Gönderen Konu: ARJANTİN BALI  (Okunma sayısı 5892 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
ARJANTİN BALI
« : Kasım 01, 2009, 17:56:28 »
Arjantin balı 2008 yılı itibariyle gündemimize girdi. Medyada,  bal ithal izninden aylar önce, Türkiye'de arılar ölüyor haberleri dönmeye başladı. Bal sektörü temsilcileri, stoklarda bal kalmadığını, ithal izni verilmezse raflarda gerçek bal olmayacağını iddia etmeye başladılar.

Başka bir iddia ise, ithal izni verilen balın ülkemizin 15 günlük ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde olduğuydu.

Başka bir iddia yerli bal fiyatlarının 2.5 katı arttığı, ithal izni ile birlikte bu fiyatların dengelenmesi gerektiğiydi.

2009 yılının Kasım ayına girdik, bugün büyük marketleri dolaştım. Türkiye'nin 15 günlük ihtiyacını karşılayacağı söylenen arjantin balı, bütün büyük marketlerde farklı markaların kavanozlarında satılıyor.

Düşük fiyatlı olacağı söylenen bal, birçok yerli üretimden satan küçük firmaların ballarından daha pahalı. Kg mı 20 TL civarında.

Bugün büyük firmalar toptan bal alımı yapmıyor. Arıcıya önerilen fiyatlar 90 TL gibi komik rakamlar.

Geçtiğimiz yıl Arjantin Balı ile ilgili haberleri görmek için, http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/8604420.asp

Çevrimdışı sipahi2000

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: hatay
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 140
Ynt: ARJANTİN BALI
« Yanıtla #1 : Kasım 01, 2009, 20:32:22 »
yurt dışından bal ithal edilmesi başta arıcılık olmak üzere  ülke ekonomisinin zararınadır. ayrıca geçek bal olup olmadığıda bellisizdir. firmaların bal ithal etmek istemesinin nedeni ise  arıcılardan istedikleri fiattan bal alamamasındandır.
Arıcılık arının ne istediğini anlama sanatıdır.
Arıcılık doğru zamanda doğru hareketi yapma sanatıdır.
Arının anası polen, babası şekerdir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #2 : Kasım 01, 2009, 20:59:28 »
Doğrudur dış alım balı Arjantin den geldi. Gerçekten Arjantin balımıydı?

Çin in Avrupadan geri dönmüş insan için zehirli olan tarımsal ilaçlı balları, veya bu nedenle satamayacağı balların toplandığı yer Arjantin oradan bizde alıyoruz. Belki içinde Arjantinde üretilmis bal da vardır.

Birde İzmir gümrüğünde çalışanların söylediğine göre:
İthal balları gümrükteki durumunu hiç beğenilmediği varillerin dışı çok pis çamurlu topraklı, patlayan varillerden akan balların yol yapılan asfalt gibi çok kötü olduğu söyleniyor.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #3 : Kasım 01, 2009, 21:17:43 »
O gümrükte çalışan amatör bir arıcı olsa da fotoları çekseydi keşke...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #4 : Kasım 01, 2009, 21:22:33 »
Bana göre en ilginç tarafı, Türkiyenin 15 günlük ihtiyacını karşılamak için  ithal edilip, 1 yıldır sata sata bir türlü bitirilemeyişi.

Çevrimdışı selimoglu

• Larva
  • **
  • Yer: Kayseri
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1650
« Yanıtla #5 : Kasım 01, 2009, 22:14:01 »
Anzer balı misali !

Çevrimdışı mehmet55

• Pupa
  • Yer: samsun çarşamba
    • http://mehmet55.blogspot.com/
« Yanıtla #6 : Kasım 01, 2009, 22:15:02 »
ee  bir zamanlar et ithal ediyorduk türk besicisi  ağlıyordu deli dana çıktı o bitti bakalım ballarda ne çıkacak bırakın gıdayı adamların oyuncakları bile kanser yapıyor
ne yaparlarsa yapsınlar kimse balını ucuz vermesin

Çevrimdışı YAREN

• Pupa
  • Yer: Düzce
« Yanıtla #7 : Kasım 01, 2009, 22:16:53 »
Forumdan anlaşılan bizim iç piyasamız da kontrolsüz, savunmasız ve kalitesiz ithalatla hem tüketiciyi suistimal eden hem de üreticiye zarar veren tekelci bir zihniyet var. İthalatçılar bozuk ve kalitesiz malları market raflarına dizmekle uzun vadede kendine zarar veriyor.

Aynı hatayı sanırım daha önce üreticiler de yapmış. Üretici birlikleri kendi üyelerinin üretimlerini denetleyemediğinden arkasında da duramıyor. Tema vakfının uygulaması bence bu konuda örnek olmalı. Ciddi üreticiler farklı bölgelerden bile olsalar Lonca tarzı yapılanma ile tüketicinin güvenini yeniden kazanmadan üreticilerin dış ve iç tehditten korumaları mümkün değil.

Bu forumun sanarım ana amaçlarından birtaneside iletişimi sağlayarak bu yapılanmaya zemin hazırlamaktır. Aslında bu konuyu gündeme taşıyan arkadaşımızında niyeti budur. Bazı arkadaşlarımızın veya tanıdıklarının projeleri varmış. Onları da sabırsızlıkla görmek isteriz.

