Gönderen Konu: Varroaya Karsi Potansiyel Biyolojik Yontem  (Okunma sayısı 4719 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KadirUstun

• Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 150 (+ - %10)
  • Rakım: 340
Ynt: Varroaya Karsi Potansiyel Biyolojik Yontem
« Yanıtla #15 : Şubat 21, 2015, 01:18:02 »
Kadir Bey,

Gördükleriniz muhtemelen kulağakaçan denilen böcekler.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kula%C4%9Faka%C3%A7an

Bu sayfadaki böcekler ise bunların birkaç onda biri olacak kadar küçük olan yalancıakrep denilen bir canlı.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Yalanc%C4%B1akrep
Önder bey Kulağakaçan ları biliyorum onlardan da oluyor ama bahsettiğim onlar değil. Küçük kızıl renkte örümceklerde görüyoruz çoğu zaman
Bu türlerdenmi bilmiyorum ama ilk fırsatta yakalayabilirsem resimleyip paylaşırım.

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
« Yanıtla #16 : Şubat 21, 2015, 02:16:01 »
Evet Muzaffer abi, bir ustteki baglantim o ve ozetlediginiz sekilde.
Kisisel olarak fikrim, bu bocegi salsak kovana varroayla tam bir mucadele olamayacagi yonunde. Ne bileyim biraz uc bir mucadele yontemi gibi.
Bence de öyle , bu gibi calismalarin yapildigini, basladigini hep duyuyoruzda neticeyle basariyla veya basari oraniyla ilgili bir sey
gelmiyor ne hikmetse .Biz Dernek olarak ayda bir toplaniyoruz, en cok konustugumuz bu varoa , Varoa mücadelesi diyebilirim.
Böyle bir mevzuyu da konustugumuzu hatirliyorum , heyecanlanmistik. kayda deger bir sey cikmadi, olsaydi duyardik ...
Bizdeki yeni Moda "Tolerans Zucht"Varoa ya karsi toleransli Arilar üretmek .
Slml.
Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
« Yanıtla #17 : Şubat 21, 2015, 05:32:07 »
Elimde varroaya karsi hijyenik ozellik gosteren suni tohumlama ile dollenmis anadan havada serbest ciftlesmis kizi var. Bu koloniye hic varroa mucadelesi yapmadim. Su an kabul edilebilir miktarda olum var. Baharda performansını daha iyi anlayacagim. Deniyoruz.
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

• Ana Arı
« Yanıtla #18 : Şubat 21, 2015, 10:41:30 »
Elimde varroaya karsi hijyenik ozellik gosteren suni tohumlama ile dollenmis anadan havada serbest ciftlesmis kizi var. Bu koloniye hic varroa mucadelesi yapmadim. Su an kabul edilebilir miktarda olum var. Baharda performansını daha iyi anlayacagim. Deniyoruz.
Bu Ana AGT mi sizin elinizdeki F1 yani birinci kusak ana insallah basarirsiniz .Benim Wolfgang diye bir Arkadas var yaa gel sende katil diyor,aslinda benimde niyetim var.Hayirlisi...
Ben kendi Üretim yaptigim Ana dan( Iki sene Önce Austurya dan aldim) gözüme kestirdigim 8 tanesini ki cok iyi gelismistiler Eylülde on citaya sikisttirdim  onlara formik Asit uygulamadim.Kasimda dört tanesi dört er citaya inmistiler Aralikta Hepsine Oksal. Asit uyguladim.
O dört üde 5 citalik yarim kovanlarim var onlara indirmistim,maalesef üc tanesi gitti  sadeci birisi kendini topladi ...
Benim bahsettigim T.Z. olayi bölge (Würtemberg) capinda uygulaniyor,Biraz farkli , Firsat olursa anlatirim..
Slml.

Çevrimdışı Onur Baş

• Pupa
  • Yer: samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 752
« Yanıtla #19 : Şubat 22, 2015, 10:28:21 »
Varroanın ilk kaynağı olarak Afrika kıtasını gösteriyorlar. Buranın arısı bu zararlı ile çok iyi savaşıyor. Sonra çok meraklı bilim insanları bu arıları incelemek için kendi ülkelerine de götürüyorlar varroa da bu hayvanların sırtlarında tabi. Sonra bi bakıyolar varroa Amerikayı, Avrupayı sarmış, tüh yaa diyorlar ve bizim bu zararlı ile savaşımız başlıyor.
Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın.

• Ana Arı
« Yanıtla #20 : Şubat 22, 2015, 11:26:09 »
Varroanın ilk kaynağı olarak Afrika kıtasını gösteriyorlar. Buranın arısı bu zararlı ile çok iyi savaşıyor. Sonra çok meraklı bilim insanları bu arıları incelemek için kendi ülkelerine de götürüyorlar varroa da bu hayvanların sırtlarında tabi. Sonra bi bakıyolar varroa Amerikayı, Avrupayı sarmış, tüh yaa diyorlar ve bizim bu zararlı ile savaşımız başlıyor.
Onur Bey, Ben Asyadan( Hindistan) Yayildigini biliyorum,önemli olan nasil yayildigi ve gelinen nokta ,aynen söylediginiz gibi
insan ne cekiyorsa bilmeden yaptiklarindan cekiyor.
Yayilmasina sebeb olan kac kisidir,zarar gören sikintisini ceken kac kisi..
Slml.

Çevrimdışı Onur Baş

• Pupa
  • Yer: samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 752
« Yanıtla #21 : Şubat 22, 2015, 12:33:01 »
Aynen öyle Muzaffer abi, sıkıntıyı çeken tüm dünya. Arıcılar olarak bizlerin uygulayabileceği güzel bir biyolojik yöntem de şu; kolonilerimiz de varroa sayımı yapıp varroa ve bizi memnun eden yönler açısından başarılı olan kolonilerimizden çoğaltmak. Zaman ilerledikçe arıcılar olarak bu konu da daha da bilinçleneceğiz inşaallah. Birkaç senedir arıcılarımız (kendi gözlemlerim) işin biyolojik tarafına yönelmiş durumda. Bu hayvanla aşağı yukarı yaşamaya alıştık, mesele yeni zaralılarla karşılaşmasak inşaallah.
Başlamak için mükemmel olmak zorunda değilsin; fakat mükemmel olmak için başlamak zorundasın.

çetin zorman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Şubat 22, 2015, 13:01:08 »
Onur Bey, Ben Asyadan( Hindistan) Yayildigini biliyorum,önemli olan nasil yayildigi ve gelinen nokta ,aynen söylediginiz gibi
insan ne cekiyorsa bilmeden yaptiklarindan cekiyor.
Yayilmasina sebeb olan kac kisidir,zarar gören sikintisini ceken kac kisi..
Slml.

1950 li yıllarda ingiltere de büyük bir arı ölümü yaşanıyor , nerdeyse tüm arılar ölüyör, İngiliz devleti tüm dünyadan arı getiriyor yok olan popilasyonu eski rakkamlara  ulaştırmak için , Hindistandan gelen bir kısım arıda varroa bulunuyor , bu hint arıları nedeniyle kısa sürede tüm dünyaya  yayılıyor , bize de 1970 lerde geliyor , benim 90 yaşında ninem sağ , babası arıcıymış, pozantıda arıcılık yapmışlar , nine diyorki ARININ HASTALIĞIMI OLUR, o günlerden bu günlere gelmişiz .Selamlar.