ben ikinci ballığı koydum sonucu söyleyeyim  kuluçkalıkta kemeri bal yok polen çok birinci ballık kemeri bal polen açık kapalı yavru ikinci ballık 9 çerçeve bal yani sabit arıcılıkta  içanadoluda  bilhassa mevsim yetmiyor ikinci ballığa hevese gerekyok eğer koloni sıkışıpta ikinci ballığı istiyorsa kapalı yavruları zayıf kolonilere dağıtın gitsin dengeleme yapın

Çevrimdışı Alpay Yıldız

• İşçi Arı
  • Alpay YILDIZ
  • Kovan Sayısı: 32
  • Rakım: 1050
« Yanıtla #41 : Haziran 04, 2014, 00:34:06 »
Bölerek ana arı üretim yöntemlerinden biride bu aslında ,bal üretimine de sekte vurulmamış oluyor
Ana amaç bal olduğu için nektar döneminde bu arıların tarlacı olarak bir faydası olmayacaktır.
Kovan dengesini değiştirecektir tabiki ama az zamanda çok işler yapmaya çalıştırdığımız için bize faydası daha çok olacaktır.
Başka kovana verir isek bu takviye  gezginci arıcılık da başka nektar akımına tarlacı olarak yetişiyor.

Bu şekilde bölebileceğiniz kolonilere anamemesi vermek  için, başka bir kovanda ana memesi hazırlatırsanız .Çıkmaya yakın bölmeyide yaparsınız
çıkacak analar sağlıklı olursa  iyi bir besleme ile  kışlatma konumunada gelebileceğini düşünüyorum.zayıf kalanlarıda birleştirirsiniz.

Teşekkür ederim açıklama için. Dediğiniz gibi miller yöntemi ile şuan kapanalı 2 gün olmuş 11 ana memesi var. Onları koymak için 2 kovanı bozmayı düşünüyordum. Bozmadan dediğiniz gibi güçlüden 1 çerçeve işçi arı silkeleyeceğim. Arılardan 4 tanesi ballık kısmını doldurdu. Sırlı balı yok ancak içinde çok büyük yığılmalar var kenarda köşede. İşsiz olan o arıları alacağım.

Bu arada elimde 20 şişirilmiş çerçeve var. 10 tanesini feda edip burada bahsettiğiniz gibi ballık ile kuluçkalık arasına 1 boş ballık koyup 10 tanesini dizeceğim. Bakalım nasıl olacak.
Peki Kayseri de kata ızgara koyma zamanı gelmiş midir?

Bence gelmişte geçmiştir bile. Çünki bendeki bazı kolonilerin petekleri beyazladı.

Hoş ben kuluçkalık üstüne ballığı koyar koymaz ızgarayı koydum. Hata yapmışım bunuda bu yıl öğrendim.

Çevrimdışı Mehmet Güngör

• İşçi Arı
« Yanıtla #42 : Haziran 04, 2014, 09:17:44 »
Muhsin doğaroğlu Bey'in araya kat atma işlemlerini koloni gücü 2 kat kuluçkalık seviyeleri gibi güclü kolonilerde tavsiye ediyor.
Bu şekilde 1. ballığın  sırlamadan doldurmalarının 3-4 günde olabileceğini söylemişti.

Çevrimdışı yüksel gülen

• Pupa
  • Yer: ankara/ümitköy
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 850
« Yanıtla #43 : Haziran 17, 2014, 01:13:16 »
benim sabit arılığımdaki 3 kovanımın durumu 3 kovanda 20 çıtayı çok yoğun sarıyor
5 gün önce ayar ettim. uygulama tekniğimi arzedeyim. doğrumu yapıyorum onuda bilmiyorum ama neden olmasın bu kovanlar bulunduğu zengin florada 3 hatta 4 ballığıda görür yeterki yılmadan doğru metotla ilgilenile bilsin.temmuz sonuna ankara ekibini çağıracağım arılığıma istediği yerden çerçeveyide hediye edeceğim balda şeker varmı meselesi
ilgi, alaka, flora varsa arıda arıcıda çalışkansa neden olmasın hep söyleniyor hava flora hepsi olumlu ama ben bu işte çalışkan acemiyim
kuluçkaya duvarlar ballı, açık yavruların tamamı ve polen stoklu olanlar 2,9 ham petek vermiştim
1.ballık duvarlar ballı, kapalı yavruların tamamı. kalan boşluk bir kaç kabartılmışla tamamladım not.bahsetiğim bu kat nektarla dolu çıkanın yeri doluyor beyazlama var
2.ballık tamamı kabartılmış çerçeveyle  fulledim [bu gün]
ızgara kullanmadım 

Çevrimdışı meraklı_70

• Boş Petek
  • Yer: karaman
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 1750
« Yanıtla #44 : Mart 10, 2016, 21:11:38 »
Kafam karıştı şimdi elimde kabarmış peteklerim var arı şuanda tam 10 çıtada fuk yavru ben bu ayda alantada arılar ne tapacağum kat atayımmı ham petek vererek aşağıya.birde yeni aldığum arıların çıtası uzun geldi ne yapayım