Gönderen Konu: Aynı bölgede, nektar & polen kaynağına yakın yere taşımanın faydası olur mu?  (Okunma sayısı 3878 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı salimaktas

• Larva
  • **
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 900
Merhabalar, Aslında sormak istediğim tam olarak gezginci arıcı meselesi değil ama yinede bu başlık en uygun yer sanırım. Arılığımın bulunduğu yer köyümün dağlık kesiminde ve meşe ormanına da sınır. Aşağıda da hemen ova ve ekili alanlar var.  Bu ay sonu Temmuz başı gibi ay çiçekleri ve yeni yeni buralarda ekimi başlanan aspir çiçeklenmeye başlayacak. Bu ekili alanların yanı başında kendi tarlamız da var. Sormak istediğim çiçeklenme başladığında arıları bu ayçiçeği ve aspirin yoğun ekili olduğu bölgeye taşımamın ciddi bir faydası olur mu. Şu an bulundukları yer ile nakletmek istediğim mevki arasında 3 - 5 kilometre mesafe ancak var. Yoksa arı zaten gider bulur kısa mesafe taşımak çok ta bir fark yaratmaz görüşü mü ağır basar. Tabiki bazı fiziksel gerçeklikler var. Arılar katettikleri yola bağlı olarak enerji ve zaman harcamaktalar. Ben bu naklin faydalı olacağını düşünüyorum ve 1-2 kovan ile en azından deneme düşüncem var.

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
Balözü kaynaklarına yakın olmak, arıların yolda harcayacakları enerji (bal), yolda harcayacakları zaman (bal) ve yapacakları sefer sayısı (bal) yönünden büyük avantaj sağlar.

Sizin için tüm kolonileri bu kadar kısa mesafeye taşımak, aynı avantajları sağlamayabilir. Çünkü kovanları götürdüğünüz zaman, koloninin tarlacı arılarının (balözü toplayacak kadronun) önemli bir bölümü, eski yerlerine dönecektir.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı Kaya arıcılık

• Ana Arı
  • Yer: Antalya-Alanya
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 400+1200
Hic yorulmayin derim...
KVK

[email protected]

Çevrimdışı Salih İşlek

• İşçi Arı
  • Yer: ANTALYA/DÖŞEMEALTI
  • Kovan Sayısı: 15 Civarında
  • Rakım: ÇOK YÜKSEK DEĞİL
           Merhaba benim başka bir problemim var konuyu yanlış yere yazmış olabilirim kusura bakmayın.
 Arıları Antalya'dan Fethiye Seydikemer'e çam balına götürdük taşımamız biraz acil oldu orada bir arkadaşın tarlasına koyuyoruz her sene koyduğumuz yere.
          Mahalle muhtarı gelen arı sayısının çok olduğunu ve kaldırmamız gerektiğini yerli arıcıların baskı yaptığını söylüyor.(Muhtarın kardeşleride arıcıymış!!)Tarım ilçe ile dolaşıp tespit yapıp mahkemeye vereceğiz gibi laflar etti.
          Ne yapmamız gerekiyor böyle bir problemle karşılaşan arkadaşlardan yardım bekliyorum..
Hak ol ki hüda mertebeni eyleye ali

Çevrimdışı murat topbaşı

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ANKARA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: başkent
Merhaba, kovanlarim ın bulundugu yer den 20km uzaklıktaki diger bir bölgeye götürmek istiyorum.şu an kovanlar da bahar balı var.Bu balları kovanlar dan alayim mi?Almayayim mi?Tesekküler
Arıyı ve Arıcılığı seven bir Arıcı adayı.

tural55

• Ziyaretçi
Merhaba, kovanlarim ın bulundugu yer den 20km uzaklıktaki diger bir bölgeye götürmek istiyorum.şu an kovanlar da bahar balı var.Bu balları kovanlar dan alayim mi?Almayayim mi?Tesekküler

Tamamen sırlanmış varsa al,

bal doldurulmuş ama sırlanmamış,yavru yoksa onlarıda al,gittiğin yerde geri koyarsın.

diğer ballı ve yavruluları alamazsın zaten.

özgür

• Ziyaretçi
Üst kapaklarda havalandirma varsa kapagin altina sineklik yay.

Polen tuzakliysa çekmeceyi al.

Kuluçkaya dokunma. Kattaki 2 kg dan agir çerçeveleri al.

Kalanlari kayma yapmamasi için çiviyle sabitle.

Yolda kasislere dikkatet.

Gittigin yerde aldigin çerçeveleri ari sakinleşince yerine koy.

Çevrimdışı murat topbaşı

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ANKARA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: başkent
Tesekkürler.Hayırlı Bayramlar.iyiki varsınız.
Arıyı ve Arıcılığı seven bir Arıcı adayı.