Gönderen Konu: Ynt: Bu arıyı nasıl birleştirmeli?  (Okunma sayısı 5714 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 13 koloni
Ynt: Bu arıyı nasıl birleştirmeli?
« : Haziran 05, 2014, 12:14:45 »
 arkadaşlar benim iki oğul un beyleri uçuştan dönemedi. ve tabi ki yalancı ana yaptılar.bende 2 sini aynı kovana aralarına şerbetlik koyarak Üzerlerine şerbet serperek birini sağa birini sola koyarak başka işlem yapmadan birleştirdim. ama hala yalancı ana yumurtluyor.Birleştirmeden önce 100 m uzağa birin çıtalarını silktim ama yine yalancı ana gelmişti. Halen arılar 5-6 çerçeve. 1 çerçeve de yalancı ananın yumurtalar kurtçuk olmuş.Buradan ustalarımızın yazdığı bilgilerden esinlenerek,03.06.2014 te bende akşam saatinde bu yalancı analı kovanın tüm çerçevelerini kovana silkeledim. Boş çerçeveleri diğer kolonilere dağıttım.yalancı ananın kurtçuk lu çıtasını da geçen yılki kovana verdim. Yarın yani 06.06.2014 günü bu koloniye diğer kolonilerden bir günlük yumurtalı ve birde kapalı yavrulu çıkmak üzere yavrulu arısız çerçeve ile bir ballı ve polenli çerçeve vermeyi düşünüyorum ve ben bu koloniyi kurtarabilir miyim. Değerli üstad' ların fikirlerini bekliyorum.Şimdiden teşekkür ediyorum..

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 105
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #1 : Haziran 05, 2014, 14:00:45 »
kurtarmaya kurtarırsınız ancak şöyle bir soru var

o koloniye harcadığınız emeğe değermi değmezmi o var

yerinizde olsam koloniyi diğer kolonilere 1 er çerçeve vererek bitirirdim bir müddet sonra yeniden 1 er çerçeve alarak yeni bölüm oluştururdum bu sağlıklı olur.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
« Yanıtla #2 : Haziran 05, 2014, 14:23:09 »

Fikirlerin için çok teşekkür ederim.
 ben bu işte profesyonel olmadığım için kendimce bir şeyler öğrenmeye Çalışıyorum. Tabiki sizlerin burada paylaştıklarından ders alarak. Yani tabi ki ayçiçek sezonu için diğer kolonilerden birer çerçeve arıyı feda ederek belki kurtarabilirim. Evet senin dediğin mantıklı. forumda zannediyorum okumuştum yalancı anadan kurtulmak için en mantıklısı "arıları kovana çerçevelerinden silkeleyerek ana arının yumurtlamaya yeri kalmasın vede arılar bir kaç gün aç kalırsa yalancı anayı beslemez ve yumurtlamayı keser". Bende bu yöntemi denemek istemiştim.Yalancı anadan kurutulur sam senin dediğini yapmak isterim. Teşekkürler..

Çevrimdışı Abdurrahman Cengiz

• İşçi Arı
  • Yer: ANKARA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 1168
« Yanıtla #3 : Haziran 05, 2014, 14:28:10 »
kurtarmaya kurtarırsınız ancak şöyle bir soru var

o koloniye harcadığınız emeğe değermi değmezmi o var

yerinizde olsam koloniyi diğer kolonilere 1 er çerçeve vererek bitirirdim bir müddet sonra yeniden 1 er çerçeve alarak yeni bölüm oluştururdum bu sağlıklı olur.

benim merak ettiğim yalancılayan kovanı diğer kovanlara birer çerçeve dağıttığımızda o yalancı ana gittiği kovanda faaliyetine devam etmeyecekmi akibeti ne olacak onu merak ediyorum.

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 105
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #4 : Haziran 05, 2014, 14:41:00 »
Yalancı analı koloni kurtulabiliyor ancak hem emek çok harcanıyor hemde koloni düzene girmesi için 2 yada 3 çerçeve takviye veriliyor ona rağmen gücünü muhafaza edemiyor ve zayıflıyor normale dönmesi en az 1 ay sürüyor.

İşte bende diyorum ki 1 ay ve en az 2 3 çerçeve yavru harcadığımız koloniye edilen masraf yerine dağıtıp 1 hafta sonra yeni bir sıfır km bölme oluşturmak daha mantıklı olur diyorum.

Normal ve güçlü koloniye verilen 1 çerçeve yalancı analı arılar o koloniye adapte olacaklardır çünkü o kolonide bulunan fenomen kısa sürede diğer arılarıda etkisi altına alacaktır.

