Gönderen Konu: ARILARIN İNSANLIK İÇİN ÖNEMİ  (Okunma sayısı 1231 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SERDAR GÖKHAN

 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 260
 • Yer: TRABZON
  Yaş: 44
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Kovan Sayısı: Daha Pişmem Lazım
 • Rakım: 1100
ARILARIN İNSANLIK İÇİN ÖNEMİ
« : Temmuz 17, 2014, 11:11:13 »
Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Recep Sıralı, arıların bir böcek olarak görülmemesi gerektiğini belirterek, "Arılar olmasa insanlık ancak 4 yıl yaşayabilir" dedi.

 Yrd. Doç. Dr. Recep Sıralı, arıların insanlık üzerindeki önemi konusunda atom fizikçisi olarak tanınan Albert Einstein'ın da bilimsel tespitleri olduğu ve önemli mesajlar verdiğini belirtti. Einstein'ın sadece atom fiziğiyle ilgilenmediğini, arılarla ilgili bilimsel tespitleri de bulunduğunu kaydeden Sıralı, "Einstein'ın, 'Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır, arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan ve insan olmaz' sözleriyle anlamış olduk ki arılar, 130 bin farklı bitki türünün
 çoğalmasını sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda insanoğlunun da çok önemli gereksinimlerini karşılıyor. Bu ünlü bilim adamının söylemek istediği, dünya üzerinde oldukça yaygın olan ve bitkilerin tozlaşması üzerinde en etkili bu yararlı böcekler ortadan yok olursa, insanoğlunun da çok fazla yaşam koşullarının kalmadığını dile getirmesiydi" dedi.

 Her zaman olduğu gibi değerlerin farkına onları kaybetmeye başlayınca varıldığını ifade eden Yrd. Doç. Sıralı, "Bu olay biz insanoğlunu arılar hakkında daha bilinçli olmaya sevk edeceği kesin. Artık biz insanlar arıları küçük bir böcek olarak değil, yaşamın devamı için görevlendirilmiş kutsal bir hayvan olduğunu anlamak zorundayız. Sonuç olarak, dış ülkelerde ve bazı yörelerimizde gözlenen yoğun arı kayıpları arıcılarımızı, bu meslek dalına ait yetkilileri ve araştırıcıları detaylı araştırma yapmaya ve
 gerekli önlemleri almaya mecbur kıldı. Çünkü genetik zenginliğimizin çok değerli bir türünü oluşturan bal arısı popülasyonlarımızın yok olmasını engellemek, birbirinden değerli arıcılık ürünlerinin üretiminden ziyade bir bakıma bitkisel üretimdeki yaşanabilecek çok büyük kayıpları da önlemek demektir" diye konuştu.
Bize Her Yer  T R A B Z O N

Çevrimdışı SERDAR GÖKHAN

 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 260
 • Yer: TRABZON
  Yaş: 44
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Kovan Sayısı: Daha Pişmem Lazım
 • Rakım: 1100
Ynt: ARILARIN İNSANLIK İÇİN ÖNEMİ
« Yanıtla #1 : Temmuz 17, 2014, 11:11:32 »
İnsanoğlunun 4 yıllık ömrü mü kaldı? Einstein'ın kehaneti gerçek oluyor. Arıların yüzde 35'i bir kışta kayboldu...

 Alman bilim adamı Albert Einstein, “Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz” demişti kehaneti gerçek oldu. Sadece ABD’de geçtiğimiz kış da arıların yüzde 35’i kayboldu. 87 temel ürün arılar sayesinde üretiliyor. Elma ve salatalığı bile arılar sayesinde yiyoruz

 Newsweek’e göre bitkilerin döllenmesinde büyük rol oynayan arıların yok oluşu büyük bir gıda krizinin habercisi. Kanada, Brezilya, Hindistan, Çin ve Avrupa’da da panik devam ediyor. İngiltere Arıcılar Birliği, “2018 yılında İngiltere sınırlarında tek bir arı bile kalmayabilir. 330 milyon dolarlık tarım endüstrisi çökebilir” açıklamasıyla tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi.

 Amerikan Bal Üreticileri Birliği ise “Trilyon dolarlık tarım endüstrisi tek bir sendelemede parça parça olmaya hazır kristal gibi” diyerek tehlikeye dikkat çekti.

