Gönderen Konu: kaliteli ana arı  (Okunma sayısı 2231 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmet karaoğlu

• Boş Petek
  • Yer: trabzon
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 8
kaliteli ana arı
« : Haziran 26, 2014, 11:07:32 »
Merhaba arkadaşlar.  Hepinize verimli bir yıl diliyorum. Öncelikle sizinle bir gözlemimi paylaşmak istiyorum. Mayıs ayının ortasından itibaren arıların bir kısmını bölerek çoğaltma yoluna gittim. Forumdan edindiğim bilgiler ışığında her bölme için 2 tane ana arı yüksüğü bıraktım. Bazı sorunlar yaşadığım kovanlarım için ise ana arı satın aldım ve kovanlara verdim. Haziran ayında bala bıraktığım bir kovanım oğul verdi. Bende arıyı zamanım olmadığı için geç saatte bir daha oğula gitmesin diye 4 e böldüm. Yanlız işlemin biraz geç saate kalması nedeniyle ana arı gözlerini ikiye düşüremedim. Son kontrollerde anaların çıkmış olduğu ve yumurtladığını gördüm. Bu anaları eleme yaparak 2 ana arı yüksüğü bıraktığım kovanların anaları ve satın alınan analarla karşılaştırdığımda arada çok bariz farklar olduğunu gördüm. Analar diğer analardan daha büyük , daha hareketli ve sağlıklı görünüyorlar. Şimdi biz bu ana arı yüksüğünü ikiye düşürme veya ana arı yüksüklerini tek tek çiftleştirme kutularına koymada doğru yapmıyoruz herhalde düşüncesi oluştu bende. Özellikle kendi anasını kendi üreten arıcıların doğal mücadeleye ortam sağlayan bir yöntem geliştirmesi sağlıklı ve verimli ana arı isteyen arıcılar için gerekli diye düşünüyorum. ( bir kovanda aynı dönemde çıkacak 3 ve üçden fazla ana arı gözünün bırakılmsı gibi)  Bu şekilde daha sağlıklı arılara sahip olacağımızı düşünüyorum.  Bu konuda deneyim sahibi arıcı kardeşlerimden fikirlerini rica ediyorum. Herkese teşekkürler.

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
Ynt: kaliteli ana arı
« Yanıtla #1 : Haziran 26, 2014, 14:08:15 »
Daha büyük ve hareketlidir diye  ana arının
kaliteli olduğu anlamı çıkmayabilir.

Karşılaştırma yapmak için henüz çok erken
Koloni gelişimi,düzeni,verimi,sakinliği....gibi kıstaslara
bakarak ana arılar değerlendirilebilir.
-----------------------------------
Siz ister üç ister dört meme bırakın keyfinize kalmış. :)
ben bir adet meme bırakıyorum ;).

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #2 : Haziran 26, 2014, 14:16:25 »
Oğulda kovan içi güç dengesi vardır ama ana arının her zaman kaliteli olması düşünülemez.
Düşündüğünüzden çok kaliteli ana arı olabileceği gibi uygun olmayan da olabilir.

Ana arının kalitesinin iyi olaması için kurtçuk aktarma yoluyla kendiniz üretmelisiniz.

Çevrimdışı nuri yelen

• Larva
  • **
  • Yer: Çorum (Sungurlu)
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Değişken
  • Rakım: 900
« Yanıtla #3 : Haziran 26, 2014, 16:29:47 »
Satın aldığınız ana arılar ne kadar kaliteli acaba? O anaları işinin ehli hakkıyla mı yaptı yoksa baştan savma tamamen ticari mi üretti?

Söylediğiniz şeyler ana arının kalitesini etkileyebilir ama ana arının kalitesini etkileyen daha önemli etmenler var ,
acizane benim gözümde ana kalitesini etkileyen 3 etmen şunlar; üretim zamanı- yeterince süt alması- çiftleşme (sperm alımı)

Kendi yaptığım bölmelerin öncesinde mevsimi takip ederek transfer yöntemiyle ruşetlerde ana arıyı üretiyorum, sonrasında zaten arı haber veriyor yapmam gerekenleri. Oğula yönelen arıları bölerek hazırda olan anaları takıyorum, bala yönelen arı zaten işini yapıyor. Hazırda çiftleşmiş ananın olması yeni ana üreteceğimiz süreçteki zaman kaybını önlüyor ve koloni gücünü kaybetmeden devam ediyor.

Sizde eğer ana arı satın almadan kendim elimde hazır ana olsun derseniz şu linkten kendinize uygun yöntemle ana arı üretebilirsiniz.Saygılar.
https://www.aricilik.gen.tr/index.php?board=16.0
Bilirken Susmak, Bilmezken Söylemek kadar kötüdür.
                                                         Eflatun.