Çevrimdışı kazım kayhan

• Ana Arı
  • Yer: kayseri
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 4+2.bölme.
Ynt: Ynt: Bu arıyı nasıl birleştirmeli?
« Yanıtla #5 : Haziran 05, 2014, 14:47:23 »
abdurrahman bey kovanda ana arı oldugu için faliyetine devam edemez diye biliyorum
velevki etse bile kısa zamanda ömrü dolacagı için bir sorun olmaz..

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #6 : Haziran 05, 2014, 15:21:50 »
Yalancı ana derken kastettiğimiz ''sonradan yumurtlama özelliği kazanmış olan işçi arılar'' ise… 

Bu işçilerin yumurtlamalarına sebep olan ve yumurtlamalarını sağlayan etmenleri irdeleyecek olursak,
yumurtlamayı (analı kolonilere geçtikten sonra uzun süre) sürdüremeyeceklerini görürüz.

Kolonideki gerçek anaarının salgıladığı (çevresine saldığı ve işçi arılarla temasları sırasında onlara verdiği) kokulu maddeler,
tüm kovana ve tüm koloniye yayıldığı zaman
(mekan olarak arı kovanının her noktasına ve içinde bulunan her bir arıya yayıldığı zaman)
yumurtlayan işçilere gösterilen özel ilgi, özel bakım ve besleme azalır...
Bu işçilerin yumurtalıkları eskisine doğru körelir; yumurtlamaları azalır, kesilir; zaten yaşlanırlar ve ömürleri biter.

Not:
Bu kokulu maddelere  ''feromonlar'' denilse de sık sık dil sürçmesine sebep olduğu için ''kokulu maddeler'' demeyi tercih ediyorum.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
« Yanıtla #7 : Haziran 05, 2014, 15:51:58 »
               Yalancı ana diğer kovanlara dağıttığım da, Diğer kolonide gerçek ana arıyı ya öldürürse. Endişe ettiğim için koloniyi bir kaç gün aç bırakarak yalancı ananın yumurtlama özelliği aç kalınca ve yumurta atacağı petek olmayınca kayboluyormuş. Diye okumuştum. Normal işçi arılar gibi çalışmaya devam ediyormuş, diye okumuştum. Kısmetse yarın yeni boş petek verip deneyeceğim.Birde kapalı yavru vermek gerekir mi?.. Tekrardan yalancı lamasın diye. Yalancı ana lar genelde kolonide gerçek ana olmadığı zaman kolonide kapalı son yavru doğduktan sonra, anasız koloni işçi arılardan birini arı sütünle besleyip ana yapıyormuş. Yalancıdan kurtulursak inşallah diğer kolonilere dağıtım yapacağım. Hafta içinde. İlginiz için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #8 : Haziran 05, 2014, 17:14:01 »
Mümün Bey,

Yalancı analar katil değil.
Katil arıyorsanız, her bir işçi arı potansiyel olarak katil olduğu için ancak onlar kadar katil olabilirler.

Çerçeveler yoluyla yordamıyla dağıtılırsa ya da kovanlar usulünce birleştirilirse hiçbir sorun olmaz.
Hatalı dağıtımlarda da, hatalı birleştirmelerde de (yalancı analar olmasa da) kırım kaçınılmazdır.
Bu işlemlerde yalancı ana varlığının önemi yoktur.

Yalancı ana hakkında fikir yürütmenize ve kovanı, kovandaki arıları bunlardan (bundan değil, bunlardan) arındırmaya çalışmanıza gerek yok.

Beklemeden, zaman harcamadan iki seçenekten birini seçip uygulamanız gerekir:
Her çerçeveyi arısı ile birlikte analı kovanlara dağıtmak ya da
tüm kovanı bir analı kovanla birleştirmek.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
« Yanıtla #9 : Haziran 06, 2014, 11:01:46 »
Cahit bey vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bugün akşam üzeri vakit geçirmeden birleştirmeyi yapacağım.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
« Yanıtla #10 : Haziran 09, 2014, 12:35:01 »
         Cahit Bey fikirleriniz doğrultusunda 06.06.2014 günü yalancı analı kovanı usulüne uygun olarak, birinci katın üzerine gazete koydum. Daha sonra ballı ğın yani üst kata ikiye bölünmüş kuru soğanı sürtmek suretiyle soğanı yedirdim. Arıların üzerine de biraz şerbet serperek kovanı kapattım. 08.06.2014 günü kontrol ettiğimde kovanda her şey yolunda idi. Ve arılar birbirini hiç kırmamışlardı. Ana arıda gayet sağlıklı ve yumurta atmaya devam ediyordu. Arılar gayet normal çalışıyorlar ve az da olsa bal bile getirmişlerdi. Cahit Bey ta olmak üzere tüm fikir belirten üstatlara çok teşekkür ederim.