OĞUL > Yapay Oğul

Yapay bölme

(1/65) > >>

muallimhaydar:
14 çıta arıda 2 defa meme temizliği yapmama rağmen her defasında ana memeleri dahada arttı ben de son çare ( belki başta yapmam gerekiyordu) 3 çıta ile anasını başka kovana aldım 2 çıta dışındaki ana memelerini temizledim 5 gün sonra kontrol ettiğimde bir memeden ananın çıktığını başka bir memeden ise ananın sesinin geldiğini duydum ve o memeyi açarak kovana saldım ve diğer memeleri temizledim. ve ertesi gün arılarımı yaylaya çıkardım umarım ananın döllenmesinde sıkıntı olmaz.
   Tecrübeli arkadaşlarıma sorum şu  ana memesi yapan kovanın memesini temizleyerek kovanın düzenini bozmak yerine anayı bir kaç çerçeve ile başka bir kovana alarak kontrollü ana yapmalarını sağlamak daha sağlıklı olmaz mı

Murat AKIN:
Sayın muallimhaydar:

Arıcılıkta bal almak asıl olduğuna göre anlatmak istediğiniz 2 ÇERÇEVE ile zamanında yapılırsa olur.

Arı bölme konu başlığı olarak çok sayıda yorum var, onları da incelerseniz bilgi edinebilirsiniz.

bucalı1975:
ustalarımdan yardım bekliyorum..şu anda elimde 7 koleni arı var ve boş 10 kovanım var boş kovanlarıma bölme yapıp çağaltmak istiyorum.. elimdeki  kolenilerden 10 çıta olan ve anası sakin ve kışlaması çok güzel kolenimi bölüçem bölme işlemini 10 çıtadan 3 çıta alıçam analı çıtayıda almış olucam kalan 7 çıtayı yüssük atsınlar diye bırakıcam ve yüssük atılmış çıtaları alıp diyer her koleniden 4 der cıta alıp bu bölmelere veriçem   sizce bu şekil bölme olurmu başarı oranım nasıl olur

Muzaffer Tasdemir:

--- Alıntı yapılan: bucalı1975 - Mart 01, 2015, 19:00:51 ---ustalarımdan yardım bekliyorum..şu anda elimde 7 koleni arı var ve boş 10 kovanım var boş kovanlarıma bölme yapıp çağaltmak istiyorum.. elimdeki  kolenilerden 10 çıta olan ve anası sakin ve kışlaması çok güzel kolenimi bölüçem bölme işlemini 10 çıtadan 3 çıta alıçam analı çıtayıda almış olucam kalan 7 çıtayı yüssük atsınlar diye bırakıcam ve yüssük atılmış çıtaları alıp diyer her koleniden 4 der cıta alıp bu bölmelere veriçem   sizce bu şekil bölme olurmu başarı oranım nasıl olur

--- Alıntı sonu ---
Bucali kardes olmaya olurda bu simdi ne ise yarar?
 Haydi bal üretiminden  vazgectiginizi varsayalim, simdi ürettiginiz Analar ne kadar kaliteli olur?
Basarilar

bucalı1975:
muzaffer abi bu işlemi şimdi yapmıycam ön bilgi toplamak istiyorum bu işlemi mayıs başında yapmayı düşünüyorum mayıs ayına kadar arılarımın hepsi 10 çıta rahatlıkla olur diye düşünüyorum her koleniden 3 er çıta alsam hem kolenilerim çak zayıflamaz hende bölme yapmış olurum nasipse...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git