 Uzmanlar, arıların nüfusu azalmaya devam ederse gıda krizini de daha korkutucu boyutlara ulaşabileceği uyarısı yapıyor. Çünkü insanlar için hayati öneme sahip 115 tarım ürünün 87’si arılar tarafından döllenerek üretiliyor.

 Bu ürünler dünya genelindeki 3 trilyon dolarlık tarım ürünleri satışının 1 trilyon dolarını oluşturuyor. İnsanlar bu ürünlerden kalori ihtiyaçlarının yüzde 35’ini sağlıyor; vitamin, mineral ve antioksidan ihtiyaçlarının büyük kısmını da bunlardan alıyor. Arıların ortadan yok olması kiraz, elma, greyfrut, avokado, salatalık, lahana, badem ve brokoli üretimini tehlikeye atıyor.
Bize Her Yer  T R A B Z O N

Çevrimdışı SERDAR GÖKHAN

 • İşçi Arı
 • ****
 • İleti: 260
 • Yer: TRABZON
  Yaş: 44
 • Arıcılık Şekli: Amatör
 • Kovan Sayısı: Daha Pişmem Lazım
 • Rakım: 1100
Ynt: ARILARIN İNSANLIK İÇİN ÖNEMİ
« Yanıtla #2 : Temmuz 17, 2014, 11:11:52 »
Balı ile ünlü Bitlis'te son zamanlarda görülen arı ölümleri üreticiyi maddi zarara soktu. Bilim adamları ise yaptığı bir araştırmada insanlığın arılara ne denli muhtaç olduğunu gözler önüne serdi

 Dünya üzerinde yaklaşık 130 bin bitkinin döllenmesini sağlayan arıların yavaş yavaş ortadan kaybolmasıyla doğal hayatın da son bulacağını belirten bilim adamları, arıların doğal hayat için ne denli önem taşıdıklarını belirtiyor.

 Bitlis'in Güroymak ilçesine bağlı Kaleli, Yamaç, Üzümveren, Taşüstü, Güzelli ve Özkavak köylerinde yaşanan arı ölümleri arıcıları tedirgin ediyor. Köylerinde yaklaşık 4000 kovanın bulunduğunu, kovanlardaki arıların yüzde 90'ının öldüğünü belirten arıcılar, yaşanan ani ölümlerinin sebeplerini bir türlü bulamıyor. Bölgede arıcılık yapan Cahit Caf, bu yıl 50 kovanından sadece 10 tanesinde arılarının ölmediğini belirtti. Kendisini bölgedeki en şanslı arıcı olarak gördüğünü belirten Caf, arıların toplu bir şekilde ölmesi ve kaybolmasıyla ilk defa karşılaştığını söyledi. Arıların toplu ölümleri ve ortadan kaybolmaları sonucu yaklaşık 500 bin YTL civarında bir zarara uğradıklarını belirten Caf, sebebi bilinmeyen bu gelişmeden dolayı bütün üreticilerin şaşkın olduğunu söyledi. Her bir kovandan 30 kilo civarında bal alınabildiğini belirten Caf şunları söyledi: "Yıllardır arıcılıkla uğraşıyorum ama ilk defa böylesi bir durumla karşılaşıyorum. Çocuklarım gibi sevdiğim arılarımı her gün süpürgelerle süpürerek çöpe atmak zoruma gidiyor. Arı ölümlerine bugüne kadar bir açıklama getiremedik."

 Arıların nüfuzunun azalmaya devam etmesi halinde gıda krizinin daha korkutucu boyutlara ulaşabileceği uyarısını yapan Caf, "Çünkü insanlar için hayati öneme sahip 115 tarım ürünün 87'si arılar tarafından döllenerek üretiliyor. Bu ürünler dünya genelindeki 3 trilyon dolarlık tarım ürünleri satışının 1 trilyon dolarını oluşturuyor. İnsanlar bu ürünlerden kalori ihtiyaçlarının yüzde 35'ini sağlıyor; vitamin, mineral ve antioksidan ihtiyaçlarının büyük kısmını da bunlardan alıyor. Arıların ortadan yok olması kiraz, elma, greyfurt, avokado, salatalık, lahana, badem ve brokoli üretimini tehlikeye atıyor." dedi.
Bize Her Yer  T R A B Z O N