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #4 : Haziran 26, 2014, 20:41:36 »
Merhaba arkadaşlar.  Hepinize verimli bir yıl diliyorum. Öncelikle sizinle bir gözlemimi paylaşmak istiyorum. Mayıs ayının ortasından itibaren arıların bir kısmını bölerek çoğaltma yoluna gittim. Forumdan edindiğim bilgiler ışığında her bölme için 2 tane ana arı yüksüğü bıraktım. Bazı sorunlar yaşadığım kovanlarım için ise ana arı satın aldım ve kovanlara verdim. Haziran ayında bala bıraktığım bir kovanım oğul verdi. Bende arıyı zamanım olmadığı için geç saatte bir daha oğula gitmesin diye 4 e böldüm. Yanlız işlemin biraz geç saate kalması nedeniyle ana arı gözlerini ikiye düşüremedim. Son kontrollerde anaların çıkmış olduğu ve yumurtladığını gördüm. Bu anaları eleme yaparak 2 ana arı yüksüğü bıraktığım kovanların anaları ve satın alınan analarla karşılaştırdığımda arada çok bariz farklar olduğunu gördüm. Analar diğer analardan daha büyük , daha hareketli ve sağlıklı görünüyorlar. Şimdi biz bu ana arı yüksüğünü ikiye düşürme veya ana arı yüksüklerini tek tek çiftleştirme kutularına koymada doğru yapmıyoruz herhalde düşüncesi oluştu bende. Özellikle kendi anasını kendi üreten arıcıların doğal mücadeleye ortam sağlayan bir yöntem geliştirmesi sağlıklı ve verimli ana arı isteyen arıcılar için gerekli diye düşünüyorum. ( bir kovanda aynı dönemde çıkacak 3 ve üçden fazla ana arı gözünün bırakılmsı gibi)  Bu şekilde daha sağlıklı arılara sahip olacağımızı düşünüyorum.  Bu konuda deneyim sahibi arıcı kardeşlerimden fikirlerini rica ediyorum. Herkese teşekkürler.
Ahmet hocam ,soruyu ve sorunu iyi anlamak lazım,oğula giden arınızdan çıkan anaların çok kaliteli olduğunu iriliğinden ve hareketli olmalarından anlıyorsunuz aslında bu doğru çünkü koloni doğal yolla oğula giden arıların genç arıları varsa güzel meme yapıyorlar.

Tarif ederken parmak gibi meme der güzelliğini anlatırız.

Sakınçası şu oğul meyilli olan bir koloniden ana arı üretmiş olmak.

Küçük ana arı üretim kutularına tek meme vermek daha avantajlı daha çok kutuya meme verebilirsiniz böyleçe.

Ruşetlere ise iki adet verilmesi arı çokluğu ve meme tutma garantisinin istenmesi ile koloninin yoluna devam edecek olması.

Acemi arkadaşlarımızın vede az arısı olan arkadaşlarımızın kolonilerini riske etmeden çoğaltmaları.

Örneğin güçlü sekiz arım olsa  sekiz ana arı alırım ilk baharda bölerim,yada iyi olan koloniyi direk böler oluşan memelerden uygun bir şekilde bölme yaparım.

Son baharda bölme yapaçak olsam güçlü kolonilerin gençleriyle ana arı vererek yaparım,meme vererek yapaçak olsam mevcut koloninin anasını kapalı arılı olarak ayırır,tarlaçılara meme vererek yaparım.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı ahmet karaoğlu

• Boş Petek
  • Yer: trabzon
  • Kovan Sayısı: 8
« Yanıtla #5 : Haziran 26, 2014, 22:17:27 »
Öncelikle herkese teşekkür ediyorum cevapları için. Arının doğal süreci içinde ana arının başına birşey geldiğinde arılar bir çok ana arı için hazırlık yapıyorlar ve bunlardan sadece biri kovana hakim oluyor. Yani bir seçilim söz konusu. Eğer seçilim varsa çıkan ana arıların hepsinin arılar tarafından istenilen verimliliğe sahip olmadığı sonucu ortaya çıkıyor. Benim veya bir çoğumuzun uyguladığı göz kararı eleme yönteminde ise biz seçenekleri en aza indiriyoruz belkide çıkacak ana arılar içinde en kalitesiz olanı seçmeye zorunlu bırakıyoruz ( tam tersi de olabilir) Tabi bu söylediğim uygulamayı bu işin ticaretini yapan veya sayıca fazla kovanı olan kişilerin yapmasını beklemek biraz komik olur ama benim gibi az arısı olan kişiler için uygulanabilir.