Okuduğum heryerde Türkiye nin bal üretiminde ve arı yetiştiriciliğinde avantajlı konumundan bahsediliyor ama kendi iç piyasasını bile koruyamayan bir yapısı var. Üstelik biz bal tüketen bir toplum da değiliz. Sanırım kişi başı yıllık tüketimimiz da birçok ülkeden geridir (sadece tahmin)

Bu durumda herşeye yeniden başlamak için temiz bir sayfa açıp sıfırdan herşeye başlamak lazım. Belki üç-beş kişilik projelerle ve giderek genişleyen bir halka ile bir girişim ve marka olma gayreti ile yola devam etmek lazım. Eğer yerli tüketici kaliteli balın fiyatını ödeme bilincinde değilse daha gelişmiş piyasalarda yer blunabilir.
Bütün arıcı kardeşlerime bereketli bir yıl dilerim.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
    • www.beyazkovan.com
« Yanıtla #8 : Kasım 02, 2009, 15:43:45 »
Sayın honey=money,

Yaptığınız yorumların hepsi tamamiyle doğru. Yaptığınız tahmin de doğru, ülkemizde kişi başına bal tüketimi gelişmiş ülkelerin çok altında.

Bazı şeylerin altyapısını zeminini oluşturma projemiz ise şimdilik yok. Çünkü yakın geçmişte zemin oluşturma çabalarımız oldu. Zeminlerin ne kadar kaygan olduğunu dehşetle gördük.

Ülkemiz enteresan. 10 kişi bir iş için araya toplandı mı, 30 kişi de çatalı kaşığı tabağı alıp geliyor, burda yemek pişecek galiba biz de hakkımızı isteriz diye.

Böyle bir alışkanlık oluşmuş. Ben aricilik.gen.tr yi yanlış hatırlamıyorsam, 2003 yılında kurdum. İlkönce site formatında devam ettim. Sitedeki bilgiler onlarca başka site tarafından kopyalanınca, siteyi iptal ederek forum düzenine geçtik.

Siteyi ilk kurduğumdan itibaren arkanızda hangi şirket var, siz hangi firmanın uzantısısınız, bu siteden amacınız ne, geleceğe dair projeniz hedefiniz ne gibi sorularla sürekli karşılaştım.

Kendi halinde, sektörle ilgisi beklentisi ve hedefi olmayan,  amatör bir arıcı olduğuma da kimseyi inandıramadım.

Yani proje, zemin, altyapı çok zor işler. Bir misyon yüklenerek bir işe kalkıştığınızda, kısa zamanda elinizden kaymaya başladığını hissediyorsunuz.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Nigde
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
« Yanıtla #9 : Kasım 04, 2009, 20:28:51 »
honey-moneye katılarak ülkemizde her konuda olduğu gibi tekelci bir zihniyet var.bu 3 gün önce tarım yetkilisinin ağzından çıkan biir kelime.bal satmak için  gezerken ilaç aldığımız bir veterinere uğradım.tarımda gıda kontrollerine bakan kardeşine rastladım.balı satın dedi.niğdede şu an normalde markasız bal satmak yasak.ama dışardan gelip  3.5-4 kg lık çıta balları 20 tl ye satıp gidiyorlar.bizde elimizde tertemiz ürettiğimiz balları 20-25 e satıp masrafımızı kurtrıp birşeyler kazanacaz diye kendimizi yiyoruz.ve bu tarımcı arkadaş bu durumdan dolayı arıcılarımız zarar etmesin diye o sahte bal satanlara da göz yumduklarını söylüyor.kanunda boşluk ve yanlış çıkarılmış bir durum olduğuda kendi ağzından çıkıyor.onları yasaklasak sizde satamazsınız diyorlar.marka yapmaya kalksak külfetli iş.onu siz yapamazsınız bu iş tekele düştü,tekelcilerle uğraşamyacağınız için böyle devam edin diyor.devlet yetkilisi bunu dedikten sonra gerisini siz düşünün arjantin balıda gelir çin balıda gelir iranın mazot balıda gelir.5 yıl önce elimize 400 teneke geçtiği gibi.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı Halil GÜNEBAKMAZ

• Pupa
  • Yer: merzifon
« Yanıtla #10 : Kasım 09, 2009, 00:15:42 »
NEOLACAK BU ARCININ HALİ
HALİL GÜNEBAKMAZ

Çevrimdışı YAREN

• Pupa
  • Yer: Düzce
« Yanıtla #11 : Kasım 12, 2009, 21:28:29 »
Teşvik beslemesi ile ana yumurtaya gider ama teşvikle arıcı bir yere gidemez.
Proje üreterek kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmeli.
Buna benim balımda şeker yok demekten vazgeçerek başlamalı.
Anasını kendi üretmeyi öğrenmeli.
Bir araya gelmeyi öğrenmeli.
.
.
.
.
.
Benim gibi büyük ve köşeli konuşmamalı. Uzlaşmayı dinlemeyi öğrenmeli
Bütün arıcı kardeşlerime bereketli bir yıl dilerim.